Koronavírus cikkek

Összeesküvés elmélet, mint egyfajta ideológiai nyájimmunitás
A kreált teóriák, mint amilyenek az összeesküvés elméletek is lehetőséget teremtenek az emberek számára, hogy, ha csak képzeletben is, de uralni tudják életük fő eseményeit. Ha már „megértettük”, hogy mi is történik velünk, akkor kiszolgáltatottságunk csökken, és tehetünk is valamit ellene. Sokan gondolkodnak most így a koronavírus járvány idején.

Koronavírus és női emancipáció
Semmivé válhatnak azok a jogok, melyeket a feminista mozgalom harcolt ki a nők számára az elmúlt száz évben, ha a koronavírus- járvány miatti életünk tartós lesz, és a nők ismét a házimunka rabigájába kényszerülnek.

5 tipp, hogyan rázódj vissza az irodai munkába
A járvány lecsengésével sokan kénytelenek vagyunk megbarátkozni azzal a gondolattal, hogy lassan újra be kell járni dolgozni. Felvenni a régi ritmust nem is olyan egyszerű feladat. Hogy könnyebben menjen a visszaállás, adunk néhány tanácsot.

Hogy lehet a távolságot egy fodrászatban betartani?
A korlátozó intézkedések fokozatos feloldásával lassan újra kinyitnak a fodrászatok és a kozmetikai szalonok. Egy hajvágást, vagy éppen egy arcpakolást azonban elég nehéz a társadalmi távolságtartás szabályait betartva megcsinálni; nehéz helyzetben vannak a szakma képviselői, de óvatosak a páciensek is.

Gargalizálással a koronavírus ellen?
Néha az egyszerű és bevált módszerek a a legcélravezetőbbek. Azt már tudjuk, hogy az egy szájöblítéshez, fertőtlenítéshez elegendő a szájvíz, de angliai egyetemek most azt vizsgálják, vajon valamennyire hatékony lehet-e a koronavírus fertőzés ellen is.

Egy Casa, ahol menedékre találnak a nők
A családon belüli erőszakos cselekmények száma a járvány miatti be-, és összezártság miatt jelentősen megugrott világszerte, így Brazíliában is. A hatalmas országban ugyanakkor öt éve létezik egy olyan kezdeményezés, mely a problémára komplex módon kíván reagálni.

Hogyan hat a városok jövőbeli arculatára a távolságtartás?
A társadalmi távolságtartás miatt a városok közterei sem lesznek már olyanok a koronavírus után, mint annak előtte. Az építészek és urbanisták már készülődnek, kérdés, hogy a városlakók hogyan fogadják majd a változásokat.

Egy virológus harca a COVID-19 ellen
Orvosként egész életét a vírusok elleni küzdelem jellemzi, most azonban ő is elkapta a koronavírust. A COVID-19 elleni harcáról naplót vezetett. Peter Piot virológus, az Európai Bizottság elnökének koronavírus-tanácsadójának tapasztalatai megfontolandók.

Spanyolországban egy ISIS terrorista rejtette az arcát a maszk mögé
A koronavírus járvány már most is alapjaiban forgatta fel az életünket, de tartogat még egyéb meglepetéseket is. A maszkviselet ugyan megvédhet minket a vírustól, de azoktól nem, akik csak azért fedik el az arcukat, hogy ezzel rossz szándékukat is elrejtsék előlünk. A kérdéssel néhol már a rendőrség is kénytelen foglalkozni.

A koronavírus után új fertőzés jöhet?
A koronavírus-járvány miatt leállt üzemek, cégek, irodák, oktatási-nevelési intézmények, fürdők, egészségügyi szolgáltatók épületeiben az újrainduláskor gondot okozat a Legionella baktériumok felszaporodása, ami a tüdőbe jutva hasonló tüneteket okozhat, mint a COVID-19 – figyelmeztet a Nemzeti Népegészségügyi Központ.
A jövő az érintésmentes csapoké
Újra kell gondolni a nyilvános illemhelyek kialakítását járványügyi szempontból, hívja fel a figyelmet a WHO. A csapok és a bejárati ajtók érintésével könnyen terjedhet bármilyen fertőzés, ami különösen egy világjárvány esetén nem elhanyagolható tényező.
Robot kérdezi ki a magyar klinikán a pácienseket
Budai magánrendelőben kapott állást Pepper, az ember formájú robot. A robot feladata, hogy előszűrje, kikérdezze az érkező pácienseket, és a koronavírus-gyanús embereket a protokoll szerinti orvoshoz irányítsa.
A koronavírus megteremtette a kultúrához való szabad hozzáférést
Egy író, egy festő alkothat egymagában, de a táncosoknak, a színészeknek, az énekeseknek és zenekaroknak szükségük van közönségre. Vagyis semmi nem lehet idegenebb számukra, mint a társadalmi távolságtartás. Ha ez mindennapi gyakorlattá válik a mostani járvány lecsengése után is, az komoly következményekkel jár majd mind a közönségre, mind pedig az előadóművészekre nézve.
Az amerikai cégek ellenőriznék munkatársaikat a járvány lecsengése után
Amerikában a nagyobb cégek már a gazdaság újbóli beindulására készülnek. A PwC saját irodáiban például olyan megfigyelő rendszert építene ki, ami alkalmas lehet arra, hogy nyomon kövesse a járvány terjedését, jelezze a fertőzött munkatársakat, és azt is, hogy azok kikkel kerültek kapcsolatba.
Filantrópok a frontvonalban
A jelenlegi járványhelyzet ismét előhozta a régi vitát: modern korunkban szükségünk van-e még filantrópokra, vagy a magánadományozók, jótékonykodók már végleg a régi korok emberei?
Nehezebb a dolguk az orvvadászoknak, mint bármikor
Az utazási korlátozások és a határok lezárása ugyan a világgazdaság egészét visszavetették, de járvány egyik pozitív mellékhatása lehet, hogy lényegében megbénította a vadon élő állatokkal való nemzetközi illegális kereskedelmet.
A légszennyezettség csökkent, a műanyag szemét nőtt
Már-már azt hittük, hogy a koronavírus járvány miatt bekövetkező gazdasági változások környezetünkre gyakorolt hatása csak pozitív lehet. A levegőszennyezettség valóban csökkent ugyan, de műanyag szeméttel a korábbiaknál sokkal jobban terheljük természeti környezetünket.
Koronavírus: Tom Hanks és felesége is vérplazmát adott
Tom Hanks és felesége, Rita Wilson igazán jó példával jár a világ előtt, hiszen nemrégiben vérplazmát adtak. Ehhez persze át kellett esniük a koronavírus miatti betegségen.
A Szilícium-völgy is megmozdult
Ahogy az várható volt, a Szilícium-völgy is rámozdult a koronavírus járványra, pontosabban annak társadalmi következményeire. Olyan okos-termékek fejlesztése kezdődött el, melyek segíthetnek a vírusfertőzés utáni helyzet emberi viszonyainak jobb kialakításában.
'Leginkább most készpénzre van szükség" - körképünk a segítő szervezetekről
A koronavírus-járvány miatt kialakult helyzet mindannyiunknak kihívást jelent, ám vannak olyan emberek, akiknek eddig is számos nehézséggel kellett szembenézni, és helyzetük most tovább romlott. Arra voltunk kíváncsiak a lapunk által megkeresett segítő szervezeteknél, hogyan alakította át munkájukat és mindennapjaikat a koronavírus-járvány miatt kialakult helyzet? Milyen segítségre van most leginkább szükségük, mi van az előre betervezett akcióikkal, vagy hogy miképpen befolyásolja a jelenlegi helyzet a támogatók hozzáállását?
Így készíts maszkot házilag!
Rengeteg videó és útmutató terjeng az interneten a házi maszkkészítés lépéseiről, a legbiztosabb azonban, ha a hivatalos szervezetek által is javasolt módszert követitek.
A járvány után milyen szorosan üljünk majd a repülőkön?
Egyszer csak vége lesz a mostani járványos időszaknak, és akkor az emberek majd megint utazni, így repülni is szeretnének. Viszont - nagy valószínűséggel - nem fogunk lemondani azokról a biztonsági igényeinkről, melyek a vírusfertőzés idején alakultak ki, így a társadalmi távolságtartás még évekig velünk maradhat. Hogyan kezelik ezt majd a légitársaságok?
Korona, ami nem vírus
Egy világ tanulta meg rövid idő alatt: koronavírus. Összeszedtünk 6 dolgot, melyben szerepel a korona szó. Bizarr összeállításunk.
A robotok biztosan nem kapják el a koronavírust
Talán még emlékszünk arra, hogy a koronavírus világjárvány kitörése előtt micsoda vérre menő viták zajlottak arról, hogy vajon a robotok az emberiség megmentői, vagy inkább ellenségei lesznek. A social distancing óta úgy tűnik, hogy a kérdés eldőlt, egy robot nem tud megfertőződni, vagyis 1:0 a gépek javára.
"Mit nekünk egy koronavírus!" - mondják a helyi erős emberek
Egyfajta életmód tanácsadó szerepben tetszeleg mostanában néhány helyi diktátor, akik meg vannak győződve arról, hogy ha ők úgy gondolják, a vírus kicselezhető.
Mihez kezdenek az otthon ragadt hírességek?
A social distancing a mindennapjaink részévé vált, így a celebeknek sem volt más választása, minthogy otthon maradjanak. Ki hogy alkalmazkodik a bezártsághoz? Összegyűjtöttük.
Frissítve: Mi lesz veled hagyományos müncheni sörfesztivál?
Megtartsák, vagy ne? Mostanában ez a kérdés foglalkoztatja a müncheni Oktoberfest rendezvény szervezőit. Pénzügyileg komoly bukta lenne a söresemény halasztása, népegészségügyi szempontból viszont lehet, hogy sokat hozna a konyhára.
A legfrissebb hoax: az 5G is terjeszti a koronavírust
Vészhelyzetben valahogy mindig képesek lábra kapni a legelképesztőbb összeesküvés elméletek is. A koronavírus járvány sem lehet ez alól kivétel, a legújabb sztori szerint a fertőzéshez és annak terjedéséhez valamiképp hozzájárul az 5G.
Versenysport a körgangon
Nincsenek is olyan reménytelen helyzetben azok, akik nem kertes házban, hanem amolyan pesti bérházban kényszerülnek átvészelni gyermekeikkel a mostani kényszerű bezártságot. Sportolásra számtalan lehetőség kínálkozik itt is, csak kreatív módon kell hozzáállni a kialakult helyzethez.
Magyar találmány a mobiltelefonokra
Kutatók szerint az ú jtípusú koronavírus akár három vagy négy napig is életben maradhat a mobiltelefonok kijelzőin és más üvegfelületeken. Elméletileg mindig négy napra karanténba kellene helyeznünk a telefonunkat nyilvános használat után, vagy használjunk egy új magyar találmányt a kütyü fertőtlenítésére.
Most nem ismerhetjük meg előbb a tanítónénit
Több, mint egy hete, április 6-án, hétfőn megkezdődött az általános iskolai beiratkozás, a koronavírus-járvány miatt azonban másként zajlik, mint korábban: online minden intézhető, és a lakóhely szerinti körzetes iskola mindenkit automatikusan felvesz, aki nem jelzi, hogy másik intézményt választott.
Családi mozizás Húsvét hétfőn
Ha épp kifogytatok a filmötletekből, hadd ajánljunk három plusz egy alkotást, melyet érdemes családilag megnézni. Filmek, melyek nem maradhatnak ki a gyermekeink életéből sem. Alapművek, melyeket tizenévesekkel bátran nézhetünk együtt.
Szükségünk van az ölelésre
Az érintés és az ölelés mindent legyőző hatalmáról közölt véleménycikket a Guardian. A téma most igazán aktuális, hiszen napjaink jó részét online kommunikációval töltjük, márpedig a személyes érintkezések hiánya mentálisan pusztító lehet.
Csokinyuszi helyett müzlit veszünk
Bár attól nem kell félni, hogy nincs elég csokinyúl és csokitojás a boltokban, a járvány miatt más termékek a favoritok, például a müzli és a chips.
Ha egy tengerentúli körutazásra vágy
Mindig is egy nagy amerikai körutazásról álmodoztál? Most itt a lehetőség! De ne kezdj el csomagolni a koronavírus-járvány kellős közepén, inkább tegyél virtuális sétákat az Amerikai Egyesült Államokban. Körutazásunk második részében állatkertekbe, témaparkokba, előadásokra és élő webkamerás közvetítésekre invitálunk titeket!
3 ok, amiért mégis jó lehet a korlátozott, karanténos ünnep
Ez az ünnep merőben más lesz, mint amit eddig megszokhattunk. Azonban mint sok minden másnak, ennek is meglehet a maga előnye. Mi rögtön hármat is mondunk.
Koronavírus: segítenek a házi kedvencek
Mentális és fizikai egészségünkre jótékony hatással vannak a háziállatok, ez köztudott. Most, hogy a koronavírus miatt a bezártság igencsak próbára teszi az idegeinket, bizony jól jönnek odahaza a házikedvencek.
Átneveztük az Év Színét
2020-ban az Év Színe a klasszikus kék. Ám az idei év a koronavírus-járványról, a karanténról, a bezártságról, a home office-ról szól. Körbenéztünk, otthon hogyan élvezhetjük ezt a gyönyörű színt, amikor épp korlátozva vagyunk a szabadságunkban.
Ha egy tengerentúli körutazásra vágysz
Mindig is egy nagy amerikai körutazásról álmodoztál? Most itt a lehetőség! De ne kezdj el csomagolni a koronavírus-járvány kellős közepén, inkább tegyél virtuális sétákat az Amerikai Egyesült Államokban. Körutazásunk első részébe múzeumokba, városnéző sétákra és nemzeti parkokba invitálunk titeket!
Gangon élni világnézet - tárcanovella
Olaszországban a balkonon koncerteznek, Magyarországon pedig a gangélet kezd újraéledni a koronavírus-járvány alatt. Munkatársunk tárcanovellában örökítette meg tapasztalatait.
Fényfestési pályázat iskolásoknak
Négy évvel ezelőtt egy oroszlán sétált végig a Duna-parton, most a LaLuz Visuals csapata gyógyító és védelmező fantázia lények teremtésére, alkotására ír ki pályázatot a koronavírus-járvány miatt otthon tanuló általános- és középiskolás tanulók számára.
Változik a világ - a ruhaszettek részévé válhatnak?
Néhány hónappal ezelőtt a maszkviselés a mindennapokban még csak a kelet-ázsiai országokban volt igazán jellemző, különösen Dél-Koreában, Japánban, Kínában és Thaiföldön. A koronavírus terjedésével ez gyökeresen megváltozott. Ahogy a világ alkalmazkodik a járványhoz, úgy válnak szépen lassan mindennapi kiegészítőkké a maszkok is.
Újra eljöhet a városi kertek ideje
Válsághelyzetben valahogy mindannyian egy kicsit találékonyabbak vagyunk. Városi parkokból csinálunk veteményeskertet, ültetvényeket alkotunk a vasúti töltés mellett. Ki tudja, az angol nyelvű országokban meghonosodott egykori városi kertek mozgalma talán nálunk is hamarosan teret hódít, hiszen nem tudjuk, mit hozhat még a mostani koronavírus járvány.
Globális óvszerhiány elé nézünk?
A koronavírus járvány ugyan lassan az egész világgazdaságot lebénítja, de úgy tűnik, vannak olyan ágazatok, melyek ebben az időszakban is képesek virágozni, sőt, mintha éppen most lennének az elemükben. Az óvszer és a szexuális segédeszközök gyártói ebbe a csoportba tartoznak. Nekik most kifejezetten jól megy a bolt.
Új kór a pszichiátrián
A koronavírus-járvány magyarországi elterjedése alaposan felforgatta a pszichiátriai betegek életét, de az ellátás egész rendszerét is. Időközben megjelentek a rendeléseken a vírusfóbiások, a kórházak pszichiátriai osztályain a személyes kapcsolatok megszakadása a korábbiaknál is nehezebb helyzetet idézett elő, miközben az orvosokon és az ápolószemélyzeten hatalmas lett a nyomás. Sőt, a lapunk által megkérdezett egyik pszichiátert épp a cikk készülésekor diagnosztizálták koronavírussal.
"Van egy fáradtság, de ott a lendület is, hogy helyt kell állni" - interjú
Harmadik hete zárva vannak az iskolák. A tanároknak, a diákoknak és a
szülőknek rekordidő alatt kellett alkalmazkodniuk a kialakult helyzethez. A tapasztalatokat foglalta össze lapunknak Koren Balázs matematika tanár, a Telenor HiperSuli programjának szakmai vezetője, az Oktatási Hivatal által ajánlott tanácsadók egyike, akit épp az ELTE matematikaszakos hallgatóinak tartott online órája után értünk utol.
Titkos légyottok karantén idején: a szeretők bíznak a folytatásban
A koronavírus-járvány miatti korlátozások az élet minden területét és mindenki életét befolyásolják. Az egyedülállók, az együttélők mellett a viszonyokra is hat a karantén. Az, hogy mit gondolnak a kialakult helyzetről az érintettek, egy friss felmérés árulkodik.
Koronavírus: a GVH figyelmeztetése
Az emberek hiszékenyek, Ezért jó, hogy a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) a COVID-19 járványra tekintettel március 19-20-án átfésülte a vírusellenesnek hirdetett termékeket, valamint védőmaszkokat kínáló webshopokat. Voltak, akik fent akadtak a szűrőn.