Életforma.hu


Egy nagyon ijesztő tünet is utalhat magas vérnyomásra 

A véres vizelet nagyon ijesztő tud lenni, főleg, ha az ember nem tudja, mi is okozza, így nagy riadalmat kelt mind a nők, mind a férfiak körében. Sokszor húgyúti fertőzés áll a hátterében, ám ha a kísérő tünetek azzal nem egyeznek, akkor magas vérnyomásra is gondolni kell. A témáról dr. Kapocsi Judit tanárnőt, a Trombózisközpont magasvérnyomás specialistáját kérdeztük.

Van az a műtét, ami megszabadít a horkolástól! 

Fiatalabb korban főként a férfiak horkolnak, majd az idő előrehaladtával, a menopauza környékén a nemek közti arány kiegyenlítődik. A zajos alvótárs miatt külön szobában töltött éjszakákat nemcsak a párkapcsolat sínyli meg, de a kezeletlen horkolás az egészséget is veszélyezteti

TIA-hoz vezethet a magas vérnyomás 

A TIA a stroke-hoz hasonló állapot, mely bár közvetlenül nem veszélyezteti az életet, ám a stroke előrejelzője lehet. A probléma egyik fő rizikófaktora a magasvérnyomás, így annak kordában tartásával a kockázat lényegesen lecsökken.

Ez is állhat a férfi meddőség hátterében 

Napjainkban egyre több gyermekre vágyó párral vannak tele a meddőségi intézetek.  Sokan úgy gondolják, általában a nők felelősek a problémáért, ám több statisztika szerint is az utóbbi pár évtizedben rohamosan romlott a férfiak spermaképe, így gyakori, amikor a pár férfi tagja miatt késik a gyermekáldás. Dr. Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont magasvérnyomás specialistája szerint nem ritka, amikor ennek hátterében hipertónia áll.
Természetes tippek rozáceás bőr ápolására

Természetes tippek rozáceás bőr ápolására 

A rozácea nem más, mint egy egyszerű keringési probléma, amelynek gyógyítása belülről indul. Az életmódváltozással és az étkezési szokások megváltoztatásával sokat javíthatunk a bőr állapotán. Adunk hozzá pár tippet!

A D-vitamin hasznos, ám nem magasvérnyomás kezelésére 

A D-vitamin számos előnyös hatásáról jelentek meg közlemények, sőt, még az is felmerült, hogy a hiánynak szerepe lehet a magasvérnyomás betegség kialakulásában. Bár több tanulmány született már a hipertónia és a D-vitamin kapcsolatáról, az orvosok mégsem ajánlják önmagában a vérnyomás kezelésére.

Mit együnk magas vérnyomás ellen? 

A magasvérnyomás az egész világon népbetegségnek számít, ami kezeletlen esetben különböző szív- és érrendszeri megbetegedéseket okozhat. Éppen ezért a rendszeres, könnyed testmozgás mellett érdemes  a tudatos táplálkozásra is figyelmet fordítani, ha valakinek a kelleténél magasabbak az értékei.

8 hatékony módszer vérnyomás csökkentésre 

Van egy jó és egy rossz hírünk! A rossz, hogy a magas vérnyomás növeli többek közt a szívinfarktus, a stroke és a veseelégtelenség kockázatát. A jó hír, hogy a vérnyomás természetes módszerekkel is csökkenthető, amelyek közül elsődleges a testtömeg csökkentése. De vannak további tippjeink is!  

Magasvérnyomással csak óvatosan nyúljon a pohárhoz! 

A gyógyszeres kezelés mellett sokan próbálják a vérnyomásukat életmódváltással csökkenteni, melybe akár egy kis alkohol fogyasztása is belefér. Sok esetben nem hogy nem árt, de még mérsékelheti is a vérnyomást, ha az ember iszik egy keveset.

Veszélyesebb a cukorbetegség, ha hipertónia is társul hozzá 

A hipertónia, azaz a magasvérnyomás gyakran nem önálló kórkép, hanem más betegségek mellett alakul ki.  Ilyen többek között a cukorbetegség mellett fellépő hipertónia, mely pluszban megnehezíti az ember életét. Hogy miként kerülhetjük el a velük járó súlyos szövődményeket, azt dr. Kapocsi Judit tanárnőtől, a Trombózisközpont magasvérnyomás specialistájától tudtuk meg.

Ezért egyél kevesebb sót 

A só szervezetünk számára elengedhetetlen anyag, ám túl nagy mennyiségű bevitele súlyos problémákat okozhat, hiszen általa megnő a magasvérnyomás, így a szív-és érrendszeri betegségek kockázata.

Piros erek az arcon? Magas vérnyomást is jelezhetnek! 

A rozácea, arcon szimmetrikusan megjelenő hajszálértágulatok, a legtöbb ember számára csupán esztétikai problémát jelentenek, ám a legújabb kutatások szerint akár a magas vérnyomással is összefügghet. Mi lehet ennek hátterében? Erre válaszol a szakértő.  

Legfontosabb szív- és érrendszert erősítő növények 

Az érelmeszesedés már viszonylag korán megkezdődik a fajtól, a nemtől és a földrajzi származástól függetlenül is. Ezért már gyermekkortól oda kell figyelni a helyes életmódra és az étkezési szokások reformjára. Összegyűjtöttük a legfontosabb szíverősítő növényeket és vitaminokat!

5 tévhit a magas vérnyomásról 

A magasvérnyomás-betegség a kor előrehaladtával egyre gyakrabban fordul elő, ami kezeletlenül életveszélyes szövődményekkel járhat. Bár az állapotot –akár hallomásból - mindenki ismeri, ám vannak olyan kérdések, melyek sokak számára nem egyértelműek.

A látásromlás hátterében magas vérnyomás is állhat 

A magasvérnyomás-betegség legtöbbször tünetek nélkül, alattomosan alakul ki, és akkor derül fény a problémára, amikor már szövődmények jelentkeznek. Ilyen többek között a látásromlás, melynek hátterében előfordulhat, hogy kezeletlen hipertónia húzódik meg. Miként függ össze a kettő, és megállítható-e a látásromlás?

Van, amikor fiatalabbaknál kevésbé hatékony a gyógyszeres terápia 

A közhiedelemmel ellentétben nem csak az idősebbeket veszélyezteti a magas vérnyomás, a fiatalabb korosztályt is érintheti ez a betegség. Ugyanakkor a gyógyszeres terápia kevésbé hatékony a fiatalabbak számára, de ők sok mindent tehetnek ezen kívül is állapotuk érdekében.

4 fő jel - ezekkel jelezhet a stressz! 

A stressz mára szinte hozzátartozik a mindennapi élethez. Azonban, ha túl sok stressz ér valakit, az hatással lehet az érzelmi, szellemi és fizikai állapotára is. A stressz a magas vérnyomás egyik jelentős rizikófaktora, ám egy kis odafigyeléssel megelőzhető!

A vérnyomásnak sem tesz jót a hideg 

Bár sokáig váratott magára a tartósabb hűvös időjárás, ám ha hinni lehet az előrejelzéseknek, hamarosan beköszönt az igazi késő őszi idő. Ez sajnos nemcsak az ember hangulatát befolyásolja, de sok esetben az egészségét is, hiszen amint hidegebbre fordul odakint, úgy emelkedhet a vérnyomás is. Most az évszakváltás okozta problémákról és a teendőkről lesz szó.

Így megelőzheted a stroke-ot! 

A magas vérnyomás és a magas koleszterinszint is lehet okozója a rettegett betegségnek, a stroke-nak. A kiemelt kockázattal élőknek éppen ezért nagyon fontos a rendszeres kivizsgálás, amelynek egyik alapköve a nyaki ultrahangvizsgálat.

Már egy kis súlyfelesleg is veszélyes lehet 

Sokak vágyálma a megfelelő testsúly elérése, ám a karcsú vonalak nem csupán a megnyerő külső miatt fontosak, hanem az egészség megőrzése miatt is. Tanulmányok ugyanis kimutatták, hogy már kisebb súlyfelesleg is megnöveli a magas vérnyomás kialakulásának kockázatát. És az sem mindegy, hova hízunk.

A néma gyilkos nem válogat - a sztárok között sem! 

Csendes gyilkosként is emlegetik, mert nincsenek kézzel fogható, konkrét előjelei.  A stroke váratlanul jelentkezik, és nem válogat. Olyan hírességek is elszenvedték már ezt a betegséget, mint Sharon Stone, Kelly Osbourne, Margaret Thatcher,  Belmondo vagy Gábor Zsazsa.  Vajon megelőzhető-e?

Vigyázz a non-szteroid fájdalomcsillapítókkal! 

A legtöbb háztartásban ott vannak nem szteroidos gyulladás- és fájdalomcsillapítók, hiszen az esetek többségében gyorsan és eredményesen mulasztják el a fájdalmat. Kutatások szerint azonban rendszeres szedésük számos mellékhatást, köztük magas vérnyomást is okozhat, főként nők körében.

8 fontos dolog a magas vérnyomásról, amit neked is tudnod kell! 

Azt gondoljuk, hogy mindent tudunk a magas vérnyomásról, ám számos tévhit  él még vele kapcsolatban. Öröklődik? Hozzájárul a túlsúly? Sportolhatunk vele? Ihatunk kávét? Most ezekre a kérdésekre is megkapod a választ!

Nem segít a gyógyszer? Akkor is van megoldás! 

A magas vérnyomás általában nem gyógyítható, ellenben jól kezelhető betegség. Sajnos azonban vannak olyan esetek, amikor a normál értékek gyógyszeres beállítása nehézségekbe ütközik.

Vitaminokkal gyógyítod a magas vérnyomásod? Ez így kevés! 

A magas vérnyomásnak számos oka lehet, miközben évről évre egyre több áldozatot követel, mert sok esetben megfelelő kezelés nélkül marad. Sokan vitaminkúrákkal kezdenek öngyógyításba, ám legtöbbször eredmény nélkül. Vajon mikor elég önmagában az életmódváltás, és hogyan segíthet a vitaminokkal való terápia?

Heves szívdobogásod van, és nincs semmi oka? De van! Nézz utána! 

Gyakran tapasztalunk heves szívdobogást sportolás, intenzív testmozgás közben vagy éppen stressz helyzetekben. E mögött általában semmilyen komoly probléma nem húzódik meg. Ám ha nyugalmi állapotunkban pulzusszám-emelkedést észlelünk, akkor bizony aggódhatunk, mert ez azt jelzi, hogy a szívnek valamiért keményebben kell dolgoznia. Mi ilyenkor a teendő?

Lekókad a fejed a napközben? Ez lehet a probléma! 

Bár az álmosság és a fáradtság nem a magasvérnyomás-betegség tipikus tünete, ám a háttérben megbújó alvási apnoénak már annál inkább. Vajon miként függ össze az alvás közbeni légzéskimaradás a hipertóniával, és miként lehet segíteni a problémán? Most megtudhatod!

4 dolog, amire figyelni kell - vedd észre a stroke jeleit! 

A stroke világszerte a harmadik leggyakoribb halálozási ok és a leggyakoribb rokkantsághoz vezető betegség, de megelőzhető. Ehhez nem kell más, mint hogy odafigyeljünk magunkra és másokra, minimalizáljuk a kockázati tényezőket, és észrevegyük a figyelmeztető jeleket!

Babavárás magas vérnyomással 

A magas vérnyomás nemcsak a kismama egészségét, de a magzat fejlődését is veszélyezteti. Időben beállított megfelelő gyógyszeres kezelés és a várandósság alatt alkalmazott helyes életvitel mellett azonban a kismama és a baba egészségi állapota is jelentősen javítható, a szövődmények kialakulása részben megelőzhető, illetve kialakulásuk ideje és súlyossága befolyásolható.

Nehéz emlékezni? A vérnyomás lehet a ludas! 

Olykor mindenkivel megesik, hogy nem jut eszébe egy név, egy telefonszám, vagy az, hogy hová is tette a kocsikulcsot. Ha ez túl gyakran történik me, akkor könnyen lehet, hogy a memóriagondok hátterében a magas vérnyomás áll.

Az agyban is kialakulhat trombózis - ritka, ám életveszélyes 

Az artériás és a vénás trombózis Magyarországon vezető haláloknak számít. A vénák érintettsége esetén leggyakrabban az alsó végtag, illetve a medence vénáiban alakulnak ki vérrögök, ám nem ritka eset, hogy az agyban keletkeznek.

Van, amire az aszpirin sem jó! 

Az aszpirin szedése bevett kezelési forma láz- és fájdalomcsillapításra, a szívinfarktus és a stroke megelőzése céljából, viszont gyakori félreértés, hogy a vénás trombózis prevenciójaként is hatásos terápiás módszer.

Rossz a munkahelyed? Az egészséged is rámehet! 

A mai világban az egyre növekvő munkahelyi teljesítménykényszer miatt a stressz folyamatosan jelen van az ember életében. A stressz viszont lényegesen megnöveli a vérnyomás értékét.

37 millió ember élete múlhat ezen 

Melyek lehetnek a négy legelterjedtebb krónikus betegség hátterében álló rizikófaktorok? A WHO nemrégiben megnevezte őket. A szakértők egyetértenek abban, hogy jelentős változásokra van szükség, hogy ezeket az életmóddal kapcsolatos kockázati tényezőket visszaszorítsuk.

Már 18 évesen elkezdődhet a hanyatlás! 

A legtöbben úgy gondolják, a magas vérnyomás csakis az idősebbek betegsége, így a következményeivel is csak nekik kell számolni. Kutatások szerint azonban nemcsak hogy a fiatalabb korosztály tagjait is érintheti, de kezeletlen esetben náluk is megkezdődhet a hipertónia miatti mentális hanyatlás.

Betegség is okozhat magas vérnyomást – de melyik? 

A magas vérnyomás az esetek többségében önállóan áll fenn, ám van, hogy valamilyen betegséghez kapcsolódik. Összefoglaltuk, mi minden vezethet magas vérnyomáshoz, és mi a teendő ilyenkor.

A hipertónia és a túlkezelés csapdája 

A népbetegségnek számító hipertónia kezeletlen esetben számtalan veszélyes szövődményt okozhat, többek között agyvérzést és szívinfarktust. Éppen ezért érthető, hogy terápiájában nagy jelentőséggel bírnak a gyógyszeres készítmények, amelyek megfelelő dózisáról a kezelőorvos dönt.

Magas vérnyomás? Sportolni akkor is kell! 

Az egészséges életmód egyik alappillére a rendszeres testmozgás, amelynek során, bár ideiglenesen, de megemelkedik a vérnyomás. Ez teljesen természetes folyamat. A baj ott kezdődik, ha az érték nem normalizálódik az edzés végeztével.

Így tesz tönkre a magas vérnyomás! 

Szinte mindenki tisztában a magas vérnyomás főbb veszélyeivel, azt azonban kevesen tudják, hogy pontosan miket is okoz egyes szervek esetében.

Miért lehet halálos a fehérköpeny-szindróma? 

Orvoshoz járni senki sem szeret. Azok, akik éppen vérnyomást méretnek, ilyenkor a legtöbb esetben kiugróan magasabb értékeket produkálnak, mint otthon. Vajon mi lehet a jelenség hátterében? Vajon mennyire veszélyes ez a fehérköpeny-szindrómának nevezett jelenség?

Magas a vérnyomása? Lehet, hogy nem! 

A magas vérnyomás nem csak Magyarországon, az egész világon számtalan embert érint. Bár kezelése sok esetben nehézkes, de a legújabb iránymutatásokkal talán közelebb kerülhetünk a „néma gyilkos” sikeres terápiájához.

Ne edd magasra! 

Karácsonykor a legtöbb családnál számtalan finomság kerül az asztalra, és bizony sokan nem tudnak megálljt parancsolni maguknak a koleszterindús főételek és a hívogató édességek láttán. Dr. Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont magas vérnyomás specialistája felhívja a figyelmet néhány fontos tudnivalóra, hogy kordában tarthassuk vérnyomásunkat.

A hideg és a magas vérnyomás 

Most már tartósabban beköszöntöttek a mínuszok, ami nemcsak a hangulatunkra, hanem a közérzetünkre is nagy hatással van. Sajnos a hipertóniások még jobban megszenvedhetik ezt az időszakot, hiszen a hideg felerősítheti a vérnyomásproblémákat, így gyakrabban tapasztalhatunk szédülést, ami vérnyomásingadozásra utalhat. Hogy pontosan miért, arról dr. Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont magasvérnyomás-specialistája beszélt.

Diétával a magas vérnyomás ellen 

A magas vérnyomás Magyarországon népbetegségnek számít, ráadásul olyan súlyos szövődményekhez vezethet, mint a stroke, vagy a szívinfarktus. Bár a rendszeres orvosi konzultáció és kezelés elengedhetetlen a hipertóniában szenvedőknek, azonban a betegek emellett étkezésükkel is sokat tehetnek az állapotukért. Hogy milyen diétát érdemes követniük, arról Dr. Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont magas vérnyomás specialistája beszélt.

Így mérje meg rendszeresen a vérnyomását! 

Bizonyára tisztában van azzal, hogy a magas vérnyomás sokszor nem okoz semmiféle tünetet. Éppen ezért érdemes otthon olykor-olykor elővennie a vérnyomásmérőjét, mert – főleg ha stresszes, keveset mozog és dohányzik-, meglehet, hogy meglepetésként fogja érni az eredmény.

Az alvási apnoé is kiválthatja a „néma gyilkost” 

A néma gyilkosnak nevezett magas vérnyomás okai igen sokrétűek lehetnek, viszont van egy tényező, ami egyre gyakrabban fedezhető fel a betegség hátterében. Ez pedig nem más, mint az alvási apnoe, aminek kutatások szerint sokszor túl kevés figyelmet szentelnek.

Sport magas vérnyomással 

Bizonyára minden ember tisztában van a testmozgás fontosságával. Azonban a magas vérnyomásban szenvedők sokszor nem mernek edzeni, nehogy súlyosbodjon az állapotuk. Hogy miket lehet sportolni, és hogy miket érdemes ilyenkor kerülni, arról dr. Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont magas vérnyomás specialistája beszélt.

A nemi életre is hathat a magas vérnyomás 

A merevedési problémák okai között a legtöbbször a stresszt szokták említeni, de a háttérben állhat más, súlyos betegség is, aminek szövődménye lehet a probléma.