ÉLET-MÓD

A Radnóti Színház új darabja: Gina
A gina nem egy női név, hanem az a bizonyos tudat módosító szer, amely eszméletvesztéshez vezet. Egy fontos tényező egy csúnya történetben.

V-generáció: vajon hány gyermek születik ebben a válságos időben?
Kutatás indult annak felmérésére, hogy a koronavírus és a hozzá kapcsolódó korlátozások hogyan befolyásolták hazánkban a gyermekvállalási kedvet. Az online kérdőív segítségével a felmérés arra keresi a választ, hogy milyen tényezők befolyásolják a párok döntését, alapítanak-e most családot vagy elhalasztották a családbővítést, és véleményük ezen a téren változott-e a vírus első, tavaszi hulláma óta.

Puskás Aréna a TOP 12 stadion között!
A National Geographic bemutatja Európa tizenkét legkülönlegesebb arénáját. Most beleshetünk virtuálisan a Wembley-be vagy a Kresztovszkij arénába; de „ellátogathatunk” Rómába vagy épp Bakuba is - és a Puskás Arénába is!

Ma startol az Európai Sporthét
Immár hatodik alkalommal csábítja különleges kihívásokra és sportolásra a mozgás szerelmeseit és az egészséges életmód híveit az Európai Sporthét. Az Európai Bizottság eddig közel 8 millió főt megmozgató, a #BeActive nemzetközi mottó égisze alatt zajló kezdeményezése szeptember 23. és 30. között az egész országban várja az érdeklődőket.

Magyar felfedezés: a koronavírusban a fizikai behatások sem tudnak kárt tenni
A koronavírus a szokásosnál is ellenállóbb vírus: gumilabda szerűen visszapattan a külső behatásoknak, szerkezetében a fizikai behatás sem tesz kárt. Talán épp ennek köszönhető szokatlanul nagy fertőzőképessége is.

Ma végérvényesen beléptünk az őszbe
Meteorológiai szempontból már elseje óta őszt írunk, de csillagászati értelemben ma 15:31-kor fordultunk át a következő évszakba, és ennek számos jó hatása van az életünkre.

Ma van az Autómentes Nap
Az Európai Mobilitási Hét zárórendezvénye az Autómentes Nap, de ez persze nem azt jelenti, hogy csak ma érdemes kocsi nélkül közlekedni. Mindenesetre ma a MÁV összes vonalán ingyen teheted, ha nálad van a forgalmid!

A világ vagyonosainak nagyobb a felelősségük a globális felmelegedésben
A világ népességének leggazdagabb egy százaléka kétszer több szén-dioxidot juttat a légkörbe, mint a világ szegényebbik fele - hívja fel a figyelmet az Oxfam és a Stockholmi Környezetvédelmi Intézet által összeállított legfrissebb jelentés.

Nem csak a koronavírus tünete lehet a nehézlégzés
Sokan még csak nem is hallottak a COPD-ről, ami pedig egy igen komoly betegség, ezért érdemes kivizsgáltatni magunkat, ha észleljük a tüneteit.

Az 5 leggyakoribb altesti nőgyógyászati daganat
Tegnap volt a Nőgyógyászati Daganatok világnapja és ennek apropóján fel szeretnénk hívni a figyelmet arra, hogy a mellrák és a méhnyakrák mellett más altesti veszély is leselkedik a nőkre.
Frissdiplomásokkal versenyeznek a kismamák a munkaerőpiacon
Egy kutatás szerint ma Magyarországon a foglalkoztatottság jóval nagyobb a férfiak, mint a nők körében, a fiatal nők pedig – beleértve a kismamákat is – továbbra is kevésbé mobilisak a munkavállalás terén, mint a férfiak. De mi motiválja kismamákat az álláskeresésben, és hogyan lehet nekik segíteni, hogy a számukra leginkább ideális állást találják meg a gyermeknevelés mellett?
5 hátborzongató városi legenda
Ahány ország, annyi különleges történet - legújabb videónkban összegyűjtöttük a legérdekesebb városi legendákat.
Jótékonysági ruhavásár Mihalik Enikővel
A Lánygyermekek Világnapja alkalmából ismét megrendezi nagyszabású jótékonysági gardróbvásárát az UNICEF Magyarország, október 9-11. között. A szervezet a befolyt teljes összeget a rászoruló lánygyermekek életének jobbá tételére fordítja.
"Ebben a kifordított világban is a gyerekeink a legfontosabbak" – mondja a szakértő
Két hete elindult az új tanév, talán a történelemben először, a gyerekek örömére is, hiszen szükségük van arra, hogy saját korosztályukkal érintkezzenek. De az érintkezés szót maximálisan lelki értelemben kell venniük, ami csak az egyik nehézség a sok közül. Regős Judit szülő- és gyereknevelési tanácsadót kérdeztük arról, hogyan segíthetünk eligazodni ebben az új világban.
Vezetési stílusunk leleplez minket
Simán elbukhat egy kapcsolat az első hosszabb autózás közben. Hiszen lássuk be, egészen kivételes az az emberpéldány, aki csöndben tud maradni az anyósülésen. Kiváltképp, ha egy ellenkező nemű vezet …
A határzárnak nincsenek nyertesei, csak vesztesei
Van, aki az esküvőjét bukta el, más a munkáját és olyan is akad, aki a szerelmét nem látogathatja meg. Egyet biztosan kimondhatunk, a határzárnak nincsenek nyertesei, csak vesztesei.
Az 5 legjobb jógatípus
Bemutatjuk az öt legszuperebb jógatípust, hogy megtalálhasd a számodra legideálisabbat, melyhez Kovács Orsi pilates-oktató lesz segítségünkre.
Zewa-kutatás: a gyerekek hamarabb elhagyják a sztereotípiákat, mint mi
Hét héten keresztül vizsgálta a Zewa, hogyan viszonyulnak a kisgyermekes családok a házimunkához és a nemi szerepekhez, és hogyan reagálnak a gyerekek arra, ha a sztereotípiákkal ellentétes példákkal találkoznak. Bár a nemi szerepelvárások már kisiskolás korra kialakulnak, a próba azt mutatja, hogy ezek nincsenek kőbe vésve.
Tízből hét család nem tudja megoldani, ha otthon kell maradnia a gyerekkel
A gyermekes családok háromnegyede számára jelentene nehézséget az óvodák és iskolák ideiglenes vagy tartós bezárása - derül ki az Ipsos szeptemberi, ezer felnőttkorú magyar állampolgár személyes megkérdezésével, országos mintán zajló kutatásának eredményeiből. A megkérdezettek 45 százalékának bevallása szerint rövid távon sem lenne megoldható a gyerekek elhelyezése az így kialakult helyzetben.
"A világ teljesen félrekezeli a klímaváltozást" - mondja egy dán tudós
'Hamis riasztás' címmel jelentetett meg könyvet egy dán tudós, melyben Bjorn Lomborg kétségbe vonja a jelenleg folytatott klímapolitika hasznosságát és sikerességét. Szerinte a világ teljesen félrekezeli a problémát, és a széndioxid kibocsájtás csökkentésének erőltetése helyett intelligensebb megoldásokra volna szükségünk, és sokkal többet kellene fektetni a zöld technológia kutatásába és fejlesztésébe.
"Ez az új pénzügyi verseny magabiztosabbá teheti a fiatalokat"
Szeptember 30-án éjfélig jelentkezhetnek szakképzésben tanuló diákok a Legyél te is Pénzügyi Junior Klasszis! versenyre. Eddig már közel félezren regisztráltak, négy fős csapatokban a megmérettetésre, amely három fordulóból áll és nemcsak a győztesek részesülnek értékes díjakban. A szervezők és a rendezést biztosító támogatók nem elitversenyt szeretnének. A verseny fővédnöke Patai Mihály, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke.
5 étel, amelytől rémálmaid lehetnek
Felriadni az éjszaka közepén egy furcsa álom miatt sosem kellemes, ám mit szólsz, ha azt mondanánk, hogy a kellemetlen ébresztőért a vacsorád is felelős lehet?
Bálnát láttak az Adrián
Egészen különös élményben lehet részük azoknak, akik az Adria mellett élnek, vagy éppen ott töltik kései vakációjukat, nyaralnak, ugyanis egy bálna úszkál a tengerben.
Négy éven belül lesz csak elegendő mennyiségű vakcina
Nagy a versenyfutás a koronavírus-ellenes vakcina előállításáért. Nagynevű, patinás cégek, az AstraZeneca-tól a Novavax-ig mind belevették magukat a vakcina kifejlesztésébe és előállításába, de mennyiséget igazán csak Indiában képesek gyártani. A világ legnagyobb oltóanyaggyártó cége, egy indiai családi vállalkozás vezetője azonban úgy látja, hogy 2024 előtt semmiképpen sem tudják az egész világot ellátni ellenszérummal.
Tolltartó helyett laptop - így kezdődött el az iskola
Minden nyár végén pénzügyileg igen megterhelő tud lenni a szülőknek az iskolakezdéssel járó kiadások fedezése. Különösen úgy, hogy ezúttal nem látni, mikor kell esetleg ismét átállni digitális oktatásra, ami miatt sok családi költségvetésbe most egy új számítógép vagy tablet árát is be kellett kalkulálni.
Allergia vagy COVID-19?
Kíváncsiak voltunk, vajon teljesen jól felismerhető-e, hogy miközben tüsszögünk, fulladunk és fújjuk az orrunkat, allergiás tüneteket produkálunk, vagy megfertőződtünk a koronavírussal.
Az ország egyetlen főállású marketing kutyája
Nem, nem olvastatok félre, valóban van egy kutya, egészen pontosan egy magyar vizsla, aki napközben nem lustálkodik, hanem vendégeket fogad és szórakoztat Budapest egyik szabadulószobájában.
Az akvapónia nem egy új mesefigura!
Bajlódtál már akváriummal? Az állandó algásodással? Mit szólnál ahhoz, ha azt mondanánk, csak egy kis pumpa kell, meg néhány palánta és neked saját zöldséged lesz, a halak pedig tiszta vízben úszkálnak? Hihetetlennek tűnik, pedig ez egy létező termelési módszer, melyet két magyar fiatal kutató fejlesztett ki.
Világkarrier előtt a magyar dizájner tervezőnő
Horváth Zsuzsanna Illan névre keresztelt lámpáját a nagymúltú olasz lámpagyár, a Luceplan karolta fel, és már megnyerte a frankfurti Light Building Best of díját is.
Cseréljük le a drága superfoodokat hazaiakra!
Tíz éve szinte még azt sem tudtuk, mit takar a superfood kifejezés. Azóta igazi őrület alakult ki az ilyen gyümölcsök, gabonák, magok és zöldségek körül, hiszen egytől egyig tápanyagban gazdagok, és kiemelkedően jótékony hatással vannak az egészségre. Azt azonban kevesen tudják, hogy hazánkban is sokféle megtalálható közülük.
Véber István váltott a meteorológiáról
Közel 3000 időjárásjelentés után, búcsút intett a televíziózásnak az RTL Klub népszerű meteorológusa, Véber István.
2020 az Alvás Éve: az alvás a legolcsóbb gyógyszer
Aludni mindenki szeret – illetve sokan csak szeretnének, de nem tudnak. Mások pedig inkább kitolják az ébrenlétet, hogy minél többet ’élhessenek’. Az Alvás hete program segít abban, hogy megtaláljuk a helyes egyensúlyt.
Bojkottot hirdetnek az új Mulan film ellen
A Disney új Mulan-filmjének egyre hevesebb bojkottjára szólítanak föl, azt követően, hogy az 1998-as animációs film valódi színészekkel újraforgatott verziójának egyes részeit abban a kínai tartományban vehették föl, ahol Peking több százezer embert zárt átnevelő táborokba.
Sokkoló fotókon a koronavírus-okozta tüdőgyulladás
A Semmelweis Egyetem Országos Képalkotó Klinika rendszeres esetbemutatásokon keresztül szeretné felhívni a figyelmet a koronavírus okozta tüdőgyulladásra és a COVID-19 megbetegedés szövődményeire.
Szex a koronavírus idején - Koronaszutra
A 80-as években megtanultuk, hogy óvszert nem csak azért kell felhúzni, hogy elkerüljük a nem kívánt terhességet, hanem azért is, hogy ne fertőződjünk meg HIV vírussal. Mióta az AIDS jól kezelhető, kicsit lazábbak lettünk, de ennek a lazaságnak egy jó időre ismét vége. A ’van nálad koton’ kérdést felválthatja a ’van nálad teszt’?
Európa egyik legnagyobb bordélya is csődbe ment a COVID-19 miatt
Mintegy száz szexmunkásnak kell új munka után néznie vagy illegalitásba vonulnia a kölni Pascha csődje miatt. Berlinben viszont már újranyithattak a bordélyok.
Legyél te is Pénzügyi Junior Klasszis!
Megnyílt a Legyél te is Pénzügyi Junior Klasszis! diákverseny regisztrációs felülete, amelyre folyamatosan jelentkezhetnek a középiskolás diákok. A szervezők nem elitversenyt szeretnének, ezért a szakgimnáziumok, a technikumok, a szakközépiskolák és a szakképző iskolák tanulóira számítanak.
Van-e jövője a blogírásnak?
Már 2011 óta azt olvashatjuk, hogy vége a blogoszférának, az emberek online megnyilvánulás iránti vágyait bőven kielégíti a közösségi média. Mégis a számok mást mutatnak világszerte és Magyarországon is. Jelenleg minden negyedik emberre a bolygón jut egy weblap és naponta nem kevesebb, mint 2 millió blogposzt születik.
A legdurvább koronavírus-összeesküvés elméletek
A második hullám árnyékában körülnéztünk, hogy melyek a legelképesztőbb álhírek és pletykák, amelyek a koronavírus-járvánnyal kapcsolatban szárnyra keltek.
Itt a jövő: robot írt cikket egy angol lapba
Egy nyelvgenerátorral megírt cikket közölt le a minap a The Guardian. Az eredmény megdöbbentő; ember legyen a talpán, aki megállapítja, hogy a szöveget valójában egy robot, és nem egy ember írta. A hatás kedvéért mindenkinek azt ajánljuk, hogy a cikket olvassa el eredeti, angol nyelven.
Van segítség: ma van az öngyilkosság megelőzésének világnapja
Több mint 70 országban tartják szeptember 10-én az egyik legfontosabb világnapot.
Fullaszt a maszk? Van rá megoldás!
A szakértők és az orvosok elkeserítőnek találják, hogy borzasztóan fellazult a maszk viselésének eddigi fegyelmezettsége. A renitensek azzal védekeznek, hogy fulladnak benne, izzad a bőrük, párásodik a szemüvegük, stb. Tehetünk-e valamit, hogy könnyebb legyen a helyzet?
Az álláskeresés legkínosabb kérdése: a fizetési igény
Aki már volt álláskereső, minden bizonnyal találkozott olyan hirdetéssel, amelyben azt kérték, írja bele, mennyit szeretne a munkájáért fizetségként kapni. És itt jön a nehézség: mi a helyes válasz erre a kérdésre?
Szűrővizsgálatok egészségpénztáron keresztül: 10% extra adó-visszatérítés a pénztártagoknak
A szűrővizsgálatok segítségével számos, sokáig tünetmentes betegséget ismerhetünk fel időben, akár életet is menthetnek. Ennek ellenére a magyarok közül viszonylag kevesen vesznek részt rendszeresen egészségügyi szűréseken. Pedig a szűrővizsgálatoknak még az ára is csökkenthető, egészségpénztár segítségével.
A legcukibb, a legstílusosabb és a legsportosabb kutya-gazdi páros
Az InStyle és az Allee közös pályázatára olyan gazdik pályázhattak a kutyájukkal együtt, akik úgy érzik, valamelyik kategóriába beletartoznak. A három kategória, amelyben versenyt hírdettek, a Legcukibb, a Legstílusosabb és a Legsportosabb címek voltak. Megnéztük, nálunk kik nyerné meg a versenyt.
Új koronavírus-tünet jelent meg a gyerekeknél
A Queen's University Belfast egyetem friss tanulmányában azt írják, hogy 992 gyermeken végeztek el vizsgálatokat, az eredmény pedig azt mutatta, hogy a gyerekek 97 százaléka a hasát fájlalta.
15 éves az Egy Csepp figyelem Alapítvány!
Újabb, fiataloknak szóló egészségprogramokkal készül az új tanévben a másfél évtizedes fennállását ünneplő Egy Csepp Figyelem Alapítvány – hangzott el a szervezet tegnapi sajtótájékoztatóján. A kezdeményezések célja átfogó ismeretek közvetítése az egészséges életmód, a sport és a táplálkozás szerepéről az olyan krónikus betegségek megelőzésért, mint a cukorbetegség és az elhízás.
10 tipp a jojóhatás megelőzéséért
A fogyókúrázók többsége előtt bizonyára ismerős az a tapasztalat, hogy kemény diétát követően a kezdeti fogyás lelassul, sok esetben megáll, sőt, kis lazítás esetén is rohamtempóban jönnek vissza a keservesen leadott kilók. Az sem ritka, hogy egy igazán sikeres diétát követően egy-két év múlva ugyanott tartunk, mint kezdetekben, néha még rosszabb is a helyzet. Mi lehet ennek az oka? Dr. Bajnok Éva, az Alakorvoslás Program belgyógyász, endokrinológus, diabetológus, obezitológus szakorvosa avat be a részletekbe.