ÉLET-MÓD

A klimax nem csak a nők problémája!
Sajnos olykor negatív előjelként használják a klimax szót, noha nem csak időskorban jelenthezhet, ráadásul érinti a férfiakat is. Figyelnünk kell a tünetekre, mert bizony sok komoly betegség előszobája is lehet ez az egyébként normális állapot.

Csak hat nő űzi ezt a sportot Magyarországon
Vajon milyen sport lehet az, amit Magyarországon mindössze hat nő űz profi szinten? Eláruljuk: a hölgyek hőlégballon-pilóták, ám alacsony létszámuk nem jelenti azt, hogy ne lehetne csatlakozni hozzájuk.

A nyitott házasságról beszélgettünk Bácskai Juli pszichológussal
Amikor Járai Máté és felesége Kíra bejelentették a Nyerő Párosban, hogy érzelmileg és szexuálisan is szabadon élnek a házasságukban, akkor egy ország szisszent fel, egyúttal egy ország tette fel magának a kérdést: jó ez? Mi most ugyanezt kérdezzük Bácskai Juli pszichológustól.

5 dolog, amiért érdemes társasjátékozni
Sokan azt gondolják, hogy a társasjáték a gyerekeknek való, az utóbbi években azonban a felnőttek körében is népszerű hobbivá nőtte ki magát ez az aktív, játékos szórakozási forma. Ez pedig nem véletlen: a Budapesti Metropolitan Egyetem saját szervezésű TEDx eseményének két előadója, Győri-Nádai Réka kreatív szakember és Győri Zoltán játéktervező, a Mit játsszunk? vlog alapítói most elárulják nekünk, miért érdemes becsukni a laptopunkat és tévézés helyett is egy jó társasjátékkal tölteni az esténket.

Hogyan fordítsd előnyödre a koronavírus okozta kiszámíthatatlanságot
Az alkalmazkodóképesség a leghasznosabb tulajdonságunk, ami segít a jelenkor és a jövő kihívásait leküzdeni. A koronavírus nyomán kialakult folyton változó élethelyzet egy éles gyakorlópálya, ahol az ellenálló képességünket fejleszthetjük elképesztő hatékonysággal. Rajtunk múlik, hogy élünk-e vele és előnyünkre fordítjuk, vagy csak elszenvedjük. Dr. Demeter Anna orvos, önismereti tréner segít abban, hogyan hozzuk ki magunkból és a vállalkozásunkból a legtöbbet ebben a helyzetben.

Élelmezési Világnap: 90 tonna élelmiszert kapnak a rászorulók
Szomorú tény, hogy az élelmiszerek egyharmada a szemétben landol. Ezen kíván változtatni az Élelmiszerbank, amelynek kezdeményezésére a cégek és magánemberek segítségével 90 tonnányi élelmiszert juttatnak el a rászorulókhoz.

Új-Zélandon népszavazás dönt az eutanáziáról
Szombaton az urnák elé járulnak majd az új-zélandiak, és népszavazáson döntenek abban a kérdésben, hogy támogatják, vagy inkább elvetik a kegyes halált.

4 dolog, amit tudnod kell a kockázati tőkebefektetésről
A hagyományos hitelezés mellett egyre népszerűbbnek számít a kockázati tőkebefektetés a kis- és középvállalkozások körében, sokan azonban nincsenek pontosan tisztában az ezen finanszírozási forma igénybevételéhez szükséges tudnivalókkal. Balogh Péter ebben is segít.

A szexuális felvilágosítás 8 lépése
Beszélgetni a szexualitásról? Még felnőttek között sem olyan egyszerűen megy, nem csoda hát, ha szülőként, tanárként gondban vagyunk, pontosan miről és hogyan beszéljünk kamaszodó gyermekeinkkel, tanítványainkkal. Viszont mind sürgetőbbé válik a fiatalok mihamarabbi, részletes edukálása e témában.

Kismedence ambulancia nyílt
Kutatási adatok szerint a 30 év feletti nők közel 30 százalékának volt már úgynevezett inkontinens epizódja, illetve érintett valamilyen mértékben a kismedence problémákban. A vizelet- és széklettartási problémák szinte népbetegségnek számítanak az idős nők mellett azoknál, akik természetes úton szülték meg a gyermeküket.
Csodálatos vak művészek - ma van a Fehér Bot világnapja
A vakok és gyengénlátók világnapján egy kis összeállítással szeretnénk megmutatni, milyen csodákra képesek azok, akik az őket körülvevő világot nem látják, de művészetükön keresztül láttatják.
Magyarországról is elérhetővé vált a National Geographic videótára
Elsőként a UPC Direct előfizetők számára vált hozzáférhetővé a videós szolgáltatás.
Hét budapesti sportpálya újult meg a szabadban
Fővárosi sportpályák újultak vagy épült meg a BUG és a Járókelő közös akciójában. Ez azért remek, mert a koronavírus-járványban sok edzőterem bezárt, vagy kerülik az emberek, a szabadtéri sportokat viszont előnyben részesítik.
"Szatócsboltot akartam nyitni" - mondja Tomán Szabina
Nagy ötlete bárkinek lehet, de megvalósítani már kevesen képesek. Vagy azért, mert sokan nem mernek belevágni, vagy mert nem adottak hozzá a lehetőségeik. A Red Bull Basement kezdeményezés most a jövő innovátorait és gondolkodóit tereli egy mederbe, hogy a legizgalmasabb ötletek ne az asztalfiókban végezzék. A projekt magyar zsűritagja, az ország egyik legismertebb vállalkozója, Tomán Szabina már kisgyerekként bátor volt az üzleti életben, igaz, akkor még a nagymama udvara jelentette ehhez a piacot.
Ivós játékok, hogy igazán beinduljon az este
Felpörgetnéd az esti filmnézést, vagy unalmassá vált a buli? Összeszedtünk olyan ivós játékokat, amelyek garantáltan minden társaságot beindítanak.
Dobd el a melltartót!
Nem, ez a nap nem a pasik kedvéért született. Bár eleinte inkább csak egyfajta feminista lázadásnak indult és nyáron tartották, pár évvel ezelőtt kapcsolódott a mellrák elleni küzdelemhez és beolvadt az októberbe.
Ennyit szánunk az egészségünkre
A magyarok havonta fejenként átlagosan 15 ezer forintot költöttek az egészséggel kapcsolatos termékek vásárlására, legnagyobbrészt gyógyszerekre. Magánorvoshoz a lakosság négytizede jár legalább évente egyszer, főként fogorvoshoz és nőgyógyászhoz, ám ezt a koronavírus-járvány úgy árnyalta, hogy a magánorvoshoz járók 15 százaléka kevesebbet szánt ilyen szolgáltatásra.
Aranyáron kelt el a 67 millió éves dinoszaurusz
Minden idők rekordját megdöntve kelt el a New York-i Christie's aukciós ház heti aukcióján a Stan nevű Tyrannosaurus rex csontváza. Az ár 31,8 millió dollár volt.
A magyarok alszanak a legrosszabbul Európában
A magyar emberek kétharmada vallja magát stresszesnek és 38 százalékuk nincs megelégedve alvásának minőségével – derült ki az Ipsos és a Huawei Technologies 10 országban végzett, nemzetközi kutatásából. Az érték kiugróan magas, Európában mi alszunk a legrosszabbul. A koronavírus drasztikus változást hozott, felforgatta mindennapjainkat, a szorongás és a stressz pedig kihatással van megszokott életünkre: az eleve rosszul alvó (38 százalék) válaszadók negyedének még tovább romlott alvásminősége.
"Az én hősöm"-kampány a Lánygyermekek Világnapján
Digitális női egyenjogúsági kampányt indít az amerikai World Woman Foundation, a Geometry és több, a WPP holdinghoz tartozó reklámügynökség. A #ShesMyHero, vagyis „Az én hősöm” elnevezésű kampány 60 rendkívüli nő inspiráló történetét mutatja be. A róluk készült 60 perces filmet október 11-én, a lány gyerekek világnapján online mutatják be a World Woman Hour, vagyis a Nők Órája elnevezésű nagyszabású eseményen.
Ma 22.50-kor: Benedek Miklós először szólal meg fia elvesztése óta
Először beszél fia halála óta a nyilvánosság előtt Benedek Tibor színművész annai apropóján, hogy bekerült a Halhatatlanok Társulatába. Az ATV Húzós című műsorát ma 22.50-kor vetítik.
Gesztenyefesztivál
Akkor érezzük meg, hogy végképp beköszöntött az ősz, amikor az első sült gesztenyét csipegetjük. Ezen fesztiválon még sok más finomságot is kóstolhatunk és lesz program is bőven!
Depresszió: Spanyolország méretű embert érint Európában
Mindannyian éreztük már úgy, hogy lehangoltak vagyunk, rossz napunk, hetünk van, vagy reggelente nehezebben kelünk fel az ágyból, és semmi sem sikerül – sokak szerint ez már depresszió. Pedig a depresszió nem egyszerű szomorúság vagy rossz közérzet, hanem komoly, orvosi értelemben vett betegség, mely megfelelő kezelés hiányában az életünk minden területét negatívan érinti, és nagyon súlyos következményekkel járhat.
Pink palacsintával a mellrák elleni küzdelemért
A mellrák élete során minden nyolcadik-kilencedik nőt érinti, a gyógyulás kulcsa pedig a korai felismerés és az időben elkezdett kezelés, amellyel a rosszindulatú elváltozás nagyon jó eséllyel kezelhető. A Rózsaszín Október mozgalom keretein belül minden évben a felismerés leghatékonyabb módszerére, valamint a szűrővizsgálatok fontosságára hívják fel a figyelmet. A főváros legújabb bisztró pubja, a High Five Budapest a kampányhoz csatlakozva egész hónapban rózsaszín palacsintákat és koktélokat kínál vendégeinek, az ezekből származó bevétel 15 százalékát pedig az Egészség Hídja Összefogás a Mellrák Ellen nevű szervezetnek ajánlják fel.
Percenként 13 ember hal meg környezetszennyezés miatt
Évente 7 millió ember hal meg olyan betegségben világszerte, amely a légszennyezettséggel áll összefüggésben, az ENSZ tájékoztatása szerint. Ez azt jelenti, hogy óránként 800-an, percenként nagyjából 13-an vesztik életüket az emberiség környezetkárosító tevékenységének köszönhetően.
Elindult az ország első randihely-ajánlója
A tökéletes randi nemcsak a két félen múlik, hanem azon is, hogy milyen helyszínt választanak randevújukhoz. Jó hírünk van azok számára, akik kifogytak a romantikus vagy a rendhagyó helyszínekből: elindult Magyarország első randihelyszín-ajánló weboldala, a tokeletesrandi.hu.
Egy új tanulmány szerint még sincs meleg gén
Néhány korábbi elképzeléssel szemben nem létezik olyan gén, amely befolyásolja egy személy szexuális viselkedését – állapította meg egy nagyszabású tanulmány.
Kiderült, hány magyar visel minősített szájmaszkot
Minden második magyar fontosnak tartja, hogy megfelelően védjen a szájmaszk a vírus ellen, mégis a megkérdezettek csupán 8 százaléka hord minősített maszkot - derült ki a SzerszamKell.hu 2436 fő bevonásával készített piackutatásából.
Küldj pénzt, süss sütit, vagy adományozz egy fogást!
Az Együnk Egymásért, nélkülözőket segítő kampányt immáron 9. alkalommal indítja útjára a Magyar Élelmiszerbank Egyesület. A járvány sokakat hozott kilátástalan helyzetbe, vagy lökött még mélyebb szegénységbe. A cél az, hogy a beérkező támogatáson keresztül a nélkülözők élelmiszer ellátást kaphassanak.
Így kerékpározunk mi
3000 fő bevonásával elkészült az Aktív Magyarország kormánybiztosság támogatásával a Magyar Kerékpárosklub megbízásából a Medián felmérése, amely igen sok szempontból mérte fel kerékpározási szokásainkat. Mindenesetre tény: ugyanannyi kormányzati és ellenzéki kerékpározik!
Nincs baby-boom, de nem is fogyunk olyan rohamosan, mint korábban
Kicsivel többen születnek és sokkal kevesebben halnak meg Magyarországon idén, mint egy évvel korábban, derül ki a statisztikai hivatal frissen közzétett adataiból.
Gyújtsunk gyertyát este 7-kor!
Két szomorú aktualitása is van a Göncz Árpád Alapítvány kérésének. Az egyik, hogy öt éve ezen a napon hunyt el az egykori köztársasági elnök; a másik pedig, hogy ez az aradi vértanúk emléknapja is.
Így óvjuk meg gyerekeinket az online tér bűnözőitől
Például úgy, hogy megtiltjuk nekik? Bármennyire is radikálisnak tűnik, de igenis lehet hozni olyan szabályokat, hogy bizonyos oldalakhoz nem csatlakozhatnak. Ez viszont nem minden gyereket tart vissza, vannak, akik megkerülik ilyenkor a szüleiket és a barátjuk regisztrál helyettük; arról nem beszélve, azzal, hogy nem engedjük fel őket egy bizonyos fórumra, az információáramlást még nem tudjuk megállítani.
Spermium színe: összefügg a termékenységgel
Ma már tudjuk, hogy az erősebbik nem magasabb arányban lehet felelős a gyermektelenségért, mint a gyengébbik. Erre pedig létezik egy nagyon egyszerű önvizsgálat, de hozzátesszük: nem mindenható, tehát orvost is keressünk fel mindenképp!
Elég férfi vagy a rózsaszínhez?
Szólj a pasidnak, tesódnak, férjednek, apukádnak, nagypapádnak, hogy ha segíteni akarnak, posztoljnak magukról fotót rózsaszínben! Így talán minél több nőhöz eljut, milyen fontos az önvizsgálat, a szűrés, a mammográfia!
Új növényfajok lesznek a világjárványok leghatékonyabb ellenszerei?
Naponta halnak ki olyan növények, melyeket időnk sem volt felfedezni és megismerni. Pedig hatalmas kockázatot vállal az emberiség azzal, hogy veszni hagyja ezeket a fajtákat, ugyanis a tudomány mai állása szerint az egyre gyakrabban jelentkező és egyre pusztítóbb járványok ellenszerei is ezekből nyerhetőek majd ki.
Ma van az Állatok Világnapja
1991 óta minden év október negyedikén tartják a világnapot.
10 éve a vörös iszap mindent vitt: épületeket, életeket, sorsokat
Tíz éve történt, de az érintett települések lakóinak életét a mai napig igazán ez nap, és ez a szörnyű esemény határozza meg. A MAL Zrt. Ajkai Timföldgyárának zagytározójából kiömlő több ezer köbméternyi veszélyes anyag egyik pillanatról a másikra megváltoztatta az itt élők életét. Írásunkban az elmúlt évek főbb történéseit idézzük vissza.
Mobildonor program a rászorulóknak
A közelmúlt soha nem tapasztalt méretű digitális összefogása megmutatta, milyen sok mindenre vagyunk képesek együtt, egymásért. Az ilyen kezdeményezések sorát folytatja a Magyar Telekom most induló Mobildonor Programja. A program az otthon kallódó okostelefonok összegyűjtésével segít rászoruló családoknak, hogy ők is beléphessenek a digitális világba.
"Próbáljuk, de nehéz pótolni, amit az iskolákban elmulasztanak megtanítani" - mondja Romsics Ignác, a BBC Hungary új főszerkesztője
Továbbra is sok egyetemes történeti témájú cikket közöl majd a BBC History magazin, melyet többnyire neves brit professzorok írnak, de nagyobb teret fogunk szentelni a magyar múlt különböző kérdéseiknek és napjaink emlékezetpolitikai vitáinak - ígéri Romsics Ignác történész, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, aki november elsejével a lap főszerkesztője lesz.
Extra-különleges szálláshelyek az országban
Kicsit kimozdulnátok a pároddal, családdal valamerre még az ősszel, de ezúttal valamilyen nem hétköznapi szállodát választanátok? Ehhez mutatunk különleges, még a hűvösebb hónapokban is látogatható extra helyszíneket.
A Cápa megmondja – Balogh Péter üzleti tanácsai
Az induló cégeknek mindössze kb. 70 százaléka éri meg az öt éves fennállást; és még 50 százalékuk se jut el a 10 éves korig. Hogyan érdemes megtervezni a kezdeti lépéseket, hogy hosszú távon is eredményesek maradjunk? Balogh Péter megmondja segít ebben.
Mellvizsgálat: csak 5 perc!
Riasztó adat, hogy évente 500 ezer nő hal meg mellrákban a világon, noha az időben felfedezett daganat 75 százalékban gyógyítható! Van 5 perced magadra? Te döntesz!
Gáspár Laci is ezt az applikációt használta
Bár némi enyhülést mutatnak a betegszámok, még így is közel húszezer fertőzött van hatósági karanténban, ám a rendőrségnek nincs kapacitása ellenőrizni őket. Ezen is segít a HKR alkalmazás.
A szülés utáni komplikációk megelőzhetőek
2017-ben megjelent egy miniszteri rendelet, mely lehetővé teszi a kismamák számára, hogy szülés után 24 órával elhagyják a kórházat. Pontosabban az orvosoknak teszi lehetővé, hogy a kismamát hazaküldjék a csöppséggel együtt, de ennek óriási veszélyei vannak, amiket nagyon nagy hiba lenne
figyelmen kívül hagyni!
Koronaszégyen, az új fogalom
Új szó került be a köztudatba: koronaszégyen. A társadalom ítélkezik, a beteg pironkodik, noha lehet, hogy csak allergiás, megfázott és igen, lehet, hogy coviddal fertőzött … De miért kéne emiatt szégyenkeznie?
Október 1.: Idősek világnapja - öregedjünk tudatosan!
1991 óta október 1. az Idősek világnapja, ezért ránéztünk erre a nagyon is jelentős számú rétegre, hogy milyen alternatíváik vannak, egyáltalán ki számít idősnek, és hogyan lehet ezt az életszakaszt is élménydúsan megélni.
Iszol te eleget?
A kérdés persze úgy helyes: iszol te elég vizet? Mert bizony legtöbbünknek eleve a megfelelő mennyiségű folyadék bevitele is gondot okoz, de hogy az ráadásul víz legyen, az már tényleg komoly kihívás.