Életforma.hu


A homeopátia nem gyógymód! 

A homeopátia nem hatékony mód egyetlen betegség kezelésére sem - vélik az ausztrál orvostudományi kutatóintézet szakemberei a témáról eddig készült tanulmányok legátfogóbb felülvizsgálata nyomán.

Itt a fekélybetegségek „szezonja” 

A tavasszal kiújuló gyomorfekély sok kellemetlenség és fájdalom forrása. Dr. Mármarosi István, az Oxygen Medical gasztroenterológusa a betegség kialakulásáról és a kezelési lehetőségekről beszélt.

Csökkentsd koleszterinszinted diétával 

A szív-és érrendszeri betegségek kialakulásának egyik fő rizikófaktora a magas koleszterinszint, mely szerencsére szinte a legjobban befolyásolható kockázati tényező. Varga Dóra, a Trombózisközpont dietetikusa a koleszterincsökkentő étrendet ismerteti.

8 hatékony módszer vérnyomás csökkentésre 

Van egy jó és egy rossz hírünk! A rossz, hogy a magas vérnyomás növeli többek közt a szívinfarktus, a stroke és a veseelégtelenség kockázatát. A jó hír, hogy a vérnyomás természetes módszerekkel is csökkenthető, amelyek közül elsődleges a testtömeg csökkentése. De vannak további tippjeink is!  
Meddig egészséges feltekerni a hangerőt?

Meddig egészséges feltekerni a hangerőt? 

A fül- és fejhallgatók használatának elterjedésével, az általuk okozott halláskárosodás veszélye is megnőtt az elmúlt évtizedek során. A WHO szerint, ha letekerjük a hangerőt és napi egy órára csökkentjük az audioeszközök használatát, a halláskárosodás kockázata is mérsékelhető.  

Öt percnyi élvezet az irodában mindenkinek jár! 

Néhány perc lazítás és egy-két nyújtógyakorlat bizony jót tesz mindenkinek, aki ülőmunkát végez. Naponta többször is okozhatunk magunknak frissítő, igazán élvezetes pillanatokat! Így!

Tudod mit kell tenned anafilaxiás sokk esetén? 

Az allergiás reakció legsúlyosabb formája, ami akár életveszélyes is lehet, ha a beteg, vagy a környezetében lévők nem ismerik fel idejében a tüneteket. Prof. Dr. Nékám Kristóf allergológus, a Budai Allergiaközpont orvosának segítségével összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat.

Rossz hír az allergiásoknak: itt a pollenszezon 

A hétvégén országszerte elérheti a tüneteket okozó közepes-magas szintet az éger, valamint a ciprus- és tiszafafélék pollenkoncentrációja - közölte az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) pénteken a hivatalos Facebook-oldalán.

A gyereknél is keletkezhet vesekő 

Görcsös, késszúrásszerű alhasi fájdalom és véres vizelet- ezek a vesekő tünetei is lehetnek, ami leggyakrabban a felnőtteket sújtsa. Ám tévedés azt hinni, hogy kizárólag őket érinti a probléma, hiszen tanulmányok szerint gyermeknél, sőt már újszülötteknél is előfordul.
Az igazi boldogság nem ott van, ahol keressük

Az igazi boldogság nem ott van, ahol keressük 

Miről mesélnek a kövek? Miről mesélnek a fák, a virágok? Öleltél-e át hosszan egy olyan fát, ami szó szerint hívott téged? Fogtál-e a kezedben olyan követ, érintettél-e olyan sziklát, amelyre, ha ránéztél, úgy érezted, hogy nem hagyhatod ki, hogy hozzáérj? Beszélgettél-e valaha virágokkal? Éjjel, a városi fényektől távol, néztél-e úgy az égre, hogy belevesztél a csillagokba?

A párkapcsolatra is hatással van a PCOS 

A PCOS, vagyis a petefészek cisztásodása gyakori probléma a nők körében, melynek számos negatív egészségügyi vonzata van, ráadásul előfordulhat, hogy a párkapcsolatra sincs jó hatással. Dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistája a betegség kezelési módszereit ismerteti.

5 tipp, hogyan legyünk jóban a saját testünkkel 

Szinte mindannyian kaptuk már azon magunkat, hogy régi fotóinkat nézegetjük, és arra áhítozunk, bárcsak ma is olyan jól néznénk ki. Ilyenkor jönnek a gyors fogyókúrák, a plasztikai műtétek, holott van pár egyszerűbb megoldás is, hogy szeressük a testünket.

Az 50 körüli nők legkellemetlenebb időszaka 

A magyar nők szükséges rosszként élik meg a változó kort, és keveset foglalkoznak a menopauzával és a hormonváltozás okozta tünetekkel. Az érintett 48-58 év közötti korosztály számára azonban fontos lenne, hogy elmenjenek a szűrővizsgálatokra, illetve orvoshoz forduljanak.

4 létfontosságú nyomelem cukorbetegeknek 

A cukorbetegeknek a diéta összeállítása során nem csak arra kell figyelni, hogy az egyes étkezések időzítése, szénhidráttartalma és glikémiás indexe megfelelő legyen, hanem bizonyos nyomelemek bevitele is fontos lehet. Íme, a legfontosabb tudnivalók!

Ez a gyógyszer nem árt a magzatnak sem! Sőt! 

 A várandósság során kerülni kell a legtöbb gyógyszer szedését, legalábbis ezt javasolják az orvosok. De mi a helyzet akkor, amikor az anyuka olyan betegségben szenved, ami akadályozza a baba normál fejlődését? Ilyenkor tovább kell szedni az addig előírt adagot, vagy módosítani kell?

Megbízható és tartós megoldás allergiára 

Az allergén immunterápia képes hosszútávon enyhíteni az allergiás tüneteket, és ezzel párhuzamosan csökkenteni az allergia ellenes tüneti készítmények alkalmazását- derült ki egy felmérésből. A parlagfű allergia esetén már májusban el kell kezdeni a kezelést.

Miért lehet életveszélyes a kóros hazudozás? 

Vajon mi állhat a kóros hazudozás, más néven Münchausen-szindróma hátterében? Bármilyen mesés is az elnevezés, mégis egy nagyon komoly betegségről van szó, amely nem csak a betegre, de szélsőséges esetekben másra is veszélyes lehet.

Daganatra utaló gyanús jelek 

Sokszor jellegtelen és gyakran elhanyagolt jelek, melyeket éppen ezért általában figyelmen kívül is hagyunk. Pedig az időbeni felismeréssel még visszafordíthatjuk a káros folyamatot. Összegyűjtöttük a legjellemzőbb figyelmeztető jeleket!

Támad a mogyoró, jön a pokol az allergiásoknak 

Egyes fák – mogyoró, éger, nyír – pollenjei már az év első szakaszában elkezdenek keringeni a levegőben allergiás panaszokat okozva az arra érzékenyeknek. Az enyhe, vagy meleg téli idő hatására pedig ezek a növények hamarabb virágba borulnak, előrébb hozva ezzel az allergiás időszakot

Szégyelli a betegséget a magyar 

A nátha és influenza kellemetlen tüneteivel lépten nyomon találkozunk, egy nemrégiben készült globális kutatásból pedig kiderült, nemcsak zavarónak találjuk, de egyenesen szégyelljük azokat.

A szívnek is jót tesz a szauna 

A szauna száraz melege meghosszabbíthatja a középkorú férfiak életét, mivel jelentősen csökkenti náluk a szívroham kockázatát - állapította meg egy hosszú távú finn tanulmány.

Van, amire csak a diéta a megoldás 

Diétába nagyböjt idején is csak úgy szabad fogni, ha biztosítjuk, hogy a szervezet minden szükséges tápanyaghoz hozzájusson. Az ételintolerancia például tipikusan olyan betegség, amelyre egyedül a diéta hozhat megoldást.

Ne vegyük félvállról a napfényvitamin pótlását! 

A tél végére a magyarok 95%-ának nem megfelelő a D-vitamin szintje, mégis csupán 15%-uk szed valamilyen D-vitamin készítményt - derül ki egy friss orvosi felmérésből.

Magasvérnyomással csak óvatosan nyúljon a pohárhoz! 

A gyógyszeres kezelés mellett sokan próbálják a vérnyomásukat életmódváltással csökkenteni, melybe akár egy kis alkohol fogyasztása is belefér. Sok esetben nem hogy nem árt, de még mérsékelheti is a vérnyomást, ha az ember iszik egy keveset.

Veszélyesebb a cukorbetegség, ha hipertónia is társul hozzá 

A hipertónia, azaz a magasvérnyomás gyakran nem önálló kórkép, hanem más betegségek mellett alakul ki.  Ilyen többek között a cukorbetegség mellett fellépő hipertónia, mely pluszban megnehezíti az ember életét. Hogy miként kerülhetjük el a velük járó súlyos szövődményeket, azt dr. Kapocsi Judit tanárnőtől, a Trombózisközpont magasvérnyomás specialistájától tudtuk meg.

Rendellenességet is okozhat a D-vitamin hiánya várandósság alatt! 

A magzat vitaminellátásáról az anya szervezete gondoskodik, így várandósság idején a kismamáknak még nagyobb D vitamin mennyiségre van szükségük a szokásosnál. Mennyi az optimális mennyiség és milyen következményei lehetnek a vitamin hiányának? Szakembert kérdeztünk.

Prosztataproblémákra tökmag és aktív nemi élet a gyógyír! 

Bár a legelterjedtebb daganatfajták közé tartozik, a korán felismert prosztatarák jó eséllyel gyógyítható. Dr. Szűcs László, az Oxygen Medical urológus szakorvosa a rendszeres szűrés és az egészséges életmód jelentőségéről beszélt.

Tejcsorgás terhesség nélkül? A férfiaknál is lehetséges! 

A tejcsorgás teljesen normális jelenség a várandósság és a szoptatás időszakában, ám előfordulhat, hogy terhesség fennállása nélkül tapasztaljuk, sőt, akár férfiként is.  Ekkor érdemes hormonzavarra gondolni, ugyanis nagy valószínűséggel prolaktin túltermelés áll a háttérben.

A boldogság 3 hátránya 

Amikor bárkit megkérdezünk, mi a célja az életben, nagy eséllyel azt válaszolja: boldognak lenni. Pedig tévhit, hogy a boldogságnak csak előnyei vannak...

Kötelező és kötelezően ajánlott oltások - Beszéljünk róla! 

A hat éves Hanna tragikus hirtelenséggel, 24 óra alatt halt meg a meningococcus B baktérium által okozott betegségben. Egy olyan kórban, amely megelőzhető lenne. Ehhez azonban időben meg kell hozni néhány fontos döntést.

A csontritkulás növeli a halálozási kockázatot 

A csontritkulásról mára egyértelműen bebizonyosodott, hogy – korábbi elképzeléseinkkel szemben - férfiaknál és fiataloknál is kialakulhat. Dr. Pál Mónika, az Oxygen Fájdalomcentrum reumatológusa a megelőzési és kezelési lehetőségekre hívta fel a figyelmet.

Tíz éve nem volt ilyen súlyos influenzajárvány 

Az elmúlt 10 évben nem észleltek ilyen magas heti orvoshoz fordulási arányt, és nem emelkedett ilyen meredeken a betegek száma, mint az elmúlt hetekben. A védőoltást beoltatni most már késő, de még mindig tehetünk ellene, hogy megelőzzük a fertőzést.

Problémát okozhat, ha rosszul forr össze ujjunk 

Balesetek során legtöbb esetben a kezünk sérül meg, hiszen ezzel védjük testünket. A szakember szerint előfordul, hogy megússzuk a műtétet, arra azonban figyeljünk, hogy hosszabb távon komolyabb gondokat eredményezhet, ha ferdén forr össze ujjunk egy törés után.

Ismerd meg az ellenséget! Tények az influenzáról 

Az influenza minden télen felüti a fejét és sorra szedi áldozatait. Mit tud ez a vírus, hogy évről évre ilyen nagy számban képes lebetegíteni az embereket és mi a mai napig is az egyik leghatékonyabb védekezési módszer ellene?

5 nyomelem, amely befolyásolja a pajzsmirigy működését 

Hazánkban egyre több embernek van pajzsmirigy problémája, így sokan kezelésre szorulnak. Azonban sokan nem tudják, de több olyan nyomelem is van, melyek jelentősen befolyásolják a mirigy működését. Hogy pontosan melyek ezek, azokat dr. Molnár Jeannette, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa szedte össze.

„Mintha felvettem volna egy piszkos szemüveget” 

Lassan, fájdalom nélkül, de jelentősen romlik a látás – ki kívánná ezt magának? A szürkehályog kialakulásával a szemlencse bizonyos fokig, vagy teljesen elszürkülhet. Mintha a beteg felvett volna egy piszkos szemüveget. A homályos látás mellett nő a fényérzékenysége is. Lehetséges, hogy bizonyos vitaminok hiánya hozzájárul ehhez? Az okokat és megelőzési lehetőségeket Dr.Bezzegh Attila laboratóriumi szakorvossal jártuk körbe.

Az érszűkület fokozatai - Már a tünetmentest is kezelni kell! 

Az érszűkület a kor előrehaladtával egyre nagyobb valószínűséggel alakulhat ki, aminek akár súlyos következményei is lehetnek, ha nem foglalkoznak vele. Bár vannak a betegségnek fokozatai, az észlelt elváltozásokat már a legelején fontos kezelni.

Baj van a belekben! Ezek a figyelmeztető jelek! 

Paracelsus híressé vált mondása, amely szerint - a halál a bélben lakozik - mára sem veszítette el aktualitását . Ha nem vesszük komolyan bélflóránk meghibásodását, és az arra utaló figyelmeztetéseket, az akár végzetes is lehet.

10 életre való bölcs tanács a nagy öregtől 

A sokat tapasztalt öregek bölcs tanácsait sosem szabad elengedni a fülünk mellett, mert mindig súgnak valami életre való útmutatást. Ezeket a jó tanácsokat bárki nagyapja mondhatta volna, de talán hatásosabbak, ha a pszichológia Freud-jától hangzanak el. Csemegézzünk!  

Így készítsd fel az ízületeket a téli sportokra! 

Korcsolyázni, síelni indulsz? Ha sérülésmentesen szeretnéd élvezni a téli sportokat, ne az utolsó pillanatokra halaszd a bemelegítést! Az ízületek védelme érdekében be kell tartani néhány fontos szabályt.    

Vakság,a cukorbetegség legsúlyosabb szövődménye 

Súlyos problémákat, akár a vakságot előzheti meg az, aki cukorbetegként részt vesz rendszeres szemészeti ellenőrzéseken. Az elváltozások ugyanis sokáig tünetmentesek maradhatnak, és gyakran csak visszafordíthatatlan stádiumban kerül a cukorbeteg a szemészhez. Dr. Tóth Eszter, az Oxygen Medical szemész szakorvosa a megelőzésre hívja fel a figyelmet.

Nátha vagy influenza? Antibiotikum vagy mézes tea? 

Kaparó torok, rossz közérzet, levertség, láz. A náthára vagy influenzára utaló kellemetlen tünetek jelentkezésekor sokan nem fordulnak egyből orvoshoz, inkább igyekeznek házi praktikákkal kezelni azokat.

Ezért egyél kevesebb sót 

A só szervezetünk számára elengedhetetlen anyag, ám túl nagy mennyiségű bevitele súlyos problémákat okozhat, hiszen általa megnő a magasvérnyomás, így a szív-és érrendszeri betegségek kockázata.

"A céljaim megkövetelik, hogy minden téren a legjobb legyek" 

Tóth Márton Európa-bajnoki ezüstérmes válogatott vízilabdázó nagy célokat tűzött ki maga elé. Idén világbajnokság, jövőre pedig Európa-bajnokság és olimpia. A sportoló mindenhol kiválóan szeretne teljesíteni, ezért a versenyekre rendkívül tudatosan készül. A céljait csak akkor tudja elérni, ha szellemileg és fizikailag is folyamatosan csúcsformában van. Van mit tanulnunk tőle, főként tudatosságban!

Édes élet, egészségesen 

Mondhatjuk, egyre többünket érint bármiféle étel intolerancia. Akár laktóz-, tojásfehérje-, glutén érzékenységről, vagy cukorbetegségről beszélünk. Talán ebben a legnehezebb, hogy olyan édes vagy sós ételekkel, akár süteménnyel helyettesítsük, lehetőleg elérhető áron a korábban szeretett kedvenceinket, amivel figyelni tudunk egészségünkre is. Lássuk a problémát - de van megoldás is.

Hosszú sorok a rendelőkben – mit tehetünk? 

Egy MR vizsgálatra akár hat hónapot is várni kell, ráadásul a diagnosztika csak az első lépés; sok esetben ugyanilyen vagy még hosszabb várólistákkal kell számolnunk, ha egy gyógyító beavatkozásra kerül a sor. Jelenleg több mint 80 ezer beteg található az OEP által kezelt központi várólistán.

Kopott fogsor? Ez lehet az ok! 

Ha az éjszaka során látszólag ok nélkül többször felébredünk, reggel fáradtnak érezzük magunkat, fáj a fejünk, a nyakunk, zsibbad a karunk, zúg a fülünk, dr. Bajusz Örs, az Oxygen Fogászat fogorvosa, parodontológusa szerint gondolnunk kell a háttérben meghúzódó fogászati problémára is.

3 gyakori tévhit az allergiáról 

Kaphat-e védőoltást, akinek tojásallergiája van? Tényleg veszélyes-e az eper a gyerekekre? Számos allergiával kapcsolatos tévhit él még a köztudatban, amelyeket most helyre teszünk.