ÉLET-MÓD
Párizs, egy évszázad fényképei
A Roger-Viollet fényképügynökség a világ egyik legrégebbi fényképtára, 1994 januárjától Párizs város örökségének része. Archívuma valóságos kincsesbánya.
Az Ernst Múzeum tegnap nyíló kiállításának fotóanyaga az 1867-től 1968-ig terjedő időszakot fogja át, és a francia főváros különböző arcaival ismerteti meg a látogatót.
Útinapló (kiállítás)
Jan Hendrix a Ludwig Múzeum „Mexikói kortárs művészet” című kiállításán, 2000. őszén mutatkozott be először a magyar közönségnek. A Mexikó legjobb kortárs alkotóit felsorakoztató tárlaton azonban nem mélyedhettünk el munkáiban. Az Ateliers Pro Arts ma nyíló kiállításán közel harminc, az elmúlt években készült alkotását tekinthetik meg a látogatók.
Holografikus közelítések (kiállítás)
Július 28-ig látható Magyarországon (Budapesten, Debrecenben, Keszthelyen, Pécsett, Szombathelyen, Nagykanizsán, Zalaegerszegen, Szegeden) a Bécsi Zsidó Múzeum kiállítása “A bécsi zsidóság - holografikus megközelítésben” címmel. A bécsi zsidóság történetének szokatlan bemutatásával, amely “Történeti Kiállítás” címen a bécsi múzeumban is az állandó kiállítások középpontjában áll, új vizuális megközelítésben jelenik meg a történelem.
Chico – avagy elzúgnak forradalmaink… (film)
A Chico megrendítő film. És rendhagyó. Megrendítő, mert annyi fájdalmat, keserűséget, tragédiát sűrít két órába, amennyi egy filmfesztiválnak is elegendő, és rendhagyó, mert ezt úgy teszi, hogy egyszerre vannak jelen, a dokumentum-, a játékfilm és az oral history elemei. S nem tudni, mikor-melyiknek vagyunk szemtanúi.
Miss CyberSpace Hungary 2001
Január 19., szombat. Előzetes egyeztetés után, a megbeszélt időpontban érkeztünk az est helyszínére, a Mammut II. Kaméleon Klubjába. Itt az Artz Modell iskola tanuló lányai fogadtak minket széles mosollyal, hellyel kínáltak, aminek örültünk.... egy ideig.
Public Privacy II. - kiállítás
Németh Ilona “Public Privacy II." című interaktív installációjának - amely január 18-tól látható a Műcsarnokban - magvát egy fából készült építmény (135 x 528 x 968 cm) képezi, melyen a látogatók közlekedhetnek, illetve bejárhatják annak belső tereit. Az építmény szobákból, konyhából, fürdőszobából áll és Németh Ilona lakásához tartozó tipikus tárgyakat foglal magába.
Fotóképek a Kempinskiben
Vancsó Zoltán fotóit sokáig kell nézni. Addig, amíg azok visszanéznek. Ha az ember kellően oldott állapotban van – és rendelkezik idővel -, álomutazásban részesülhet. Mert ezek a képek olyanok, mintha álmodná valaki. Mondjuk Vancsó Zoltán. 2002. január 12 – március 15-ig láthatók a KEMPINSKI GALÉRIÁ-ban Vancsó Zoltán fotói.
Molnár Péter kiállítása
Január közepétől láthatók a St.art Galéria “Kultúrák vonzásában” című rendezvénysorozatának keretén belül Molnár Péter munkái. Ezekben egyszerre jelennek meg több kultúrkör bizonyos sajátos jellemzői (taoizmus, toszkán hatás, ír imaszöveg), amelyek csak hosszas szemlélődés után bontakoznak ki a néző előtt.
Bútorművészet gótikától a biedermeierig
A Nagytétényi Kastélymúzeum bútortörténeti kiállítása időrendben végigkíséri az európai bútorművesség kézműves korszakát a XIV. századtól a XIX. századig.
25 éves a Kassák Múzeum
“Új szerzemények 1991-2001” címmel nyílt kiállítás január közepén a Kassák Múzeumban, ahol negyed százada tartó következetességgel Kassák Lajos irodalmi, képzőművészeti, folyóirat-szerkesztői és mozgalomszervezői munkássága tárgyi emlékeinek megszerzésére összpontosítanak.
Csendéletek a Godot Galériában
A Godot Galériában - január 16-tól - 13 kortárs festőművész csendéletei kerülnek bemutatásra. Ez, a korát tekintve igen régi - kétezer éves - műfaj csendes túlélője a művészet forradalmainak. A mai napig megőrizte közkedveltségét, a publikum szívesen nézegeti a csendéleteket a múzeumokban illetve akasztja fel szobájában.
A német nyelv megismerése (kiállítás)
A német nyelv megismertetésére multimédiás vándorkiállítás nyílt a budapesti Goethe Intézetben, a január 22-ig nyitva tartó rendezvény célja a német nyelv informatív, szórakoztató, humoros formában történő sokoldalú bemutatása.
Doktor Szöszi (film)
Évek óta talány számomra, hogy mi lehet az alapja, a szőke nőkkel kapcsolatos előítélethalmaznak. Többeket is kérdeztem – szőkéket is -, de csak vállvonogtás volt rá a válasz. Abban bíztam, hogy most végre megtudom az igazságot. Nem tudtam meg. A Doktor Szöszi című film főszereplője ugyanis épp úgy lehetett volna barna, vörös, mint szőke, mert mindhárom szín alatt futnak elsőre butuskának, felszínesenek tűnő egyedek – hímben is -, akik voltaképp mélyen érző, szellemes, sőt jellemes emberek.
STRABAG Festészeti díj 2002
A STRABAG Építő Kft. 2002-ben hatodik alkalommal adományoz képzőművészeti díjat festészeti alkotásokra. A díj 1 millió forint, négy alkotói támogatás egyenként pedig 400-400 ezer forint. A díjak átadása és a díjazott művek kiállítása a Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeumban lesz 2002. február 28-án.
Az erőszakmentes kommunikáció (EMK)
A szavak ablakok vagy falak. A könyv, melynek szerzője, egy amerikai klinikai pszichológus, két éve jelent meg először, s azóta tízezrek bibliája lett, szerte a világon, s különösen ott, ahol az erőszak, az agresszió nyíltszíni formát ölt: a volt Jugoszlávia területén, Közel-Keleten, Oroszországban.
Potterfield Dávid
Az a helyzet, hogy szorongok kicsit. Azért szorongok, mert a világ népességének azon elenyésző részéhez tartozom, aki NEM olvasta Potter összest. Viszont megnéztem. Ettől aztán még inkább szorongani kezdtem.
“Ártatlanság bye-bye” (kiállítás)
A jövő év februárjáig láthatók még Németh Hajnal “Ártatlanság bye-bye” című videóművészeti alkotásai a MEO - Kortárs Művészeti Gyűjteményben. A kiállításon a művésznő egy dia- és három videó-installációja tekinthető meg.
A falafel rejtély
Rejtély, hogy mikor tört ki Magyarországon a falafel láz. Egyik nap még senki nem is hallott róla, másnapra már mindenütt ott voltak az utcai árusok, és a járókelők rutinosan rendelték pitával vagy pita nélkül.
A Gyűrűk ura a filmvásznon
Miközben a mozi magyar szerelmesei Harry Potter kalandjaival ismerkedhetnek meg a filmvásznon, Nagy-Britanniában egy újabb, a mágikus erőről, varázslókról és törpékről szóló film ejt bűvöletbe kicsiket és nagyokat.
J.R.R Tolkien angol író Lord of the Rings (A gyűrűk ura) trilógiájából készült film első részének világpremierjét hétfőn este tartották Londonban, és a kritikusok egytől-egyig a legnagyobb elismeréssel szólnak a minden idők legdrágább és legnagyobb stábú filmjéről.
Szecessziós plakátgyűjtemény- kiállítás
A Magyar Képzőművészeti Egyetem szecessziós plakátgyűjteménye mintegy 60 darabból áll, zömében külföldi és néhány magyar alkotást foglal magába, amelyek az 1890-es és az 1910-es évek között keletkeztek. A plakátgyűjtemény a Budapest Galériában kiállításon tekinthető meg, a Nemes Galéria pedig évkönyvet adott ki a kiállított képekről.
Csocsó, avagy éljen Koltai Róbert
Meg Máté Gábor, meg Gáspár Sándor meg Zenthe Ferenc meg mindenki, aki a Csocsó, avagy Éljen május elseje! című magyar film szereplői, készítői. Na nem azért, mert remekmű születettt, hanem azért, mert nézhető, szórakoztató vígjátékot láthatunk.
Caelestis - Eszterházy családregénye
A Gallimard 2001. december elején jelentette meg Esterházy Péter Harmonia Caelestis című családregényét, amelynek bemutatása alkalmából az író három jeles párizsi könyvesboltban találkozott francia olvasóival.
Megjelent az Est Fm Klasszikusok
A rádió másfél éves fennállása óta az Est Fm DJ-k – ArabSanyi, Feaky D, InfraGandhi, Izil, Nesta, Rob és Zero – kimondott célja, hogy a csatorna hallgatói a zenei stílusok legszélesebb skálájáról válogathassanak.
Magyar kulturális központ New Yorkban
Hivatalosan is megnyílt 2001. november 4-én New Yorkban az új magyar kulturális központ. A központ egyelőre a New York-i magyar főkonzulátus és ENSZ-misszió közös épületében kapott helyet. Igazgatója Márton András színművész, aki a kilencvenes évek elején Magyarország Los Angeles-i főkonzuli tisztségét töltötte be.
Megjelent az új Ki kicsoda
Ezerkétszázhúsz magyar, illetve külföldi személyiség először szerepel a több mint 20 ezer életrajzot közzétevő, az Enciklopédia Kiadó gondozásában, Biográf Ki kicsoda 2002 címmel megjelent lexikonban. Az új kiadvány CD-változata is megvásárolható
Bajorok és magyarok – 1000 éves kapcsolat (kiállítás)
Bajorország és Magyarország sokrétű és olykor feszültségektől nem mentes találkozásainak 1000 éves történetét átfogó nemzetközi kiállítás fogadja látogatóit 2001. december 4-től Budapesten a Magyar Nemzeti Múzeumban. A kiállítás 2002. február 3-ig látogatható.
Woody Allen és a saláta
Úgy vagyok Woody Allennel mint amikor ismeretlen vendéglőbe megyek. Ilyenkor abban bízom, hogy valamelyik fogás biztos jó lesz, vagy a leves, vagy a hús, vagy a saláta. Ritkán szoktam csalódni. (Egyesek most felvethetik, hogy a saláta nem külön fogás. Nekik azt üzenem erről a helyről, hogy nekem az.) A Süti nem süti című, frissen sült Woody-filmet illetően pedig azon az állásponton vagyok, hogy a történet bárgyú, az üzenet nem eredeti, viszont nem is újszerű, Woody Allen pedig továbbra is szeretni való.
Csekovszky Árpád életmű-kiállítása
A Vigadó Galéria és a Csekovszky Árpád Művészeti Közalapítvány a Munkácsy-díjas keramikus művész mától látható életmű-kiállítására invitálja a látogatókat. A kiállítás alkalmából jelent meg a “Csekovszky Árpád keramikusművész alkotásainak gyűjteménye” című album.
A Műterem Galéria téli képaukciója
November 20-29 között látható a Mű-Terem Galériában az téli árverésének kínálata. Az aukcióra 30-án 17 órakor a Budapesti Kongresszusi Központban kerül sor.
Amerika kedvencei (film)
Népmesei ihletésű a frissen bemutatott, amerikai vígjáték, noha alkotói valószínűleg nem voltak tisztában milyen forrásból merítettek. A dicséret látszólagos: az Amerika kedvencei jó szándékú, profi színészekkel, profi módon elkészített alkotás, de annyira igaz, amennyire a Hófehérke, a Hamupipőke meg a Piroska története a farkassal.
A Nagyházi Galéria művészeti árverése
November 17. és 25. között kiállításon látható a három napos árverés anyaga a Nagyházi Galériában. Az első nap az európai iskolák mellett a XIX. századi magyar festészet is bemutatkozik.
Táj – ecsettel, Szotyory László kiállítása
Mint festészet iránt érdeklődő, de képben nem lévő laikus mentem el minap Szotyory László kiállítására, az XO galériába. Jól tettem. Én úgy vagyok a kiállításokkal, hogy ha egyetlen találkozást elkönyvelhetek, már nem mentem hiába.
Antik Enteriőr 2001 a Műcsarnokban
November 22 és 25 között kerül megrendezésre az Antik Enteriőr Régiségkiállítás a Műcsarnokban (XIV. Dózsa György út 37.). Az idei kiállítás a nyolcadik lesz, amit a Partner's 2000 Kft. rendez meg. Galambos Sándor és Tausz Ádám a kiállítást szervező cég tulajdonosai és ügyvezetői, a rendezvény révén bemutatkozási és értékesítési lehetőséget teremtenek a műkereskedőknek.
Templomok ruszin örökségünkben (könyv)
A közelmúltban jelentette meg az Országos Ruszin Kisebbségi Önkormányzat kiadója Sasvári László: Templomok ruszin örökségünkben című, gyönyörű, színes képekkel il-lusztrált kötetét.
MEGJELENT AZ ELSŐ MAGYAR ELEKTRONIKUS ÚTIKÖNYV
Az olvasók számára viszonylag kevés előnnyel büszkélkedhettek az eddig megjelent elektronikus könyvek a jól bevált, megszokott nyomtatott könyvekhez képest. Mégis, most talán első alkalommal állíthatjuk: Bajomi-Lázár Dávid nagy sikerű Párizs útikönyvének e-book változata, amelyet a Magyar E-KönyvKiadó és Áruház (MEKKA) alakított át és publikálta webáruházában (www.mekka.hu), számos olyan tulajdonsággal bír, amely a tartalom használati értékét magasabb szintre emeli, mint papír társáét.
Katonaapák, katonafiúk (kiállítás)
A Hadtörténeti Intézet és Múzeum létrejöttének 83. évfordulója alkalmából megemlékezést szervezett 2001. november 16-án. A megemlékezést követően Katonaapák, katonafiúk - Fejezetek a Pacor-katonacsalád történetéből - című kiállítást nyílt..
Nagykávéház az Ernst Múzeumban
Hat hétre az Ernst Múzeum valamennyi terme "Budapest nagykávéházzá" változik át. A november 25-én nyíló kiállítás a mai kávéháztól a presszón át vezeti vissza a látogatót a századforduló aranykorába, sőt a XVIII. századi magyar kávékultúra első nyomaihoz.
Virágkötészeti bemutató, kiállítás és vásár a Néprajzi Múzeumban
A Magyar Virágkötők, Virágkereskedők Szakmai Egyesülete a Néprajzi Múzeummal közösen már tíz éve rendezi meg a karácsonyi ünnepeket megelőző Advent-kiállítást. Elsődleges céljuk, hogy a virágkötő szakmát művelőkkel és a nagyközönséggel megismertessék a virágkötészeti divatot, a divatszíneket, valamint, hogy felhívják a figyelmet a szép, ízléses kompozíciókra; emellett versenyt és bemutatókat is rendeznek.
Kortárs textil: Kubinyi Anna és Nagy Judit
A Viziváros Galériában november 24-ig látható a két művésznő textilkiállítása. Kubinyi Anna gobelin specialista, munkáiban a természetet és az erőteljes formákat szimbolikusan jeleníti meg
Aissa Dione a Velencei Kalmárnál (kiállítás)
Aissa Dione kiállítása nyílt meg november 9-én a Velencei Kalmár Gyarmatbútor-kereskedés üzletében. A szenegáli textiltervező különleges használati tárgyaiból és bútorszöveteiből rendezett kiállítást.
Óz a nagy varázsló, avagy csak el kell indulni (színház)
Közel fél évszázados az Óz története – ha a Judy Garland féle megfilmesítéstől számítjuk az időt, de üzenete ma is frissnek hat, s ezen még a Vígszínház gyermeteg előadása sem tudott rontani.
Elek Judit Katalin és Csáki László kiállítása
A Miró fotógalériában megnyílt Elek Judit Katalin és Csáki László "Tetszésünk oka voltaképpen mérlegelhetetlen dolog: Szimpátia." című kiállítása. A két fiatal művész fotó alapú printjeinek alapja egy talált kép: egy út alkalmával begyűjtött, ócskapiacon vásárolt igazi fotóhagyaték.
SQ: Spirituális intelligencia (könyv)
Kezdetben volt az intelligencia (IQ), amit utóbb racionális intelligenciának neveztek el. Azért, hogy megkülönböztessék az érzelmi intelligenciától (EQ), amit a múlt évtized közepén írtak le előszőr tudományosan. Most pedig a harmadik testvér bukkant fel spirituális intelligencia néven, aminek az a dolga, hogy koordinálja ez előző kettőt. Illetve ennél valamivel több…
Nexxt – avagy mi kell a nézőnek?
A Nexxt egyszerre két produkció címét is viseli: egy tévéshowét és egy frissen bemutatott, magyar filmét, az egyik borzalmas, a másik zseniális, és mindkettő arról szól, hogy mi kell a nézőnek.