Életforma.hu


Ettől fáj a hátad! 

Az emberek 62–92 százaléka szenved élete során legalább egy hétig tartó derékfájástól. A mozgásszervi problémák nemcsak az életminőséget befolyásolják negatívan, de a kereső- és munkaképtelenség okai között is a második helyen állnak a betegségtípusok között.
Van, amikor a fájdalomcsillapító sem segít

Van, amikor a fájdalomcsillapító sem segít 

A térdfájdalom egy bizonyos kor után a legtöbb embert napjait megkeseríti. A háttérben pedig leggyakrabban az artrózis, azaz ízületi kopás áll. Az ezzel járó fájdalmon sokszor sem a pihenés, sem a fájdalomcsillapító gyógyszer nem segít. Megoldás lehet viszont az ízület csúszását segítő hialuronsav.
Tippek, hogy idén elkerülhesd az allergiát!

Tippek, hogy idén elkerülhesd az allergiát! 

Tudtad? Becslések szerint hazánkban nagyjából 3 millió allergiás van. Vagyis napjainkban ritkaságszámba megy az olyan család, ahol nincs allergiás. Nyugodtan mondhatjuk, hogy népbetegségről van szó. De mi is pontosan az allergia, mikor alakulhat ki, és mit tehetünk ellene?
Inkább maradj életben! Ne hagyd, hogy a daganat győzzön!

Inkább maradj életben! Ne hagyd, hogy a daganat győzzön! 

Lelkiállapotunknak meghatározó szerepe van a daganatok kialakulásában és a kórfolyamat kimenetelében. Akár azt is mondhatjuk, mit sem ér a tabletta, az infúzió vagy a műtét, ha valaki nem képes tisztázni a betegség létrejöttének lelki hátterét, s nem tud változtatni azon. Mit tegyünk, hogy a betegségeket megelőzzük?

Végre itthon is hódít a sport! 

Egyre többen ismerik fel, hogy a rendszeres testmozgás nemcsak fitté tesz, de a hétköznapokban is lendületet adhat. A magyarok többsége edzőterembe vagy aerobikra jár, de népszerű az úszás is – derült ki egy felmérésből.
A cukorral egyszerűen lefárasztod magadat!

A cukorral egyszerűen lefárasztod magadat! 

Állandóan fáradt vagy? Úgy érzed, hogy sohasem tudod kipihenni magad? Fáj minden tagod? Lehet, hogy túl sok cukrot eszel, és még csak nem is tudsz róla! Merthogy a feldolgozott élelmiszerek mindössze 10 százalékában nincs cukor.

Útmutató: ez kell a mindennapi egészséges táplálkozáshoz! 

Sok-sok remek elvet ismerünk, hogy mi kell az egészséges az étrendhez. Ám általában válogatunk közülük, külön-külön próbáljuk meg követni ezeket az elveket, aztán meg csodálkozunk, vagy bosszankodunk, hogy a várva várt eredmény elmarad. Most csokorba gyűjtöttük e legfontosabbakat, amelyek így együtt megmutatják, hogy miként étkezhetünk valóban egészségesen a mindennapokban!
5 tévhit a fogproblémákkal kapcsolatban

5 tévhit a fogproblémákkal kapcsolatban 

Négyből három felnőtt szenved fogágybetegségben, de a legtöbben nem, vagy csak későn fordulnak szakorvoshoz. Sokan nem tudják, de a fogágyat, az ínyt érintő betegségekkel specialista foglalkozik: a parodontológus.
Kinek veszélyes egy hosszabb repülőút?

Kinek veszélyes egy hosszabb repülőút? 

Jön a nyár, és vele az utazások. Közismert, hogy a hosszas repülőút fokozza a vérrögösödés kialakulásának kockázatát, ezért ha valaki túl van már egy trombózison, speciális kezelésre szorul, ha repülőre akar ülni.
Szelíd szerek feszültségoldásra - segít a homeopátia!

Szelíd szerek feszültségoldásra - segít a homeopátia! 

Ez a bolond áprilisi időjárás-változás, a tavaszi fáradtság, a stressz bizony sokunknak okoznak nyugtalan napokat, álmatlan éjszakákat. Ráadásul lassan itt az érettségi-időszak, amelyet az egész család végigizgul. Még mielőtt nyugtatókhoz, altatókhoz nyúlnátok, ajánlunk valami jobbat!

Nem megy a munka? Lehet, hogy vashiány! 

A vashiányos vérszegénység igen változatos tüneteket produkál, és ezek legtöbbje a mindennapjainkat is jelentősen befolyásolja. Sajnos, az állandó fáradtságot és gyengeségérzést sokan bagatellizálják, pedig nem ritka, hogy betegség áll a háttérben.

8 tipp a sportsérülések megelőzéséhez 

Közismert, hogy a sport mennyire pozitívan hat az egészségre, az önbizalomra, de nem szabad elfeledkezni a lehetséges sérülésekről sem. A biztonságos edzésnek is megvannak a maga szabályai. 

A hipertónia és a túlkezelés csapdája 

A népbetegségnek számító hipertónia kezeletlen esetben számtalan veszélyes szövődményt okozhat, többek között agyvérzést és szívinfarktust. Éppen ezért érthető, hogy terápiájában nagy jelentőséggel bírnak a gyógyszeres készítmények, amelyek megfelelő dózisáról a kezelőorvos dönt.

Zsibbadnak az ujjaid? Komoly is lehet a baj! 

A leggyakrabban a nőket érinti a Raynaud-szindróma, ez a viszonylag gyakori, a lakosság 5–8 százalékánál előforduló, az ujjak zsibbadásával, elfehéredésével járó betegség. Jelentkezhet önállóan, vagy egyéb kórképek kísérő tüneteként is.

Egy egyszerű trükk a rossz szokások ellen 

Szinte mindenki küzd valamilyen rossz szokással, amelytől szeretne megszabadulni, ez azonban sohasem könnyű. Amikor úgy döntünk, hogy megszabadulunk függőségeinktől, túlsúlyunktól vagy egyéb egészségtelen szokásainktól, hasznos módszer lehet azok „kicserélése” egy másikra, amely ártalmatlan vagy akár még egészséges is. Az egyik leghatékonyabb rosszszokás-helyettesítő tevékenység a cukormentes rágógumi használata, amely számos előnyének köszönhetően a diétában is sokat segít.

A kontaktlencse-viselés 11 alapszabálya 

Bár a kontaktlencsét viselők egy felmérés szerint úgy vélik, hogy megfelelően kezelik a lencséjüket, csupán töredékük jár el valóban gondosan. Érdemes az alaposságra és a veszélyekre is figyelni!

Támadnak a pollenek! 

Kaparó torok, tüsszögés és orrfolyás? A tünetek náthára utalhatnak, ám egyáltalán nem biztos, hogy megfázással van dolgunk. Kora tavasszal ugyanis a levegőben található pollenek már allergiás reakciókat válthatnak ki. Az általuk okozott panaszok hasonlóak a náthához, de azoknál, akik érzékenyebbek, akár asztmás rohamok is jelentkezhetnek.

A vércsoport miatt is kiújulhat a prosztatarák! 

Sikeres műtét után is kiújulhat a prosztatarák, attól függően, hogy a páciens milyen vércsoportba tartozik. Az A vércsoportú férfiaknak van a legnagyobb esélyük erre, míg a 0 vércsoportúaknál kevésbé áll fenn ennek veszélye – állítja egy japán kutatás.

Irigyelt idomok - vagy kényelmetlen teher? 

A nők nagy része irigyli, a férfiak többsége abszolút előnyként gondol a nagy női keblekre, és akarva-akaratlanul, de tolakodóan megbámulja méretes mellekkel rendelkező hölgytársait, akik azonban látják a dolog árnyoldalát is. A túlontúl nagy mell fájdalmas, kényelmetlen és kihívó is lehet – hogy ne csak az előnyökkel foglalkozzunk. Ugyanakkor megoldást is kínálunk…

Emésztést serkentő gyógynövények. Nézd meg! 

A böjt utáni evés-ivással bizony alaposan megterheljük gyomrunkat és bélrendszerünket.  Ha emellett még keveset is mozgunk, rostszegényen táplálkozunk, és állandóan stresszelünk, akkor szinte biztos, hogy állandó emésztési problémáink lesznek. Ezek orvoslására ajánlunk most egyszerű, természetes módszereket és növényeket!

11 egészségtipp, hogy megússzuk a húsvétot! 

Húsvét a kereszténység egyik legnagyobb ünnepe, Krisztus feltámadása. A magyar és az európai keresztény hagyományban a húsvéti időszak alatt kiemelt jelentőséget kapnak az elfogyasztott ételféleségek. Ma már a húsvéti ételeket, alapanyagokat – bárány, tojás, sonka – szimbolikájuk mellett elsősorban az ízük és a hagyományok miatt fogyasztják. A családi, illetve a vendégek számára kínált ételek összeállításához az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet ad hasznos tanácsokat.

Asztmás gyerekeknek nagy veszély a passzív dohányzás! 

A dohányzás károsítja az egészséget, de mindenki a saját egészségéért felel – vélekednek gyakran azok, akiknek a füstölgés a mindennapok része. A dohányfüst azonban a környezetet is érinti, és különösen igaz ez a lakáson belül. A passzív dohányzásnak ugyanis nemcsak a betegség kialakulásában van szerepe, de a kezelés eredményességét is csökkenti.

Mi legyen sportsérülés után? Megmondjuk! 

A rendszeresen sportolóknál gyakran előfordulnak kisebb-nagyobb sérülések. Szerencsére legtöbbször múló fájdalomról van szó, ami egy kis pihenéssel helyrejön, ám vannak olyan esetek, amikor az otthoni kezelés nem elég. Hogy miként lehet orvosolni a sportsérüléseket, arról most a szakember tájékoztat.

Miről ismerjük fel a pajzsmirigydaganatot? 

Nyelési nehézség, nyaki duzzanat, tartós rekedtség – nem biztos, de lehet hogy pajzsmirigydaganatról van szó. Jó hír viszont, hogy a pajzsmirigydaganatok többsége jól kezelhető, a gyógyulási arány magasabb, mint más daganatos betegségek esetében.

Öleld meg, ahányszor csak tudod! 

A baba dédelgetése, ringatása, hordozása, a testközelség és a babamasszázs nem csak a pici lelki egészségének tesz jót, a betegségektől is megvédi. Minthogy a kicsi még nem érti a szavainkat, így érintéssel tudjuk kifejezni a felé irányuló szeretetet. Még az sem túlzás,hogy életet is mentünk vele.

A stressz felerősíti az allergiát - de tehetsz ellene! 

Öröklött hajlam esetén a stressz szerepet játszhat az allergia megjelenésében, meglévő betegség esetén pedig fokozza a panaszokat. A tudatos életvezetés és a stresszcsökkentő technikák segíthetnek.

Borzasztó, hogy mennyire nem törődünk magunkkal 

Sokan egyáltalán nem tartunk ebédszünetet, hanem a munkaasztalunk mellett dolgozva kapunk be valamit, tízórai vagy uzsonna szinte szóba sem jön. Napit ötszöri étkezés... Persze, tudjuk, hogy az lenne a jó, de ehelyett inkább vedeljük a kávét. Ezzel szembesít most bennünket egy felmérés.

Nem csak a magyarok stresszelnek 

Az egészséges munkahelyen kezelik a stresszt! –  ez a mottója annak a napokban elindult és két éven át tartó átfogó európai kampányának, amelyet a munkahelyi stressz okozta problémák jobb kezelésére indítottak útnak. Európában a munkahelyi átszervezés és a munkahely megőrzésével kapcsolatos bizonytalanság kelti a legnagyobb félelmet a munkavállalókban. Holnap meghirdetik a munkahelyi stressz enyhítése terén leginkább bevált európai gyakorlatok, eljárásmódok vetélkedőjét.

Vérnyomáscsökkentő? Nem árt néha változtatni a dózison 

Azok, akiknél egyszer már megállapították a hipertóniát, legtöbbször kénytelenek egész életükben vérnyomáscsökkentőt szedni. Igen ám, de ez még nem jelenti azt, hogy mindig ugyanolyan dózisban kell kapják a tablettákat, előfordulhat, hogy többre, esetleg kevesebbre van szükségük. Mikor kell változtatni a gyógyszeradagon?

Pollen, csípés, allergia – és amit ellenük tehetünk 

Süt a nap, melegszik az idő, irány a természet! Azonban vigyáznunk kell, nehogy a kezdeti lelkesedés csípésnyomokba, viszketésbe, rosszabb esetben súlyosabb allergiás tünetekbe, majd indokolatlan természetundorba csapjon át. Egy kis körültekintés, némi előrelátás és megfelelő óvintézkedések mellett nyugodtan élvezhetjük az előttünk álló szép tavaszi–nyári napokat.

Ne vedd félvállról a tüneteket! Lehet, hogy tüdőembólia! 

A trombózis legsúlyosabb szövődménye a tüdőembólia, amely sajnos életeket is követel. Ha valakinél egyszer már gondot okozott egy elszabadult vérrög, onnantól kezdve fokozottabban fennáll a megismétlődés veszélye. Mi a teendő, ha valakinek már volt tüdőembóliája?

Honnan tudod, hogy fruktózérzékeny vagy? 

Rosszul lettél az első fagyitól? Esetleg ugyanazt a puffadást, szúró, görcsös fájdalmat érezted, amikor gyümölcsöt ettél vagy egy szelet finom süti után ittál egy pohár gyümölcslevet? Ha ilyet tapasztaltál, akkor valószínű, hogy a bélrendszered túlérzékeny a gyümölcscukorra, a fruktózra.

A vérszegénység álarca: tavaszi fáradtság 

Most, hogy beköszöntött végre a jó idő, sok emberen úrrá lesz a tavaszi fáradtság. Ez jó esetben pár nap vagy hét alatt magától megszűnik. Ám ha huzamosabb ideig fennáll a probléma, érdemes utánajárni, vajon mitől is romlik a produktivitás, és húzza az illetőt az ágy.

Ne hagyják szenvedni a kismamákat! 

Számos tévhit él a köztudatban a várandósság idején végzett fogászati kezelésekről és a fogak állapotromlásáról. Pedig a terhesség nem kell, hogy oka legyen a fogromlásnak, és a szükséges kezelések legtöbbje is biztonsággal elvégezhető. Többek között a fájdalom is csillapítható. Mik a legfontosabb tudnivalók?

Így szabadulj meg az ínhüvelygyulladástól! 

Van, aki pusztán kikapcsolódásként nyomogatja a billentyűzetet, de legtöbbünknek fontos munkaeszköze a számítógép. A napi nyolcórás munka persze sok esetben kellemetlen problémákhoz vezethet, ilyen többek között az ínhüvelygyulladás. Vajon mit lehet tenni ellene? Segítünk…

Zúg a füled? Kiderítettük az okokat! 

Gyakran zúg a füled? Néha banális oka lehet, ám mégis érdemes utánajárnod, mert akár vérnyomás probléma is állhat a zavaró tünetek hátterében. Szakember segít most abban, hogyan lehet orvosolni a problémát!

A probiotikumok nem csak az emésztést segítik 

Tavaszra nemcsak a szervezet vitaminraktárai merülnek ki, de a téli antibiotikum-kúrák, hasmenéses betegségek is nyomot hagynak a szervezetben. Éppen ezért érdemes probiotikumokat szedni, amelyek jótékonyan hatnak a bélflóránkra, és így a közérzetünkre is.

Megvan az év orvosa! 

Kecskeméti gyermekgyógyász lett az Év Orvosa a zsűri és a közönség szavazatainak összesítése után. A díjat idén immár hetedik alkalommal adták át.

A férfiak több szerelmet várnak a tavasztól, mint a nők 

Sokan talán túlzottan is sok mindent várnak a tavasztól, és érdekes, hogy a férfiak nagyobb arányban remélnek pozitív változást a párkapcsolatukban és a szerelmi életükben, mint a nők. A tavasz jó, könnyebben nézünk szembe a nehézségekkel, többet mosolygunk, enyhülnek a depresszív érzelmek, előretör az aktivitás. Meg persze a pluszkilókkal való szembenézés is.

Megbillent az egyensúlyod? Itt van 3 természetes nyugtató! 

A szervezet kibillent testi-lelki egyensúlyát nemcsak gyógyszerekkel, hanem természetes módon is segíthetjük helyrebillenteni. Jótékony növényeink teaként és illóanyagaikkal is  oldják a feszültséget, és mellékhatásokkal sem kell számolnunk.

Pajzsmirigygöbök – nem csak esztétikai probléma 

A pajzsmirigy betegségei hazánkban is népbetegségnek számítanak. A diagnózist sok esetben nehezíti, hogy a csökkent vagy emelkedett hormontermelés szerteágazó, sok esetben egyéb szervi panaszra utaló tüneteket okozhat. Az elváltozások egyik formája a pajzsmirigygöbök megjelenése. Most kialakulásának okairól és a kezelési lehetőségekről lesz szó.

A munkahelyüket féltik az SM-el élők 

A betegek többsége nem mer beszélni betegségéről a munkahelyén, attól félnek, hogy ha fény derülne az állapotukra, elveszítenék munkájukat. Ez derült ki a Magyar SM Társaság által a betegek körében végzett, nem reprezentatív online kutatás eredményeiből.

Így kezeld az ekcémát! 

Vörös, viszkető foltok, nedvedző hólyagocskák jelentkeznek a bőrödön? Okozhatja a nem megfelelő ruházat, ételallergia, esetleg valamilyen illatanyag is. Derítsd ki az okát! Szakemberünk segít most néhány jó tanáccsal!

Mert lelke van még a zsíros kenyérnek is... 

Kenyérügyben nem ismerek tréfát. Nem is volt vicces látvány, amikor egy kosárnyit gyűjtöttek be a napközi után a takarítónők. Nem kérdeztem a további sorsát, de eszembe jutott, hogy annak idején minden morzsáját megettük... és hittük, hogy lelke van.  

Szexuális problémák? Cukorbetegség is okozhatja 

A cukorbetegség közismert következménye lehet a férfiaknál jelentkező merevedési zavar, de a nőknél is felléphetnek szexuális kihatású problémák. Ne szégyelljünk ezekről a témákról beszélni az orvosunknak, mert megoldás csakis az esetleges alapbetegségek orvoslásával, a lelki zavarok kezelésével érhető el.

Allergia ellen orrfilter? Lehet, hogy ez lesz a megoldás! 

Apró, kontaktlencse méretű szűrő segítheti az allergiásokat a jövőben. A jelenleg kereskedelmi forgalomban még nem kapható termék az eddigi vizsgálatok során már bizonyított.

Vigyázz, a nem múló köhögés komoly bajt jelenthet! 

Már rég kikecmeregtél az influenzából, és még mindig köhögsz? Akkor jobb, ha orvoshoz fordulsz! Könnyen lehet, hogy az elhúzódó köhögés hörghurutot jelez, amely a megfázás szövődményeként alakult ki. Ha a tünetek évente visszatérően, átlagosan három hónapon át jelentkeznek, javasolt a háttérben álló okokat is felderíteni.

Változtass, és vágj bele! Újhold van! 

Ne bánkódj, hogy ma egy órával megrövidítettek! Ez a nap az újhold vasárnapja is, amikor is ideje van megszabadulni a régi lim-lomoktól, életed felesleges lelki kacatjaitól is. Most kell új terveket szövögetni, és új dolgokba belevágni! No és némi varázslatba is…