ÉLET-MÓD

83 ezer diák tehet írásbeli vizsgát
A koronavírus-járvány nemcsak a gazdaságot forgatta fel, de az oktatás területét is alaposan megbolygatta. Nagy kérdés volt, hogy mi lesz az idei érettségivel. Csütörtökön azonban erre is választ kaptunk.

Itt a japán cseresznyefavirágzás
Japánban javában tart a csereszenyefavirágzás, március végétől egészen május elejéig végig vonul végig a szigetországon, akár az egy sorba rendezett dominók, ahol az első darabot megbökve egymás után dőlnek el. Budapesten április 18-19-re jósolják a meteorológusok az ELTE Füvészkertjében a szirombontást, de a járvány miatt a hagyományos Sakura Ünnep most elmarad.

Dicsérjük a gyereket!
Mindannyian hallottunk már a pozitív megerősítés szükségszerűségéről. Arról, hogy a dicséret jó hatással van az önbizalomra, és még jobb teljesítmény elérésére serkent, nem mellesleg a szülő-gyerek kapcsolatot is építi.

Virtuális túrák a világ nagy múzeumaiban 1. rész
Játszva tanulhatunk együtt a gyerekkel. Ha egy kicsit is értjük, hogy mit jelent egy szín vagy forma egy festményen, akkor máris élvezetes a kiállításra járás, még ha virtuálisan is. Játékra fel!

Rajongók, akik vagyonokat fizettek érte
A hírnév nemcsak magukat a sztárokat, hanem a rajongókat is megrészegíti, ezzel magyarázható az, hogy miért fizetett valaki Elvis Presley hajáért, vagy éppen azért a levegőért amit Angelina Jolie és Brad Pitt belélegzett.

Most kiderült, hány szexpartnere van a magyaroknak
Te sem tudod eldönteni, hogy szexpartnereid száma vajon sok vagy kevés, elfogadható-e vagy sem? Bár utóbbi meglehetősen szubjektív elbírálás alá esik, egy friss kutatásból kiderül, mennyi az átlag.

Magyar találmány a mobiltelefonokra
Kutatók szerint az ú jtípusú koronavírus akár három vagy négy napig is életben maradhat a mobiltelefonok kijelzőin és más üvegfelületeken. Elméletileg mindig négy napra karanténba kellene helyeznünk a telefonunkat nyilvános használat után, vagy használjunk egy új magyar találmányt a kütyü fertőtlenítésére.

Most nem ismerhetjük meg előbb a tanítónénit
Több, mint egy hete, április 6-án, hétfőn megkezdődött az általános iskolai beiratkozás, a koronavírus-járvány miatt azonban másként zajlik, mint korábban: online minden intézhető, és a lakóhely szerinti körzetes iskola mindenkit automatikusan felvesz, aki nem jelzi, hogy másik intézményt választott.

Koronavírus: biciklis-paradicsomokká változnak a nagyvárosok
Valóságos reneszánsza lett a városi kerékpározásnak, amióta elterjedt az egész világon a Covid-19 járvány.

Párisz almája
Egy történet arról, hogy a digitális távoktatás sem jelent akadályt a kreatív pedagógusnak és az ambíciózus diákoknak, ha közös a cél. A végtermék már a youtube-on.
Miért is hal meg egyre több egészséges fiatal a koronavírus-fertőzésben?
Ahogy telik az idő, egyre többet tudunk meg a koronavírus által okozott betegségről. Viszont a kérdéseink száma is egyre gyarapodik. Ezek közül talán az egyik legkínzóbb, hogy miért is halnak meg egyre többen olyanok a járványban, akik teljesen egészségesek és az életkoruk sem indokolná, hogy valóban veszélyeztetetteknek számítsanak. A HuffPost újságírója megpróbált utánajárni a kérdésnek.
Ecclestone kilencvenhez közel lesz ismét apa
Bernie Ecclestone 89 évesen ismét apai örömök elé néz. Az F1 mogul ezzel egy igencsak exkluzív társaság tagja lesz, hisz Chaplin, Rupert Murdoch, Robert De Niro, Hugh Hefner, és Ronnie Wood is a hatodik ikszen túl vállalta be - igaz nem először - az apaságot.
Szükségünk van az ölelésre
Az érintés és az ölelés mindent legyőző hatalmáról közölt véleménycikket a Guardian. A téma most igazán aktuális, hiszen napjaink jó részét online kommunikációval töltjük, márpedig a személyes érintkezések hiánya mentálisan pusztító lehet.
Ne feledjük: ma van a magyar költészet napja - páros interjú
Nem éppen átlagos család az, ahol nem csak a családfő, de gyermeke is költészettel foglalkozik. Apa-lánya beszélgetés Kemény István József Attila-díjas költővel, valamint Kemény Zsófi íróval, költővel, slammerrel.
3 ok, amiért mégis jó lehet a korlátozott, karanténos ünnep
Ez az ünnep merőben más lesz, mint amit eddig megszokhattunk. Azonban mint sok minden másnak, ennek is meglehet a maga előnye. Mi rögtön hármat is mondunk.
Feltámadás koronavírus idején
Bár a mostani járványos időszak vélhetően fel fogja borítani a kialakult húsvéti ünnepi rendet is, azért érdemes felidézni legalább a hagyományt, hogy lélekben meg tudjuk ünnepelni az egyik legbensőségesebb keresztény ünnepet.
Koronavírus: segítenek a házi kedvencek
Mentális és fizikai egészségünkre jótékony hatással vannak a háziállatok, ez köztudott. Most, hogy a koronavírus miatt a bezártság igencsak próbára teszi az idegeinket, bizony jól jönnek odahaza a házikedvencek.
Őszintén a gyermekek hazai helyzetéről
Immár negyedik alkalommal készült el a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány Gyermekjogi jelentése, amiből többek között az is kiderül, hogy a magyar gyerekek is aggódnak a klímaváltozástól, közel felüket zaklatták már interneten, a lelki segély-vonalakra napi három-négy öngyilkossági krízis jut el vagy hogy a 0-2 éves korú gyerekekből minden 100 él gyermekotthonban vagy nevelőszülőknél.
Könyvajánló nagykamaszoknak
A 16 éves vagy annál idősebb korosztályt nyugodtan nevezhetjük Harry Potter generációnak. Ők azok, akik Rowling varázslatos világán nőttek fel, és talán nem túlzás kijelenteni, hogy az első komolyabb olvasmányélményeik is Harryhez köthetők.
Fényfestési pályázat iskolásoknak
Négy évvel ezelőtt egy oroszlán sétált végig a Duna-parton, most a LaLuz Visuals csapata gyógyító és védelmező fantázia lények teremtésére, alkotására ír ki pályázatot a koronavírus-járvány miatt otthon tanuló általános- és középiskolás tanulók számára.
Veszélyhelyzeti exkluzív interjú Szűcs Gabi énekesnővel
Szűcs Gabi EMeRTon- és Fonogram díjas énekesnővel, a Cotton Club Singers alapító tagjával a szabadúszó-lét kiszolgáltatottságáról, a jubileumokról, életre szóló döntésekről, fentről és lentről, csücsörítésről, munkáról és természetesen arról beszélgettünk, hogy március 11. a veszélyhelyzet kihírdetése hogyan változtatta meg a hazai popéletet.
Könyvajánló 13-15 éveseknek
Oké, tudjuk, a kamaszokra nem éppen a könyvolvasás jellemző, de azért ne vonjunk átlagot! Van azért jócskán közöttük is, akik még szívesen lapozgatnak a papíralapú művekben. Épp ezért nem is bíztuk a véletlenre: a kamaszoknak ajánlott három könyvet nem más, mint egy kamasz javasja kortársainak.
Szinte minden meddőségi centrum leállt (frissítés)
A koronavírus-járvány miatt csapot-papot otthagyva zártak be a meddőségi centrumok, tisztelet a kivételnek. Úgy tudjuk nem sok, mindössze két ilyen van jelenleg, a Versys Clinics-Humán Reprodukciós Intézet és a Róbert Magánkórház. Érintett pácienst, a Versys Klinika vezetőjét és munkajogászt kérdeztünk az áldatlan állapotokról. Frissítés: egyik állami meddőségi centrum sem zárt be, csupán speciális munkarendben látja el a feladatait lehetőség szerint csökkentve a személyes konzultálások lehetőségét ezzel is csökkentve a megbetegedés esélyét.
Karanténnapok: "egyszer ránk szakad majd az élet "
Az önkéntes karantén 21. napja, ami azt is jelenti, hogy két hét fórban vagyok az elrendelt korlátozásokhoz képest. Szubjektív beszámoló.
Új kór a pszichiátrián
A koronavírus-járvány magyarországi elterjedése alaposan felforgatta a pszichiátriai betegek életét, de az ellátás egész rendszerét is. Időközben megjelentek a rendeléseken a vírusfóbiások, a kórházak pszichiátriai osztályain a személyes kapcsolatok megszakadása a korábbiaknál is nehezebb helyzetet idézett elő, miközben az orvosokon és az ápolószemélyzeten hatalmas lett a nyomás. Sőt, a lapunk által megkérdezett egyik pszichiátert épp a cikk készülésekor diagnosztizálták koronavírussal.
Könyvajánló karantén idejére 10-12 éveseknek
Igen szerencsések vagyunk, ha a 10-12 éves gyerekünk hajlandó könyvet venni a kezébe! Ebben az esetben nincs más dolgunk, mint életben tartani a lelkesedését azzal, hogy újabb és újabb olvasnivalóval állunk elő. Íme 3 tipp kiskamaszoknak.
Nagy tanító a koronavírus-járvány
A világjárvány az egész emberiséget olyan kihívások elé állítja, amikor nincs idő hezitálni, egész egyszerűen le kell vonnunk a tanulságokat.
Titkos légyottok karantén idején: a szeretők bíznak a folytatásban
A koronavírus-járvány miatti korlátozások az élet minden területét és mindenki életét befolyásolják. Az egyedülállók, az együttélők mellett a viszonyokra is hat a karantén. Az, hogy mit gondolnak a kialakult helyzetről az érintettek, egy friss felmérés árulkodik.
A függetlenség küszöbén: levelet írt Harry herceg és Meghan Markle
Elérkezett a függetlenedés pillanata a házaspár életében, így a királyi család propagandagépezetétől is szépen lassan elszakadnak, köztük a hivatalos hercegi Instagram is leáll.
Könyvajánló 7-9 éveseknek
A digitális munkarend, vagy az otthoni tanulás idején kiemelten fontos, hogy ne a különböző eszközök előtt töltsük az összes időnket. Három könyvet ajánlunk, amik leköthetik a kicsiket, esetleg még az olvasást is megszerethetik általuk.
Koronavírus: a GVH figyelmeztetése
Az emberek hiszékenyek, Ezért jó, hogy a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) a COVID-19 járványra tekintettel március 19-20-án átfésülte a vírusellenesnek hirdetett termékeket, valamint védőmaszkokat kínáló webshopokat. Voltak, akik fent akadtak a szűrőn.
Koronavírus: az allergiásokra veszélyesebb
A jelenleg zajló koronavírus járvány időben egybeesik a tavaszi pollenszezonnal, így a virágporra érzékenyek kettős veszélynek vannak kitéve. Alapbetegségük, ami legtöbbször valamilyen krónikus felső légúti betegséggel, gyakran pedig asztmával párosul, a járványnak fokozottan kitett csoporttá teszi őket. Szakértőket kérdeztünk.
Egyre nő a szakadék
A legfrissebb számok egészen elkeserítőek: nőként egyre kevesebbet ér a munkád a férfi kollégáidnál. A helyzet a jelek szerint folyamatosan csak romlik.
"Ragyogó rügyre ült le most a nap"
Vénuszról, Mars kedveséről kapta nevét ez a most induló, kedves, szeszélyes, szerelmes hónap, az április. Latin áttéttel a név megnyitást, feltehetően kikeletet jelent. Fázósan, de fiatalosan ébredjünk, mert most indul az év egyik legcsodálatosabb 30 napja! Radnóti Miklós segít ebben gyönyörű soraival.
Pilóták, figyelem! Ez nem leszállópálya!
Bármilyen bámulatos is a XXI. század, erre jobb megoldást még nem sikerült találni. A szeszélyes áprilisban mindig előfordultak fagyok, de a klímaváltozás miatt egyre szélsőségesebb időjárás köszönt a természetre, így a gyümölcsfákra is. Amikor pici voltam, a Kovács nagypapa sem csinálta másként a kertben...
Nem kell lemondanod a randikról a járvány idején sem
Lehet, hogy egyedülállóként úgy érzed, a járvány végéig magányra ítéltettél, ám ebben tévedsz. Ez az időszak lehetőséget teremt arra ugyanis, hogy a békeidőkben jellemzőnél sokkal többet beszélgessetek a kiszemelteddel. Sőt, van egy jó hírünk: a randikról sem kell lemondanod, és még a korlátozási szabályokat is betarthatod.
Torma - óra
Sajnos csak húsvét közeledtével csapunk a homlokunkhoz, hogy hopp, kellene egy kis torma is! És még ha tudnátok, hogy mi mindenre jó! Elég, ha annyit mondok, kétszer annyi C-vitamint rejt, mint a citrom! Nézzük, csak mit tud ez a nálunk is már 800 éve termesztett gyógynövény?
Így vigyázz magatokra, ha várandós vagy
A koronavírus-járvány közepette mindenkinek fokozottabban kell ügyelnie bizonyos szabályok betartására. Ha babát vársz, ez rád különösen igaz.
Zuhanórepülésben a hőmérséklet!
Hétfőn hidegfront vonult át felettünk, mögötte megkezdődött a hideg levegő beáramlása. Mostantól az ízületesek fognak legjobban szenvedni.
Üres szállodák – világító ablakok
Közös kampányt indít a Fővárosi Önkormányzat és a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége. Az üresen álló budapesti szállodák ablakaiban sötétedés után a 4U! üzenetet küldenek. A For You!, vagyis az Érted! Értetek! feliratot a szobák fényei adják ki. Budapest ezzel az apró és mindenki számára érthető gesztussal próbál szolidáris lenni a világ többi városával, ahol hasonló gondokat eredményez a koronavírus okozta válság.
Gyuri bácsi otthon marad, ezt kéri az idősektől
A koronavírus-járvány terjedését úgy tudjuk megfékezni, ha betartjuk az előírásokat, és otthon maradunk! Ezt üzeni Szabó Gyuri bácsi, a bükki füvesember is az olvasóknak.
Koronavírus és kreativitás
"Békeidőkben" természetesen a Greenroom sem betegségekkel foglalkozik, megrendelői között bank, popzenekar, élelmiszeripari cég, nagy stratégiai vállalat, felsőoktatási intézmény és még számtalan ügyféllel tolják az évet, most azonban a koronavírus járvány ihlette meg a csapatot. Hasznos kreatívságok.
26 éves tűzoltó lett az ország Erős Embere
Juhász Péter, a 26 éves mádi tűzoltó komoly sérülésből felépülve fordult újra a versenyzés felé, azóta évről évre tarol a legkülönbözőbb versenyszámokban. Mondani sem kell, az erős emberek ebben a szezonban zárt ajtók mögött vetélkednek egymással, de vajon idén is a mádi tűzoltó lesz az országos bajnok?
Koronavírus és demencia
Krízishelyzetet teremtett a koronavírus-járvány mindannyiunknak. Sokan azok közül, akik személyes gondoskodást nyújtanak egy Alzheimer-kórral vagy más demenciával élő szerettüknek, most még nagyobb aggodalommal tekintenek a jövőre. A brit Alzheimer Társaság összegyűjtötte a legfontosabb tennivalókat, melyekkel támogathatjuk demens hozzátartozónk egészségének megőrzését.
Bébibumm a fővárosban
Öt óriásvidra kölyök született a Fővárosi Állat- és Növénykertben. A Dél-Amerikában őshonos, veszélyeztetett állatfajt most először sikerült magyarországi állatkertben szaporítani. Budapesten már hatodik éve foglalkoznak óriásvidrákkal, a kölykök szülei, Cumana és Madidi viszont csak múlt ősszel kerültek össze. Találkozásuk igazi szerelem volt első látásra, így az állatkerti szakemberek kezdettől fogva nagyon bíztak abban, hogy a párnak előbb-utóbb kölykei születnek.
Igazi polihisztort ünneplünk
Alkalmi bélyeg kibocsátásával tiszteleg Zrínyi Miklós költő, hadvezér, politikus, hadtudós előtt születésének 400. évfordulója alkalmából a Magyar Posta. A miniatűr grafikai alkotás Lázár Szilvia alkotta.
Kisokos munkavállalóknak a kijárási korlátozáshoz
Kijárási korlátozást vezetett be a kormány Magyarország egész területére március 28. és április 12. között. Az ismert HR-szolgáltató és munkaerő-kölcsönző vállalata összegyűjtötte a munkavállalókat érintő legfontosabb tudnivalókat.
Tartsuk kordában az időskori cukorbetegséget
Civilizációs betegségnek számít a cukorbetegség manapság. Kialakulása összefügg a környezeti hatásokkal, stresszes, mozgásszegény élettel, helytelen táplálkozással, káros szokásokkal és genetikai tényezőkkel. Napjainkban a társadalom elöregedése és a korszerű terápiás lehetőségek következtében egyre több az idős cukorbeteg. Életkoruk okán számos nehezítő körülmény jelentkezik a betegség kezelésekor, ezért fontos, hogy az érintettek kövessék orvosuk tanácsait, és pontosan betartsák az előírt terápiákat.