Lélek cikkek

Túlsúlyos vagy? Így kezdj neki a mozgásnak!
A rendszeres testmozgás az egészséges életmód szerves része. Akár a fittség megőrzése, akár betegségmegelőzés miatt szeretnénk a súlyfeleslegtől megszabadulni, fontos, hogy bizonyos szabályokat betartsunk.
A jó idővel a pollenek is támadnak
A hétvégén várhatóan országszerte jelentősen emelkedni fog a levegőben lévő nyírfapollen mennyisége, elérheti a magas-nagyon magas szintet is - közölte az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) pénteken a Facebook-oldalán.
A D-vitamin hasznos, ám nem magasvérnyomás kezelésére
A D-vitamin számos előnyös hatásáról jelentek meg közlemények, sőt, még az is felmerült, hogy a hiánynak szerepe lehet a magasvérnyomás betegség kialakulásában. Bár több tanulmány született már a hipertónia és a D-vitamin kapcsolatáról, az orvosok mégsem ajánlják önmagában a vérnyomás kezelésére.
Ez a legolcsóbb immunerősítő
Próbálkozhatunk multivitaminokkal, étrendkiegészítőkkel, de ha tartósan, természetesen és viszonylag olcsón szeretnénk szervezetünket ellenállóbbá tenni, a legjobb módszer a mozgás. Lóránth Kata, az Oxygen Wellness aerobik szakvezetője szerint a titok az életmódban rejlik.
Négy tojással hetente megelőzhető a cukorbaj
Heti négy tojás elfogyasztása több mint egyharmadával csökkenti a 2-es típusú diabétesz kialakulásának a kockázatát. A zsíros húsok azonban növelik a betegség kockázatát - figyelmeztettek a szakemberek.
A HPV ellen az óvszer sem véd
Jelentős problémát okoz a méhnyakrák, amely a 45 év alatti nők körében a második leggyakoribb daganattípus: évente közel félezren halnak meg miatta annak ellenére, hogy a kialakulásáért felelős HPV ellen hatékony védelmet nyújt a védőoltás.

Tévhitek a visszértágulatokról
A visszértágulatok számtalan ember életét keserítik meg, hiszen nem csupán esztétikailag nyújtanak zavaró látványt, de fájdalmasak is lehetnek, ráadásul komoly szövődményeket is okozhatnak. Bár a legtöbben jól ismerik a problémát, ennek ellenére több tévhit is kering vele és a kezelésével kapcsolatban. A leggyakoribbakat dr. Sepa György, a Trombózisközpont érsebész főorvosa oszlatja el.
Milyen cukrot, vagy cukorpótló édesítőszert használjunk?
Ha szeretnénk helyettesíteni a cukrot, arra több megoldás létezik, melyeket az élelmiszeripar és a háztartások egyaránt alkalmaznak. A Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének szakértői segítenek, melyiket mikor válasszuk!
A rettegett koleszterin - Életmóddal, vitaminnal is javíthatunk rajta!
„Magas a koleszterinszintem” – halljuk számtalanszor. Azok az emberek, akik ilyen problémával küzdenek, általában vigyáznak az ételekkel és gyógyszert szednek. De valóban van kapcsolat az étkezéssel szervezetbe vitt koleszterin és a szívbetegségek között? A koleszterinszint csökkentése más módszerekkel is lehetséges. A kérdéskört Dr. Bezzegh Attila laboratóriumi szakorvossal beszéltük meg.
El fogunk válni! Kinek fáj majd jobban?
Akkor válunk, ha úgy érezzük, hogy a kapcsolatot megjavítani, vagy akár megtartani már nehezebb és fáradtságosabb lenne, mint kilépni. Lehet jól válni? Ki szenved ilyenkor többet?
Mit együnk a böjt után?
Egy böjtkúra ideális alkalom arra, hogy megváltoztassuk korábbi rossz szokásainkat. Amennyiben a böjt alatt leadott kilókat is szeretnénk megőrizni, van pár alapszabály, melyekre oda kell figyelni.
Az ízületi fájdalmak lelki okai
Cselekvéseinket a kezek szimbolizálják. Bárkit megtámadhatunk és megölelhetünk vele, kézbe tudjuk venni a dolgainkat, vagy éppen bele is marhatunk vele valakibe. Az ízületek szorosan a kézhez kötődnek, fájdalmai a lélek problémáit tükrözik.
5 dolog, amit még ma másképp kell tenned!
Sokan csak a haláluk előtt , vagy nagy betegen döbbennek rá, mennyi minden másképp kellett volna tenniük az életük során. Amíg mindennapjainkat éljük, megfeledkezünk arról, sorsunkról elsősorban mi döntünk. Változtassunk tehát, amíg nem késő, amíg lehet!
Az anyatej és az édesanya közelsége életmentő a koraszülötteknél
Magyarországon majdnem minden tizedik újszülött koraszülöttként lát napvilágot. Az anyatejes táplálás, a megfelelő vitamin- és ásványi anyag bevitel mellett az érintés, az anyai közelség életmentő lehet számukra. Erre hívja fel a figyelmet az Első 1000 nap program, amelyhez újabb partner, a Koraszülöttekért Közhasznú Egyesület csatlakozott.
Nagy problémákat okozhat a pajzsmirigygyulladás
A pajzsmirigyzavarok közül a legtöbb figyelmet a túl-és az alulműködésnek szentelik, melyek hátterében gyakran a szerv gyulladása húzódik meg. A pajzsmirigygyulladások fajtáiról és kezeléséről dr. Békési Gábort, a Budai Endokrinközpont endokrinológus főorvosát kérdeztük.
Így kerüljük el a húsvéti gyomorrontást
Legyünk mértékletesek húsvétkor is! A vendégjárás és a locsolkodás során nem kell mindenhol az összes fogást végig enni, ugyanúgy a vendéglátóknak sem muszáj minden vendéggel együtt enni, vagy akár még az étkezések között is falatozni. Egy ilyen pár napos bőséges lakmározást követően epepanaszok, valamint gyomorrontás léphet fel.
Milyen a „babavédő” fogápolás?
A nők többsége tisztában van azzal, mennyire fontos várandósság alatt az egészséges életmód, a baba és a mama szempontjából is. Dr. Benkő Krisztina, az Oxygen Fogászat fogorvosa a terhes nők szájhigiéniájának jelentőségére is felhívta a figyelmet.
Szüntesd meg fejfájását gyógynövényekkel
A fejfájás sok ember életét megkeseríti, ami rossz esetben akár munkaképtelenséget is okozhat. Vannak, akiknél csupán néha-néha jelentkezik, de olyanok is akadnak, akiknek visszatérő a probléma. Amennyiben semmilyen szervi eltérés nem áll a kínzó fejfájás mögött, úgy a gyógynövényeket is segítségül hívhatjuk, hogy mihamarabb leszámolhassunk a kellemetlen panasszal. Dr. Csókáné Török Orsolya, a Budai Endokrinközpont fitoterapeutája a következőket ajánlja.
Bevásárlólista az otthoni ivókúrához
A böjti menetrend szerint az első időszak a fokozatos leépítés szakasza volt, és csak ez után következhet a neheze, a léböjt. Egy megfelelően kialakított ivókúrával azonban könnyedén átvészelhetjük ezeket a kritikusnak vélt napokat is – ehhez ad tanácsokat hévíz legnagyobb hoteljének böjti vezetője.
A füves cigi hetekre elhangolja az agyat
A rekreációs célú kannabiszfogyasztás – szemben az orvosi célúval – drámai módon csökkenti az agy finomszabályozását biztosító molekulák mennyiségét. A kutatókat sokkolta, ahogyan a THC valósággal lesöpörte a kulcsfontosságú fehérjéket az idegvégződésekről. A Magyar Tudományos Akadémia Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézetének meglepő eredményét a világ legrangosabb idegtudományi szaklapja, a Nature Neuroscience közölte.
Allergiások figyelem! Ezekkel helyettesíthető a tojás!
A tojásallergia felnőtteknél és gyerekeknél is jelentkezhet. Kezelésének egyetlen módja, ha a tojást kiiktatjuk az étrendből, de ez nem jelenti azt, hogy a tésztafélékről, édességekről is le kell mondani. Varga Dóra, a Budai Allergiaközpont dietetikusa hasznos tanácsokkal segíti a tojásmentes diéta összeállítását.
Életmentő lehet a nyaki ultrahang hipertónia esetén!
Egy bizonyos kor után egyre több embernél diagnosztizálnak magasvérnyomást, mely gyakran érszűkülettel jár együtt. Éppen ezért fontos a hipertóniás betegek rendszeres nyaki ultrahangos vizsgálata, mely során képet kaphatunk a nyaki erek állapotáról.
Sok sáfrány kell a májrákosoknak!
A sáfrány hatékonyan alkalmazható a májrák megelőzésében és megállításában - állítja Hepatology című orvosi szakfolyóiratban megjelent tanulmány. Érdemes a gyömbérhez, curryhez és kurkumához hasonlóan a főzés során sok sáfrányt is használni.
Ráérünk még vagy most vágjunk bele?
Sokan hajlamosak halogatni a rájuk váró feladatokat, és csak akkor kezdenek bele, ha már szorítja őket a határidő. Remek kifogásokat találnak ki önmaguk számára, melyek segítségével hatékonyan megelőzik a bűntudatot, és a végén már ők is elhiszik, nem is tehettek volna másképp.
8 tünet, ami komoly vashiányra figyelmeztet
A vashiány sok embert érintő probléma, de ritkán derül rá fény, mivel igen változatos tüneteket produkál . Összeszedtük, melyek azok a panaszok, melyek a leginkább jellemzik az állapotot, és hogyan kezelhető.
A depresszió is okozhat hátfájást! Vagy éppen fordítva?
Közös genetikai faktorok állhatnak a hátfájdalom és a depresszió mögött egy friss tanulmány szerint. Dr. Dobos Márta, az Oxygen Fájdalomcentrum ortopéd szakorvosa szerint az összefüggések kétirányúak.
Támogasd a veséd, védd a szíved!
A vese működésének támogatásával a szívünknek is segíthetünk, ugyanis a beszűkült vesefunkciók több, mint tízszeresére növelik az idő előtt bekövetkező szív- és érrendszeri eredetű halálozás kockázatát. Dr. Szűcs László, az Oxygen Medical urológusa vesevédő tanácsokkal szolgált.
Nem tudsz hízni? Ezek lehetnek az okai
A legtöbb ember vissza-visszatérően kénytelen megküzdeni a felesleges kilókkal, egyrészt az esztétikusabb külső, másrészt az egészség megőrzése érdekében. Éppen ezért általában a cikkek és a TV műsorok a súlyvesztésről szólnak, ám azokról, akik nem tudnak hízni, mélyen hallgatnak
Kertészkedés ízületkímélő módon
A kerti munka nem csupán fárasztó, de az ízületeket is rendkívül megterheli. Korosztálytól függetlenül fokozottan így van ez tavasz elején, a téli pihenő után. Akinek porckopása vagy ízületi fájdalmai vannak, különösen megterhelőnek érezheti az első pár napot. Íme néhány praktikus tipp az Ízületőr szakértőitől.
Innováció a meddőség kezelésében
A természetes úton létrejövő várandósság alatt és a lombikbébi programok során történő vetélésekért a legtöbb esetben az embrió kromoszómaszámbeli rendellenessége felelős. 37 éves anyai életkor felett a természetes és a mesterséges úton megfogant embriók közel 70%-a, 40 év felett pedig 80-100%-a hordoz ilyen rendellenességet (Hassold & Hunt, 2001). Ezekben az esetekben a terhesség általában vetéléssel végződik, vagy az újszülöttek súlyos genetikai rendellenességgel jönnek világra. A legtöbbször azonban meg sem tapad a kromoszómaszámbeli rendellenességet hordozó embrió az anyaméhben, ezért kiemelt jelentősége van az ezt feltáró PGD-A módszer alkalmazásának a lombikbébi-kezelések során.
Veszélyes az időskori dehidratáció
A 85-99 éves kor közötti idősek hatszor nagyobb valószínűséggel kerülnek kórházba dehidratáció miatt, mint a 65-69 év közöttiek. Az időskori kiszáradás gyakran súlyos, esetenként életveszélyes lehet.
Óriási tévedés! Ételek, amikről azt hittük, nincs bennük cukor!
Azt eddig is tudtuk, hogy a kedvenc csoki szeletünk és a moziban elszürcsölt kóla tele van cukorral, de vannak olyan ételek is, amelyek megdöbbentően sok cukrot rejtenek ahhoz képest, hogy milyen egészségesnek hangzanak. A Falatozz.hu kigyűjtött néhány érdekes adatot, hogy jobban eligazodjunk a bevásárlásnál.
Mi köze a magas vérnyomásnak a zöldhályoghoz? Sajnos sok...
A magas vérnyomás szövődményei kapcsán leginkább a szívinfarktus és a stroke jut az emberek eszébe, ám tanulmányok szerint a hipertónia és a glaukóma - azaz a zöldhályog- közt is van összefüggés.
Az alattomos gyulladások növelik a stroke kockázatát!
A stroke az egyik leggyakoribb halálok világszerte, és vezető tényező a maradandó rokkantság kialakulásában. Az esetek többségében egy agyi ér elzáródásakor alakul ki, melyet az ér által ellátott agyterület gyors elhalása követ. A szervezet egészében lejátszódó gyulladásos folyamatok is kockázati tényezők.
Asztmás gyerekeket gyógyítanának - ingyen
Alsó és felső légúti betegségekben, asztmában és allergiában szenvedő gyerekeket vizsgálnak márciustól három hónapig klinikai körülmények között, a Törökbálinti Tüdőgyógyintézetben. A vizsgálatokhoz légúti betegségben szenvedő gyermekek jelentkezését várják, akik a kutatásban és a terápiás kezeléseken térítésmentesen vehetnek részt.
Oltással elkerülhetők a bárányhimlő szövődményei
Magyarországon a bárányhimlő a leggyakoribb bejelentett fertőző betegség. Az Országos Epidemiológiai Központ (OEK) adatai alapján a 3-5 évesek között a leggyakoribb a megjelenése, de az óvodáskor végére a gyermekek közel 90%-a átesik rajta. Nem csak a betegség, a szövődmények lehetnek veszélyesek.
Orrcsepp, vagy orrspray?
A jól ismert, régóta bevált orrcseppek mellett ma már a legtöbb gyártó orrspray formában is forgalmazza termékeit. Milyen szempontok alapján érdemes választani, van-e különbség a csepegtetős és a befúvós módszer közt?
Illóolajok utazóknak
A terápiás tisztaságú olajok olyan, kifejezetten utazással járó, vagy nyaralás alkalmával előforduló kisebb „betegségeken”, vagy inkább kellemetlenségeken segíthetnek, mint a szédülés, a leégés, az émelygés, az utazási betegség, vagy a szúnyogcsípések.
4 helyzet, amikor muszáj innod!
Vízszükségletünk az életkortól, a testtömegtől, az egészségi állapottól, az időjárástól, illetve a fizikai igénybevételtől is függ. Minden pillanat kiváló alkalom a vízfogyasztásra, de vannak olyan színterek, amikor kiemelten fontos, hogy figyeljünk a megfelelő folyadékpótlásra.
Ez a legjobb és a legolcsóbb zsírégető!
A futás nemcsak a legjobb zsírégető edzés, de a legegyszerűbb és a legjobb kardió edzésforma is, csupán elkezdeni nehéz. Adunk pár tippet, hogyan hozd formába magad gyorsan és egyszerűen a friss levegőn!
Miért nő meg a trombózisveszély daganat esetén?
A rosszindulatú daganatok már önmagukban nagy veszélyeket hordoznak, ám bizonyos fajtái a mélyvénás trombózis kialakulásának kockázatát is lényegesen megnövelik. Prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája a vérrögösödés megelőzésére hívja fel a figyelmet.
Itt az újraalkotott Aspirin
Megérkezett az új Aspirin® Ultra, amely 116 év után újradefiniálja az Aspirin fogalmát a fájdalomcsillapításban
Tavaszi fáradtság vagy kortizol hiány? Ez itt a kérdés...
A tavasz kezdetén sokan panaszkodnak enyhe depresszióra, fáradtságra. Azonban, ha a probléma tartósan fennáll, érdemes kortizol hiányra is gyanakodni, mely napjainkban egyre több embert érint. A betegségről, annak veszélyeiről és kezeléséről dr. Koppány Viktóriát, a Budai Endokrinközpont endokrinológusát kérdeztük.
A tavaszi láz és a reményvesztés ideje jön!
A közhiedelemmel ellentétben az öngyilkosságok nem télen, hanem áprilisban-és májusban érik el a tetőzést. Tavasszal az érzelmi diszkomfort érzése és néha a reményvesztettség érzése is növekedhet. Vajon mi ennek az oka?
Jól alvó tinédzserből lesz egészséges felnőtt
A naphosszat az ágyban ejtőző kamaszokról kialakult képpel szemben úgy tűnik, a korosztály tagjai mégsem alszanak eleget. A legfrissebb kutatás szerint valójában épp ellenkezőleg, súlyos alváshiányban szenvednek, ami viszont kedvezőtlenül hat a fejlődésükre.
Stresszcsökkentés természetesen
A stressz a mindennapi életünk része, ám nem mindegy, ki felett mennyire uralkodik el. Sajnos manapság a szorongás és a depresszió népbetegségnek számít, amit nem ritkán gyógyszeresen kezelnek. Azonban nem csupán a kemikáliák, hanem enyhébb esetben a gyógynövények is segítségünkre lehetnek a feszültség leküzdésében. Dr. Csókáné Török Orsolya, a Budai Endokrinközpont fitoterapeutája összeszedte a leghatásosabbakat.
Az orvos szava szent
Érkezik a tavasz és az influenzaszezon is a végéhez közeledik, így érdemes számot vetni a hűvös évszakok tapasztalataival. Egy nemrég készült globális kutatás arra kereste a választ, hogy betegség esetén kinek a tanácsaira, milyen jól bevált módszerekre hagyatkoztunk leginkább, hogy mielőbb meggyógyuljunk. Kiderült, hogy az orvos szava szent.
Mit együnk magas vérnyomás ellen?
A magasvérnyomás az egész világon népbetegségnek számít, ami kezeletlen esetben különböző szív- és érrendszeri megbetegedéseket okozhat. Éppen ezért a rendszeres, könnyed testmozgás mellett érdemes a tudatos táplálkozásra is figyelmet fordítani, ha valakinek a kelleténél magasabbak az értékei.