Lélek cikkek

Az időskori látásromlás okai – Tényleg a korral jár?
Gyakori probléma idős korban az éleslátás romlása. Milyen vitaminnal, illetve annak hiányával lehet összefüggésben az időskori makula-degeneráció kialakulása? Meg lehet vajon előzni? A témával kapcsolatban dr. Bezzegh Attila laboratóriumi szakorvos fejtette ki álláspontját.

A szoptatás lelki okai
Hogyan hat a psziché a szoptatásra? Csökkentheti-e az anyatej mennyiségét a stressz? Lehet, hogy nem teákra és csodaszerekre van szükség a sikeres szoptatáshoz, hanem valami egészen másra? Ezt a témát járjuk most körbe.

Mikor lehet abbahagyni a vérnyomáscsökkentő szedését?
A vérnyomáscsökkentés leghatásosabb módszere az életmódváltás mellett a gyógyszeres kezelés. Ezek legtöbbször segítenek az értékek normalizálásában, azonban felmerülhet a kérdés, hogy vajon mikor szabad elhagyni a gyógyszereket?

Mit ne együnk cukor helyett?
Cukor helyett már számos alapanyagot választhatunk a boltok polcairól, ám ha valakinek inzulinrezisztenciája vagy cukorbetegsége van, akkor nem árt tisztában lenni azzal, hogy mely termékeket nem érdemes választania a cukor pótlására.
Vérnyomásgondok – Mit jelent, ha csak az egyik érték magasabb?
Mindenki jól ismeri 140/90- es számot, hiszen ezen felül magas vérnyomás betegségről beszélünk, amit kezelni szükséges, De mi a helyzet akkor, amikor csupán az egyik érték magasabb a kelleténél, a másik viszont a normál tartományon belül mozog? Szakember válaszol.
Vigyázat! Mellrákot okozhat a magas inzulinszint
Az inzulin fontos szerepet játszik az anyagcsere folyamatokban, így az egyik legjelentősebb hormonunk. Megemelkedett mennyisége azonban komoly betegségekhez vezethet, ráadásul a legújabb kutatások szerint a mellrák kialakulásával is összefüggésben lehet. A magas inzulinszint tüneteire hívja fel a figyelmet a szakértő.

Cukorbetegként nem jó ötlet a paleo
Inzulinrezisztencia és cukorbetegség esetén, egy meghatározott szénhidrát tartalmú, speciális diétára van szükség azért, hogy a vércukor és az inzulin szintet stabilizálni tudjuk. Néhányan, a kezdeti időszakban az oly divatos paleolit diéta felé fordulnak, ami nem biztos, hogy a legjobb megoldás.

Enyhe télben jobban fertőz a bárányhimlő!
Ismét egyre több a pöttyös gyermek az orvosnál: az enyhe téli szezon kedvez a fertőző betegségek kialakulásának, így a lázzal, kiütéssekkel és viszketéssel járó, akár 2-3 hétig elhúzódó bárányhimlőnek is. A gyermekek 90 százaléka, jelentős többségében még óvodás korában átesik ezen a kellemetlen megbetegedésen, mely egy két adagból álló védőoltással megelőzhető lenne.
Önmagában a szintetikus vitamin nagyon kevés
A vitaminok esetében azzal szinte mindenki tisztában van, hogy azok a szervezet számára nélkülözhetetlenek. De sajnos ezek az anyagok egyre kisebb mennyiségben találhatóak meg manapság a táplálékokban, így a megnövekedett szükségletet máshonnan is kell pótolni.

A biztonságos tamponhasználat 3 aranyszabálya
A tamponhasználat kapcsán a mai napig számos tévhit él a köztudatban, miközben egy friss kutatási eredmény azt mutatja, hogy gyakran épp a legalapvetőbb higiéniai szempontokat nem vesszük figyelembe. Az ennek következtében kialakult intim problémák pedig tévesen a tamponokra terelhetik a gyanút. Holott a tampon valóban kényelmes és biztonságos megoldást nyújt a menstruáció alatt. Néhány alapvető szabály betartásával biztonságosan használhatjuk.
Az vagy, amit a nagyszüleid ettek
A legfrissebb genetikai kutatások szerint nem csak saját egészségünket, hanem még unokáink örökítőanyagát és így egészségét is befolyásolja, hogy mivel táplálkozunk.
Az asztma növeli az alvási apnoe kockázatát
Az asztmás felnőttek körében magasabb az alvás közbeni légzéskimaradás veszélye- állapította meg egy legutóbbi kutatás. A kezeletlen alvási apnoe komoly szövődményekkel is jár: növeli a szív-és érrendszeri betegségek, a magas vérnyomás, és a cukorbetegség, kialakulásának veszélyét. Megelőzhető-e? – kérdeztük a szakembert, Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, allergológust, a Tüdőközpont orvosát.
6+5 létfontosságú ásványi anyag és nyomelem a terhesség alatt
Hazánkban minden negyedik terhesség végződik a magzat elvesztésével, melynek egyik oka az ásványi anyagok és a vitaminok hiánya. A létfontosságú anyagok nélkül a fertőzések, betegségek gyakoribbak, ami akár vetéléshez is vezethetnek.Összegyűjtöttük a legszükségesebbeket!
Miért veszélyes az indokolatlan antibiotikum fogyasztás?
Az antibiotikumokkal számos életveszélyes fertőzést lehet gyógyítani, ám gyakran indokolatlanul használjuk őket, például torokfájás esetén. Ennek következtében egyre sűrűbben esik szó az antibiotikum rezisztenciáról. Mit is jelent ez?
Ez a hosszú élet titka! Gondoltad volna?
A mozgáshiány majdnem kétszer annyi ember halálát okozhatja, mint a túl magas testtömeg index – derült ki egy brit kutatásból. Lóránth Kata, az Oxygen Wellness szakmai vezetője az összefüggésekről beszélt.
A cukorbetegség 6 természetes gyógyítója!
Számos gyógynövényt találunk a természetben, amelyek segítenek szabályozni az anyagcsere folyamatokat és csökkentik a vércukorszintet. Éppen ezért a napi folyadékszükségletünk egy részét megelőzés céljából, vagy kiegészítő terápiaként fedezhetjük ezekre ható gyógyteákkal is. Íme a legjobbak!
Öt tipp az influenza ellen!
Magyarországot is elérte az influenzajárvány, a regisztrált megbetegedések száma napról-napra növekszik. Nem kell azonban ölbe tett kézzel várnunk: sok mindent tehetünk annak érdekében, hogy megelőzzük a cseppfertőzéssel terjedő betegséget. Íme, néhány egyszerű, ám annál hatékonyabb tipp az immunrendszerünk megerősítésére és az influenza kivédésére.
Elbutulást okozhat az allergiagyógyszer
Amerikai kutatók összefüggést találtak az időskori elbutulás (demencia) és egyes gyakran használt, többek között altatóként vagy allergia kezelésére adott gyógyszerek szedése között.
A napsütés sokkal fontosabb nekünk, mint képzelnénk
A D-vitamin sokak számára a napfény vitaminjaként ismert, ami többek között a jó hangulatért felelős. Ám az elmúlt években a kutatók rávilágítottak arra, hogy sokkal fontosabb a szervezet működése szempontjából, mint azt korábban gondolták.
A porckopás már nem csak az időseket érinti
Egyre több emberre igaz, kortól függetlenül, hogy ízületi porckopás miatt térdprotézis beültetése jelenti számára az egyetlen megoldást. Míg korábban ez kizárólag az idős korra volt jellemző, ma már a középkorúakat is érinti ez a probléma.
Mennyit tudsz a vadon termő gyógynövényekről?
Tudtad, hogy számos gyulladáscsökkentő, csontritkulást gátló, arcbőr regeneráló, fájdalomcsillapító, vagy éppen nyugtató gyógynövény terem a közvetlen környezetünkben, és bárki számára elérhetőek? Emellett szedésük számos közösség megélhetési forrása. A fenntartható gyógynövény-gyűjtésről és az egyes csodaszerekről mostantól a WWF Magyarország és a TRAFFIC közösen létrehozott interaktív adatbázisából még többet megtudhatsz, és még játék is van hozzá!
Azt se tudjuk, mit szedünk be...
Télen gyakran küzdünk megfázással, torokfájással. Egy kutatás szerint viszont nem elég, hogy a többség azonnal elkezd bekapkodni valamilyen készítményt, a válaszadók majdnem fele még a leírást sem olvassa el!
Újraélesztés: merjünk cselekedni!
Ma Magyarországon évente mintegy 25 000 ember esik a hirtelen szívhalál áldozatául. Az esetek 90%-ában felkészületlenségünk és félelmünk miatt meg sem próbálunk segíteni, így mire kiér a mentő, esély sem marad az életben maradásra, erősíti meg mentőorvosok tapasztalatai alapján a szomorú tényt az Országos Mentőszolgálat Alapítvány.
7 tipp, hogy a munkahelyeden is szárnyalhass!
Bizalomhiány, rossz vezetés, elszigeteltség, a szoros határidők, mind-mind hozzájárulnak, hogy feszültek legyünk a munkahelyen. A tartós munkahelyi stressz azonban nem csak betegít, de rontja a termelékenységet, a morált és a lojalitást is. Mit tehetünk a jó munkahelyi közérzetért?
Ideális választás a fogyni vágyóknak
Egészséges táplálkozást, pár kiló leadását tervezted erre az évre? Nem kell különleges szerekhez, se módszerekhez folyamodnod, elég, ha többször beiktatod a halat az étrendedbe. Még meg is szépülsz tőle!
Kegyetlen vírusölő, ami még szebbé is tesz! Megfejtés?
A szaunázás nem csak élményt és felfrissülést jelent, de kényezteti a bőrt, javítja a közérzetet, edzi az ereket és még a vírusokat is elűzi. A kellemes és hasznos kikapcsolódási formáról Szerencsés Lajos, az Oxygen Wellness szaunamestere beszélt.
Új készítmény segít a cukorbetegeknek – már januártól
Az intenzív vércukorszint-kontrollt igénylő, 2-es típusú diabéteszben szenvedő betegek gyakran szenvednek testsúlygyarapodástól. Számukra új lehetőség az az új SGLT2-gátlók családjába tartozó készítmény, amelyhez januártól már hazánkban is OEP támogatással juthatnak hozzá a cukorbetegek.
Az antibiotikum mégsem okoz asztmát?
Korábbi kutatások egyértelmű összefüggést véltek felfedezni a terhesség alatt, illetve a kora gyermekkorban szedett antibiotikum és az asztma megjelenése közt, az elmélet azonban most megdőlni látszik.
Mozgassuk a fájós térdet, vagy pihentessük?
Olykor-olykor minden ember panaszkodik kisebb-nagyobb mértékű térdfájdalomra, melynek hátterében számtalan dolog állhat. Ekkor persze felmerül az örök kérdés: vajon mivel teszünk jót? Ha mozgatjuk, vagy ha inkább pihentetjük a végtagot? A kérdést dr. Váradi Éva főorvosnő, a Fájdalomközpont aktív fájdalomcsillapítás specialistája válaszolja meg.
Árulkodó tünetek: ne vedd félvállról!
A szakemberek szerint hazánkat is elérte az influenzajárvány. A környező országokban már minket megelőzve felütötte fejét, de itthon is egyre többen keresik fel a rendelőket influenzaszerű tünetekkel. Ezért most fokozottan érdemes odafigyelünk a megelőzésre annak érdekében, hogy egy komolyabb betegség, vagy akár egy kellemetlen nátha, megfázás elkerüljön minket.
A pecsételő vérzés hormonális okai
Pecsételő vérzéssel a legtöbb nő minimum egyszer biztosan találkozik élete során. Bár a zavar hátterében több ok is húzódhat (ciszta, gyulladás, nem tökéletes peteérés), meglehetősen gyakori, amikor hormonális zavart jelez. Dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa a lehetséges okokat és összefüggéseket ismerteti.
Legyen ez az őszinteség éve!
Az őszinteség nem olyasmi, amin gondolkodni kellene, hiszen gondolkodással nem lehet megvalósítani! Bentről jön, a szívünk mélyéről. Ez a belső béke. Az őszinteség valamit ott bent kisimít, olyan kellemes bársonyszerű, sima puhaság érezhető szívünkben. Ebben igazán jó élni.
Koleszterinszintre is hatékony lehet a vitamin-visszapótlás
Az ember vígan él, eszik-iszik, amit csak megkíván, majd egyszer csak furcsa tünetek kezdik jelezni számára, hogy életmódja talán nem volt éppen a legmegfelelőbb. Ő legalábbis úgy gondolja, hogy a problémát magának főként ezzel okozta.
Itt a teljes igazság a visszérkrémekről
Többféle visszérkrémet próbáltál már te is? Egyik sem tüntette el a visszértágulatokat? Ne csodálkozz ezen, hiszen csak a kellemetlen tüneteket enyhítik, más dolguk nincs. Mi hát a gyógyítás leghatékonyabb módja?
Sót a légutakra? Jó megoldás!
Az influenza megelőzésére létezik védőoltás, ami azonban sok esetben mellékhatásokkal járhat. Ezzel szemben egy alternatív gyógymód, a száraz sóterápia mind az influenza, mind pedig a meghűléses betegségek légúti tüneteire mellékhatás mentes gyógymódot kínál.
Piros erek az arcon? Magas vérnyomást is jelezhetnek!
A rozácea, arcon szimmetrikusan megjelenő hajszálértágulatok, a legtöbb ember számára csupán esztétikai problémát jelentenek, ám a legújabb kutatások szerint akár a magas vérnyomással is összefügghet. Mi lehet ennek hátterében? Erre válaszol a szakértő.
Kik hajlamosak a foglepedék képződésre?
Foglepedék mindenkinél képződik, de vannak bizonyos kockázati tényezők, amelyek növelik a valószínűségét. Dr. Benkő Krisztina, az Oxygen Fogászat szakorvosa szerint nekik különösen fontos a professzionális fogápolás.
Tűzön-vízen át kitartanak a magyar gyerekorvosok
A magyar gyermek-egészségügyben dolgozó szakemberek az alulfinanszírozottság ellenére, hivatástudatukból adódóan is elkötelezettek. A gyermekgyógyászok szakmailag felkészültek és nyitottak az új eljárások, eszközök befogadására, alkalmazására.
Miért esik egyre több sportoló trombózis áldozatává?
Az utóbbi időben egyre többször hallani, mikor egy profi sportoló trombózis okozta tüdőembóliában életét veszti. Így sokakban felmerülhet, hogy azok, akik versenyszerűen sportolnak fokozottabban ki vannak téve a veszélynek? A kérdést prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája válaszolja meg.
Vigyázz! Az egészséges kaja is tele van cukorral!
Ha a cukros ételekről beszélünk, a legtöbb embernek az édességek, csokoládé, fagylalt jut eszébe, ám jó, ha tisztában vagyunk vele, hogy számos egyéb termék is tartalmaz hozzáadott cukrot.
Nátha ellen napfényvitamin
A legtöbben szeretnénk a téli hónapokban is egészségesek maradni, megerősíteni immunrendszerünket a különböző kórokozók, náthavírusok támadásai ellen. A sokoldalú D-vitamin ezen is segíthet.
4 tünet, amellyel azonnal fordulj orvoshoz
Hazánkban a szív-és érrendszeri betegségek okozzák az elhalálozások több, mint felét. Jó tudni, hogy a megelőzés, vagy időben történő beavatkozás életet menthet.
Így lesz kiegyensúlyozott a gluténmentes étrend
A magyar táplálkozásban alapélelmiszerként elfogadott gabonafélék több betegség kiváltásában is szerepet játszanak.Hogyan lehet kiegyensúlyozottan étkezni úgy, hogy tartjuk magunkat a gluténmentességhez? Adunk pár tanácsot!
A hormonok is hatnak a vérnyomásra
A legtöbben csak legyintenek, ha a közelükben valaki a túl alacsony vérnyomásáról panaszkodik. Tény, hogy így lényegesen kisebb például a stroke kockázata, azonban a mindennapos kellemetlenségek mellett – szédülés, álmosság – az alacsony vérnyomás is komoly betegségekkel járhat.
Ezen a pár órán múlhat az életed, vagy a nyomorúságod
A szívinfarktus és a stroke vezető haláloknak számítanak az egész világon, így hazánkban is. Sokszor csak pár órán múlik, hogy ne következzenek be visszafordíthatatlan károk a szívben, illetve az agyban. A korai segítségkérés fontosságára hívja fel a figyelmet Prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája.
Az 5 legjobb sport fogyókúrázóknak!
Fogyni és a karcsúságot megtartani nem elegendő csak a táplálkozás megreformálásával, kell hozzá a rendszeres mozgás is. Összegyűjtöttük azokat a sportokat, amelyek önállóan, edzőterem nélkül is segítenek megszabadulni a felesleges kilóktól. Még élvezni is fogod!
Ezek a legjobb vasforrások! Innen pótolj!
A vashiány a világ leggyakoribb hiánybetegsége, amely főleg a nőket és a gyerekeket érinti. Eredhet többek közt sérülésből, vérveszteségből, túl erős menstruációból, de akár elégtelen C-vitamin és fehérjefogyasztásból is. Hogyan juthatunk hozzá?
Vágykeltő, vértisztító, lúgosít és fogyaszt! Mi az?
Egy jó húslevesből sosem maradhat ki, szára, gumója is fogyasztható és nagyon egészséges. Nélkülözhetetlen a diétához, fogyókúrához, de a férfiak is kedvelik, hiszen jótékony potencianövelő. A zellerről van szó.