Életforma.hu


5 étel az agyműködés felturbózására

5 étel az agyműködés felturbózására 

Tudtad, hogy vannak olyan ételek amik nagyban befolyásolják az agyunk egészségét? Íme öt étel, ami segít abban, hogy az agyműködésünk egy kicsit fellendítsük.
Gyomorrontás lett a vége a pápa egyik rendeletének

Gyomorrontás lett a vége a pápa egyik rendeletének 

Egy 1336-ban meghozott pápai rendelkezés lehetővé tette a kolostorban élő szerzetesek számára, hogy napjában kétszer is húst fogyasszanak, ráadásul már ne csak a szárnyasok húsát. Egy most végzett kutatás megállapította, hogy az új rend nem csak pozitívumokat hozott, az érintetteknek ugyanis a szokatlan étrend miatt komoly emésztési problémákkal kellett megküzdeniük.
Az vagy, amit megeszel. Vagy mégsem?

Az vagy, amit megeszel. Vagy mégsem? 

Elsőre lehet nem is gondolnánk, hogy valóban mennyi igazságot tartalmaz a bölcs mondás. Ám ha jobban belegondolunk, az elfogyasztott ételek hatással vannak egészségünkre, energiaszintünkre, hangulatunkra, sőt, akár még szépségünkre is. Egészséges étrenddel hosszútávon energikusabbá válhatunk, immunrendszerünk erősödhet és testünk is a megfelelő irányba fejlődhet, legyen szó akár fogyásról, akár hízásról.
5 étel, amelytől rémálmaid lehetnek

5 étel, amelytől rémálmaid lehetnek 

Felriadni az éjszaka közepén egy furcsa álom miatt sosem kellemes, ám mit szólsz, ha azt mondanánk, hogy a kellemetlen ébresztőért a vacsorád is felelős lehet?
5 sztárdiéta – dolgozd le a pluszkilókat!

5 sztárdiéta – dolgozd le a pluszkilókat! 

Jön a nyár, és ahogy egyre közelebb kerülünk a koronavírus miatti szobafogság végéhez, hirtelen mindenki észbe kap. Azt azért fontos megjegyeznünk, hogy a kiegyensúlyozott étkezés csak a mérleg egyik nyelve, fontos az is, hogy mozogjatok!
Könnyebben lesznek meddők a vegetáriánus nők?

Könnyebben lesznek meddők a vegetáriánus nők? 

Kiemelten fontos a szervezet egyensúlyának fenntartása a tökéletes működés miatt. Sajnos, ha ez csúszik, akkor a helyreállítás sem olyan egyszerű. Ennek megfelelően kiemelten fontos, hogy az ember odafigyeljen arra, mit is eszik, és főleg milyen mennyiségben, hiszen ezzel a családalapítást, az egészséget és még az alakot is kockáztatja. A vegetáriánusok pedig egy szempontból még veszélyeztetettebbek, mint a húsfogyasztók. Mit mond erre a szakember, dr. Angyalé Géza szülész-nőgyógyász?
Ne szenvedj a fájdalmas menzesztől!

Ne szenvedj a fájdalmas menzesztől! 

Alapfeltétele a női termékenységnek a rendszeres menstruáció. Ennek ellenére még mindig rengeteg tévhit kering azzal kapcsolatban, mi is számít rendszeres menzesznek, hány napos egy ciklus, és mit lehet tenni a menstruációs zavarok ellen. Dr. Angyal Géza szülész-nőgyógyász segít eligazodni.
Nem mindegy, mikor vágtok bele!

Nem mindegy, mikor vágtok bele! 

Nem sokan tudják, de a termékenységet mind a nők, mind pedig a férfiak esetében külső tényezők is erősen befolyásolják. Példának okáért nem azonos a spermaszám minden évszakban, vagy éppen azok, akik egészségtelenül étkeznek, rosszabb minőségű spermával rendelkezhetnek – mondja Ratkó Tünde szülésznő, termékenységi szakember.
Ide nekem a zöldségeket!

Ide nekem a zöldségeket! 

Fontolgatod, hogy átállj a nyers étrendre, de nem tudod, hogy kezdj bele? Fontos számodra a környezetvédelem? Érdekel, hogy mi fán teremnek a vegán kozmetikumok? Szeretnéd tudni, hogy mik a legújabb orvosi ismeretek a növényi alapú táplálkozásról? Tudtad, hogy az SM-betegség tünetein is javíthat a húsmentes étrend? Már húsmentesen élsz, és néhány új receptre vágysz? Akkor menj el a hétvégén a budapesti Vegetáriánus Fesztiválra, a Kőrösi Csoma Sándor Kőbányai Kulturális Központba.
Szelíd ragadozók álmai

Szelíd ragadozók álmai 

Jelentősen csökkent a kutyák várható élettartama az utóbbi években. Szakemberek szerint oka elsősorban a táplálékukban keresendő. Mások mellett ez is téma lesz szeptember 15-én a kutyaegészség fesztiválon. Böszörményi Zsolt kutyaséf tart bemutatót kutyáival együtt arról, hogyan készíthetünk el mindössze öt perc alatt egészséges menüt kedvencünknek!

Erre alszunk egyet! 

Baji Balázs, Cseh László, Jakabos Zsuzsanna, Gyurta Gergely, Kenderesi Tamás, Szatmári András, Barka Emese és még hosszasan sorolhatnánk azon olimpikonok és élsportolók neveit, akik már a Scitec Institute Sport- és Táplálkozástudományi Intézet támogatásával úgy étkeznek, hogy mindig kihozzák magukból a maximumot. A profi vagy amatőr sportolók számára emellett kiemelt fontosságú a megfelelő regeneráció is. Az Intézet szakértői ezért most tíz olyan fontos tudnivalót állítottak össze, amelyek figyelembevételével megfelelő ütemű és minőségű lehet a regeneráció. Ezek támogatják a hatékonyabb edzésmunkát, valamint a jobb versenyeredményeket.

Így készítsd el a kicsi első szülinapi tortáját! 

Ugye, milyen gyorsan elrepült ez az egy év? Olyan, mintha családunk legújabb kicsi kincse tegnap született volna. A születésnapi ceremónia alkalmával is érdemes a hozzátáplálást szem előtt tartva elkészítenünk kisbabánk első szülinapi tortáját. Vida Ágnes, babapszichológus osztja meg velünk gondolatait.

A pasik nem gyulladhatnak be! 

Viszonylag kevés szó esik arról, hogy a férfi nemi szervek gyulladása is kiválthatja a meddőséget. A gyulladás elkerülése pedig lehetséges lenne a körültekintő szexualitással, a megfelelő higiéniával, és persze az immunrendszer normál működésének fenntartásával. Ratkó Tünde szülésznő ad tanácsokat.

Mitől lesz magas a vérnyomásom? 

Rendszerint nem lehet kimutatni a magas vérnyomás kialakulásáért felelős fő okot, több tényező együttes hatása eredményezi a hypertonia létrejöttét. Ilyenkor eszenciális hipertóniáról beszélünk. A hypertoniások 10 %-ában azonban meghatározható az a tényező, amely felelős a tartósan magas vérnyomásért. Ezek a betegek úgynevezett szekunder vagy másodlagos hypertoniában szenvednek.

Unokáid is bánni fogják! 

A férfiak életében az utódok társadalmi szempontból is kiemelt jelentőségűek, hiszen ez jelenti a „vérvonal” fennmaradását. Szakemberek azonban azt is vizsgálják, hogy egy férfi nemcsak a vérét örökítheti, hanem rossz táplálkozás esetén akár a problémáit, illetve az arra való hajlamot is - több generáción á! A témában szülésznő szakértőnk, Ratkó Tünde segít eligazodni.

Nem elég a retek, a káposzta, meg a narancs 

Étrend-kiegészítésre azért van szükségünk, mert normál táplálkozással nem visszük be a megfelelő minőségű tápanyagokat a megfelelő mennyiségben. Ez a mai étkezési szokások mellett egész évben érvényes, de az év hidegebb időszakában jellemző. Késő ősztől tavaszig sokkal kevesebb zöldséget és gyümölcsöt eszünk, melynek következményeként jóval kevesebb mikrotápanyag jut be szervezetünkbe.

Gyors igenek és nemek 

Nem a tükröt kell leszerelni a falról, hanem saját magadba kell nézned! Mit gondolsz, hogy fogsz kinézni a hamarosan beköszöntő strandszezonra? Na látod, lépni kell, és ebben a szakértő segít!

3 hasznos orvosi tipp a pihentető alváshoz 

A pihentető, mély alvás elengedhetetlenül fontos: úgy tűnik, ilyenkor passzívan pihenünk, azonban testünkben komoly munkálatok zajlanak. Szervezetünk ugyanis alvás közben regenerálódik, elménk pedig ekkor dolgozza fel emlékeinket. Év végéhez közeledve mindannyiunk élete besűrűsödik, a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás pedig elengedhetetlen ahhoz, hogy helyt tudjunk állni ebben a különösen pörgős időszakban. Az alábbiakban dr. Somogyi Katalin, a hévízi NaturMed Hotel Carbona orvosa ad tippeket ahhoz, hogy a lehető legkipihentebben ébredjünk reggel.

Még mindig a rántott a menő 

Az egyik legismertebb ételrendelő portál több száz budapesti és vidéki étteremének jelenleg 10 %-a kínál kifejezetten gyermekeknek készített fogásokat. A gyerekmenüt kínáló vendéglátóhelyek egyharmada budapesti, kétharmaduk pedig egyenletesen oszlik meg a vidéki nagyvárosokban, az élen Szegeddel - derült ki saját felmérésükből.   

Hízunk, hízogatunk... 

Nem sokan ismerik az új táplálkozási ajánlást, a dietetikusokat hitelesnek, tanácsaikat hasznosnak tartják, de a többség a szakember felkeresésével kapcsolatban az orvosától kér információt. Biztos, hogy itt minden rendben van? Ez derült ki a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége friss online reprezentatív kutatásából, ami a dietetikusok szakmai megítéléséről, és a két éve kiadott táplálkozási ajánlás, az OKOSTÁNYÉR® ismertségéről készült. 

Teszteld magad őszintén! 

Ma már nem kétséges, hogy az életmódunk milyen óriási hatással van az egészségünkre, betegségeket okozhat, és gyógyíthat is. Dr. Vernes Réka, az Életmód Orvosi Központ életmód orvosa szerint éppen ezért is van kitüntetett szerepe az életmód orvoslásban a gondos felmérésnek, ami túlmutat a hagyományos orvosi felmérésen. Íme, a legfontosabb kérdések, amelyeket végig kell gondolnunk az életmódunkkal kapcsolatban.

Családdá válni sokszor nem is olyan könnyű 

Fel kell készülni a családalapításra? Nem „csak” annyi a feladatom, hogy már ne védekezzünk? Hiszen ez a folyamat magától működik, nem? Nem bizony! A feltett kérdésekre Ratkó Tünde szülésznő válaszol. 

Hogy repül az inzulin? 

Nyáron is gondot kell fordítani a tudatos cukorbeteg-kezelésre egyeztetve a kezelőorvossal a terápia részleteiről. Mikor és hányszor kell beadnia az inzulint, figyelve a megfelelő használat mellett a tárolásra is. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa lát el tanácsokkal.

Sellőlány a magyarok kedvence! 

Mindig szuper formában van a csodaszép úszónő, és most elárulta nekünk, hogy minek köszönheti bomba alakját! Ja, és persze arról is mesélt, hogy mennyire odavan az úgynevezett zöld, vagyis a természetes táplálékokért. 

Erre figyelj a grillpartin, ha cukorbeteg vagy 

A nyári hónapokban igen sokan tartanak - és mennek el - kerti partikra, ahol a bogrács és a grill mellett különböző alkoholos italok is előkerülnek. Viszont felvetődhet a kérdés, hogy vajon koccinthatnak-e velük a cukorbetegek, vagy inkább mást töltsenek a poharukba? A kérdést Szarka Dorottya, a Cukorbetegközpont dietetikusa válaszolja meg.

Egy kismama is lehet vidám farsangkor 

Épp, hogy elmúltak az ünnepek, már is itt a farsang! A kismamák pedig megint úgy érzik, hogy az élet tele van tilalomfákkal, pedig csak egy csomó beidegződés, tévhit a kétségek, a félelmek oka. Ne tegyétek tönkre magatoknak a vidám időszakot! Összeszedtünk néhányat a gondok közül a ratkotunde.hu-n, és dr. Angyal Géza szülész – nőgyógyász főorvos segítségével meg is cáfoltuk azokat, illetve tippeket adunk, hogyan is lehetne másképp idén a farsang?

Ingadozó vércukorszint - mit tehetünk ellene? 

Cukorbetegség esetén nagy gondot kell fordítani a megfelelő vércukorszint beállítására. Előfordulhat azonban, hogy az illető gyakran ingadozó értékeket produkál, és hol túl alacsony, hol pedig túl magas vércukor értékeket mér. Ennek nemcsak rövid, hanem hosszú távon is van szerepe a szövődmények kialakulásában.  Ezek okairól és kezeléséről dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont diabetológusát kérdeztük.

Tévhitek a várandós vitaminokról 

Nagyon sok tévhit kering a köztudatban a különböző támogató szerekkel kapcsolatban. A terhesvitaminok egyik leginkább elterjedt - úgymond - mellékhatása sok ember szerint az, hogy a többlet tápanyag bizony hatalmas babákat eredményez. Hogy ebből a hiedelemből mi az, ami igaz, arról dr. Angyal Géza szülész – nőgyógyász beszélt a ratkotunde.hu-nak.

Így dobd le a plusz kilókat! 

Tavasszal a legtöbben gőzerővel vágnak bele az edzésbe, és ez a lelkesedés általában ki is tart úgy nyár elejéig. Aztán jönnek a forró nyári hónapok és ezzel együtt a pluszkilók is… Szeptemberben, októberben pedig, amikor kiderül, hogy a kedvenc farmer nem jön ránk, mindenki a legújabb diétákat keresi és persze a leghatékonyabb edzéseket! 

Csiperkére és laskára ájulunk 

E két gombából termesztenek a legtöbbet Magyarországon. Nagyon egészséges, ennek ellenére évente csak legfeljebb 1-1,5 kilogrammot eszünk belőle - derül ki a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara körképéből.

Mit reggelizzünk…, és mit ne? 

A reggeli mindenkinek fontos étkezés - kellene, hogy legyen. Sajnos sok esetben még sincs így. A felnőttek rohannak, legtöbbször egy kávé az, ami nem marad el. Sokan pedig, akik gyermekeiket nem akarják üres gyomorral elengedni, gabonapelyhekkel látják el őket.

Becsületes, okos és mulatós a magyar - a lengyelek szerint 

A barátság és az ivás jut eszébe elsők közt a lengyeleknek a magyarokról, és fordítva. A Szallas.hu és az Answear.hu által készített nemzetközi kutatásban a két nemzet viszonyát és a sztereotípiákat vizsgálták a márciusi Lengyel-magyar barátság napja alkalmából. A magyarokat testvérországunk leginkább a gulyással, a tokaji borral és – az Eb-sikernek köszönhetően – a focival azonosítja, s nem igazán tartanak minket ügyeskedőnek és hangosnak.

Gáz van a bélrendszerben? Vedd komolyan! 

Hasfájás, puffadás, fokozott gázképződés, váltakozó székrekedés és hasmenés... Az érintettek sokszor nem is ismerik fel, hogy szerteágazó tüneteik egy kórképet jelölnek, - az irritábilis bél szindrómát, amely az utóbbi években egyre több embert érintő betegség.

10 tévhit az egészséges étkezésről 

Ha te is benne vagy a kemény ünnepek utáni-újévi diétában és nagy nehezen rávetted magad a futásra, hogy megszabadulj azoktól a röcögő hurkáktól, jobb, ha szakértőre hallgatsz a Hogyan fogyjunk le 5 nap alatt tanácsok helyett. Juhász Péter, a Custom Body Works atyja és a tudatos táplálkozás és testépítés szakértője, lerántja a leplet az egészségesnek álcázott legendákról. Lássuk!

Az iszlám élelmiszer-biztonsági rendszere 

Arról már írtunk, hogy az emberiséget ma már nem lehetne etetni szigorú élelmiszerbiztonsági előírások betartása nélkül, és hogy régen a vallás irányította ezt a munkát. Akkor a keresztény, zsidó és a muszlim konyhát vizsgáltuk meg a laboratorium.hu segítségével, most kukkantsunk be az iszlám konyhába!      

Téged is kínoz? Tudnivalók az ekcéma kezeléséről 

Viszkető, vöröslő bőr és gyakran nedvedző hólyagocskák is utalnak az ekcéma jelenlétére.A jól látható tünetek mögött sokszor nehéz felfedezni a kiváltó okokat, és az ekcéma kezelése sem mindig egyszerű. Szakember ad néhány tippet otthoni teendőkre is.

Cukorbetegek! Csak óvatosan a zabkásás reggelivel! 

A cukorbetegek és az inzulinrezisztensek speciális diétát követnek a napi étkezések mindegyikén. Már a reggelinél is figyelniük kell, hogy milyen felszívódású ételt  fogyasztanak, amellett hogy az laktató is legyen, és hosszan energiával lásson el. Mi a helyzet a zabkásával? Tényleg problémás reggeli lehet?

Még evés közben sem bírunk magunkkal! 

Furcsa dolgokat művelünk még evés közben is. Például a Z generáció 80 százaléka okostelefonját nyomkodja vacsora közben, míg a 30 év felettiek inkább beszélgetnek a közös étkezés során. De a földre ejtett ételt sem illetlenség felszolgálni - derült ki egy kutatásból. Amúgy nagyon vendégszeretőek vagyunk...

Nem szerencsejáték a várandósok vitaminja! 

Pénzkidobás a terhesvitaminok szedése - állítja egy brit kutató, akinek véleményét felkapta a világsajtó, de a szakma vitatkozik vele. Az életadás magasztos jelensége nem engedheti meg piaci szereplők, kontárok játékát, hogy bármilyen megfontolásból megtévesszenek babájukért epedőket olyan nézetekkel, melyek által nem tudnak optimális feltételeket teremteni leendő babájuk egészségének. Egy születendő gyermek akár autista is lehet, ha a kismama nem veszi elég komolyan a terhesség előtti és alatti vitaminfogyasztást.

Nem megy a pajzsmirigy és allergia gyógyszerhez a grépfrútlé 

A grépfrút és a pomelo népszerű gyümölcsök, a belőlük készült italok és szörpök a reggeli ételek gyakori összetevői. Ha gyógyszert is szedünk, akkor fontos tudni, hogy a két gyümölcs gátolhatja bizonyos készítmények felszívódását.

Mennyire veszélyesek a mindennapi nassolások? 

Hogyan különböztethetjük meg a kis étkezéseket a nassolástól? Például a táplálkozási napló rendszeres vezetésével, amely rengeteg fontos dologra rávilágít, és segíthet abban, hogy végre leadjuk a plusz kilókat és egészségesebben éljünk!

68 évig csuklott egy disznó miatt 

Hogyan lesz valakiből a Guinnes Rekordok Könyvének kategória győztese? El kell mennie egy disznóvágásra, és ott az áldozattal közelebbi kapcsolatba kerülni. Persze rekorderünk, aki 1922 és 1990 között minden nap 10. másodpercében csuklott sokkal hamarabb szeretett volna megszabadulni a kellemetlen tünettől, mint 68 év

Lomhává tesz a szalonna! 

A reggeli napunk legfontosabb étkezése. Több szempontból is. Egyrészt, a vacsora és a reggeli ébredés között legalább 8-10 óra eltelik, mialatt szervezetünk sem folyadékhoz, sem ennivalóhoz nem jut. Azt gondolnánk, hogy nincs is szükségünk az éjszaka energiára, hiszen alvás közben úgysem csinálunk semmit, de ez nem így van. Szervezetünk folyamatosan, így éjszaka is dolgozik.

Mit tehetünk a stresszes és hizlaló menedzserszokások ellen? 

Szoros határidők, hatalmas felelősség, magas elvárások és kevés alvás: ha éveken keresztül ez a rutinod, még ma kezdj el változtatni! A rendszertelen életmód és étkezés ugyanis előbb-utóbb munkánk és egészségünk hátrányára is válhat! Az év eleje pedig különösen jó időpont egy új és sikeres életmód elkezdésére! Vágj bele!

Így éld túl a szilvesztert mindenórás terhesen 

Az ünnepek közeledtével a stressz is egyre csak nő, hogy minden jól menjen, a menüvel, és a takarítással is végezzen az ember. Ám még nehezebb a dolga, ha történetesen a várandósságának utolsó szakaszában van. A témában dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza van a segítségünkre.

Rázd fel az étkezésed! 

Schönekker László, a BioTechUSA szponzorált Men’s Physique versenyzője tisztában van a fehérjefogyasztás fontosságával. A fitnesszel eltöltött hosszú évek során számos proteinkészítményt kipróbált már. Maximalista lévén azonban nem szeret kompromisszumokat kötni és csak a legjobbak mellett kötelezi el magát.

Döntő az első ezer nap 

A menzareform is elindult az új tanévban: az egészségesebb ételek, a drasztikusan lecsökkentett só- és cukormennyiség vegyes fogadtatásra talált az érintettek körében. Sok gyerek nehezen barátkozik meg az új ízekkel, ezért inkább ott hagyják az ételeket, ami különösen a bölcsődés és óvodás korosztály esetében aggasztó, hiszen ők napközben is az intézményben kapott étkezésekre vannak utalva. A szülők nagyon sokat tehetnek azért, hogy a gyerekek ne utasítsák el a reformételeket. 

Mit (t)ehet az ifjúság az egészségéért? 

A Nemzeti Család- és Szociálpolitikai Intézet, az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet valamint a Debreceni Egyetem alkotta konzorcium útnak indította a 40 állomásból álló egészségprevenciós programsorozatát. Cél a lakosság és kiemelten a fiatalkorúak egészségtudatosságának és táplálkozási szokásainak javítása. A projekt a Társadalmi Megújulás Operatív Program keretében, mintegy 500 millió forint európai uniós támogatással valósul meg.