Lélek cikkek

5 egyszerű gyakorlat, hogy ne fájjon a derekad!
A hátfájdalom elkerülésének egyik leginkább megfelelő módja a minőségi mozgás. Masszőr szakértőnk mutat öt olyan gyakorlatot, amit biztonsággal végezhetünk, és tényleg hatásosak!

Vesebetegeknek! Hasznos tippek az étkezéstől a nyaralásig!
Júniusban új weblap indult krónikus vesebetegeknek, amelyet az egyik hazai vezető dialízisszolgáltató kezdeményezett. Az oldal tájékoztatást nyújt a vesebetegségről, annak kialakulásáról és a kezeléstípusokról. A mindennapi életviteli tanácsok mellett ötleteket, recepteket ad a helyes étkezéshez és tippeket a nyugodt nyaraláshoz.

Vigyázz a napon! Tények és tévhitek a leégésről
A nyári örömök mellett vannak nyári veszélyek is, mint például az, ha a napsütésben leég a bőrünk. Az internetes fórumokon, rokonoktól, barátoktól több tanácsot is kaphatunk megelőzésre vagy baj esetére, de nem biztos, hogy minden javaslatot érdemes megfogadni.
Ennyi az ideális alvásidő - se több, se kevesebb
Akár túl sokat, akár túl keveset alszik valaki, idős korára valószínűleg memóriazavarai lesznek egy friss vizsgálat eredményei szerint. A kutatók szerint a szellemi frissesség hosszú távú megőrzését napi 7 óra alvással biztosíthatjuk.

Tudd meg, mi az az álallergia! Eláruljuk az okait és a gyógymódot is!
Többször is csalánkiütéseid vannak, és még az allergiaellenes szerek sem segítenek megszabadulnia a kínzó viszkető kiütésektől? Ráadásul az allergiateszted is negatív? Akkor nagyon valószínű, hogy „álallergiád” van!

Ez is oka lehet, ha nagyon ver a szíved!
Mostanában többször is rendkívül hevesen ver a szíved? Néha még éjszaka is arra ébredsz, hogy szorít a mellkasod, és alig kapsz levegőt? Ha kivizsgáltak, és nem beteg a szíved, akkor más oka is lehet. Adunk pár tippet, hogyan szüntetheted meg a panaszokat!
8+1 hasznos étrendtipp hátfájás ellen!
A különböző hátfájdalmakat még egy jó csontkovács vagy masszőr is csak időlegesen tudja meggyógyítani, a kezelést vagy kezeléssorozatot követően mindenképpen életmódváltásra van szükség. Sokan nem tudják, hogy a gerinc épségének megőrzése, erősítése érdekében, persze a rendszeres és minőségi mozgás beiktatása mellett, az egészséges táplálkozás is sokat segíthet!

Mitől fáj a nyakunk?
Nem fordul, megfeszül, lemerevedik, nyikorog. A fájdalom sokszor ok nélkül jön, s aztán megy, vagy makacsul tartós marad. Vajon mitől fáj a nyakunk? A szerteágazó okokról és kezelésükről kérdeztük a szakértőt.

Vigyázat! A melegben a visszerek is veszélyben vannak!
Itt a nyár, a kánikula, s a meleggel együtt rosszabbodnak a visszérproblémák is. Amellett ugyanis, hogy esztétikailag is zavaróak, bizony súlyos szövődményekhez is vezethet, ha nem kezeljük megfelelően a kitágult ereket. Mit tehetünk a megelőzésért? Szakemberünk tanácsai segítenek!
10 év allergia nélkül - jól hangzik, ugye?
Akinél egyszer jelentkeznek a pollenallergia tünetei, számíthat rá, hogy a panaszai évről-évre visszatérnek majd az allergén növény virágzásától függően, az év azonos időszakában. Ilyenkor kezdődik a szokásos procedúra: tüneti kezeléshez orrcsepp, szemcsepp, gyógyszerek. Az allergén immunterápia már több éve hazánkban is elérhető, és tartós megoldást ígér: akár 10-12 évre is megszüntetheti a panaszokat, ha vállaljuk a minimum 3 éves kezelést.
Innen (is) tudhatod, hogy vitaminhiányod van!
Tudtad, hogy a legtöbb vitamin hiánya szájnyálkahártya-tünetekkel jár? Ezek közül is az egyik vezető tünet a szájszárazság, amelynek megszüntetésében a vitaminok szedése mellett sokat segít a cukormentes rágógumi is!
A túlsúly a mellrák kockázatát is növeli!
A túlsúly számos betegség kockázatát növeli, többek közt a mellrákét is. Mivel ma Magyarországon évente 7500 nő szembesül ezzel a diagnózissal, az önvizsgálat, a korai felismerés és a helyes életmód jelentőségét nem lehet eléggé hangsúlyozni.
Asztmás roham? Ezek a teendők!
Asztmás roham ritkán jelentkezik előzetes tünetek nélkül. Ismerd meg a kiváltó okokat, az intő jeleket és a megelőzés lépéseit! Ha tudod, mi történik, mindenkinek könnyebb lesz.
6 meglepő dolog, ami miatt megéri kertészkedni
A városi mindennapokban egyre inkább elveszítjük azt az elementáris erőt kínáló természeti kapcsolatot, amit a kerttulajdonosok többsége vagy a hobbikertészek tapasztalnak meg, amikor szabadidejüket saját kis színpompás birodalmukban töltik. Nincs is finomabb egy általunk gondosan ápolt és vegyszermentesen nevelt paradicsomnál vagy paprikánál, amire - akár saját csemetéinkre - még büszkék is vagyunk, s nem is gondolnánk, mennyi jót teszünk általános egészségi állapotunk érdekében, míg a finom eledel az asztalunkra kerül.
A lelkünktől is fájhat a hátunk
Testünk állapotát rendkívüli mértékben befolyásolja pszichénk pillanatnyi állapota. Stresszes életmódunk a vérnyomástól kezdve a vércukorszinten keresztül sok mindent képes befolyásolni, így hatása lehet a mozgásrendszerünkre is. A hátunkon biztosan érezzük a mindennapok megterhelő következményét: az elmerevedett, görcsös izmokat és a fájdalommal járó mozdulatokat.
6 fontos dolog, amivel csökkentheted a frontérzékenységedet
Az időjárás nagymértékű ingadozásait minden korosztály megérzi. Bár a frontokat az idősebbek viselik nehezebben, ma már a fiatalok is megsínylik ezeket az időszakokat. Mit tehetünk, hogy átvészeljük ezeket az időszakokat? Szakemberünk elmondja, mi lehet a megoldás.
Mit kell tudni a cukorbetegségről?
Napjainkban egyre gyakoribb az inzulinrezisztencia, amit a cukorbetegség előszobájaként is emlegetnek. Miután az 1-es és 2-es típusú diabétesz is lassan mindennapi problémává válik, most elmagyarázzuk az egyes betegségek közti hasonlóságokat, különbségeket és ok-okozati összefüggéseket.
Dobd el, és maradj életben!
Légzési nehézség, gyakori köhögés, reggeli köpetürítés, esetenként sípoló légzés? Ezek a tünetek mind a COPD betegségre utalnak, amelyben mintegy félmillió ember szenved Magyarországon, és amely jellemzően dohányzás következtében alakul ki. Dobd el a cigit, és maradj életben! Ez a nap épp jó erre: a Dohányzásmentes Világnap!
Van, amire az aszpirin sem jó!
Az aszpirin szedése bevett kezelési forma láz- és fájdalomcsillapításra, a szívinfarktus és a stroke megelőzése céljából, viszont gyakori félreértés, hogy a vénás trombózis prevenciójaként is hatásos terápiás módszer.
Véralvadásgátló – még egy injekció is gondot okozhat!
Minden apró beavatkozás, akár egy fogorvosi kezelés is nagy körültekintést igényel azoknál, akik véralvadásgátlót szednek. Ez az új típusú véralvadásgátlók esetében sincs másképp: előfordulhat, hogy a gyógyszer szedésének felfüggesztésére kerül sor. De van, amikor erre nincs szükség.
Tudtad? A mozgás hatékonyan csökkenti a vércukorszintet!
A sport nemcsak az egészség megőrzését szolgálja, de fontos szerepet játszik például a cukorbetegség kezelésében is. Saját kényelmüket nehezen feladva, vagy a vércukor-ingadozások miatti rosszulléttől tartva, sokan mégsem mernek belekezdeni, pedig létezik megbízható megoldás arra, hogy a cukorbetegek is mozogjanak.
Rémálom? A zuhanás a favorit!
Nem alszunk eleget, a legtöbben alig hat-hét órát pihennek éjszakánként. Pedig a kevés alvás meghatározó rizikófaktora a bármilyen okból bekövetkező elhalálozásnak. Sokunkat kísértenek rémálmok, a leggyakoribb a zuhanás érzése. Minden harmadik magyar elaludt már a munkahelyén.
Kopott ízületek? Van egy gyors és hatékony megoldás a gyógyítására!
Az ízületkopás az egyik leggyakoribb betegségnek számít ma Magyarországon. Általában sérülések, gyulladások, veleszületett kóros elváltozások okozzák. A súlyos kopások mozgáskorlátozottságot, fájdalmat, ízületi folyadékgyülemet okoznak a betegnek – ezek esetén pedig sajnos szükségessé válik protézis beültetése. A leggyorsabb, leghatékonyabb műtéti módszert egy magyar orvos fejlesztette ki.
Megmondjuk, hogyan veheted elejét a gerincbántalmaknak!
A gerincfájdalom a civilizált társadalmakban élők nagyon nagy részét érinti. Nemzetközi felmérések szerint a tizennyolc év felettiek 80-90 százaléka élete valamely szakaszában legalább egyszer szembesül olyan egy hétig tartó hát- vagy derékfájdalommal, amely mindennapi életét jelentősen akadályozza. Tudatos életmóddal, minél korábban elkezdett prevencióval elejét lehetne venni a gerincbántalmaknak, ehhez első körben testtartásunkon kell javítani: meg kell tanulnunk helyesen járni, ülni, feküdni, és aztán rendszeres testmozgással megőrizni a csontok, ízületek rugalmasságát.
Miért nem mennek el az emberek a szűrővizsgálatokra?
Nincs ésszerű magyarázatunk arra, hogy miért maradunk még mindig oly sokan távol a betegséget megelőző szűrővizsgálatokról – derült ki egy napokban megjelent felmérésből. Bár összességében a szűrővizsgálatokra járók aránya 2010-hez képest csökkent, ugyanakkor laborvizsgálatra, emlő- és méhnyakrákszűrésre többen mennek el.
Ördögi kör - veseproblémák és a magas vérnyomás
A magas vérnyomás alattomos betegség, sokan csak a szövődmények megjelenésekor szereznek róla tudomást. A hipertónia egyik lehetséges oka és következménye például a vesekárosodás, a rossz veseműködés pedig tovább emeli az értéket. Hogyan lehet az ördögi körből kilépni? Szakemberünk segít!
3 gyakori fogprobléma a terhesség alatt
Sok kismama tart a terhesség alatti fogászati kezelésektől, de ezek a félelmek a mai eljárások tekintetében alaptalanok. Persze a megfelelő szájhigiénia fontos a mama és a baba egészsége szempontjából is.
Rossz a munkahelyed? Az egészséged is rámehet!
A mai világban az egyre növekvő munkahelyi teljesítménykényszer miatt a stressz folyamatosan jelen van az ember életében. A stressz viszont lényegesen megnöveli a vérnyomás értékét.
Erre vigyázz, ha nem akarod elrontani a nyaralást!
Nem árt, ha már most teszünk azért, hogy a közelgő nyaralásról lehetőleg csak szép emlékeink maradjanak. A nyaralás alatt vagy a hazaérkezés után kezdődő hasmenés a felnőttek számára inkább csak kellemetlen, de gyermekeknél, időseknél akár kórházi kezelést igénylő kiszáradást is okozhat.
Ez a legújabb járvány, ami tömegeket fenyeget!
Járványszerűen nő az elhízástól és következményeitől szenvedő emberek száma. Tudtad-e, hogy ma van az Európai Elhízás Elleni Nap? Ebben az a jó, hogy ráirányítja a figyelmet az elhízás rohamos terjedésére, veszélyeire, és arra, hogy tenni kell ellene!
Vitiligo, a furcsa bőrbetegség, és ami mögötte van - videóval
Egyre gyakoribb bőrbetegség a vitiligo, azaz a primer bőrfestékhiány, amellyel Michael Jackson is küzdött. Bármilyen életkorban megjelenhet, de 14–35 év között a leggyakoribb. Mi okozhatja a megjelenését, és hogyan lehet ezzel a furcsa bőrelváltozással együtt élni? A legújabb példa szerint akár világhírűvé is válhatunk, ha pozitívan állunk a problémához!
Amikor a tested meggyógyítja önmagát
A reiki igazán különleges, mondhatni a modern tudománnyal alaposan szembemenő gyógymód, amivel kapcsolatban nagyon sokan szkeptikusak. Ám ez az előítélet a legtöbb esetben csak addig tartja magát, amíg az emberek saját bőrükön nem tapasztalják meg a kezelés hatását.
37 millió ember élete múlhat ezen
Melyek lehetnek a négy legelterjedtebb krónikus betegség hátterében álló rizikófaktorok? A WHO nemrégiben megnevezte őket. A szakértők egyetértenek abban, hogy jelentős változásokra van szükség, hogy ezeket az életmóddal kapcsolatos kockázati tényezőket visszaszorítsuk.
Orrvérzés? Fogínyvérzés? Ez lehet a hátterében!
Elállíthatatlan az orrvérzésed, és szinte minden fogmosásnál vérzik a fogínyed? Mindkettő esetében számtalan ok húzódhat meg a háttérben. Ám ha a vérzés túlzott mértékű, esetleg elhúzódó, vagy gyakran jelentkezik, akkor vérzékenység is állhat az oka. Hogy mit tehetünk ellene? Szakemberünk segít!
Egy szemüveggel is láthatsz mindig tisztán!
Negyvenéves kor felett egyre többen szembesülnek azzal, hogy távolra sem látnak már élesen, és az olvasáshoz is szemüvegre van szükségük. A két problémára egyszerre jelent megoldást a multifokális - más néven progresszív - szemüveglencse, amelynek népszerűsítésére most kampány indult.
Nem csak a szívroham öl…
A felnőtt népesség mintegy 2-3 százaléka szenved szívelégtelenségben, a betegek fele belehal a betegségbe nemzetközi adatok szerint. Ezért is fontos lenne, hogy az emberek egész életük során kellő figyelmet fordítsanak szívük egészségére.
Az akupunktúra valóban hatásos!
Az akupunktúrát sokáig misztikus elképzelések övezték, ám ma már hatásos és bevett kezelési módszerként tartják számon, amely számos problémát sikeresen orvosol. A megfelelő akupunktúrás pontok ingerlésével különböző tünetek, illetve a mögöttes kóros állapotok is eredményesen megszüntethetők.
Zúg a füled? Lehet, hogy ezért!
A fülzúgás megközelítőleg félmillió ember életét keseríti meg hazánkban. A betegség hosszú távon nagymértékben befolyásolja az életminőséget: alvásproblémákhoz, depresszióhoz és tartós fáradtsághoz is vezethet.
Mit tehetsz, ha a karodat sem bírod felemelni?
A vállfájdalom kellemetlen és zavaró. Ráadásul legtöbbször kisugárzik a nyakba, hátba, karokba is. Legtöbbször túlzott megerőltetés áll a hátterében, ami pár nap alatt elmúlik. De mi van akkor, ha tartósan fennáll a probléma?
Most a fűfélékre kell ügyelniük az allergiásoknak!
Az elkövetkező napokban elsősorban a pázsitfűfélék pollenje lehet jelen a levegőben közepes vagy helyenként magas, esetleg nagyon magas koncentrációban, és persze az erre érzékenyeknek tüneteket is okozhat . Tippek pollenallergiásoknak.
Több tízezer bacilust fogdosunk boldogan
Egy átlagos európai papírpénzen 26 ezer baktérium van, amelyek ártalmasak lehetnek egészségünkre, mégis elenyészően kevesen vannak azok, akik kezet mosnak, miután hozzáértek. Az emberek gyakrabban mosnak kezet azután, hogy megsimogattak egy állatot, vagy tömegközlekedéssel utaztak, mint azután, hogy pénzt fogtak a kezükben.
Inkább csak hízunk a wellness alatt
Hiába szól a wellness az egészségtudatos életmódról, az ilyen szolgáltatást nyújtó szállodák vendégeinek harmada többletsúllyal érkezik haza. A teljes, illetve félpanziós ellátás gyakran készteti arra a wellnessezőket, hogy az étkezőben erejükön felül teljesítsenek, sőt az étellopás sem ritka, miközben a sportolási lehetőségeket csak minden tizedik vendég veszi igénybe.
Kullancspara - mit tegyünk, ha már megtörtént a baj?
Szakemberek szerint idén kullancsinvázió várható. Az enyhe tél miatt idén ötször–tízszer annyi kullancs lesz, mint tavaly. Védekezzünk ahogy tudunk, de ha mégis megtörténik a baj, és kullancsot találunk, elmondjuk, mi a teendő!
Sárgaság, láz, hasmenés – ez a hepatitis A. Előzd meg!
A sárgasággal, lázzal, hasmenéssel, levertséggel járó és kórházi kezelést igénylő hepatitis A jelen van Magyarországon is, így bárki megfertőződhet vele. Mit tehetünk a megelőzés érdekében? A májusban „Ne sárgulj be!” címmel induló nagyszabású védőoltási program célja az, hogy felhívja a figyelmet a hepatitis A-fertőzés veszélyeire.
Már 18 évesen elkezdődhet a hanyatlás!
A legtöbben úgy gondolják, a magas vérnyomás csakis az idősebbek betegsége, így a következményeivel is csak nekik kell számolni. Kutatások szerint azonban nemcsak hogy a fiatalabb korosztály tagjait is érintheti, de kezeletlen esetben náluk is megkezdődhet a hipertónia miatti mentális hanyatlás.
Betegség is okozhat magas vérnyomást – de melyik?
A magas vérnyomás az esetek többségében önállóan áll fenn, ám van, hogy valamilyen betegséghez kapcsolódik. Összefoglaltuk, mi minden vezethet magas vérnyomáshoz, és mi a teendő ilyenkor.
Olajozd át a megkopott ízületeidet! Így!
Recseg-ropog a térded, nehezebb és kissé fájdalmas lett a lépcsőzés? Már biciklizés és futás közben sem úgy falod a kilométereket, mint régen? Valószínűleg kopnak az ízületeid, amelyeket újjávarázsolni már nemigen lehet, ám az olajozásra vannak még tippjeink!
Orrsövényferdülés - biztos, hogy műteni kell?
Az orrunk az egyik legsokoldalúbb testrészünk: a szaglás és a légzés szerveként védekező funkciót lát el, valamint a beszédképzésben is részt vesz. Mégis hajlamosak vagyunk a szaglást kevésbé fontos érzéknek tekinteni a hallásnál, az ízérzékelésnél vagy a tapintásnál. Pedig az orr betegségei legalább annyira sokfélék lehetnek, mint a funkciói, és az egyik leggyakoribb, minden második(!) embert érintő probléma az orrsövényferdülés.