Életforma.hu


A kullancscsípés húsallergiát okozhat? 

Kiütések, testszerte jelentkező ödéma, viszketés vagy akár anafilaxiás sokk is lehet a következménye, ha valaki a Lone Star kullancs csípését követő időszakban vörös húst fogyaszt. Az Egyesült Államokban egyre elterjedtebb élősködő által okozott allergiás esetek már több európai országban is megjelentek.
Vitaminokkal gyógyítod a magas vérnyomásod? Ez így kevés!

Vitaminokkal gyógyítod a magas vérnyomásod? Ez így kevés! 

A magas vérnyomásnak számos oka lehet, miközben évről évre egyre több áldozatot követel, mert sok esetben megfelelő kezelés nélkül marad. Sokan vitaminkúrákkal kezdenek öngyógyításba, ám legtöbbször eredmény nélkül. Vajon mikor elég önmagában az életmódváltás, és hogyan segíthet a vitaminokkal való terápia?
Íme a tüdőembólia 4 tünete! Ne legyints rá!

Íme a tüdőembólia 4 tünete! Ne legyints rá! 

Könnyen tüdőembóliát okoz a véráramba kerülő vérrög, így életmentő lehet a mélyvénás trombózis tüneteinek felismerése. Figyeljünk fel a jelekre, és ne legyintsünk a panaszokra! De milyen panaszokra? Megmondjuk!
Így vigyáz az egészségére az olimpiai bajnok

Így vigyáz az egészségére az olimpiai bajnok 

Szilágyi Áron már fiatal olimpikonként sokak kedvence lett. A Londonban olimpiai bajnoki címet szerzett világ- és Európa-bajnok magyar kardvívót sportról, egészségről és a terveiről kérdeztük. Sőt, arról is többet tudhattok meg, hogy milyen is ő civilben.

Ezekre a vizsgálatokra vigyük el a gyereket suli előtt! 

Az iskolakezdés nemcsak lelkileg, de fizikailag is komoly terhelést jelenthet a gyerekeknek, és nem csak a legkisebbnek. Most azokat a szűréseket összegeztük, amelyekkel idejében kiszűrhetők a problémák, javítható a teljesítmény.
Lúdtalp: nem bírja ki féllábon!

Lúdtalp: nem bírja ki féllábon! 

A lúdtalp sokak szerint a gyerekeket érinti, ám valójában számos felnőtt életét is megkeseríti. Bár legtöbbször nem jár semmiféle panasszal, ám előfordulhat, hogy a deformáció komoly fájdalmakat és mozgásszervi betegségeket okoz.
Torokgyulladás a nyár közepén? Fura, de lehetséges

Torokgyulladás a nyár közepén? Fura, de lehetséges 

A torokfájás és -gyulladás nem csak a hideg évszakban jelentkezhet, nyáron is sokan szenvednek a fájdalomtól, kaparó érzéstől. A fül-orr-gégész szakorvos a tüneteket, az okokat és a kezelés jelentőségét összegezte.
Cseng a füled? Igyál egy kávét!

Cseng a füled? Igyál egy kávét! 

Csengés, zúgás, zümmögés, suhogás - egy friss kutatás szerint a naponta több kávét is fogyasztó nők kisebb eséllyel hallanak ilyen nem külső forrásból származó hangokat. A fülzúgástól Magyarországon félmillióan szenvednek.
A gyomorrák ellen is jó a botox

A gyomorrák ellen is jó a botox 

Az esztétikai plasztikai sebészetben a ráncképződés csökkentésére alkalmazott vegyület, a botox hatékony lehet a gyomorrák kezelésében is - erre a következtetésre jutottak állatkísérletek során amerikai és norvég kutatók.
A laktózérzékenyeknek is kell a tej!

A laktózérzékenyeknek is kell a tej! 

Tejtermék fogyasztása után fellépő hasmenés, puffadás, hasi görcsök - néhány tünet, amely laktózérzékenységre utalhat. Az állapot egyre több embert érint kisebb-nagyobb mértékben, hazánkban az egészséges lakosság közel 15%-a tejcukorérzékeny.

6 diétás jó tanács PCOS esetére 

Napjainkban a PCOS - policisztás ovárium szindróma - a női meddőség egyik fő oka, megközelítőleg a nők 5–10 százalékát érinti. A betegség kezelésének 3 pillére közül a speciális diéta az egyik, amelyet, ha betart az érintett, nagyban hozzásegíti magát állapota gyors javulásához. Most a PCOS-étrendről ad tanácsokat szakértőnk!

A hirtelen szívhalál nem küld táviratot 

A hirtelen szívhalál nem üzen előre. Tényleg véletlenül érkezik. Sajnos sokkal több honfitársunkhoz, mint ahogyan az a világ statisztikái szerint megszokott. És még mindig nem tudunk elég sokan életet menteni.

Vedd észre a jeleket! Nem egyik napról a másikra jelentkezik 

Dobogós helyezést ért el napjaink népbetegségeinek listáján a 2-es típusú cukorbetegség a túlzott szénhidrátfogyasztás és a mozgásszegény életmód miatt. A betegség további terjedését a rendszeres szűrés és a családokban történő életmódváltás segíthet meggátolni.

Te tudod, mi az a Raynaud-betegség? Most elmondjuk! 

A főleg hideg időben vagy stressz esetén fázó, fájó, elfehéredő, elliluló, majd bepirosodó kézujjak a kiserek kóros összehúzódására, az úgynevezett Raynaud-betegségre utalhatnak, amely elsősorban a 40 év alatti nőket érinti. A tünetek életmódváltással és gyógyszeres kezeléssel enyhíthetők.

Nem mindegy, mit eszel, iszol, mielőtt napra mész! 

Még tart a nyár, így változatlanul nem mindegy, miként vigyázunk a bőrünkre. Igaz, ma már egyre tudatosabbak vagyunk, tudjuk, hogy a naptej elengedhetetlen a napozáshoz, és a déli órákban sem fekszünk ki a tűző napra. Azt azonban nem mindenki tudja, hogy ennél többet is tehetünk az egészséges, napbarnított bőrért és a napégés megelőzéséért.

A bőrrák lehetősége elrettent 

Már érzékelhető az elmúlt évek felvilágosító kampányainak pozitív hatása: a magyar strandolók többsége tart a túlzott napozás okozta bőrráktól, és háromnegyedük tudatosan figyel arra, hogy elkerülje a leégést.

Torna a vízben – mire jó az aquafitnesz? 

Tudtad, hogy futó atléták edzéstervében szerepel a vízi futás is? És azt tudtad, hogy a csontritkulásban szenvedőknek, valamint a különböző sérülésből felépülők 80%-ának aquaórát javasolnak az orvosok? Vagy azt, hogy a túlsúllyal rendelkezők egyik leghatékonyabb és legkíméletesebb testsúlycsökkentő módszere lehet? A víz szinte észrevétlenül mozgatja át egész testünket.

Mi köze a fogínygyulladásnak a cukorbetegséghez? 

Jó hír, hogy a jövőben ugyanazzal a módszerrel lehet majd kezelni a fogágybetegséget és a 2-es típusú cukorbetegséget. Mi most a jelenben elérhető kezelési lehetőségekre hívjuk fel a figyelmet.

Rendesen ápolod a fogad, mégsem stimmel valami? Megmondjuk, miért! 

Sokszor találkozik a fogorvos vagy szájhigiénikus olyan pácienssel, aki elmondása szerint, naponta négyszer-ötször mos fogat, de a szájhigiéniája mégis rossz, tele van fogkővel, és az ínye is gyulladt.

Vigyázz a túlsúllyal! Az elhízás rákot is okozhat! 

A tíz leggyakoribb rosszindulatú daganatféleség kockázatát növeli a túlsúly és az elhízás. A szakemberek számítása szerint a túlsúly és az elhízás évente 12 ezer friss rákos megbetegedés kialakulásához járulhat hozzá.

A meszesedés is okozhat derékfájást 

A gerinc az emberi test egyik legfontosabb része, és egyben a legérzékenyebb is. Az ott kialakult problémák kihathatnak mindennapjainkra, hiszen az elváltozások kínzó fájdalomban is megnyilvánulhatnak.

A zsíros kaja a szaglásunkat is tönkreteszi 

Az elhízás nemcsak több krónikus betegség kockázatát növeli, de a súlygyarapodás a szaglásra is hatással van - állítják floridai kutatók. Kísérletükben a magas zsírtartalmú étrenden élő egereknél, a szaglás csökkenését igazolták.

Beszélsz álmodban? Lehet, hogy beteg vagy 

Bár gyermekkorban - főként 3 és 10 év között - gyakran fordul elő, de a felnőttek 5 százaléka is beszél rendszeresen vagy alkalmanként álmában. A jelenség lehet szórakoztató vagy zavaró, de bizonyos esetekben orvosi kezelést igényel.

A pajzsmirigydaganat 5 rizikófaktora 

Az elmúlt években növekedett a pajzsmirigy-daganatos betegek száma, bár valószínűleg csak az egyre pontosabb diagnózisok miatt. Szakértőnk most a felismerés lehetőségeire hívja fel a figyelmet. 

Aszpirinnel a gyomorrák ellen 

A naponta szedett aszpirin csökkenti a bél- és gyomorrák kockázatát - derült ki egy brit elemzésből. A kutatók úgy vélték, ha Nagy-Britanniában minden 50 éves vagy annál idősebb ember tíz éven át szedné a gyógyszert, akkor elkerülhető lenne körülbelül 122 ezer haláleset.

Tudtad? A sarokfájdalom oka Achilles-probléma is lehet! 

Kivétel nélkül szinte minden korosztályt érinthet a sarokfájdalom. Leggyakrabban a nem megfelelő lábbeli, sportolás, illetve külső behatások miatt jelent nehézséget a járás, ám meglehet, hogy a probléma forrása az Achilles-ínnál keresendő. Az okokat és a gyógymódokat most szakértő ismerteti.  

Óvatosan a fogyókúrával! K-vitamin-hiányt is okozhat! 

Szabadulnánk a felesleges kilóktól, az úszógumiktól, ezért néha a legbizarrabb diétákba is belefogunk. A drasztikus étrendek követése azonban számos veszéllyel jár. Például vérszegénységhez is vezethet…

Nem megy az edzés? Lehet, hogy vashiányos vérszegénységed van 

A rendszeres mozgásnak számos pozitív hatása van, hiszen amellett, hogy jó közérzetet és alvást biztosít, normalizálja a vérnyomást, a vércukor értékét, és segít megszabadulni a felesleges kilóktól is. Bár mindenkinél előfordulhatnak rosszabb, kevésbé eredményes periódusok, ám ha az állóképesség hosszú időn keresztül sem normalizálódik, akkor érdemes utánajárni a problémának.

Ugye, te tudod, mi az a HPV? Ez akkor is fontos számodra! 

A magyarok harmada még soha nem hallott a HPV-ről, pedig a vírus a szexuális életet megmérgező nemi szervi szemölcsök mellett számos rosszindulatú daganat – köztük a méhnyakrák és végbélnyílás körüli rákok – kialakulásáért is felelős.

Ezekre figyelj, hogy ne üssön meg a guta! 

Megüt a guta? Ne is csodálkozz! Világszerte mintegy 15 millió, hazánkban pedig mintegy 40-50 ezer embert érint évente az agyi érkatasztrófa, kortól és nemtől függetlenül. Nagyon fontos, hogy mindenki tisztában legyen a rizikófaktorokkal, a rá leselkedő veszéllyel és a megelőzés lehetőségeivel.

Sóterápiával az allergia ellen! 

Augusztus közepe van és már javában tart az allergiaszezon! A gyógyszerek mellett természetes módszerekkel is enyhíthetjük allergiás tüneteinket. Kevesen tudják, hogy a só is alkalmas erre.

Milyen a jó személyi edző? 5 szempont a választáshoz! 

Sokaknak motiváció és szakmai útmutatás kell ahhoz, hogyan végezzék edzőtermi edzéseiket. Ez természetes, hiszen az eredmények csak akkor jönnek, ha helyesen és pontosan végezzük el edzéseinket. Ráadásul, ha nem ismerjük az egyes gyakorlatok helyes kivitelezésének módját, könnyen le is sérülhetünk. Mindenesetre igaz az, hogy együtt könnyebb, egy edzővel képesek lehetünk átlépni a határainkat.

Vigyázat! A tesztoszteronos készítmények növelik a trombózisveszélyt 

Bár eddig a női hormonpótlást hozták összefüggésbe legtöbben a trombózissal, a tesztoszteron tartalmú készítmények is vérrögökhöz vezethetnek, ami a mélyvénás trombózison kívül megnöveli a stroke és a szívinfarktus kockázatát is. Mit lehet tenni megelőzése érdekében?

Véralvadási zavarok - te tudod, milyen fajtái vannak? 

Köztudott, hogy a nem megfelelő véralvadás akár életveszélyes problémákat is okozhat. Most megtudhatod, hogy milyen fajtái vannak a véralvadási zavaroknak, ezek milyen gondokat okozhatnak, és mi a teendő a probléma fennállása esetén.

Azt hiszed, jól mosol fogat? Meg fogsz lepődni! 

Retteg a fogorvostól az emberek nagy része, ám a fogait nem ápolja megfelelően: Magyarországon átlagosan egy ember egy tubus fogkrémet és fél fogkefét használ el évente. Pedig reális cél, hogy öreg korunkra is a saját fogunkkal mosolyoghassunk! Van viszont néhány meglepő dolog, amire figyelni kell!

Vigyázat! A hormonpótlás klimax idején vérrögökhöz vezethet 

A hőhullámoktól szenvedő nők gyakran kapnak hormonpótlást a klimax tüneteinek enyhítésére. Ám azt kevesen tudják,hogy ez a fajta hormonpótlás , csakúgy, mint a fogamzásgátló tablettáknál, trombózishoz is vezethet. Ezért fontos a trombózishajlam szűrése, melyre szakértőnk hívja fel a figyelmet.

Kalciummal és D-vitaminnal a nyári sérülések ellen 

A nyár a strandolás, fürdőzés, a táborozások, kirándulások időszaka, de ezek az örömön kívül veszélyeket is tartogatnak a gyerekek számára. Játék, szaladgálás, biciklizés közben is könnyen érhetik őket apróbb balesetek. Ám ha csontjaik erősek és ellenállóak, a nagyobb problémák megelőzhetők. A megfelelő mennyiségű kalcium és D-vitamin napi bevitelével erősíthetjük gyermekeink csontozatát, emellett felgyorsíthatjuk a sebgyógyulást és az esetleges törött csontok összeforrásának folyamatát is.

Te tudod, hogy a fogaidnak hány felszíne van? Pedig fontos! 

Ki hitte volna, hogy nehéz igazán jól, vagyis a szájhigiénés követelményeknek mindenben megfelelően fogat mosni? Pedig így van! Fogszakorvos szakértőnk most beavat abba, mi a teendő, hogy minél tovább meg tudjuk őrizni fogaink egészségét és szépségét.

Ami nélkül el se kezdd az edzést! 

Ha komolyan szeretnél nekiállni az edzésnek, ne azonnal maratoni futással kezdj, és ne tölts el egyszerre két órát az edzőtermi gépek gyűrésével! Ezzel ugyanis alaposan elveheted a kedved attól, hogy csatlakozz a rendszeresen sportolók csoportjához. Elmondjuk, hogyan készülj fel az edzésre!

Megint itt a parlagfű, így védekezhetsz ellene! 

A parlagfű virágzása általában július végén kezdődik, az általa okozott allergiás tünetek viszont egészen október közepéig tarthatnak. Minél előbb konzultáljunk a kezelőorvosunkkal, hogy idejében beszerezhessük a szükséges és megfelelő gyógyszereket.

Te tudod, hogyan zajlik a pajzsmirigy ultrahangos vizsgálata? 

Van, aki azért megy pajzsmirigy-ultrahangra, mert a laboreredményeit az ultrahangon mért adatokkal kiegészítve állítja majd fel orvosa a diagnózist. És vannak azok, akinél a családban már előfordult pajzsmirigybetegség, vagy akár tapintható elváltozásokat észleltek magukon, és szeretnének tisztán látni. De mi történik egy ilyen vizsgálaton?

Lekókad a fejed a napközben? Ez lehet a probléma! 

Bár az álmosság és a fáradtság nem a magasvérnyomás-betegség tipikus tünete, ám a háttérben megbújó alvási apnoénak már annál inkább. Vajon miként függ össze az alvás közbeni légzéskimaradás a hipertóniával, és miként lehet segíteni a problémán? Most megtudhatod!

Vigyázat! Bőrproblémákat is okoz a pollenallergia! 

Nyakig benne vagyunk a pollenszezonban, amikor is a szénanátha mellett súlyosbodhatnak az ekcéma-, a kötőhártyagyulladás-tünetek, a szemhéj- és arcduzzanatok is. Mit tegyünk, hogy enyhítsük a panaszokat? Szakemberünk segít!

Te tudod, mi az a Baker-ciszta? Így vigyázz, hogy elkerüld! 

A térdhajlatban jelentkező fájdalmak oka leggyakrabban elhanyagolt ízületi gyulladás vagy porckopásból származó Baker-ciszta. A fájdalom hátterében folyadékgyülem áll.

Lehet, hogy a füledben mitesszer van? Vigyázz, baj lehet belőle! 

Az arcon és másutt megjelenő mitesszerek általában jól láthatók, ám a fülben lévő mitesszerekről alig veszünk tudomást. Pedig több bajt okozhatnak, mint gondolnánk!

Cukorbeteg vagy? Veszélyes a nyár a lábadra! 

Sajnos a nyár, a strandszezon, a nyitott lábbelik, a kosz és a por a cukorbetegek nagy ellenségei. Nem elég egy szép pedikűr, az egészségünkre is figyelni kell!

Reflux és ételallergia - nyelőcsőgyulladást is okozhat 

Nyelési nehézség vagy fájdalom hívhatja fel rá a figyelmet, de hasi panaszokat is okozhat. A nyelőcső gyulladását több tényező is kiválthatja, így minden esetben az alapbetegséget kell kezelni.

A tüdőrák nem csak a dohányosokat érinti – íme még 5 rizikófaktor 

Tény, hogy a dohányzás növeli a tüdőrák kialakulásának kockázatát. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a nemdohányzókat nem érinti. Az elvárosiasodott környezet következtében ugyanis olyan hatások érik az emberi szervezetet, amelyek növelik a rákos megbetegedések kialakulásának esélyét.