Életforma.hu


Sakkjátszótéren készülnek fel a sulira az ovisok

Sakkjátszótéren készülnek fel a sulira az ovisok 

A napokban mutatták be az iskolák alsó tagozataiban már sikerrel alkalmazott Sakkpalota program új, óvodások számára kidolgozott elemeit. A Sakkjátszótér komplex képességfejlesztő program beépítésével már ötéves kortól készíthetik fel a gyerekeket az iskolai életre és a digitális kor kihívásaira a szülők és a pedagógusok.
Tehetséggondozás, kicsit másként

Tehetséggondozás, kicsit másként 

A növekvő munkaerőhiány és a gyorsan változó piaci igények hatására egyre több az innovatív oktatási projekt és szervezet. Ezek egy része általános kompetenciákat fejleszt, más esetekben kifejezetten speciális készségeket erősítenek. Közös bennük, hogy egyre nagyobb szerepet kapnak a hazai tehetséggondozásban, tanulóik közül pedig sokan érnek el nemzetközi sikereket.
Mit ettél ma az iskolában?

Mit ettél ma az iskolában? 

Az 1991-ben alakult Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének ajánlása arra nézve, mit lehessen az iskolai büfékben kapni.
Már megint Sanyi bá' lesz a Télapó?

Már megint Sanyi bá' lesz a Télapó? 

Mikulás vagy Télapó? Létezik, vagy csak mese az egész? Mikor mondjuk meg a gyereknek? No és mi legyen Sanyi’bá-val, aki már évek óta lubickol a nagyszakállú szerepében?
Kell egy kis relax a suliban is! Például így!

Kell egy kis relax a suliban is! Például így! 

Szorongást csökkentő alternatív mozgásformákra lenne szükség a testnevelés órákon, hogy ezzel is csökkentsék a gyermekek mindennapi lelki terheit. A jelenlegi iskolarendszer szerkezete azonban még nem elég rugalmas, és sajnos sokszor a szülők alaptalan félelmei is akadályozzák a diákok lelki egészségének megőrzését.
Minden gyerekből lehet királynő és királyfi?

Minden gyerekből lehet királynő és királyfi? 

Hamarosan megismerhetjük az ország első kis királynőit és királyfiait, hiszen nemrégiben elindult az első olyan képzés, ahol a gyerekek a szépségipar, a modellkedés és a színészet alapjait tanulhatják meg nyolcszor hat órában.
Beavató suli - gátlásos tini lányoknak

Beavató suli - gátlásos tini lányoknak 

Óriási az érdeklődés arra az idén indult edukációs programra, amelynek fő témája a kamaszkorban bekövetkező változások, beleértve a nővé válást és az ebben a korban jelentkező bőrproblémákat. A 12-13 éves lányok számára kidolgozott Manna Suli tavasszal indult, két hónap alatt 120 iskoláshoz jutott el.
Egy ilyen tanár minden diák álma!

Egy ilyen tanár minden diák álma! 

Egy helyettesítő tanárt sohasem egyszerű megszokni, főleg ha teljesen újszerű módszerekkel kezd el tanítani, ami persze nagyon meglepi a gyerekeket, ám hamar rájönnek, hogy álmaikban sem kívánhattak volna jobb oktatót. Új sorozatban ismerkedünk meg egy Rocksuli életével a kedvenc gyerekcsatornánkon.
Mozogjon az a gyerek, különben nagy baj lesz!

Mozogjon az a gyerek, különben nagy baj lesz! 

Hogyan és mit sportoljanak a gyerekek délutánonként a sok teendő mellett? Szülőként fontos odafigyelnünk erre is, mivel a csontok, az izmok és az ízületek egészséges fejlődését kb. 25%-ban életmódbeli tényezők határozzák meg.  Az ízületkímélő úszás például jót tesz, de a HOPP és PUFF elemekkel tarkított ütközéses mozgás, ugrálás erősíti igazán a csontokat, és ez járulhat hozzá akár az időskori csontritkulás megelőzéséhez is.
Táplálkozási „iskolapéldák” szülőknek

Táplálkozási „iskolapéldák” szülőknek 

Elkezdődött a tanév és vele a fejtörés is, hogy mit, hol, hogyan egyen a gyerek, miként tudja a szülő ellenőrizni a táplálkozását, ha napi 7-8, de sokszor 10-12 órát távol van otthonról. Néhány praktikus ötlettel segítünk!

6 ok, amiért érdemes cukrásznak lenni! 

Nem szereted, ha mások osztják be az idődet? Szeretsz kísérletezni és alkotni, és legszívesebben több időt töltenél a konyhában, mint a munkahelyeden? Itt az ideje, hogy elgondolkozz egy karrierváltáson, és a munkádat egy olyan hivatásra cseréld, amiben igazán kiteljesedhetsz - és amiért még korán kelni is megéri!

A fiúkat nagyobb veszély fenyegeti az interneten? 

Elkezdődött a suli, a szülőknek pedig fel kell készülni arra, hogy gyerekeik több időt töltenek majd az interneten. Egy kutatás szerint a 8-16 év közötti lányok inkább chatelnek, míg a fiúk játszanak a neten. Ez utóbbi azonban függőséget is okozhat...

Nem akar az elsős suliba menni? Segítsünk neki...! 

Az iskolakezdést minden kisgyermek izgatottan várja, ám egyben kihívást is jelent számukra. A megváltozott élethelyzeteket nem egyformán élik meg, van, aki m ár az első napokban feladja.Megértéssel, türelemmel és pozitív megerősítéssel azonban csodákat tehetünk!

Mit és hogyan csomagoljunk a gyereknek tízóraira? 

Elkezdődött a suli, többek között arra is érdemes odafigyelni, hogy tízóraira és uzsonnára mit és hogyan visznek a gyerekek az iskolába. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal összegyűjtötte a legfontosabb szempontokat, hogy a gyerekek a főétkezések között is jót, s jól ehessenek.

Életveszélyes iskolai utak 

Gyerekek hada él a világon, akik kalandos, ugyanakkor sokszor életveszélyes utakon jutnak el az iskolába. Meredek sziklákon kapaszkodnak fel, lyukas csónakban eveznek, vagy napokon át gyalogolnak mezítláb. A kicsiknek Etiópiában a forrósággal, míg Mongóliában a csontrepesztő hideggel is meg kell küzdeniük. A Spektrum televízió ezeket a távoli országokban élő gyermekeket kíséri el, akik nap mint nap kockára teszik életüket, hogy a jobb jövő reményében beülhessenek az iskolapadba!

Ingyen cirkusz jár a legokosabbaknak! 

Több száz gyerek örülhet így utólag is, hiszen különleges jutalmat kaphat, ha tanév végén kitűnő bizonyítványt kapott. Ingyen cirkuszjeggyel a Magyar Cirkusz és Varieté Nonprofit Kft., a hozzákapcsolódó utazási kedvezménnyel pedig a Máv színesíti meg számukra a nyár hátralévő részét.

Ez a mesekönyv akár kötelező olvasmány is lehetne! 

Bors vakvezető-, Cooper és Joya mozgássérült segítő-, Risza autistasegítő-, Amper terápiás- és Kuku hangjelző kutya; ők és gazdáik a főszereplői annak a mesekönyvnek, amelynek célja a gyermekek fogyatékosság és másság iránti érzékenységének korai fejlesztése.

Ennek a csütörtöknek egy diák se örül majd! 

Megjelent a 2016/17-es tanév rendjéről szóló miniszteri rendelet hétfőn a Magyar Közlönyben, amely szerint a tanítás szeptember elsején, csütörtökön kezdődik, és 2017. június 15-éig tart. A következő tanévben több tematikus hét is lesz majd az iskolákban.  

Segítsd te is a vakvezető kutyák kiképzését! 

Miközben Magyarországon évente 5-6 ezer ember veszíti el teljesen a látását, vagy válik súlyosan látássérültté, ma mindössze 136 embernek tud segíteni egy vakvezető kutya. Rengetegen várakoznak évek óta hiába, pedig egy ilyen társ sokaknak az egyetlen lehetőség lenne arra, hogy visszaszerezzék önállóságukat, és biztonságosabban éljenek.

Mennyit és hogyan tanuljunk a gyerekkel? 

Sikerközpontú, modern világunkban szinte követelmény, hogy a gyerek tanuljon minél jobban, hozzon jó vagy kiváló jegyeket, fejlődjön folyamatosan, illetve, ha lehet, akkor iskolán kívül is érjen el jó eredményeket.Sok szülőben felmerül a kérdés: „Tanuljunk együtt a gyerekkel annak érdekében, hogy jó vagy még jobb tanuló legyen?”

4 ok, amiért fontos a gyereknek a sport 

Miért sportoljon a gyerek? Erre legtöbbünk azt válaszolja, hogy azért, hogy fitt és egészséges legyen. Meg azért is, hogy szórakozzon. Mindegyik igaz, de mi mondunk még 3+1 érvet, amiért érdemes beíratni a gyereket valamilyen sportra.

2016 legmenőbb gyerekruhái 

Megérkezett a tavasz! De mibe öltöztessük gyermekeiket a trendekhez és a kiszámíthatatlan időjáráshoz igazodva? Hogyan érdemes a ruhadarabokat kombinálni, hogy teljes legyen a siker az iskolában? A Fashion Days stylistjai segítenek.

Boldogságórák is lesznek az iskolákban 

Mai rohanó világunkban sokszor épp a legfontosabbakra, a felnövekvő generációra nem jut elég idő.  A gyerekek jólléte a szülői nevelés mellett függ az óvodától és az iskolától és a benne dolgozóktól is, hiszen csak boldog, nyugodt szakemberek tudják felkészíteni a jövő nemzedékét egy boldogabb életre. Ezt felismerve indította el a Jobb Veled a Világ Alapítvány a Boldogságóra programját, mely a pozitív pszichológia kutatásaira épül és melynek keretében az oktatási-nevelési intézmények most Boldog Iskolákká válhatnak.

Pénz, végzettség és hit - ez számít a párkeresésnél? 

A párkereső nők szinte kivétel nélkül (95,4%) elvárják leendő társuktól az anyagi függetlenséget, ráadásul a legtöbben aktuális partnerüket sem támogatnák szívesen pénzügyileg, derült ki a Lovebox legfrissebb felméréséből. A kutatás arra is választ adott, hogy mennyire számít manapság az, ha a párunk a sajátunktól eltérő vallási vagy politikai nézeteiket vall.

Mennyi alkohol van a kefírben? Meg fogsz lepődni! 

Hogyan készítsünk savanyúságot? Vajon mekkora a kefir alkoholtartalma, és hogyan lehet azt kiszámolni? Miképpen lehet modellezni a kondenzációs kazán működését? A Laborkaland Online elnevezésű internetes kémiaverseny résztvevőinek a mindennapi életből vett feladatokat kell megoldaniuk. A késő tavaszig tartó játékot szervező független laboratórium munkatársai a második forduló feladatain keresztül is a kémia fontosságára hívják fel a figyelmet.

Bochkortól kért segítséget a megalázott kisfiú 

Végső elkeseredésében fordult a Music FM reggeli műsorvezetőihez egy 12 éves kisfiú, akit az iskolában társai zaklatnak. Bochkrék azonnal segítettek.

Mi történt? Király Viktor meggondolta magát? 

Feladta énekesi karrierjét a mi Viktorunk azzal, hogy újra tanárnak állt? Csak semmi pánik, csupán egy rendhagyó tanóra erejéig lépett a katedrára, és bebizonyította, tudja még, hogyan kell bánni a gyerekekkel.

Tippek, hogy jobban menjen a gyereknek a tanulás 

Már az első 3 hét alatt lefáradt, kedvetlen és nehezen megy minden a suliban? Ha nem szervi oka van, akkor érdemes néhány általunk összegyűjtött tanácsot megfogadni. Valószínűleg segíteni fog!

Készüljünk fel! Ezek a leggyakoribb iskolai problémák 

Kezdődik az iskola, és vele együtt néhány olyan probléma, melyekkel különösen az elsősök és szüleik még sosem találkoztak. Kevesebb a játék, több a megtanulandó ismeret, nagyobbak az elvárások és ismét alkalmazkodni kell egy újabb közösséghez. Hogyan tudunk segíteni a gyereknek ebben?

Milyen gluténmentes tízórait csomagoljuk a suliba? 

Iskoláskorú cöliákiás gyermekünk étkezésének megoldása nem kis feladat, mert amellett, hogy garantáltan gluténmentes étkezést kell neki biztosítani, gondoskodni kell arról is, hogy a testük fejlődéséhez szükséges napi energiát megfelelő mennyiségű és minőségű tápanyagokkal biztosítsuk. Mit csomagoljunk nekik tízóraira?

Vigyázz magadra, fiam! 

Könnyeket nyelünk, miközben néhány okossággal útra bocsátjuk őket. Négy szó a kulcs azoknak a szülőknek, akiknél eljött az idő gyermekük önállóvá válásához és a szülői házból való kiköltözéséhez.

Szülőknek! Így fizetünk idén a tankönyvekért 

Az első három évfolyam és az arra jogosultak az idén ingyen kapják a tankönyveket, míg a befizetésre kötelezettek szeptember 15-ig rendezhetik a könyvek árát. Itt van minden, amit még erről tudni érdemes!

Erre gyűjti a zsebpénzt a gyereked! Gondoltad volna? 

Napjainkban az általános iskolás gyerekek az állatok, egy utazás vagy műszaki eszközök miatt takarékoskodnak a legszívesebben. Ezt mutatja az „Ez a vágyam, erre gyűjtök” országos takarékszövetkezeti rajzpályázatra beküldött, közel 5000 rajz és festmény elemzése.

Te hogy zöldítenéd az iskolád? 

Saját tervezésű vízhasznosító-rendszerrel gondozott kert, bringás reggeli, zöld filmvetítés és szülői összefogás a SuSchool verseny idei eredménye. Ismét kiderült, a kreativitás és az elszántság csodákra képes!

Videótanártól is tanulhat a gyerek! Örülhet a szülő is! 

Az új, videótanár kezdeményezés ingyenesen hozzáférhető digitalizált tananyagot nyújt felsősöknek. Feldolgozza az évfolyamok teljes tananyagát, így segíti az otthoni tanulást, a továbbtanulásra való felkészítést.

Egy pofon még nem erőszak!? 

Három gyerekből kettő nem kér segítséget, ha megsértették a jogait, ötven százalékuk pedig nem is tud ilyenről a környezetében. Kétharmaduk pedig nincs tisztában azzal, hogy bántalmazásnak minősül, ha egy gyerek megüt egy másikat. Ismerik a jogaikat a gyerekeink?

Mit tegyünk, ha a gyerek már most unja a sulit? 

Ha már novemberben alábbhagyott a suli iránti érdeklődés, és a gyerek reggelente kifogásokat keres, az részben érthető, de orvosolni kell. Vajon mi okozhatja a beilleszkedési gondokat, és hogyan segíthetünk gyermekünknek a problémák leküzdésében? Vannak tippjeink!

Stresszes iskolakezdés? Felejtsd el! Családi program a hétvégén 

Az iskolakezdéssel járó változások megfelelő kezelése a gyerekek és a szülők együttes feladata. Az egyik budapesti lakberendezési áruház felismerve ennek jelentőségét legújabb családi hétvégéjén élménydús programokkal segíti a sokszor stresszhelyzettel küzdő iskolás gyermekek életét. Szeptember 13–14-én még az egyik legnépszerűbb mesecsatorna sztárkaraktereivel is találkozhatnak a csemeték!

Hasznos tippek, hogy kevesebbe kerüljön az iskolakezdés! 

Az augusztus már az iskolakezdés jegyében zajlik, és ezt érzik az egyre apadó szülői pénztárcák is. Hogyan lehet pár ezer forintot megspórolni, ha tudatosan vásárolunk? Miből, mennyit vegyünk? Gyakorló szülők tippjei következnek!

„A szüleim agyonvernek ezért a bizonyítványért!” 

A napokban osztják. Vannak, akik boldogan mutogatják, miközben jutalmat és dicséretet kapnak érte, és szép számmal akadnak olyanok is, akik sűrű szidalmak közepette már hiába magyarázzák - a bizonyítványt. Ami nem csak a gyereké…

Több mint nyolcmillió diák kap naponta gyümölcsöt! 

A gyerekek helyes táplálkozási szokásainak kialakításában vállal hosszú távon szerepet az a program, amelyhez eddig 25 uniós tagállam csatlakozott, köztük Magyarország, így ma már több mint félmillió hazai kisdiák jut rendszeresen gyümölcshöz az iskolában.

Iskolaválasztó: hova járjon a gyerek? 

Áprilisig el kell dönteniük a szülőknek, melyik általános iskolába szeretnék beíratni gyermeküket. Számos szempontot kell mérlegelni: mennyire van messze az iskola az otthontól, mit mesélnek róla az ismerős szülők, esetleg jár-e oda a gyerek valamelyik barátja, milyen speciális képzés, különóra-lehetőség van, és természetesen az is döntően befolyásolja a választást, hogy kell-e fizetni az oktatásért például az iskolát fenntartó alapítványnak, vagy valóban ingyenes a képzés.

Felvételizők, figyelem! Ez nektek szól! 

Az idén is megrendezik az Educatio nemzetközi oktatási szakkiállítást január 16–18 között Papp László Budapest Sportarénában. A rendezvényen, amelyen valamennyi hazai felsőoktatási intézmény képviselteti magát, a legújabb oktatási fejlesztésekkel, taneszközökkel és módszerekkel ismerkedhetnek meg az érdeklődők. A szakkiállításon a tankönyvkiadók, taneszközgyártók és -forgalmazók, külföldi egyetemek, nyelviskolák, szakképző intézmények és oktatással foglalkozó kutatóintézetek is bemutatják kínálatukat. 

Mit gondolsz, mi lesz így a gyerekedből? 

Vajon melyik gyerek fogja jobban megállni a helyét az életben? Az, akit a mai világunkban törtetésre, versengésre és taposásra nevelnek már kicsi kora óta? Vagy az, aki érzelmi biztonságban tudhatja magát, és ha kell, az iskolával szemben is megvédik?  Vekerdy Tamás népszerű  könyvében megkapjuk a választ.

Miből tanulnak majd a gyerekeink? 

Az év vége nagy vitát kiváltó eseménye volt, hogy az országgyűlés kivételes sürgős tárgyalással fogadta el a tankönyvkiadás központosításáról szóló törvényt. Hogy végül is mikor és mi történik majd, s hogy milyen tankönyvekből oktatják gyermekeinket, azt még nem tudni, a szabályozás mindenesetre szigorú állami felügyeletet mutat.

Öt tipp, hogyan szoktassuk vissza a gyereket a suliba! 

Alig másfél hónapja kezdődött az idei tanév, az iskolások éppen csak hozzászoktak a reggeli felkeléshez, iskolába járáshoz és máris itt az őszi szünet. Az egy hetes szabadság után sokszor nehéz visszarázódni az iskolai élet mindennapjaiba. Minél hosszabb a vakáció, annál nehezebb a visszaszokás, de a rövidebb szünetek is felboríthatják a megszokott menetrendet.

Hogyan ismerhető fel, ha gyermekünk tanulási zavarral küzd? 

A szeptemberi iskolakezdést követő pár hónapban kiderül, hogyan veszi az akadályokat gyermekünk a tanórákon, hogyan teljesíti a feladatokat. Amellett, hogy azon aggódunk, miként illeszkedik be gyermekünk a közösségbe, az eredményeit is szem előtt tartjuk, hiszen az első osztály tananyaga képezi minden későbbi tudás alapját. Ha úgy látjuk, hogy jó képességű gyermekünknél problémák jelentkeztek az iskolában, most még időben orvosolni tudjuk őket, ezért az AHDH Magyarország Alapítvány segítségével sorra vesszük, milyen zavarok nehezíthetik leggyakrabban a tanulást!

Érdekességek a japán iskolarendszerről 

Sokkal több időt töltenek az iskolában, a japán gyerekek, mint a magyarok, de újságot olvasni csak kamaszkorukra tanulnak meg. Az iskola 9 körül kezdődik, de még délután is tart. Léteznek klubok, a 'kurabu'-k, ezek fontos részét képezik az iskolai életnek. A diákok az iskola után, gyakran előtte is, sőt, hétvégenként is itt tevékenykednek.