Életforma.hu


Allergiás vagy? Ezt a négy hibát ne kövesd el!

Allergiás vagy? Ezt a négy hibát ne kövesd el! 

Jártál már orvosnál, de úgy gondolod, az allergia tüneteit egyedül is képes vagy csillapítani? Szedsz valamilyen gyógyszert, de nem tudod pontosan, mire? Ez csak kettő azok közül a tévedések közül, amelyekkel kínszenvedéssé változtathatjuk az allergiaszezont.
Kíméld a gyomrod! Így!

Kíméld a gyomrod! Így! 

A gyomorbántalmak, gyomorfájdalmak megkeseríthetik mindennapjainkat, nyűgössé, beteggé vagy akár letargiássá is tehetnek bennünket. Ha odafigyelünk a táplálkozásunkra, elkerülhetjük a gyomorbántalmakat.
Serena Williams is folytatta - te is megteheted! Tüdőembólia után is

Serena Williams is folytatta - te is megteheted! Tüdőembólia után is 

Nemrég Serena Williams életveszélyes állapotától volt hangos a sajtó: a sportoló tüdőembóliát kapott. Sokan úgy gondolják, hogy a betegség után életük gyökeresen megváltozik. Ám ha betartanak néhány szabályt, akkor szinte ugyanolyan életet élhetnek, mint azelőtt. Sőt, akár még sportolhatnak is!
Tavaszi fáradtság? Segíthet a homeopátia!

Tavaszi fáradtság? Segíthet a homeopátia! 

Itt a tavasz! Ja, hogy te fáradtsággal, ingerültséggel, alvászavarral, koncentrációzavarokkal küzdesz? Esetleg testi panaszaid is vannak? Ez rossz hír, a jó viszont az, hogy nem kell feltétlenül gyógyszerekhez folyamodnod: panaszaidat a homeopátiás szerek is enyhíthetik.
Beállt a nyakad? Megszüntethető a fájdalmad!

Beállt a nyakad? Megszüntethető a fájdalmad! 

Fordítanád, de se jobbra, se balra nem megy? Az ülőmunkát végzők többségénél bizony gyakran előfordul a nyaki merevség és izomfájdalom, amely hosszabb időre állandósulhat is. Megfelelő kezeléssel, aktív fájdalomcsillapítással azonban megszüntethető.
Próbáld ki a szemjógát! Íme 6 könnyű gyakorlat!

Próbáld ki a szemjógát! Íme 6 könnyű gyakorlat! 

Mondhatjuk, hogy mindennapjainkban a szemünk van a legnagyobb igénybevételnek kitéve. Hiszen rögtön reggel, amikor felébredünk, és kinyitjuk a szemünket, máris terhelésnek tesszük ki. Egészen az esti elalvásig. Ennek ellenére nemigen jut eszünkbe – legfeljebb a számítógép előtt eltöltött órák vagy túl hosszúra nyúlt olvasás után –, hogy a szemünknek is szüksége van egy kis pihenésre. Éppen úgy, mint nekünk.
10 frissítő praktika a tavaszi fáradtság ellen

10 frissítő praktika a tavaszi fáradtság ellen 

A gyönyörű napsütés ellenére a tavasz sokaknak az „alig vonszolom magam”, a „reggel iszonyúan fáradt vagyok” és az „alig bírom ki a munkaidő végéig” érzést is jelenti. Lelkünk és testünk pihenésre, feltöltődésre, frissességre vágyik – szeretne újjászületni a természettel együtt. Lássuk, mit tehetünk, hogy gyorsan feltöltődjünk, és kihúzzuk még a nyári pihenésig?
Ezek a vastagbélrák rizikófaktorai

Ezek a vastagbélrák rizikófaktorai 

A vastagbéldaganatok húszból egy embert veszélyeztetnek, különösen 50 éves kor felett. Mindenképpen jó, ha a tüneteivel tisztában vagyunk, és azzal is, hogy ha időben szűrésre megyünk, az akár az életünket is megmentheti. A betegség megelőzése azonban rajtunk is múlik. Megmondjuk, mit tehetünk ennek érdekében!
Megfáztál? Meggyógyulsz a takaró alatt!

Megfáztál? Meggyógyulsz a takaró alatt! 

A húszfokos verőfényes tavaszi időben gyorsan lekerül rólunk a kabát és a pulóver.  Ám a csalóka időjárás könnyen megtréfálhat minket, pillanatok alatt megfázhatunk, és hamar szobafogságra kényszerülhetünk. De ne csüggedj! Van néhány tippünk, hogyan gyógyulhatsz meg takaró alatt…  
Mégsem a zsíros étrend miatt beteg a szív?

Mégsem a zsíros étrend miatt beteg a szív? 

Lehet, hogy a zsíros ételek, a tejszín vagy a vaj mellőzése nem teszi egészségesebbé az embert? A szív egészségét elsősorban a dohányzás mellőzése, a rendszeres mozgás és a zöldségben-gyümölcsben gazdag mediterrán és vegetáriánus étrendben látják a szakemberek.

Hullik a hajad? Lehet, hogy atka az oka 

Tavasszal, a fésülködés és hajmosás során elvesztett hajszálak mennyisége ijesztően megszaporodhat. Az évszakkal járó természetes hajhullás mellett aggodalomra adhat okot, ha reggel a párnán vagy napközben a ruhán folyamatosan újabb hajszálak jelennek meg. Az alapos kivizsgálás nemcsak az esetleges vitaminhiányt vagy hormonproblémákat kutatja, de kiterjed a fejbőrben lévő élősködők ellenőrzésére is.

Képes vagy átélni mások örömét? 

Segítettél már vészhelyzetben valakin? Adakoztál jótékony célra? Te is átérzed mások búját-baját! Talán már életet is mentettél? Akkor te vagy a mi együttérző, nemes lelkű emberünk! Már kezdetektől ezt kaptad...

A hipertónia miatt is kalapálhat a szíved! 

Elég egy keményebb edzés, egy kiadósabb séta, a napi stresszadag vagy egy kis szerelem, és máris összevissza kalapál a szívünk. A szabálytalan szívverés azonban vérnyomásproblémát is jelezhet, amelyre egyéb szövődményei miatt komolyan figyelnünk kell.

Egy rossz mozdulat, és mozdulni sem bírsz 

Itt a jó idő, irány a kert! Jöhet a kapálás, virágültetés, fűvetés, trágyázás. Igazán kellemes időtöltés, sokan mégis megszenvedik, hiszen elég egy rossz mozdulat, és moccanni sem tudunk. Ráadásul a rossz mozdulat és aztán a mozdulatképtelenség nem csak a kertben fenyegethet.

12 tipp pattanások ellen! 

Mielőtt bárki bagatellizálná a pattanásosság jelentőségét, érdemes figyelmet fordítani azokra a tanulmányokra, amelyek szerint a gyakori és zavaró pattanások akár a depresszió kialakulásához is hozzájárulhatnak. Ez teljesen érthető is, különösen, ha a szépséghibák éppen az arcot érintik. A pattanások, aknék rengeteg fiatal, sőt felnőtt önértékelését ássák alá.

Segítség! Miért nem érzem a szagokat? 

A szaglás csökkenését nátha vagy túlzásba vitt orrcsepp-, orrsprayhasználat is okozhatja, de orrpolip miatt is bekövetkezhet. A szagok érzékelésére való képesség elvesztése a korral is járhat, de súlyos betegségeket is jelezhet.

Hogyan lehetsz boldogabb? Megmondjuk! 

Neked mi okoz igazán örömet és boldogságot? Tudtad, hogy a világ 156 országát a lakosság boldogsága alapján értékelő jelentés rangsorában Magyarország a 110. helyen áll? Ezért is adunk most néhány egyszerű, de hatékony tippet arra, hogyan legyen ma és mindig szebb a napod! Merthogy ma van a Boldogság Napja…

Nem az számít, hányszor mosol fogat 

Számos súlyos betegséget elkerülhetünk, ha betartjuk a legalapvetőbb szájápolási szabályokat. A helyes szájápolás tanulható, és érdemes már gyerekkorban elsajátítani, felnőttkorban ugyanis a szokások megváltoztatása már sokkal nehezebb. Március 20-a a Szájápolás Világnapja, ezért ilyenkor különösen fontos a szájhigiénia fontosságáról beszélni.

Nem jön össze a baba? Egyél időben! 

A legtöbb nő arra panaszkodik, hogy hiába hagyta abba a fogamzásgátló szedését, mégis hosszú hónapokat, sőt éveket kell várnia a teherbeesésig. Talán eszükbe sem jut, hogy életmódváltással, helyes táplálkozási szokásokkal elősegíthetnék a fogamzást. Például így!  

Ne csak egyél, igyál is! 

Elfelejtettem ma inni, hangzik el gyakran ez a mondat.  S csak akkor pótoljuk sietve a folyadékot, amikor a szomjúságérzetünk jelez. Pedig a folyadékhiány nemcsak a közérzetünkre lehet rossz hatással, de hosszú távon az egyik legfontosabb kiválasztó szervet, a vesét is megbetegítheti, akár vesekőképződéshez is vezethet.

Esély az Alzheimer-kór ellen: vérvizsgálattal előrejelezhető 

Az Alzheimer-kór mintegy 44 millió embert érint szerte a világon, számuk 2050-re várhatóan megháromszorozódik. A betegség alattomosan támadja az agyat a tünetek megjelenése előtt több mint egy évtizeddel. Ezért is jelentős felfedezés, hogy egy új vérvizsgálat lehetővé teszi a korai felismerést.

Száraz a szemed, szád? Komoly baj is lehet! 

Sokan az égő, viszkető szemük miatt fordulnak orvoshoz, és meglepődve hallják, hogy egy ritkán emlegetett betegségben szenvednek. Az autoimmun betegségben érintettek részére a szem- és szájszárazság nemcsak kellemetlen tünet, de szövődmények forrása is lehet.

Így győzd le a tavaszi fáradtságot! 

Végre itt a várva várt tavasz, a melegebb idő és a napsütés. Igen ám, de hiába a természet újjáéledése, sok emberen pont ilyenkor lesz úrrá a jól ismert tavaszi fáradtság. Hogy miért, és mit lehet ellene tenni – összegyűjtöttük!

Makrobiotika: ételeink harmóniája 

A makrobiotika életmód, amely a testi, lelki és szellemi egyensúly elérését célozza. Eszköz, amely segít, hogy a természet rendjéhez igazodva éljük életünket, megteremtve ezáltal mind az érzelmi, mind a fizikai jólétet.

Szülés után: hosszabb a trombózisveszély, mint gondolták! 

Nemcsak a terhesség, de a szülés utáni időszak is veszélyes a kismamákra trombózis szempontjából, ugyanis ekkor jelentősen megnő a vérrögök kialakulásának kockázata. Bár eddig azt hitték, hogy a szülést követő hat hétben a legnagyobb a veszély, a legfrissebb kutatások szerint kétszer ennyi ideig áll fenn a rizikó.

Ez most depresszió, vagy valami más? 

Állandóan búskomor és levert vagy? Álmatlanság gyötör, és még a tavaszi napsugarak sem hozták vissza az életkedvedet? Valószínű, hogy ugyanabban a betegségben szenvedsz, mint  Churchil és Lincoln. Depressziós vagy. Persze a tünetek más betegségre is utalhatnak…

A mai nap a mágiáé! Varázsoljunk! 

Nyugtalan és szeszélyes vagy? Nehezen alszol el, és álmatlanul forgolódsz? Nézz fel az égre! A telihold fénye most rávilágít az okokra! És ideje van egy kis szerelmi mágiának is!

Akkor most játsszuk azt, hogy tavasz van! 

Mi lenne, ha egyszer nem bambán előrenyomulva vagy lehajtott fejjel magadba fordulva indulnál el hazulról? Játszd azt, hogy másik szemüveg van rajtad! Ha másképpen néznél, talán mást is meglátnál. Például Őt. Vagy azt, hogy tavasz van!

Mit gondolunk az egészségügyről? Rémes… 

Kimondottan romlott a közegészségügyi ellátás színvonala az elmúlt évben Magyarországon – ez minden második ember véleménye. Ezért, ha pénztárcájuk megengedné, legtöbben a fizetős magánintézmények szolgáltatásait vennék igénybe.

Szedsz fogamzásgátlót? Vigyázz, veszélyes lehet! 

Az utóbbi időkben egyre többet hallani a hormonális fogamzásgátlók okozta halálos kimenetelű trombózisról, ezért az Európai Gyógyszerügynökség szigorítaná a készítmények felírását. Az Országos Gyógyszerészeti Intézet is közreadott egy tájékoztató levelet, amelyben többek között az áll, hogy a készítményt felíró szakembernek folyamatosan tájékoztatni kell a beteget a veszélyekről és a szűrések lehetőségéről.

D-vitaminos okosságok – erről tudnod kell! 

Még mindig nem keveredtél ki az influenzából? Hiába tömted magad mindenféle vitaminnal? Talán nem erősítettél időben, D-vitaminnal! Miért ajánlott, és hogyan gondoskodhatunk a megfelelő D-vitamin-szintről? Megmondjuk!

Így lesz szép a mosolyod!! 

Érdemes óvnunk fogaink egészségét, de néha még a legegyszerűbbnek hitt dolgokat is rosszul csináljuk. Ráadásul a gondozott fogsor nem csak esztétikai kérdés, mert az ápolás hiánya kellemetlen, sőt veszélyes problémák kiindulópontja is lehet. Íme, néhány jó tanács, hogy mindezek ne veszélyeztessenek bennünket!

Nem csak a náthától lehet orrhangod! 

A leggyakrabban ugyan a náthától lehet orrhangod, vagy allergia miatti orrdugulás a ludas benne, de számos más ok, akár szervi elváltozás is állhat a háttérben, amelynek kezeléséhez olykor műtétre is szükség lehet. De az is lehet, hogy csak rossz a beszédtechnikád!

Öt tévhit a trombózisról 

A trombózis csak az időseket érinti? Igaz, hogy mindig együtt jár a tüdőembóliával? Többek között ezek a kérdések is megfogalmazódnak a trombózissal kapcsolatban. Számos tévhit miatt azonban feleslegesen aggódunk. Néhányat most eloszlatunk!

Minden, amit a gyógyböjtről tudnod kell! 

A böjt megállásra, szünettartásra szólít fel. Ez azonban korántsem jelent önsanyargatást, magunk választotta étkezési tilalom görcsös betartását. Ám ha nekiállunk, higgadtságot, befelé fordulást, külső-belső megtisztulást eredményez. Most a gyógyböjtöléshez adunk néhány hasznos tanácsot is!  

Tudtad? Ezek a fogcsikorgatás „mellékhatásai”! 

Amellett, hogy idegesítő annak, aki hallja, fáradtságot, fej- és nyakfájást, zsibbadást, fülzúgást, de akár migrénes rohamokat is okozhat az éjszakai fogcsikorgatás annak, aki műveli. A kezelést azonban nem szabad halogatni, mert a következmények súlyosak is lehetnek!

Százból egy nő tartja gyönyörűnek magát 

 A nők önmaguk legnagyobb kritikusai. Egy felmérés szerint mindössze 4 százalékuk tartja magát vonzónak, és Magyarországon a helyzet még elkeserítőbb: hazánkban a nők mindössze 1 százaléka tartja magát gyönyörűnek.

Amit még a jós sem tudott... 

Újrakezdés? Folytatás? Vannak helyzetek, amikor az ember nem hallgat senkire, még a belső hangjára sem. Nos, ekkor megy el a jövőbelátó emberhez, mert azt hiszi, hogy amit ott hall, az lesz az ő szentírásos útmutatója. Néha így van, néha nem, akár hiszünk benne, akár nem. Ám döntéseinket mindenképpen befolyásolja, amit ott hallunk. Vagy mégsem?

Cseng a füled? Ne vedd félvállról! 

Az influenza és a légúti fertőzések csúcsidőszakában gyakori jelenség a fülfájás – a fertőzések, vírusok tüneteként jelentkezik, és néhány nap múltán meg is szűnik. Rosszabb esetben azonban a fülfájás erősödik, fülzúgás lép fel, ami aztán hetek, sőt hónapok elteltével sem múlik. A csengést fontos komolyan venni, és hamar kezeltetni!

Horkolsz? Lehet, hogy orrsövényferdülés miatt! 

Az orrsövényferdülés gyakorlatilag mindenkit érint, de súlyossá akkor válik az eset, ha például visszatérő arcüreggyulladást, gyakori légúti fertőzéseket és horkolást is okoz. Sőt, jele lehet az orrhangú beszéd is.

Asztma és várandósság? Nézz utána! 

Felelőtlenek azok a kismamák, akik önkényesen, vélt veszélyek miatt abbahagyják vagy csökkentik az asztmagyógyszerek szedését. Ezzel nemcsak önmaguk, hanem a születendő gyermekük egészségét is veszélyeztetik. A szakemberek szerint nagyon fontos a kismamák megfelelő tájékoztatása, és a tévhitek eloszlatása. Most ezt tesszük...

Támad az allergia! 

Már a szokatlanul enyhe januárban megjelentek az első pollenek. A tartósnak ígérkező meleg időben már mostantól számíthatunk a mogyoró, az éger és a nyír virágzására, de  a gombaspórák is emelkedett mértékben vannak jelen a levegőben. Mit tehetünk az allergia ellen?

Vedd fel a harcot az isiásszal! 

Az ülőmunkával járó egészségügyi panaszok igencsak meg tudják keseríteni az ember hétköznapjait. Azoknál, akik szinte egész napra a székhez vannak kötve, gyakran alakul ki ülőidegzsába, más néven isiász, ami könnyen rányomhatja bélyegét a dolgos napokra.

Itt a lista! Szavazz az Év Orvosára! 

Néhány napja elindult a 2013-as Astellas-díj – Az év orvosa pályázat internetes közönségszavazása. A zsűri döntése szerint idén minden korábbinál több, összesen 115 jelölt kap lehetőséget arra, hogy a nagyközönség szeretetével és támogatásával zajló nemes versengésen a legjobbak közé kerülhessen.

Milyen az élet fogszabályozóval? 

Akinek szanaszéjjel – vagy akár csak nem katonás rendben – állnak a fogai, és szeretne egy megnyerő mosolyt is magának, az a manapság oly divatos fogszabályozó használatához fordul. A száj- és fogápolás azonban ettől kezdve speciális technikát és fogápolási eszközöket is igényel. Melyek ezek? Szakértőnk segít!

Így tüntesd el a visszereket még nyár előtt! 

A formás női lábak egyik legnagyobb ellensége a lilán kidudorodó visszér és a hajszálér. Van azonban egy kíméletes eljárás, melynek segítségével még a nyári szezon előtt megszabadulhatunk ezektől a kellemetlenségektől. És még a vörös foltok és az arcon lévő hajszálértágulatok kezelésére is alkalmas!

Vigyázz a szoláriummal, ha lupusod van! 

A szisztémás lupus az egész szervezetet érintő autoimmun betegség. Az érintettek jelentős hányada fényérzékeny, az ultraviola sugarak 40–70 százalékuknál a tünetek súlyosbodását okozzák. Az ő esetükben a fényvédelem különösen fontos.

Csökkenti a stroke és a szívroham kockázatát az influenza elleni oltás 

Plusz egészségi haszonnal járhat a szezonális influenzaoltás:az injekció beadását követő hónapokban csökken az agyi érkatasztrófa és a szívinfarktus kockázata az angliai Lincoln Egyetem kutatása szerint.