ÉLET-MÓD
El Kazovszkij szigete (kiállítás)
El Kazovszkij festőművész „A lakatlan sziget, kincses sziget” című kiállítása október 30-tól látható a Godot Galériában (Bp. VII., Madách u. 8.).
Mici Mackó a Pozsonyi úton...
No nem egészen, mindenesetre a Pozsonyi Pagony elnevezés legalább is sejteti, hogy itt valami gyerekszagú dologról van szó. A Pozsonyi Pagony egy könyvesbolt, kifejezetten gyerekek számára, és mondhatom a maga nemében együlálló.
Sade: Filozófia a budoárban
A könyv alcíme: A szabadosság iskolája. Gondolom ezen senki nem lepődik meg, hisz a márki neve - persze életútja, tevékenysége nyomán – a szadizmus kifejezés alapjául szolgált. Sade márki címben jelzett könyve a szelídebb kategóriába tartozik...
World Press Photo
Biztos van valami titka annak, hogy a fotókiállításokon hemzseg a közönség. Hát még a World Press Photo kiállításokon. El voltam készülve rá, hogy ismét sorba fogok állni a Néprajzi Múzeum bejárata előtt, de szerencsém volt. Kint nem tolongtak – csak bent.
Budapesti Őszi Fesztivál (komoly zene)
A 2001. évi Budapesti Őszi Fesztivál a szerkesztők szerint "az új művészeT váróTerme". A gazdag zenei programkínálatból két valóban különlegesen érdekesnek ígérkező hangversenyre hívjuk fel a figyelmet.
„Román fejedelemségek Európában a XVI-XVIII. században”
A budapesti Hadtörténeti Intézet és Múzeum és a bukaresti Hadtörténeti Múzeum a koraújkori Havasalföldet és Moldvát, a korabeli fegyvereket, viseleteket és más tárgyi eszközöket bemutató kiállítása október 27-től látható.
Martial Cherrier testszobor kiállítása
A budapesti Dorottya Galériában október 15. és 31. között látható Martial Cherrier szobrász kiállítása. A művész igen különös szobrász: szobrai laposak, fotópapíron jelennek meg.
Négy modern balett az Operaházban
A balettművészet az ezredfordulón alcímű estek műsorában világhírű koreográfusok műveivel ismerkedhet meg a hazai közönség.
A kripli - bemutató a Radnóti színházban
Az ír származású Martin McDonagh: A kripli című darabját október 19-én, pénteken mutatják be Budapesten, a Radnóti Színházban.
Menekülés a rövidfilmbe
A Banán klub és a Francia Intézet immár évek óta tartó áldásos együttműködésének köszönhetően október 18-24 között ismét rövidfilm szemlében gyönyörködhet a nagyérdemű. Budapesten az Urániában, a Francia Intézetben és a Cirko Gejzírben tekinthető meg a legutóbbi esztendő hazai és francia, valamint belga rövidfilm termésének legjava.
Jürgen Waller kiállítása a budapesti Kassák Múzeumban
“Fekete világ” címmel láthatók Jürgen Waller, a kritikai realizmus és a politikai festészet egyik legjelentősebb alakja 1999-2000 között készült festményei.
Oláh Gusztáv díszlet- és jelmeztervező emlékkiállítása
Oláh Gusztáv (1901-1956) a XX. századi magyarországi szcenika és színházművészet meghatározó, nagyformátumú személyisége. „A színpad varázslója” című kiállítás az Ernst Múzeumban látható október 17-től.
Október 15-től Berki Viola emlékkiállítás az Ernst Múzeumban
Berki Viola élete végig kötődött szülőhelyéhez, Kiskunhalashoz. 1998-ban a városnak ajándékozta 138 művét, köztük az életmű meghatározó darabjait. Ez a kollekció az alapja az Ernst Múzeum és a Haas Galéria most megnyílt, közös budapesti kiállításának.
Jótékonysági est az Operaházban
Immár 11. alkalommal tartanak jótékonysági gálát és bált a Magyar Állami Operaházban, és az évezred első évbúcsúztató estélyét Európa szilveszter 2001 címmel rendezik meg - hangzott el az eseményt szervező V.I.P. Arts Management sajtótájékoztatóján, október 9-én a dalszínházban.
Thoronton Wilder: A Szent Lajos király hídja
Lapunk októberi számában olvasható egy Láng Györggyel készült beszélgetés, melyben a világhírű vendéglátó-szakember, s egyben a Gundel egyik tulajdonosa életéről beszél. Egyebek közt arról, hogy miért és hogyan kapcsolódik életfilozófiája egy amerikai író, Thoronton Wilder méltán világhíres könyvéhez, a Szent Lajos király hídjához.
Sopsits Árpád filmjét nevezik az Oscar-versenybe
A 74. Oscar-díj versenybe Sopsits Árpád: Torzók című alkotását nevezi Magyarország a a legjobb idegen nyelvű film kategóriába.
A bús képű Cervantes
Vannak történetek, amelyek minden kor számára képesek újat adni, vagy inkább aktuálisat. A Bús Képű Lovag története közel ötszáz évvel ezelőtt íródott le Cervantes keze nyomán – s már a szerző életében tucatnyi kiadást élt meg. A Don Quijote színházi változatáról nincsenek statisztikáim, de bizonyosra vehető, hogy a Magyar Színház La Mancha Lovagja című produkciója a sokadik e honban.
Mesterkélt értelem – avagy Spielberg robotlása
Vannak emlékezetes pillanatok Spielberg új filmjében, az A. I. – Mesterséges értelem című 145 perces produkcióban, de a magam részéről leginkább arra emlékszem, amikor a kijárat felé indulva felsóhajtottam: pár perc és végre kint leszek az utcán. A mesterséges értelem mesterkélt film, bár kétségtelen látszik rajta a mesterségbeli tudás.
Film készül a szeptemberi tragédiáról?
Hogy a valóság és a (film)művészet állandó kölcsönhatásban van egymással azt régóta tudjuk. A szeptemberi terrortámadás után láthattuk azokat a bejátszott filmfelvételeket, amelyek, mintegy megelőlegezték a tragédiát. Az utóbbi napokban már arról olvashattunk, hogy a romok mellett már virágzik az Üzlet, az az üzlet, ami a tragédiából próbál hasznot húzni. Ha igaz a hír, hogy film készül erről a szeptermber 11-i napról, ha nem, mindenképp olvasásra érdemes az alábbi írás, amit egy külföldön élő barátomtól kaptam.
Ifjú iparművészek kiállítása a KPMG ügyfélfogadásán
Ötvenhárom fiatal iparművész mutatta be műveit a KPMG fogadásán, a cég Váci úti székházában. A Magyar Iparművészeti Egyetem (MIE) – többségében végzős – diákjai főként azokat a munkáikat állították ki, amelyek kiemelkedően szerepeltek szakmai pályázatokon.
Faludy dedikál
Várhatóan ismét tömegjelenetekre lehet számítani október 5-én, délután fél négytől az Írók Könyvesboltja előtt. Faludy György dedikálja ugyanis legújabb verseskötetét, melynek igen stílszerűen Versek a címe.
Benczúr kiállítás
Budapesten negyvenhárom éve nem volt Benczúr Gyulának kiállítása. Ettől még mentek a villamosok, és generációk nőttek fel, köztük szerénységem is. Most viszont elmondhatóm, hogy megnéztem – a fiammal együtt -, és azt kell mondjam, nem bántuk meg.
Könyvek – Budán
Pontosabban, fővárosi könyvtári napok Budán. Még pontosabban: a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár budai könyvtárai gondoltak egyet és az lett belőle, hogy szeptember 29. és október 25. között rendezvénysorozatot szerveztek az Olvasónak.
Kedvcsináló a Millenáris Parkhoz
Erről az „Intézményről” még sokat fogunk írni, Önök pedig olvasni, de akkor járnak a legjobban, ha személyesen is ellátogatnak a helyszínre, mert ez önmagában is program, értsd, anélkül, hogy a nonstop programok sokaságából választanánk.
Moszkva tér
Aki kíváncsi arra, kikből vannak a mai harmincasok, továbbá van indíttatása nosztalgiázni a rendszerváltást közvetlen megelőző hónapokról, valamint kíván fiatal, ismeretlen arcokat látni, annak feltétlenül ajánlom, hogy nézze meg a múlt héten bemutatott Moszkva tér című filmet.
A kortárs képzőművészet európai szintű budapesti kiállítóhellyel lesz gazdagabb
Szeptember 22-től látogatható a MEO – Kortárs Művészeti Gyűjtemény és Kiállítóhely.
Artsafari
A szellemes cím még szellemesebb ötletet takar. Arról van szó, hogy aki kortárs festményeket és festőket szeretne látni nincs más dolga, mint, hogy bejelentkezzék a Progress’21 Kft 06-20-388-59-85-ös számán s hamarosan résztvevője lehet egy Hencze Tamáshoz, vagy Nádler István-hoz szervezett műterem látogatásnak.
Új kötet Latinovits születésnapjára
Az Írók Könyvesboltjában már kapható a „..csönd vagy te, Színészkirály” című verses antológia, amely Latinovits Zoltán születésének 75. és halálának 25. évfordulójára jelent meg. A kötetben egyebek közt Fábri Péter, somlyó György, Nagy Gáspár és Tandori Dezső verseit olvashatjuk.
Jones naplója
Ha az embernek azt kínálják, hogy olvasson bele egy naplóba, akkor érthető módon vagy viszolygást, vagy türelmetlen kíváncsiságot érez. Egy napló elvileg azt a célt szolgálja ugyanis, hogy a naplóíró belső ügyeit tárolja abból a célból, hogy az ügyek rögzítve legyenek, valamint visszakereshetők. Ritkábban, exhibicionista naplóírók esetében meg azért, hogy lássa a világ, kivel volt dolga. Bridget Jones a kettő között található.
Jurassic III.
Ha a tendencia folytatódik, 2005-ben megtekinthetjük majd a Jurassic Park negyedik folytatását is, mert az 1993-as első jurassicot követte a ’97-es Elveszett Világ, most meg ugye ott ül a nép cinemaplexekben feszülten, vigyázó félszemét a gyerekre vetve, de belül azért szorongó kíváncsisággal, mikor ugrik elő a buja növényzetből egy üvöltő, tátogó őslény, félméteres fogakkal a pofájában.
London
London, Európa legnagyobb városa, méltán rászolgál a „globális falu” elnevezésre. Kevés város létezik a világon, ahol annyi náció élne együtt, mint itt.
A Széchényi Művésztelep bemutatkozása az Olof Palme Házban
Fiatal képzőművészek munkáiból látható kiállítás Budapesten a városligeti Olof Palme Ház Millenniumi Szalonban; a művészeti ágak és irányzatok tekintetében egyaránt sokszínű tárlat a Széchényi Művésztelepen született alkotásokból ad ízelítőt. A szeptember 16-ig látható bemutatón mintegy negyven alkotó munkái – festmények, grafikák, elektrográfiák és papírművészeti alkotások – tekinthetők meg.
Afrika-napok
Malawi, Mozambik és a Dél-afrikai Köztársaság mellett Kenyába és Zimbabwébe is elkalauzolja látogatóit a Vista Utazási Központ a Paulay Ede utcai kávéházában szeptember 6–8. között megrendezendő Afrika-napokon.
Könyv: Elizabeth Wurtzel: Prozac-ország
Fiatalon és depressziósan Amerikában
Horváth Dávid fotóművész képei az Újpest Galériában
Pénteken nyílt meg és egy hónapig látható az Újpest Galériában (Bp. Iv. Párpád őt 66.) Horváth Dávid fotóművész életműkiállítása.
Kovács Ákos: Játék a tűzzel
Fejezetek a magyarországi tűzijátékok és díszkivilágítások 15-20. századi történetéből.
Jubileumi Kolibri Fesztivál
A tizedik Kolibri Fesztivált augusztus 24–26. között tartják a bábművészet képviselőinek és kedvelőinek a VI. kerületi Jókai téren.
Kiállítás az égbolton: Polaris csillagvizsgáló
Augusztus a csillaghullások hónapja.
Dr. Dolittle 2.
Két évvel ezelőtt láthattuk az azonos című film első részét, amelynek sikere alapján joggal várhattuk a folytatást. Megérkezett.
Budapest Parádé: utcafesztivál a fővárosban
A főváros nyári fesztiválsorozatának hivatalos záróeseményén augusztus 25-én körülbelül 50 kamionon több mint 60 klub, lemezkiadó és média mutatkozik be.
Újraavatási ünnepség a Hősök terén
Újraavatási ünnepséget tartanak szombaton a budapesti Hősök terén, ahol a restaurált királyszobrokat és a körbe kerített Hősök emlékkövét szentelik meg katonai tiszteletadás és ünnepi műsor kíséretében.
Erdélyi történelmi címerek
Erdélyi címereket örökített meg alkotásain Novák József marosvásárhelyi képzőművész, akinek munkáiból csütörtökön nyílt kiállítás a budapesti Székely Ház Galériában.
Bélyegritkaság a Szent Koronáról
A Magyar Posta Rt. millenniumi bélyegkibocsátásának záróakkordjaként szerdán jelenik meg a Szent Koronát ábrázoló, 2001 forintos bélyegblokk. A bélyegblokk világritkaságnak számít, mivel a hazai bélyegkibocsátásban első alkalommal született filatélia dombornyomással, valódi 23 karátos aranyfólia felhasználásával.
Finnugor néprajzi múzeum Zalaegerszegen
A zalaegerszegi Göcseji Falumúzeumban vasárnap finnugor park nyílik. A finnugor népek hagyományos portáit a nyelvrokonaink ácsmestereinek segítségével építette fel a Zala Megyei Múzeumok Igazgatósága.
Könyv: A törvény új lapjai
A mindennapok hasznos segédeszköze a Betéti társaságok kézikönyve.