Lélek cikkek

Mennyi életerő van még benned? Teszteld!
Fáradtság, kedvetlenség, ingerlékenység, alvászavarok, gyomor – és bélpanaszok, csak néhány jel, ami arra utal, hogy fogytán az életerőd. Ez a teszt segít felmérni mennyi tartalékod van még a végső „kiégésig”. Az alacsony értékek azonnali életmódváltásra figyelmeztetnek!
A mandulád miatt is lehet rossz szájszagod!
Kövek több ponton is kialakulhatnak a szervezetben. A vese- és epekő mellett a mandulákban is létrejöhetnek kemény és olykor fájdalmas képződmények. Jelenlétükre a kellemetlen lehelet is felhívhatja a figyelmet.
Télen jobban kell ügyelnünk a pajzsmirigyünkre!
Ahogy hidegebbre fordul az idő, az sokaknál különböző egészségügyi problémákat von maga után. És itt sajnos nem csak az influenzára és a megfázásra kell gondolni, hanem az olyan betegségekre is, mint a pajzsmirigy túlműködés, ugyanis a téli hónapokban a benne szenvedők állapota romlik.

Így pihen a magyar: csak kávé és semmi mozgás!
A magyarok 67 százaléka kávézással kapcsolódik ki, ha csak tíz perc szabadideje van, ha azonban több órát is pihenéssel tölt, inkább tévézik vagy zenét hallgat. Mozgással vagy kulturális tevékenységgel az emberek kevesebb, mint 30 százaléka töltődik fel – derült ki a Nespresso kutatásából.

Kis szemcse, nagy lehetőség az influenza megelőzésére
Egyre többen fordulnak orvoshoz légúti betegségekkel, influenzával. Sokan tudják már, hogy az ilyen megbetegedések kezelésére, megelőzésére létezik természetes, mellékhatás-mentes módszer is.

Milyen betegségre utalnak a száj körüli pattanások? Így kezelheted!
Gyakran szenvedsz te is a száj körüli kiütésektől, a vörös pöttyöket, pattanásokat okozó makacs bőrbetegségtől? Tudod, hogy milyen betegségek állhatnak a hátterében? Szakember segít, hogy megoldást találj a problémára.

Személyiségpróba is volt a karácsony
A karácsony sokaknak egyfajta személyiségpróbát is jelentett, mert ilyenkor derül ki, miként tudják a vásárlási elvárások és a valódi érzelmek között az egyensúlyt megteremteni.

Legfontosabb szív- és érrendszert erősítő növények
Az érelmeszesedés már viszonylag korán megkezdődik a fajtól, a nemtől és a földrajzi származástól függetlenül is. Ezért már gyermekkortól oda kell figyelni a helyes életmódra és az étkezési szokások reformjára. Összegyűjtöttük a legfontosabb szíverősítő növényeket és vitaminokat!
Aki fiatalnak érzi magát, tovább is él
Hosszabb ideig élhetnek azok az idős emberek, akik koruknál három-négy évvel fiatalabbnak érzik magukat, mint azok, akik annál idősebbnek - derült ki egy friss brit tanulmányból.

A csípős kaja férfiasabbá tesz
A csípős ételeket kedvelő, s különösen a chilipaprikát rendszeresen fogyasztó férfiaknak magasabb a tesztoszteronszintjük - erről győződtek meg vizsgálataik során a Grenoble-i Egyetem kutatói.
Terhességi toxémia, a várandós nők rettegett kórképe
A várandósság egy egészséges nő életében is megnöveli a trombózis esélyét, és amennyiben az illető trombofíliás – azaz megnövekedett trombózishajlama van-, a vérrögösödés valószínűsége megsokszorozódik, ráadásul vetéléseket is okozhat. Megelőzhető-e?
Tippek a fájdalommentes házimunkához! Így kíméld az ízületeket!
Akinek porckopása vagy ízületi fájdalmai vannak, különösen megterhelőnek érezheti a decemberi teendőket. Szomorú tény, hogy attól még, hogy fáj a térdünk vagy a hátunk, a házimunkát a legtöbb esetben senki nem fogja elvégezni helyettünk. Íme néhány praktikus tipp!
6 ok, amiért hidegebb a női láb a férfiénál
Te is dugtad már a párod keze közé a jégcsappá fagyott lábad? Sokszor vágyunk testmelegségre, amikor esténként ágyba bújunk vagy csak leülünk tévézni. Miért „hűlnek ki” hamarabb a szép női lábak? Itt a válasz!
Mi köze a diabétesznek a fogágybetegséghez? Sajnos sok...
Tudtad, hogy hazánkban több mint félmillió ember cukorbeteg, és sokuknak nincs is tudomása róla? Azt pedig még kevesebben tudják, hogy a cukorbetegség és a fogágybetegség előfordulása és kezelése szorosan összefügg.
Az ínygyulladás megelőzése és kezelése
Az ínygyulladás kialakulásának okai lehetnek a vírusok, a hormonális tényezők, de leggyakrabban a foglepedék baktériumai . Hogyan előzhetjük meg vagy kezelhetjük hatékonyan ezt a kellemetlen problémát?
Te felismered a tüdőgyulladást?
Tévhit, hogy a tüdőgyulladás minden esetben egyértelmű, komoly panaszokkal jelentkezik! Az enyhébb, sokszor egyszerű meghűléshez hasonló tünetek – rossz közérzet, hőemelkedés, köhögés – is jelezhetik a betegséget.
Aggasztóan keveset isznak az idősek
Az ajánlott folyadékbevitel idős korban sem változik, de a szomjúságérzet csökkenésével, a fizikai képességek romlásával jelentősen megnő a kiszáradás veszélye. A krónikus dehidratáltság pedig súlyos egészségi probléma, ami növeli a húgyúti fertőzések és a vesekő kockázatát.
5 ok, amiért ki kell szabadulnod a magány csapdájából!
Sokaknak látszólag boldog párkapcsolata és sok barátja van, mégis elszigeteltnek érzik magukat. A magány könnyen csapdába ejtheti az „áldozatot” és minél tovább tart, annál nehezebbnek bizonyul kitörni az elszigeteltségből. Hogyan lehet kimászni belőle? Segítünk…
Elindult a program! Sclerosis multiplexes betegek segítenek sorstársaiknak
Az országos SM Mentor Program online felülete december 19. óta bárki számára elérhető. A Magyar SM Társaság célja, hogy a frissen diagnosztizált betegek ne maradjanak magukra a neurológia falain kívül sem. Különösen az ünnepek közeledtével fontos ez, amikor sokakban felerősödhet a magányosság érzése.
Segítség szájüregi rákban szenvedőknek
Szájüregi rák az egyik legkevésbé ismert daganattípus, évente mintegy 1500 embert diagnosztizálnak, a rák ezen válfajával. Leginkább a 45 év feletti dohányosok körében alakul ki. Mi segíthet nekik abban, hogy ne kelljen elveszíteniük állkapcsukat?
3 fogtörő karácsonyi étel – csak óvatosan harapjunk!
Volt már úgy, hogy ott hagytad a fogad az asztalnál? Legyünk elővigyázatosak a csonthéjasokkal készült sütemények és a darált húsos ételek fogyasztásakor, hogy ne törjön bele a fogunk a karácsonyi menübe. Ám ha megtörtént a baj, ne várjuk meg az új évet, minél előbb forduljunk orvoshoz!
5 tanács, hogy ne menjen a gyomrunkra a karácsony
Az ünnepek alatt hajlamosak vagyunk arra, hogy a sok finom falat láttán túlegyük magunkat. Pedig ha mértékkel fogyasztjuk, a magyaros, alkalomhoz illő ételek is beépíthetők az egészséges táplálkozásba – hiszen nincs tiltott étel vagy élelmiszer, csak kerülendő mennyiségek.
Mire figyeljenek a cukorbetegek karácsonykor?
Nem könnyű az ajánlott, megszokott napi szénhidrát mennyiséget tartani, ha egymást érik az ebéddel, vacsorával egybekötött rokonlátogatások, az asztalon pedig ínycsiklandó fogások sorakoznak. Néhány praktikus tanáccsal szeretnénk segíteni az ünnepi időszakban a cukorbetegeket, dr. Bibok György diabetológus, a Budai Endokrinközpont főorvosának segítségével.
Bűnmentes nassok télire
Tudta, hogy a nassolás pozitív hatással is lehet az egészségünkre, hogy ha mértékletesen és a megfelelő alapanyaggal tesszük? Varga Dóra, a Budai Endokrinközpont dietetikusa szerint a legjobb választás a vitamin raktárak feltöltésére a téli időszakban az olajos magvak, valamint az aszalt és szárított gyümölcsök, hiszen jóval kevesebb nyers gyümölcs és zöldség áll rendelkezésünkre, mint a melegebb hónapokban.
Étkezési tippek karácsonyra - tiltások nélkül!
Az ünnepek nem az önmegtartóztatás időszaka, mégis érdemes pár praktikus tanácsot megszívlelni, hogy a mértéktelenség elkerülésével a jövő évet is jó formában kezdhessük. A megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztás és a helyes táplálkozási elvek betartása sokat segíthetnek abban, hogy ne essünk túlzásokba akkor sem, ha kalóriadúsabb ünnepi ételek, sütemények és alkoholos italok kerülnek az asztalra. A téli folyadékbevitelnél is fontos a változatosság, de a desszertborok, pezsgők és likőrök vagy a tömény italok nem alkalmasak folyadékpótlásra, ezért fogyasztásukkor kifejezetten ajánlott, hogy elegendő más folyadékot is igyunk – figyelmeztetnek az Európai Hidratációs Intézet szakértői.
Mindenkit veszélyeztet a karácsonyi pszichózis
A beteges vásárlási láz, és a szétesett családok karácsonyi kötelező időtöltése is komoly veszélyeket hordoz magában Dr. Szöőr Anna pszichológus szerint.
Ez is lehet a szülés utáni rossz közérzet oka
A szülés utáni rossz közérzet gyakori probléma, melynek hátterében leggyakrabban a hormonális változások illetve a kimerültség áll. Azonban előfordulhat, hogy szülés utáni pajzsmirigyzavar van szó. Hogy ez pontosan mit is jelent, miért alakul ki és miként lehet kezelni, azt dr. Koppány Viktóriától, a Budai Endokrinközpont endokrinológusától tudtuk meg.
Évezredes trükk, de még mindig beválik
Rózsa, ásványi anyagok, sós víz, eukaliptusz és ópium – még ha elsőre furcsán is hangzik, mindegyik az inhaláláshoz kötődik. Az emberiség története során a különböző népcsoportok, más-más gyógynövények és főzetek hatásában hittek. Ezek közül sokat ma már nem szívesen alkalmaznánk, van azonban olyan, ami évezredek elteltével is megállja a helyét.
Az izmoknak is árt a stressz
A stressz a mindennapi élet velejárója, ám vannak olyan emberek, akik nem csak a feszültségekkel, hanem az abból adódó egészségügyi problémákkal is kénytelenek számolni. Sokaknál ugyanis ennek hatására mozgásszervi problémák (is) jelentkeznek, melyek akár huzamosabb ideig is fennállhatnak. Pontosan hogyan függ össze a mentális állapot és az izomzat?
Nem minden zsír egészségtelen!
Görgey Artúr már 1851-ben megírta „A kókuszzsír szilárd és folyékony zsírsavairól” címmel értekezését, de napjainkban sokan mégsem ismerik ezt a sütés közben is szagtalan és epebetegek diétájában is használható alapanyagot. Most sok mindent megtudhatunk a kókuszzsír tulajdonságainak részletes megismeréséhez!
4 tünet, amellyel azonnal forduljunk orvoshoz!
Hazánkban a szív- és érrendszeri betegségek okozzák az elhalálozások több mint felét. Jó tudni, hogy a megelőzés, vagy időben történő beavatkozás életet menthet!
5 tévhit a magas vérnyomásról
A magasvérnyomás-betegség a kor előrehaladtával egyre gyakrabban fordul elő, ami kezeletlenül életveszélyes szövődményekkel járhat. Bár az állapotot –akár hallomásból - mindenki ismeri, ám vannak olyan kérdések, melyek sokak számára nem egyértelműek.
Nem csak esztétikai gond a szőrösödés!
A fokozott szőrnövekedés okozta kellemetlenség sajnos csak átmenetileg orvosolható a szőrtelenítési eljárásokkal, ugyanis a probléma mögött hormonális okok állnak. Dr. Katona Evelin, az Oxygen Medical endokrinológusa a hirzutizmus okairól, kezelési lehetőségeiről beszélt.
Minden 20. ember süket - legalább egy kicsit. Te ne legyél köztük!
A Föld lakosságának 5,3 százaléka szenved halláskárosodásban, ez 360 millió embert jelent a WHO (World Health Organization, azaz az Egészségügyi Világszervezet szerint. Halláskárosodást bárki szerezhet, akár a munkája, akár szabadidős tevékenysége során.
Ritka, de előfordul együtt a vérzéses panasz és a vérrögösödés
A trombózis és a vérzékenység a véralvadási zavarok egy-egy fajtája, így a kettő együtt csak a legritkább esetekben szokott előfordulni. Ilyen állapot például a magas vérlemezkeszámból adódó esszenciális trombocitémia, amelynek során ugyanúgy előfordulhat vérrögösödés, mint vérzéses panasz.
A mentolos és a gyümölcsös ízeket szeretjük a leginkább
Évekkel ezelőtt sokan ördögtől valónak gondolták a rágózást, ám mára már ez a fogorvosok által is elfogadottá, sőt ajánlottá vált. A rágózás mára kiváló hatású nemcsak önbizalmunkra, hanem szájhigiéniánkra, nyálunk termelődésére és az éhségérzet elűzésére is, épp ezért fogyasztása különösen ajánlott. Egyre viszont most is figyeljünk: a cukor nem ajánlott!
A többség csak hiszi, hogy allergiás a penicillinre
A műtét előtt álló, önmagukat penicillinallergiásnak valló betegek költségesebb, sokféle baktériumot elpusztító vagy adott esetben kevésbé hatékony készítményt kaphatnak a potenciális fertőzések megelőzésére az egyébként szokásos, penicillin tartalmú antibiotikumok helyett. Sokszor feleslegesen.
Vigyázz a K-vitaminnal - az étrend is fontos!
Minden esetben együtt jár az életmódváltás a trombózissal, hiszen az újabb vérrögök elkerülése érdekében érdemes kiemelt figyelmet fordítani az egészséges életvitelre. Emellett nagy jelentőséget kapnak a különböző véralvadásgátló gyógyszeres kezelések is. Ám ebben az esetben nem árt a K-vitamin-fogyasztásra is odafigyelni, hiszen ennek túlzott bevitele csökkentheti a tabletták hatékonyságát.
Mozogj a téli depresszió ellen! És magadért!
Itt a hideg, a sötétség, ami könnyen szorongáshoz, sőt akár depresszióhoz vezethet. A mozgás antidepresszáns hatására hívjuk fel a figyelmet - a mozgás ugyanis védőfaktor!
Lelki támogatásra is szükségünk van, ha itt a nátha
A megfázás és az influenza minden évben milliók ünnepi hangulatát keseríti meg. Ezek a betegségek nemcsak testünkre, de lelkünkre is hatással vannak, és rosszkedvünk rányomja bélyegét közösségi életünkre is. Mennyiben befolyásolják viselkedésünket ezek a változások? A legfrissebb felmérések erre a kérdésre kerestek válaszokat.
Mélyvénás trombózis - profi sportolók sem gondolnak rá!
Pár napja került kórházba mélyvénás trombózis miatt olimpiai bajnok. Hasonló tünetekről egyre gyakrabban hallunk, nemrégiben sajnos neves sportolón halálát okozta egy így kialakult vérrög. Milyen tünetekre figyeljen, és miként lehet elkerülni a bajt?
5 tipp, ami hatásosan csökkentheti a stresszt!
Gondok mindenki életében vannak, de fontos, hogy próbáljuk meg mindig a megfelelő módon levezetni a felgyülemlett feszültséget. Egyrészt könnyebb túllendülni a mélyponton, ha időközben ügyelünk magunkra, másrészt pedig az egészségünket is támogatjuk, ha nem hagyjuk, hogy eluralkodjon rajtunk a stressz.
Allergiás tünetek – meglepetéseket okozhat az enyhe tél
A legtöbb ember számára az allergiaszezon csak nyáron indul a fűfélék – a legismertebb pollen, a parlagfű – virágzásának kezdetével. A tüsszögés, orrfolyás, viszkető szem, duzzadt nyálkahártya sokunk életét megnehezítik. Az enyhe téli időszak miatt azonban már mostanában elkezdhetik gyötörni a panaszok az erre érzékenyeket, egyes fák ugyanis már februárban, sőt, a megszokottól eltérően akár már januárban megkezdhetik virágzásukat, így például a mogyoró, az éger és a nyír is.
Egy hollywoodi trend, amivel érdemes azonosulni
Egy ital, amely nem csupán trendi, hanem finom és egészséges is? Sokan gondolják, hogy egyszerű a „recept”, de hogyan lehet egy ízletes, látszólag egészséges ital egyben valódi vitaminbomba is? A napjainkban igencsak közkedvelt smoothie-k világában kapunk most eligazítást!
4 ok a háttérben - le kéne fogyni, de nem megy
Állandó vagy vissza-vissza térő probléma sokunk számára a testsúlya. Sok nő és férfi bárhogy is igyekszik, képtelenek megszabadulni a felesleges kilóktól. Sokszor hiába a divatos diéták és a mozgás, az álomalak elérése lehetetlen célnak tűnik.
Alagútszindróma a rejtélyes fájdalom oka?
Zsibbadás, fájdalom, érzéskiesés? Az alagútszindróma - amikor egy szűkebb anatómiai résben idegek és erek futnak az ínak között - a test bármely pontját érintheti, és bár nem könnyű felismerni, létezik hatékony gyógymódja.
7+1 gerincvédő tipp - különösen, ha irodában dolgozol!
Hátfájás, nyakfájás, deréktáji fájdalmak, gerincpanaszok, nyaki mozgás korlátozottsága – ezek mind lehetnek az egészségtelen testtartás következményei és gerincproblémára utaló tünetek is. Fontos odafigyelnünk gerincünk egészségére még akkor is, ha munkánk révén egész napos ülésre, számítógépes munkavégzésre kényszerülünk, hiszen a hanyag testtartás hosszú távon nemcsak hátfájdalmat, de nyaki és deréktáji problémákat is okozhat.
Sokkoló mutatók - fokozott kockázatok fenyegetnek
Magyarország a sereghajtók közé tartozik Európa nemzetei között az általános egészségi állapotot tekintve. Hazánkban csaknem 2,5 millió ember szenved magas vérnyomásban, 1 millióan cukorbetegek, a lakosság fele pedig túlsúlyos.