ÉLET-MÓD

Azért lehet pozitív hatása is a koronavírusnak
Például tisztább lehet a levegő. Azáltal, hogy mondjuk egy üzlet megkötésére készülők rádöbbennek arra, nem kell feltétlenül minden egyes alkalommal találkozniuk, elég a bemutatkozáskor, meg a végén, amikor aláírják a megállapodást. Így a kevesebb autózás és repülőzés kevésbé szennyezi a környezetet.

Május 5.: az Asztma Világnapja
Hazánkban mintegy 300 000 asztmás beteget tartanak nyilván, az éves új megbetegedések száma pedig 15 000 - 20 000 között mozog. A jelenlegi járványügyi helyzetben különösen fontos az asztmások megfelelő terápiája, ezzel ugyanis csökkenthető az állapotromlás kialakulásának kockázata.

Születési hónapunk elárulja, milyenek vagyunk az ágyban
A születési dátumunk az asztrológusok szerint rengeteg dolgot elárulhat rólunk. A születési hónap például felfedi, milyen karakter vagy a legforróbb pillanatokban.

Filantrópok a frontvonalban
A jelenlegi járványhelyzet ismét előhozta a régi vitát: modern korunkban szükségünk van-e még filantrópokra, vagy a magánadományozók, jótékonykodók már végleg a régi korok emberei?

"Nem tudom, hol dől el, de én a legjobb édesanyát kaptam"
Lapunk rendkívüli módon, kollégánk egy személyes hangvételű írásával emlékezik meg az Anyák napjáról. Székely Sarolta írása következik.

Egy nap, ami az édesanyákról szól
Lassan 100 éves múltra tekint vissza, hogy május első vasárnapján az édesanyákat köszöntjük. Legalábbis Magyarországon. Bár az anyák napja világszerte ünnepelt esemény, országonként eltér, mikor tartják.

Nehezebb a dolguk az orvvadászoknak, mint bármikor
Az utazási korlátozások és a határok lezárása ugyan a világgazdaság egészét visszavetették, de járvány egyik pozitív mellékhatása lehet, hogy lényegében megbénította a vadon élő állatokkal való nemzetközi illegális kereskedelmet.

Vegyetek 9 euróért műalkotást és támogassátok a vakcinafejlesztést
Bíró Meli festőművész alkotói karrierje előtt egy nemzetközi oltóanyagcégnél dolgozott, ezért most, a koronavírus-járvány idején úgy gondolta: műveivel megpróbál hozzájárulni a vakcina előállításához szükséges financiális feltételek megteremtéséhez. Ha tetszik nektek a kezdeményezés, nincs más dolgotok, mint töredékáron letölteni a gyönyörű festmények egyikét.

A légszennyezettség csökkent, a műanyag szemét nőtt
Már-már azt hittük, hogy a koronavírus járvány miatt bekövetkező gazdasági változások környezetünkre gyakorolt hatása csak pozitív lehet. A levegőszennyezettség valóban csökkent ugyan, de műanyag szeméttel a korábbiaknál sokkal jobban terheljük természeti környezetünket.

A karantén veszélyeket is rejthet
Iskolapszichológusok arra figyelmeztetnek, mindannyiunkon láthatók már a kifáradás jelei. Budapesti és vidéki szakemberrel beszélgettünk arról, hogy az összezártság miatt megnőhet a családi bántalmazások száma, s hogy miképp tudnak a karanténban segíteni szülőknek, gyereknek, pedagógusoknak.
Mobil alkalmazások az egészségügyben
Az Apple és a Google műhelyében már dolgoznak olyan, okostelefonokra alkalmazható rendszereken, melyek révén az egészségügyi hatóságok azonnal tudomást szerezhetnének arról, hogy egy vírusfertőzött hány további emberrel került kapcsolatba, kik ők, és merre is járnak. Az alkalmazás ugyanakkor még számos adatbiztonsági kérdést vet fel.
'Leginkább most készpénzre van szükség" - körképünk a segítő szervezetekről
A koronavírus-járvány miatt kialakult helyzet mindannyiunknak kihívást jelent, ám vannak olyan emberek, akiknek eddig is számos nehézséggel kellett szembenézni, és helyzetük most tovább romlott. Arra voltunk kíváncsiak a lapunk által megkeresett segítő szervezeteknél, hogyan alakította át munkájukat és mindennapjaikat a koronavírus-járvány miatt kialakult helyzet? Milyen segítségre van most leginkább szükségük, mi van az előre betervezett akcióikkal, vagy hogy miképpen befolyásolja a jelenlegi helyzet a támogatók hozzáállását?
Az 5 legjobb pilates gyakorlat
Mutatunk öt szuper gyakorlatot, amivel néhány perc alatt átmozgathatjátok magatokat. Ha kitartóak vagytok, egy idő után sokkal tónusosabbá válik testetek.
Nem tudtad? A világ jó
Olyan nehéz időkben, mint ez a mostani, nem könnyű azt érezni, hogy az élet jó. A kívülről érkező krízis gyakran arra késztet mindannyiunkat, hogy hallgassuk és nézzük a híreket, s hogy érzéseinket megosszuk más felnőttekkel. Ennek eredményeképpen könnyen előfordul, hogy a körülöttünk lévő gyerekek olyanokat hallanak, amelyeket nem értenek és olyan dolgok tölthetik el őket félelemmel, amiket soha nem fognak átélni és amelyeken nem tudnak változtatni. Ez még akkor is így van, ha azt gondoljuk, ők nem is látják és hallgatják a híreket és a felnőtt beszélgetésekben sem vesznek részt.
Egy láthatatlan világ: mit keresnek a sugar daddyk és babyk?
Hiába hódítottak teret maguknak nálunk is a "sugar-kapcsolatok", valójában nem tudunk róluk túlságosan sokat róluk. Egy friss felmérés azonban bepillantást enged ebbe a láthatatlan világba.
Blogolni kezdtek: elstartolt a nyugatiter.blog
A Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál is az online térbe vonult. Ne szomorkodjatok, itt a megoldás a kínzó hiányra, amit az esemény elmaradása miatt éreztek.
Bizonytalan a nyári gyerektáborok sorsa
Egyre több cég kezdte el szervezni nyárra a táborait, hogy a szülőket tehermentesítse, ezért megkerestük a Bátor Tábort és a People Team-et, hogyan látják nyári táboroztatásaik esélyeit.
Karanténkörkép + ablak kihívás: mit éreznek és látnak kollégáink?
Pontosan egy hónapja született újjá szerkesztőségünk, és azonnal karanténban kezdtük el a munkát. Igazi kihívás, újratöltés és szobafogság, még mondja valaki, hogy nem teher alatt nő a pálma?! Ki-ki a maga kis kuckójában, lakásában készíti az anyagokat az Életforma.hu-ra, és bár reméljük, hogy a cikkeken nem érződik meg a bezártság okozta plusz lelki teher, azért utólag eláruljuk, nem mindig könnyű megőrizni optimizmusunkat. A kis szerkesztőség most személyesen vall az elmúlt hónapról.
Így készíts maszkot házilag!
Rengeteg videó és útmutató terjeng az interneten a házi maszkkészítés lépéseiről, a legbiztosabb azonban, ha a hivatalos szervezetek által is javasolt módszert követitek.
5 gyakorlat, hogy jobban érezd magad!
Az ülőmunka a mindennapokban is kihívás elé állítja az emberi szervezetet, ami most a kijárási korlátozás idején fokozódhat, hiszen az ilyen típusú munkát végzők az eddigieknél is kevesebbet mozognak, viszont még többet ülnek.
Hogy működik a tantermen kívüli oktatás?
Lassan egy hónapja, hogy önkéntes „szobafogságba” vonult Magyarország, de a szülőknek továbbra is óriási kihívást jelent az, hogy a digitális oktatás otthoni teendőit lebonyolítsák. Múltkor a hazai viszonyokat vettük górcső alá, most pedig az amerikai online oktatás nehézségeiről lesz szó. Úgy tűnik: földrésztől függetlenül ugyanazokkal a problémákkal küzdenek a szülők
A járvány után milyen szorosan üljünk majd a repülőkön?
Egyszer csak vége lesz a mostani járványos időszaknak, és akkor az emberek majd megint utazni, így repülni is szeretnének. Viszont - nagy valószínűséggel - nem fogunk lemondani azokról a biztonsági igényeinkről, melyek a vírusfertőzés idején alakultak ki, így a társadalmi távolságtartás még évekig velünk maradhat. Hogyan kezelik ezt majd a légitársaságok?
Polgármester és CIA-kém?
Könnyű lenne azt hinni, hogy a macskák egyetlen feladata az, hogy cuki házikedvencek legyenek, ám évszázadok óta kapnak egész komoly feladatokat az emberiségtől, legyen szó levélkézbesítésről vagy éppen egy kisváros vezetéséről.
Korona, ami nem vírus
Egy világ tanulta meg rövid idő alatt: koronavírus. Összeszedtünk 6 dolgot, melyben szerepel a korona szó. Bizarr összeállításunk.
Eredetiben olvasható a trianoni békeszerződés szövege
A Francia Külügyminisztérium levéltára a napokban közzétette az 1920. június 4-én aláírt trianoni békeszerződés eredeti, letölthető szövegét honlapján. Aki végig olvassa az 523 oldalas dokumentumot, talán a korábbi legendák hamis illúziójával is képes lesz leszámolni.
A Meztelen bohóc ma a "MÜPÁ-ban"
A 2012-ben a Szigeten debütáló Recirquel Társulat egyik legsikeresebb darabja először lesz teljes egészében látható online a MÜPA -Home közvetítéssorozat keretében. Egy csodálatos előadás az újcirkusz műfaj magyar képviselőitől, akiket a világon mindenütt a legjobbak között tartanak számon.
Az emberek szeretik a jó történeteket - interjú
Beszélgetés a Kossuth-díjas Erdély Mátyással, a Saul fia operatőrével, akit a járvány türelmes vagy türelmetlen várakozásra kényszeríti.
Többet dolgozunk home office-ban, mint előtte
Az otthonról dolgozók negyven százaléka érzi kevésbé hatékonynak a munkavégzését, és legtöbben a kollégákkal való interakciót, a rendezett munkaidőt, valamint a normális öltözködést hiányolják a kényszerű home office-ból – derül ki a Huawei Technologies Hungary online felméréséből.
A robotok biztosan nem kapják el a koronavírust
Talán még emlékszünk arra, hogy a koronavírus világjárvány kitörése előtt micsoda vérre menő viták zajlottak arról, hogy vajon a robotok az emberiség megmentői, vagy inkább ellenségei lesznek. A social distancing óta úgy tűnik, hogy a kérdés eldőlt, egy robot nem tud megfertőződni, vagyis 1:0 a gépek javára.
A járvány következményeit még csak sejtjük
A feszített munkatempó, az átlagosnál több haláleset látványa, az újfajta vírussal szemben érzett tehetetlenség és a szokásosnál megterhelőbb napi helytállás miatt a járvány alatt, illetve lezajlása után akut, vagy akár krónikus poszttraumás stressz-szindróma is várhat az egészségügyi dolgozókra – mondta lapunknak Dr. Almási Kitti klinikai szakpszichológus.
Játékötletek kicsiknek és nagyoknak
A szabadidő eltöltésének egyre népszerűbb formája a társasjáték. A számítógépek megjelenésével, a technikai fejlődéssel a társasjátékok veszítettek értékükből és jó időre a sarokba kerültek porosodni, ma azonban újra virágkorukat élik!
Túl akarod élni a karantént?
Ha eddig nem voltatok olyan típusok, akik napi meditációval támogatják a lelki és mentális egészségükért, a mostani időszakban megéri kipróbálnotok.
"Mit nekünk egy koronavírus!" - mondják a helyi erős emberek
Egyfajta életmód tanácsadó szerepben tetszeleg mostanában néhány helyi diktátor, akik meg vannak győződve arról, hogy ha ők úgy gondolják, a vírus kicselezhető.
Karantén-generáció: elmaradhat a baby-boom
Megoszlanak a vélemények arról, hogy milyen hatással lesz a párkapcsolatokra az összezártság. Van, aki szerint baby-boom jön, van, aki szerint a válások száma növekszik majd. A választ az idő fogja megadni, baby-boomra azonban nem számíthatunk.
A legfrissebb hoax: az 5G is terjeszti a koronavírust
Vészhelyzetben valahogy mindig képesek lábra kapni a legelképesztőbb összeesküvés elméletek is. A koronavírus járvány sem lehet ez alól kivétel, a legújabb sztori szerint a fertőzéshez és annak terjedéséhez valamiképp hozzájárul az 5G.
Fontos részletek derültek ki a 13. havi nyugdíjról
Egy hete tudjuk, hogy a magyar kormány a 13. havi nyugdíj visszaépítését tervezi. Az intézkedéssel kapcsolatban akadtak megválaszolatlan kérdések, melyeket lapcsoportunk tagjának felvetésére tisztázott a miniszter.
Itt lehet fogfájással jelentkezni a járvány idején
Bár a március 14-i kormányrendeletek értelmében még mindig szünetelnek a fogorvosi szolgáltatások, egy rendelő hiányt pótló listát állított össze, hogy Budapesten és Pest megyében hol teheti meg.
Elindultak az online darts-versenyek
Egy hete annak, hogy az idehaza is szépen gyarapodó darts-rajongók tábora megkapta a szomorú hírt, a koronavírus-járvány miatt júliusig nem láthatják kedvenceiket. Legalábbis a brit sportcsarnokokban, tízezres közönség előtt. A sportág vezetői ugyanis szélsebesen kitaláltak valamit, aminek következtében péntektől mégis nézhetünk dartsot a tévében. Elöljáróban annyit elárulunk: a dartsból nem lett e-sport!
5 stresszűző tea
A koronavírus járvány miatt amúgy is többet aggódunk a kelleténél, egy csésze természetes gyógytea lefekvés előtt sokat segíthet! Gyógynövények, amelyek felérnek a csodaszerekkel.
Karantén, bezártság, stressz – itt a megoldás: hallgassatok zenét!
Az egyedüllét és a bezártság óriásira növelheti a csendet körülöttünk, de bennünk is. Érdemes a feszültséget zenével oldani, és már a nap elején a hangulatunknak adekvát lejátszási listát összeállítani.
Családi filmajánló kisgyerekeseknek
Hetek óta együtt van otthon a család. de mindjárt itt a hétvége, amikor jó lenne, ha elutazhatnánk kicsit messzebbre az otthonunktól élvezni a ragyogó napsütést, a természet ébredését. Kisebb séták és túrák a közelben persze szóba jöhetnek, de a legtöbb időt továbbra is otthon kell töltenünk. Nézzünk együtt filmeket a kicsikkel!
83 ezer diák tehet írásbeli vizsgát
A koronavírus-járvány nemcsak a gazdaságot forgatta fel, de az oktatás területét is alaposan megbolygatta. Nagy kérdés volt, hogy mi lesz az idei érettségivel. Csütörtökön azonban erre is választ kaptunk.
Itt a japán cseresznyefavirágzás
Japánban javában tart a csereszenyefavirágzás, március végétől egészen május elejéig végig vonul végig a szigetországon, akár az egy sorba rendezett dominók, ahol az első darabot megbökve egymás után dőlnek el. Budapesten április 18-19-re jósolják a meteorológusok az ELTE Füvészkertjében a szirombontást, de a járvány miatt a hagyományos Sakura Ünnep most elmarad.
Dicsérjük a gyereket!
Mindannyian hallottunk már a pozitív megerősítés szükségszerűségéről. Arról, hogy a dicséret jó hatással van az önbizalomra, és még jobb teljesítmény elérésére serkent, nem mellesleg a szülő-gyerek kapcsolatot is építi.
Virtuális túrák a világ nagy múzeumaiban 1. rész
Játszva tanulhatunk együtt a gyerekkel. Ha egy kicsit is értjük, hogy mit jelent egy szín vagy forma egy festményen, akkor máris élvezetes a kiállításra járás, még ha virtuálisan is. Játékra fel!
Rajongók, akik vagyonokat fizettek érte
A hírnév nemcsak magukat a sztárokat, hanem a rajongókat is megrészegíti, ezzel magyarázható az, hogy miért fizetett valaki Elvis Presley hajáért, vagy éppen azért a levegőért amit Angelina Jolie és Brad Pitt belélegzett.
Most kiderült, hány szexpartnere van a magyaroknak
Te sem tudod eldönteni, hogy szexpartnereid száma vajon sok vagy kevés, elfogadható-e vagy sem? Bár utóbbi meglehetősen szubjektív elbírálás alá esik, egy friss kutatásból kiderül, mennyi az átlag.
Magyar találmány a mobiltelefonokra
Kutatók szerint az ú jtípusú koronavírus akár három vagy négy napig is életben maradhat a mobiltelefonok kijelzőin és más üvegfelületeken. Elméletileg mindig négy napra karanténba kellene helyeznünk a telefonunkat nyilvános használat után, vagy használjunk egy új magyar találmányt a kütyü fertőtlenítésére.