Életforma.hu


Rosszul tartod magad, ezért fáj a hátad!

Rosszul tartod magad, ezért fáj a hátad! 

A nem megfelelő testtartásból sajnos számtalan mozgásszervi probléma adódhat, így nem ritka, amikor kínzó váll-, hát-, nyak- vagy vállfájdalomban bosszulja meg magát a gyenge izomzat.
Kezdődik a parlagfűszezon! Rosszabb lesz, mint tavaly

Kezdődik a parlagfűszezon! Rosszabb lesz, mint tavaly 

Az idén is várhatóan július utolsó hetében, augusztus elején kezdődik a parlagfűszezon. Az allergiásoknak a tavalyinál erősebb pollenterhelésre kell készülniük - hívta fel a figyelmet az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat.
Nem pihentet a fekve nyaralás

Nem pihentet a fekve nyaralás 

Ha nyár, akkor kikapcsolódás, pihenés, szabadság. Ez sokaknak egyet jelent a vízparton való tespedéssel és lustálkodással. Ám miközben hisszük, hogy ez idő alatt teljesen feltöltődünk, gyakorta szembesülünk azzal, hogy egy hét munka után megint ugyanolyan vagy még fáradtabbak vagyunk, mint mielőtt üdülni mentünk volna. De hogyan tehetnénk valóban tartóssá a nyaralás jótékony hatását?
Így lesz biztonságos a nyaralásod!

Így lesz biztonságos a nyaralásod! 

Vannak óvintézkedések, amelyek betartásával elkerülhető a legtöbb tipikus nyári baleset. Problémák természetesen még a legóvatosabb utazókkal is előfordulhatnak, ezért érdemes vigyázni! Most biztosítási szakértők segítenek.

Ablak mellett szeretsz ülni a repülőn? Lehet, hogy nem jó ötlet! 

A hosszabb repülőút és a trombózis kapcsolatára már többször is felhívták szakemberek a figyelmet. De tudtad, hogy az sem mindegy, hogy hová ülsz a gépen? Most orvos szakértőtől megtudhatod, pontosan miért is veszélyes a hosszú utazás, és hogy miért nem érdemes az ablak mellé ülni a repülőn.
4 dolog, amire figyelni kell - vedd észre a stroke jeleit!

4 dolog, amire figyelni kell - vedd észre a stroke jeleit! 

A stroke világszerte a harmadik leggyakoribb halálozási ok és a leggyakoribb rokkantsághoz vezető betegség, de megelőzhető. Ehhez nem kell más, mint hogy odafigyeljünk magunkra és másokra, minimalizáljuk a kockázati tényezőket, és észrevegyük a figyelmeztető jeleket!

Babavárás magas vérnyomással 

A magas vérnyomás nemcsak a kismama egészségét, de a magzat fejlődését is veszélyezteti. Időben beállított megfelelő gyógyszeres kezelés és a várandósság alatt alkalmazott helyes életvitel mellett azonban a kismama és a baba egészségi állapota is jelentősen javítható, a szövődmények kialakulása részben megelőzhető, illetve kialakulásuk ideje és súlyossága befolyásolható.
Van fegyver az Alzheimer ellen!

Van fegyver az Alzheimer ellen! 

Életmódváltással megelőzhető az Alzheimer-kóros esetek egyharmada. A fő kockázati tényező ugyanis a dohányzás, az elhízás és a cukorbetegség mellett a mozgásszegény életmód.
Prosztatarák – lehet, hogy a D-vitamin-hiány is szerepet játszik benne

Prosztatarák – lehet, hogy a D-vitamin-hiány is szerepet játszik benne 

Egyre több betegség esetében ismerik fel, hogy hátterében a szervezet D-vitamin-hiánya állhat. Az agresszív prosztatarák nemrégiben került képbe ebből a szempontból: chicagói kutatók kimutatták, hogy a D-vitamin befolyásolja a jó- és a rosszindulatú prosztatasejtek növekedését és differenciálódását.
A visszér nem biztos, hogy látszik. De attól még fájhat!

A visszér nem biztos, hogy látszik. De attól még fájhat! 

Sokan gondolják úgy, hogy a visszeres lábfájdalom általában a kacskaringós, kitüremkedő, de legalábbis látható visszértágulatokhoz köthető. Éppen ezért elcsodálkoznak akkor, amikor kiderül, hogy a kellemetlen panaszaik hátterében bizony vénás keringési zavara áll, holott nincs vagy csak nagyon kevés látható visszerük van. A vénás elégtelenség pedig hosszú távon fekélyhez, trombózishoz is vezethet.

Lehet, hogy téged is fenyeget a trombózis. Tudd meg, hogy így van-e! 

Évről évre nő a halálos trombózisos esetek száma, ami többek között a fogamzásgátló tabletták elterjedésének és a nem megfelelő életmódnak a következménye. Így nem csoda, hogy egyre nagyobb figyelmet kap a trombózis megelőzése és kezelése.

Veszélyt is rejthetnek számodra a tenger gyümölcsei 

Vegyük komolyan a hal vagy a tenger gyümölcseinek fogyasztását követő szokatlan tüneteket! Az allergiás reakció ugyanis súlyos, életveszélyes állapotot is előidézhet!

A szénanáthának komoly szövődményei is lehetnek 

A pollenszezonban jelentkező tüsszögéssel, orrfolyással és köhögéssel járó panaszokat hajlamosak vagyunk félvállról venni. A házi patikából beszerzett, recept nélküli kapható szerekkel átvészelt allergiás időszak azonban hosszú távon kellemetlen szövődményeket is okozhat.

Terhesség alatt különösen figyelj a visszerekre! 

Maga a terhesség is kockázati tényezőt jelent a visszérbetegség szempontjából, ezért a kismamáknak különösen fontos a helyes életmód, a megelőzés és később a visszerek szakszerű eltüntetése.

Az antihisztamin a rák ellen is véd? 

Az allergia kezelésében használt készítmények nem csak az allergiás tünetek csillapítására lehetnek alkalmasak. Egy vizsgálat szerint az antihisztaminok a daganatos sejtek növekedését is képesek lehetnek megállítani.

Nehéz emlékezni? A vérnyomás lehet a ludas! 

Olykor mindenkivel megesik, hogy nem jut eszébe egy név, egy telefonszám, vagy az, hogy hová is tette a kocsikulcsot. Ha ez túl gyakran történik me, akkor könnyen lehet, hogy a memóriagondok hátterében a magas vérnyomás áll.

Életet menthet - de meddig kell szedni? 

A mélyvénás trombózis életveszélyes állapot, és ha egyszer valakinél már bekövetkezett, nagy esélye van arra, hogy megismétlődjön. Ennek megelőzése érdekében a beteg véralvadásgátló terápiában részesül. De mennyi ideig ajánlott szedni a gyógyszert, és az milyen eséllyel véd meg egy újabb trombózistól?

Mást mondunk, mint amit teszünk 

Saját bevallásuk szerint tízből kilencen tesznek az egészségükért egészségesebb táplálkozással, a káros szenvedélyek kerülésével. Szűrővizsgálatokra azonban a lakosság jelentős része egyáltalán nem jár. Pedig sok esetben egy-egy preventív vizsgálat során kifejezetten komoly betegségek mutathatók ki, és így orvosolhatók időben.

Ez a szűrés nagyon fontos - hát még, ha cukorbeteg is vagy! 

A cukorbetegség számtalan szövődménnyel jár mindamellett, hogy önmagában is veszélyes és gondos kezelést igénylő betegség. Az érszűkület is fokozottabban érinti a diabéteszeseket, ezért lenne fontos az időbeni szűrés, amellyel akár a műtét is elkerülhető lenne. Erre hívja fel a figyelmet szakértőnk.

Mire jó a pulzusmérés az edzés alatt? 

Gyorsan vágnál bele a tornagyakorlatokba, vagy már egy ideje kitartóan sportolsz, mégsem látod az eredményét? Az edzés hatékonyságát a legkönnyebben a pulzusszám mérésével tudod ellenőrizni!

Barabás Évi félti a látását 

Barabás Évi semmit nem bíz a véletlenre. Igyekszik tudatosan élni, odafigyel az egészségére, a látásával pedig több okból kifolyólag is kiemelten törődik. Amellett, hogy az egyik legfontosabb „munkaeszköze” a szeme, a közvetlen környezetében megtapasztalt példák is megerősítették abban, hogy különösen oda kell figyelni a prevencióra.

Mire jó az étcsoki 60 felett? 

Nagyobb távolság megtételére képesek feketecsoki-evés után a perifériás érbetegségben szenvedő 60 év felettiek, és gyorsabban és hosszabb ideigtudtak járni - állapította meg egy olasz kutatás. Vajon mekkora csokimennyiség kell ehhez?

Igazán egyszerű megoldás stressz ellen! 

Ha egészséges szokásokat szeretnénk kialakítani, érdemes figyelni a sportolókra, edzőkre. Stresszes helyzetekre is remek ötletet leshetünk el tőlük!

Hűsítő étrend a kánikula ellen! Próbáld ki! 

A száraz, meleg, nyári időben mindannyian hűsölésre vágyunk. Ebben pedig akár az egészséges táplálkozás is segíthet! Meg persze szakértőnk tanácsai!

Biztos vagy benne, hogy csak a melegtől dagad a lábad? 

Meleg időben kitágulnak az erek, és jobban dagadnak a végtagok. Sokan csak legyintenek, hogy „majd elmúlik” - és nem sejtik, hogy milyen veszély rejtőzhet egy-egy megduzzadt láb vagy kar mögött.

Még mindig nem késő formába hozni magad! 

Még nem késtél le arról, hogy formába hozd magad az igazi bikiniszezonra! Ezekkel a tippekkel néhány hét alatt csúcsformába lendülhetsz még akkor is, ha eddig nem nagyon fűlt a fogad a mozgáshoz. Fogj hozzá!

Nem kell teniszezned ahhoz, hogy teniszkönyököd legyen! 

Sokan úgy gondolják, hogy a teniszkönyök a sportolók betegsége. Az igazság viszont az, hogy a karok bármilyen fokozott igénybevétele is kiválthatja ezt a kínzó fájdalmat. A gyulladással járó kórképet mielőbb kezelni kell.

Akkor most beszélhetünk végre a hüvelygombákról is!? 

A strandolásnak számos veszélye van, ám ami speciálisan a nőket érinti, arról csak akkor esik szó, ha a férfiak nincsenek a közelben. Legalábbis a reklámok szerint. Mi a helyzet tehát a hüvelyfertőzésekkel? Az okairól tájékozódhatunk most.

Véralvadásgátlók és a gyerekvállalás 

Családalapításra a legtöbben tudatosan készülnek, és ez a véralvadásgátló készítményeket szedő nők esetében még inkább így van, hiszen ilyen esetben az addigi kezelés változtatására is szükség lehet.

Nem tetszik a saját hangod? Lehet változtatni rajta! 

Testi adottságaink is befolyásolják, hogy felnőttkorunkra magas vagy mély lesz-e a hangunk. Ha elégedetlen vagy jelenlegi hangszíneddel, a beszédterápia segíthet!

Nőgyógyászati vizsgálatok, amelyeket semmiképp ne hagyj ki! 

A szűrések, így a nőgyógyászati szűrés is, akár életet is menthet, de legalábbis megkönnyítheti az esetleg szükséges kezelést. Szerencsés esetben pedig meggyőződhetünk arról, hogy minden rendben van.

Az aszpirinrezisztencia végzetes lehet 

Az aszpirin szedése - a gyógyszer hastóanyagai miatt - bevett kezelési forma szívinfarktus és a stroke megelőzése céljából. Ám előfordulhat, hogy egyes betegeknél hatástalannak bizonyul, így az aszpirinrezisztencia-vizsgálat fontos lehet, különben jelentősen megnő a súlyosabb, gyakran halálos kimenetelű stroke, szívizominfarktus kialakulásának esélye.

3 szuper hatékony gyógymód, hogy fájdalommentes legyen a nyarad! 

A nyaralás, pihenés, ha bármilyen akut vagy krónikus fájdalommal küzdünk, nem lesz nyugodt és élvezhető. Van azonban három olyan fájdalomcsillapító technika, terápia, amely akár már rövid távon is eredményt hoz. Még  időben vagy, próbáld ki!

Kék-zöld foltok vannak rajtad? Ez is lehet az oka! 

A vérlemezkék fontos szerepet töltenek be a véralvadás beindításában. Azonban vannak szerzett és veleszületett funkviózavaraik, amelyek vérzékenységet okoznak, ami akár súlyos méreteket is ölthet. Elmondjuk, milyen jelek figyelmeztethetnek a veszélyre, és mi a teendő ilyenkor.

Víz a légkondiban – életveszélyes is lehet! 

A hőség ellen egyre több lakásban, irodában védekeznek klímaberendezésekkel, amelyeknek ára és a szervizköltsége is jelentősen csökkent az utóbbi években. Ám a nem szakszerű karbantartás komoly veszélyforrás lehet!

4 tipp a vitalitásért 

Vitaminokra, ásványi anyagokra mindig szüksége van a szervezetünknek. Persze mi is tudjuk és tapasztaljuk, hogy a mai rohanó világban, a munka- család- háztartás triumvirátusa mellett nem olyan egyszerű tartani magunkat az egészséges táplálkozás alapelveihez. Mégis, igyekezzünk erre időt és energiát szánni, mert az egészségünknél nincs fontosabb! Napi ötszöri étkezéssel például egyenletes szinten tartható a vércukorszint, kilengések nélkül pedig jobban lehet koncentrálni és a közérzetünk is jobb lesz. De vannak még tippjeink!

Meddőséget is okozhat az alig ismert betegség 

Az antifoszfolipid, vagy másnéven Hughes-szindróma elsősorban a 40 év alatti nőknél fordul elő. A betegségre gyakran az ismétlődő, koraterhességi, de a terhesség bármely időszakában bekövetkező magzati elhalások, vetélések hívják fel a figyelmet.

Pikkelysömör, mi lesz veled a nyáron? 

Ha jellegzetesen vörös, vaskos kiütések jelennek meg a könyöködön, térdeden és a hajas fejbőrön, akkor bizony a pikkelysömör támadott meg. A nyári időszakban még látványosabbak a jellegzetes tünetek. Hogyan szabadulhatunk meg tőlük? Bőrgyógyász tanácsai következnek!

Plasztikázni szülés után? Indokolt lehet! 

A női szépség szülés után sem múlik el, sőt! Ugyanakkor vitathatatlan, hogy a test, amely kilenc hónapon át egy többkilós babának adott fészket, megváltozik: a kötőszövet már nem igazán rugalmas, és csak lassan regenerálódik, főként, ha a szoptatási időszak is elhúzódik. Bizonyos külalaki változások megfelelő életmóddal többnyire visszafordíthatók, míg mások maradandónak bizonyulnak. Ha képesek vagyunk ezt a kettőt megkülönböztetni egymástól, megfelelő önbizalommal fordulni feléjük, és együtt élni velük, akkor az anyai boldogságérzet teljes lehet. És mi van, ha nem? Van - és nem elítélendő -, aki nem tudja elfogadni megváltozott formáit, és emiatt boldogtalan, akár mert az esztétikai problémák nagyon látványosak, zavarók és tartósak. Fókuszban a szülés utáni, indokolt has- és mellplasztika.

A napkrém kevés a melanóma ellen 

A napfénynek való kitettség a bőrrák legsúlyosabb típusa, a melanóma egyik jól ismert kockázati tényezője. De vigyázzunk: a napvédő krém önmagában nem nyújt teljes védelmet a melanóma ellen.

5 tuti tipp a hátad egészségéért 

Legtöbben tisztában vagyunk azzal, hogy kondíciónk javításában, mozgásszervi problémáink megoldásában a testmozgás kulcskérdés. Arra viszont  kevésbé ügyelünk, hogy a mozgás során figyelembe kellene vennünk pillanatnyi testi és lelki állapotunkat, életkorunkat is. Mit csináljunk, és miként, hogy valóban eredményesek legyünk?

Egyre több a fiatal cukorbeteg - ezt tedd a megelőzésért! 

Jelenlegi tudásunk alapján az 1. típusú diabétesz nem előzhető meg, a 2. típusú viszont, amely szinte egyértelműen életmódunk következménye, igen. A szövődmények kialakulása azonban mindkét esetben gátolható, lassítható a megfelelő életmód betartásával.

Az infarktus lelki okai – hallgass a szívedre! 

A szívbetegek olyan emberek, akik nem akarnak a szívükre hallgatni, a legszívesebben mindent az értelmükkel intéznének el. Ha a szívverés akadozik vagy száguld, az mindig biztos jele annak, hogy a belső rend, ritmus zavara, egyfajta kisiklás következett be. Ha nem vagyunk hajlandók a szívünkre hallgatni, ebben az esetben rákényszerülünk.

Az agyban is kialakulhat trombózis - ritka, ám életveszélyes 

Az artériás és a vénás trombózis Magyarországon vezető haláloknak számít. A vénák érintettsége esetén leggyakrabban az alsó végtag, illetve a medence vénáiban alakulnak ki vérrögök, ám nem ritka eset, hogy az agyban keletkeznek.

A jóból is megárt a sok! A sok folyadék is veszélyes! 

Szinte nincs nap, hogy ne hallanánk a megfelelő mennyiségű folyadékbevitel fontosságáról, ami szükséges szervezetünk működéséhez, fizikai és szellemi teljesítő képességünkhöz, egészségünk megőrzéséhez, jó közérzetünkhöz. Ám nem tanácsos átesni a ló másik oldalára, mert a túlzott folyadékfogyasztás veszélyes is lehet, extrém esetben akár halált is okozhat, legyen szó akár olyan ártalmatlan italról, mint az – egyébként – éltető víz.

Miért jó még teherbe esés előtt ellenőriztetni a vércukorszintet? 

A tervezett teherbeesés előtt nem csak a diagnosztizált cukorbetegeknek érdemes ellenőriztetniük a vércukorszintjüket. A fel nem ismert diabétesz kockázatokat rejt, és egy előzetes vizsgálat sok mindenre fényt deríthet. Hogy mire? Most elmondjuk!

Mikortól kell komolyan venni a hátfájást? 

Ha már az elején elkezdjük keresni az okokat, hogy miért is fáj a hátunk, megkímélhetjük magunkat egy sor problémától - mondja természetgyógyász szakértőnk, aki az okok ismertetése mellett hasznos tanácsokkal is szolgál!

10 évvel idősebbnek akarsz látszani? Egyél sok cukrot! 

Néha hajtjuk előre az időt, máskor meg megállítanánk, hogy ne rohanjon annyira. Ám ha nem teszünk az egészségünkért, korunkhoz képest sokkal öregebbnek is látszhatunk. A dohányzás, a stressz, a szennyezett levegő, az egyoldalú táplálkozás és a nagy mennyiségű cukorfogyasztás mind hozzásegíthet ehhez. Előzzük meg!