ÉLET-MÓD
Útmutató: ez kell a mindennapi egészséges táplálkozáshoz!
Sok-sok remek elvet ismerünk, hogy mi kell az egészséges az étrendhez. Ám általában válogatunk közülük, külön-külön próbáljuk meg követni ezeket az elveket, aztán meg csodálkozunk, vagy bosszankodunk, hogy a várva várt eredmény elmarad. Most csokorba gyűjtöttük e legfontosabbakat, amelyek így együtt megmutatják, hogy miként étkezhetünk valóban egészségesen a mindennapokban!

Haláltusájában is dédelgette párját a hím majom
Egy vadon élő élő hím majmot figyeltek meg és filmeztek le, miközben haldokló társát gondozta. Még a kutatócsoportot is megdöbbentette a látvány. A nőstény selyemmajom véletlenül zuhant le egy fáról Brazília őserdejében, a hím pedig átölelte és dajkálta, amíg haldoklott.

7 mondat, amitől szárnyakat kap a gyereked!
Van hét vagy talán több csodamondat is, amelyeket bizony elég ritkán mondunk a gyerekeinknek. Pedig a dicsérő szavak, a pozitív megerősítések nagyon fontosak minden életkorban, hogy az egészséges önbizalmuk kialakuljon. Nézzünk néhány szárnyakat adó mondatot!

5 tévhit a fogproblémákkal kapcsolatban
Négyből három felnőtt szenved fogágybetegségben, de a legtöbben nem, vagy csak későn fordulnak szakorvoshoz. Sokan nem tudják, de a fogágyat, az ínyt érintő betegségekkel specialista foglalkozik: a parodontológus.

Kinek veszélyes egy hosszabb repülőút?
Jön a nyár, és vele az utazások. Közismert, hogy a hosszas repülőút fokozza a vérrögösödés kialakulásának kockázatát, ezért ha valaki túl van már egy trombózison, speciális kezelésre szorul, ha repülőre akar ülni.

Retró - ma újra „Ki nyer ma?” az Astoriában!
Ma újra élőben sugározza a Ki nyer ma? című komolyzenei vetélkedőműsort a Bartók Rádió az idén 100. születésnapját ünneplő Danubius Hotel Astoriából.

Rekordkorán szüretelhetünk cseresznyét idén!
Évtizedek óta nem volt példa arra, hogy húsvét előtt szinte valamennyi hazai gyümölcsfajtánál bekövetkezzen a teljes virághullás. Idén azonban az extrém enyhe téli időjárásnak köszönhetően a szokásosnál közel egy hónappal korábban indultak virágzásnak a fák.

Szelíd szerek feszültségoldásra - segít a homeopátia!
Ez a bolond áprilisi időjárás-változás, a tavaszi fáradtság, a stressz bizony sokunknak okoznak nyugtalan napokat, álmatlan éjszakákat. Ráadásul lassan itt az érettségi-időszak, amelyet az egész család végigizgul. Még mielőtt nyugtatókhoz, altatókhoz nyúlnátok, ajánlunk valami jobbat!
Nem megy a munka? Lehet, hogy vashiány!
A vashiányos vérszegénység igen változatos tüneteket produkál, és ezek legtöbbje a mindennapjainkat is jelentősen befolyásolja. Sajnos, az állandó fáradtságot és gyengeségérzést sokan bagatellizálják, pedig nem ritka, hogy betegség áll a háttérben.

Pluszpénzekkel támogatják a tengerbe temetkezést
A hamvak tengerbe szórását jelentő tengeri temetésekre ösztönzi a lakosságot Sanghaj vezetése a városi temetők telítettsége miatt. Az ilyen temetés ingyenes, emellett még pénzt és szociális segítséget is nyújtanak a hozzátartozóknak.
Észben és kondiban is megvernének őseink
Ijesztő mértékben hanyatlik az emberiség intelligenciája a Stanford Egyetem vezető genetikusa szerint, mások a testi fittség hanyatlására figyelmeztetnek. A mai elit atléták néhány ezer éve még középszerű átlagemberek lettek volna.
Gondoltad volna? Kávéval a vastagbélrák ellen!
Napi mindössze egy-két csésze kávé elfogyasztása csökkentheti a vastagbélrák kialakulásának kockázatát – sugallják egy új tanulmány eredményei. Már más vizsgálatok is jutottak hasonló következtetésre.
8 tipp a sportsérülések megelőzéséhez
Közismert, hogy a sport mennyire pozitívan hat az egészségre, az önbizalomra, de nem szabad elfeledkezni a lehetséges sérülésekről sem. A biztonságos edzésnek is megvannak a maga szabályai.
A hipertónia és a túlkezelés csapdája
A népbetegségnek számító hipertónia kezeletlen esetben számtalan veszélyes szövődményt okozhat, többek között agyvérzést és szívinfarktust. Éppen ezért érthető, hogy terápiájában nagy jelentőséggel bírnak a gyógyszeres készítmények, amelyek megfelelő dózisáról a kezelőorvos dönt.
Eladó a világ legnagyobb kékgyémántja!
Tiéd lehet most a világ legnagyobb tökéletes csiszolt kék gyémántja, a The Blue! A páratlan drágakő a Christie’s aukciósház május 14-ei genfi árverésén kerül kalapács alá, a várakozások szerint 21–25 millió dolláros, vagyis 4,66–5,54 milliárd forintos összegért. Ha mégsem pályáznál érte, akkor is érdekes gyémántsztorikat ismerhetsz meg!
Zsibbadnak az ujjaid? Komoly is lehet a baj!
A leggyakrabban a nőket érinti a Raynaud-szindróma, ez a viszonylag gyakori, a lakosság 5–8 százalékánál előforduló, az ujjak zsibbadásával, elfehéredésével járó betegség. Jelentkezhet önállóan, vagy egyéb kórképek kísérő tüneteként is.
Egy egyszerű trükk a rossz szokások ellen
Szinte mindenki küzd valamilyen rossz szokással, amelytől szeretne megszabadulni, ez azonban sohasem könnyű. Amikor úgy döntünk, hogy megszabadulunk függőségeinktől, túlsúlyunktól vagy egyéb egészségtelen szokásainktól, hasznos módszer lehet azok „kicserélése” egy másikra, amely ártalmatlan vagy akár még egészséges is. Az egyik leghatékonyabb rosszszokás-helyettesítő tevékenység a cukormentes rágógumi használata, amely számos előnyének köszönhetően a diétában is sokat segít.
Vigyázzatok a csinos bébiszitterekkel!
A szeretetteljes otthon, a meghitt családi fészek megteremtése ősidők óta a nők feladata, és az mai, minden egyenjogúság ellenére is. Ugyanígy az ő privilégiumuk napjainkban a lakás berendezése is. Ha e körül bármiféle szokatlan dolog jelentkezik, az a párkapcsolat zavarának egyik figyelmeztető jele is. Legalábbis a feng shui szerint…
A kontaktlencse-viselés 11 alapszabálya
Bár a kontaktlencsét viselők egy felmérés szerint úgy vélik, hogy megfelelően kezelik a lencséjüket, csupán töredékük jár el valóban gondosan. Érdemes az alaposságra és a veszélyekre is figyelni!
Ritka majomhímek érkeznek az állatkertbe
Hamarosan több aranyhasú mangábé hím érkezik a Fővárosi Állat- és Növénykertbe. A Nyugat-Afrikából származó, kritikusan veszélyeztetett igen ritka majomfaj a világon összesen csupán tíz állatkertben található meg. Állítólag nálunk szaporodnak a legsikeresebben.
Támadnak a pollenek!
Kaparó torok, tüsszögés és orrfolyás? A tünetek náthára utalhatnak, ám egyáltalán nem biztos, hogy megfázással van dolgunk. Kora tavasszal ugyanis a levegőben található pollenek már allergiás reakciókat válthatnak ki. Az általuk okozott panaszok hasonlóak a náthához, de azoknál, akik érzékenyebbek, akár asztmás rohamok is jelentkezhetnek.
A vércsoport miatt is kiújulhat a prosztatarák!
Sikeres műtét után is kiújulhat a prosztatarák, attól függően, hogy a páciens milyen vércsoportba tartozik. Az A vércsoportú férfiaknak van a legnagyobb esélyük erre, míg a 0 vércsoportúaknál kevésbé áll fenn ennek veszélye – állítja egy japán kutatás.
Így etesd a gyereket allergia ellen!
A picik megfelelően összeállított étrendjével sokat tehetünk azért, hogy ne váljanak a már népbetegségnek számító allergia áldozatává. Mire figyeljünk, hogy ne allergiás felnőttek legyenek a gyerekeinkből? Segítünk!
Hasznos tippek párkeresőknek!
Nagyon változó, ki mit nevez boldog párkapcsolatnak. Gyakran olyan relációról beszélünk két ember között, amely akár függőségen alapulhat. Azt mondjuk, „szeretlek”, pedig elképzelhető, hogy inkább azt szeretjük, amilyenek mi lehetünk a másik társaságában, amit kivált belőlünk a közelsége. Abban a pillanatban, hogy eldöntöttük, „igen, ő kell nekem!”, még ha nem is házasságról van szó, a legfontosabb tisztában lennünk saját magunkkal, az érzéseinkkel, és elfogadnunk, hogy ha elmúlik a rózsaszín köd, akkor is egyedül a mi felelősségünk, kitartunk-e párunk mellett.
Irigyelt idomok - vagy kényelmetlen teher?
A nők nagy része irigyli, a férfiak többsége abszolút előnyként gondol a nagy női keblekre, és akarva-akaratlanul, de tolakodóan megbámulja méretes mellekkel rendelkező hölgytársait, akik azonban látják a dolog árnyoldalát is. A túlontúl nagy mell fájdalmas, kényelmetlen és kihívó is lehet – hogy ne csak az előnyökkel foglalkozzunk. Ugyanakkor megoldást is kínálunk…
Kiütések a babán - Vajon mi okozza?
A puha és bársonyos bababőrön megjelenő kiütések miatt gyakran kétségbeesnek az anyukák, keresik a probléma okát. A táplálkozástól kezdve a pelenkakiütésen át a vírusfertőzésekig számos oka lehet ezeknek a kiütéseknek. Lássuk a leggyakoribbakat!
5 jel - ha hiányzik a kapcsolatodból, baj van!
Van öt dolog, amelyre minden kapcsolatban, de különösen a szürkülő házasságokban nagyon-nagyon vágyunk. Ott vannak a mindennapjainkban, mégis megfeledkezünk róluk, pedig a szeretet nyelvén szólnak. Te beszéled ezt a nyelvet?
Még van 2 napod! Jelentkezz a „férfias” Lányok Napjára!
Hazánkban közel háromezer lány hódít a férfiasnak tekintett műszaki terülteken. Az április 24-én megtartandó Lányok Napján több országos helyszínen mintegy 70 program várja a műszaki pálya iránt érdeklődőket. Április 20-áig lehet még jelentkezni!
Gondoltál már rá, hogy mi lesz a nyuszival?
A locsolkodásért többnyire pénzt, ajándékként pedig nemritkán élő nyuszit kapnak a gyerekek húsvétra. Leginkább mégis valamilyen játéknak örülnének a legjobban – derült ki egy friss felmérésből, amelyből azt is megtudhattuk, hogy a problémás nyulakkal nemigen tudnak mit kezdeni. Az ajándékozást azért is érdemes átgondolni, mert a gyerekeknek komoly traumát jelenthet a házi kedvenc elvesztése.
Színes húsvéti programok országszerte - Válogass!
Rengeteg színes húsvéti program várja a kirándulni és utazni szeretőket országszerte. Kicsik és nagyok egyaránt megtalálják a kedvükre való időtöltést, miközben számos ünnepi szokással és érdekes látnivalóval ismerkedhetnek meg. Irány bármerre!
Hogyan hatnak a babára a tévé és a digitális kütyük?
Vannak szülők, akik kisiskolás korig minden digitális készüléktől távol tartják a gyermekeiket, ám vannak olyan totyogósok is, akik már most ügyesen játszanak anya mobiltelefonján vagy a laptopon. Most akkor káros vagy hasznos ez? Engedjük, vagy ne? Ennek jártunk utána!
Mi legyen a gyerek húsvéti ajándéka?
Húsvétkor általában másfajta ajándékokat veszünk a gyerekeinknek, mint karácsonykor. Tavaszit, szezonálisat. A gondos és előrelátó szülő ilyenkor sportos, szabadtéri meglepetéseket vásárol, és persze csupa praktikusat. No meg jó drágákat és feleslegeseket. Hibázunk ebben is. Most segítünk a vásárlásban…
Emésztést serkentő gyógynövények. Nézd meg!
A böjt utáni evés-ivással bizony alaposan megterheljük gyomrunkat és bélrendszerünket. Ha emellett még keveset is mozgunk, rostszegényen táplálkozunk, és állandóan stresszelünk, akkor szinte biztos, hogy állandó emésztési problémáink lesznek. Ezek orvoslására ajánlunk most egyszerű, természetes módszereket és növényeket!
11 egészségtipp, hogy megússzuk a húsvétot!
Húsvét a kereszténység egyik legnagyobb ünnepe, Krisztus feltámadása. A magyar és az európai keresztény hagyományban a húsvéti időszak alatt kiemelt jelentőséget kapnak az elfogyasztott ételféleségek. Ma már a húsvéti ételeket, alapanyagokat – bárány, tojás, sonka – szimbolikájuk mellett elsősorban az ízük és a hagyományok miatt fogyasztják. A családi, illetve a vendégek számára kínált ételek összeállításához az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet ad hasznos tanácsokat.
Önkéntes donorokat toboroznak Kínában!
A világon a második legnagyobb igény szervátültetésekre Kínában van. Valamilyen átültetésben mintegy 300 ezer kínai érintett évente, a donorok számának korlátozottsága miatt azonban mindössze körülbelül évi 10 ezer műtétet tudnak elvégezni. Az első állami internetes oldalt önkéntes donorhálózat létrehozására indították el.
Asztmás gyerekeknek nagy veszély a passzív dohányzás!
A dohányzás károsítja az egészséget, de mindenki a saját egészségéért felel – vélekednek gyakran azok, akiknek a füstölgés a mindennapok része. A dohányfüst azonban a környezetet is érinti, és különösen igaz ez a lakáson belül. A passzív dohányzásnak ugyanis nemcsak a betegség kialakulásában van szerepe, de a kezelés eredményességét is csökkenti.
Mi legyen sportsérülés után? Megmondjuk!
A rendszeresen sportolóknál gyakran előfordulnak kisebb-nagyobb sérülések. Szerencsére legtöbbször múló fájdalomról van szó, ami egy kis pihenéssel helyrejön, ám vannak olyan esetek, amikor az otthoni kezelés nem elég. Hogy miként lehet orvosolni a sportsérüléseket, arról most a szakember tájékoztat.
Miről ismerjük fel a pajzsmirigydaganatot?
Nyelési nehézség, nyaki duzzanat, tartós rekedtség – nem biztos, de lehet hogy pajzsmirigydaganatról van szó. Jó hír viszont, hogy a pajzsmirigydaganatok többsége jól kezelhető, a gyógyulási arány magasabb, mint más daganatos betegségek esetében.
Beszélő baktériumok rongálják az ételeinket?
Ki gondolta volna, hogy a baktériumok képesek kommunikálni is, ráadásul nemcsak saját populációjukon belül, hanem fajaik között, sőt a növényekkel és állatokkal is? Ennek viszont fontos szerepe lehet az élelmiszerek megromlásában, ezért a legújabb kutatások ezt a folyamatot igyekeznek feltárni.
Öleld meg, ahányszor csak tudod!
A baba dédelgetése, ringatása, hordozása, a testközelség és a babamasszázs nem csak a pici lelki egészségének tesz jót, a betegségektől is megvédi. Minthogy a kicsi még nem érti a szavainkat, így érintéssel tudjuk kifejezni a felé irányuló szeretetet. Még az sem túlzás,hogy életet is mentünk vele.
A stressz felerősíti az allergiát - de tehetsz ellene!
Öröklött hajlam esetén a stressz szerepet játszhat az allergia megjelenésében, meglévő betegség esetén pedig fokozza a panaszokat. A tudatos életvezetés és a stresszcsökkentő technikák segíthetnek.
Fény derült a főkönyvelő sötét titkára!
Álnéven megnyerte a cseh nemzeti mezőgazdasági múzeum főkönyvelőjének tisztségére kiírt pályázatot, majd posztján mintegy 10 millió koronával, vagyis körülbelül 110 millió forinttal megrövidítette az intézményt egy rendőrség által körözött férfi Csehországban.
Borzasztó, hogy mennyire nem törődünk magunkkal
Sokan egyáltalán nem tartunk ebédszünetet, hanem a munkaasztalunk mellett dolgozva kapunk be valamit, tízórai vagy uzsonna szinte szóba sem jön. Napit ötszöri étkezés... Persze, tudjuk, hogy az lenne a jó, de ehelyett inkább vedeljük a kávét. Ezzel szembesít most bennünket egy felmérés.
Kea papagáj, a hegyek bohóca - újra az állatkertben! Sok képpel!
Hét év után újra vannak kea papagájok a budapesti állatkertben. A rendkívül ritka madarakat a hegyek bohócainak is nevezik, mivel előszeretettel tartózkodnak az emberek közelében, és mindent szétszerelnek, ami a csőrük ügyébe esik.
Robbie Williams Budapesten kezd!
Robbie Williams, a popzene történetének egyik legsikeresebb előadója Budapesten kezdi meg új turnéját. Április 25-én a Papp László Budapest Sportarénában mutatja be Swing Both Ways Live című koncertshow-ját.
Ismét gyereket vár Katalin hercegnő?
A legújabb értesülések szerint újabb dédunokának örvendhet a brit uralkodó – erre következtetnek brit lapok a királynő unokája, Vilmos herceg egy odavetett mondatából.
Vérnyomáscsökkentő? Nem árt néha változtatni a dózison
Azok, akiknél egyszer már megállapították a hipertóniát, legtöbbször kénytelenek egész életükben vérnyomáscsökkentőt szedni. Igen ám, de ez még nem jelenti azt, hogy mindig ugyanolyan dózisban kell kapják a tablettákat, előfordulhat, hogy többre, esetleg kevesebbre van szükségük. Mikor kell változtatni a gyógyszeradagon?
Program most hétvégére: Medvehagyma Fesztivál Orfűn!
Nincs mára semmi jópofa programod? Mi ajánlunk egyet: ma 10 órakor veszi kezdetét Orfűn a Medvehagyma Fesztivál, ami még vasárnap is tart, és még szedhetünk is ebből az egészséges növényből! Az immár 11. alkalommal megrendezett eseményen mindkét napon különleges ételekkel és remek programokkal várják a vendégeket.