Dér Ágnes cikkei

Kedvencem a kajszi!
Imádom a sárgabarackot! A kedvenc gyümölcsöm. A piacokon járva már kidolgoztam egy technikát, hogy megtaláljam a legzamatosabbat. Minden árustól csak egy-két szemet veszek. Míg körbejárok, tesztelek és a nagyobb mennyiséget ott vásárolom meg, ahol a legfinomabb a kajszi. Sajnos, évek óta nem tudok annyit enni belőle, amennyit szeretnék. A szélsőséges időjárás, a fák virágzása idején támadó fagyok megtizedelik a termést. S bár most a sárgabarack szezon közepén járunk, idén még nem találtam igazán kedvemre való kajszit. Lehet, hogy ez a hiányérzet inspirált arra, hogy megosszak veletek néhány érdekességet erről a gyümölcsről.

Lokodi Ákos séf újra a porondon - gördülő grill-cirkusz
Lokodi Ákos séf a Konyhafőnök tévéműsorban lett országosan ismert. Az elmúlt néhány évben kidolgozott egy saját kolbász-termékcsaládot, közreműködött egy nemzetközi szakácskönyv elkészítésében, a Covid korlátozások idején saját YouTube csatornát indított Karantén Kitchen címmel. Néhány hete pedig, a nyitásnak köszönhetően újra porondra lépett. A Club Aliga Aligha kertjében nyitotta meg új bisztróját, ez a Rolling Grill Circus by Lokodi chef.

Adriai anzix - Sibenik
Sibenic csendes. Különösen reggel 7-kor. A 6.20-as hajóval jöttünk át Prvic szigetről, körülnéztünk a piacon. Kedvelem ezeket a kora reggeleket. Még hűvös a levegő, de a tiszta napfényben már ott van a későbbi forróság ígérete. Üresek az utcák, nincs turista áradat (most amúgy sincs), csak a helyiek sietnek beszerezni az aznapi ebédre, vacsorára való friss halat, zöldséget. Még langyos a burek, a kávé illata úszik a levegőben, a nyitásra készülő kávéházakban pakolják ki a székeket a teraszokon.

Hihetetlen, de igaz történetek a Balatonról
Ezen a héten számtalan érdekességet gyűjtöttünk össze nektek a Balatonról. Néhány legendát is felidéztünk. Most következzenek a tények. Sokkal érdekesebb úgy fekete kagylót gyűjteni, ha tudjátok mi az a kecskeköröm, vagy úgy kóstolni a szürkebarátot Badacsonyban, hogy tudjátok honnan származik a neve.

Védjük együtt a Balatont!- Nők a Balatonért Egyesület
A Balatonhoz mindannyian kötődünk valamilyen kellemes emlékkel. Gyerekkori családi nyaralások, éjszakai fürdőzések, bulizás a barátokkal. A legtöbben minden évben felkeressük a magyar tengert. Legtöbbször csak a jót éljük meg a forró nyarakon. Ám akik ott élnek, a Balaton árnyoldalait, nehézségeit is látják. És szerencsére sokan vannak olyanok, akik nap, mint nap tesznek is azért, hogy a tó és környéke még sokáig élhető, pihentető környezet maradjon. A Nők a Balatonért Egyesület tagjai már 26 éve ezért dolgoznak, mindannyian társadalmi munkában.

Balatoni legendák
A Balaton, azaz a magyar tenger Közép-Európa legnagyobb tava. A földtörténeti középkorban jött létre. A tó mérete és alakja is folyamatosan változott az idők folyamán. Történetét évszázadok óta kutatják a tudósok. Ám a tények mellett számtalan legenda is született a Balatonról, ezek közül olvashattok most néhányat.

A Balaton krónikása - Kovács Emőke
Kovács Emőke két évtizede kutatja a Balaton történetét, négy könyve jelent meg eddig a tóról. Azt szeretné, ha végre túllépnénk a sör-lángos-gumimatrac sablonon, mert a Balaton ennél sokkal többet jelent és kínál.

Erdély szerelmese a világjáró fotográfus – Kása Béla
Csendes, szemlélődő ember Kása Béla. Figyel és ritkán szól. Beszélnek helyette a képei. Amikor mégis mesél, lehetetlen nem figyelni rá. A nyomorból a fényűző jómódig jutott tehetségével, de nem ejtette rabul a csillogó felszín. A dolgok nem is, az emberek mélye érdekli. Bejárta és végigfényképezte a fél világot, a szíve mégis, újra és újra, Erdélybe húzza. Mondhatnám, hogy az élettörténete következik, de ahhoz kevés itt a hely. A következő néhány bekezdés azonban sokat elárul róla.

Nagy Fruzsina színésznő szeretne magyarul is játszani
Balett táncosnak készült,de már gyerekkorában felfedezték színészi tehetségét. Több filmben játszott gyerekszínészként. Az egyetemen angol szakon tanult, előbb Budapesten, majd Oxfordban. Így nyelvi akadálya nem volt annak, hogy megvalósítsa az álmát és a legjobbaktól tanuljon színészmesterséget - New Yorkban. Ígéretesen indult a karrierje, a filmvásznon és a színházakban is. Ám a szerelem kedvéért mégis otthagyta az "álomgyárat". Kíváncsiak voltunk hol tart most? Nagy Fruzsina színésznő mesél a sikerekről, a feladatokról és a vágyakról.

A szecesszió dresszkódja a Ráth György-villában
Ráth György a budapesti Iparművészeti Múzeum alapítója és első igazgatója volt. Bár a jogi pályán futott be szép karriert, szenvedélyesen gyűjtötte a muzeális értékű könyveket és iparművészeti tárgyakat. Még halála előtt az államra hagyta ezer darabos, felbecsülhetetlen értékű műgyűjteményét. A Városligeti fasorban álló villája ma a múzeum kiállítóhelye. Az eredeti bútorok, berendezési tárgyak miatt is érdemes felkeresni az épületet, különösen, hogy nemrég a szecesszió viseleteteit bemutató időszaki kiállítás is nyílt benne.
Hódíts kalapban!
100 évvel ezelőtt egy nő nem mehetett ki az utcára fedetlen fejjel. Nemhogy az évszakoknak, de napszakoknak is megvoltak a „kötelező” kalapjai. Aztán, ahogy gyorsult a tempó, lazultak az erkölcsök, egyre inkább kikopott az öltözködésből a kalap. Az 50-60-as években még volt egy-egy darab az elegáns nők ruhatárában, később már jóformán csak az esküvői toalettekben fordult elő. Ezért is keltette fel a figyelmemet egy oldal az Instagramon, ahol gyönyörű, vagy épp bohókás kalapok, fejdíszek sorjáznak. Így találtam rá Kántor Erikára, a Crazy Teatime szalon tulajdonosára.
Így mesélnek a magyar sztárok
Az UNICEF Magyarország új programjában Berg Judit írónő ismert mesefigurái kelnek útra, két kis dínó mutatja be 12 távoli országban élő gyerekek hétköznapjait. Míg a két mesehős újabb kalandokért járja a világot, addig idehaza számos híresség fogott össze, hogy felhívják a figyelmet a mesék fontosságára. Szinetár Dóra szerint a szülő hangja mindennél többet jelent egy gyerek számára, Béres Alexandra pedig azt emelte ki, hogy a közös mesélésnél jobb kapcsolódási pontot el sem tud képzelni a családok életében.
Bach és James Bond egy orgonán
Rákász Gergely 15 évesen, az ország legfiatalabb koncertorgonistájaként adta első hangversenyét. Látványkoncertjeivel új műfajt teremtett, tízezrekhez hozta közel a klasszikus zenét és a orgonát. Fellépésein nemcsak a játékával, de a zeneirodalomból vett érdekes háttértörténetekkel is szórakoztatja a közönségét. A Covid utáni bezártságból kiszabadulva, a tatai Eszterházy kastélyban találkozott újra személyesen a hallgatósággal. Ez volt a Lords of the Organ „CASTLE EDITION” koncertsorozat első állomása.
Bor és munka? Elválaszthatatlan!
Úgy tartja a mondás: csináld azt, amit szeretsz, és soha nem kell dolgoznod! Ez jut eszembe, ahányszor csak a BorPortré adásait nézem, vagy Kocsis-M. Brigitta újságíró, műsorvezető írásait olvasom. Egy fiatal, vonzó nő, aki nem a külsejével ejt rabul (legalábbis engem nem), hanem a felkészültségével, igényességével, stílusával. Beszélgetéseinek elmaradhatatlan kísérője mindig egy pohár magyar bor. Legújabb ötlete, ami most mutatkozik be az online térben, az Országos Bortúra applikáció. A magyar borvidékek, pincészetek megismeréséhez nyújt kézzel fogható segítséget. De Brigi nemcsak erről mesél...
ÉLETMENTŐK
Egy működő társadalomban helye van a civileknek. Sőt! Egy társadalom civilek, civil szervezetek nélkül nem is igazán működőképes. Kipótolják, kiegészítik azokat a tevékenységeket, amelyeket az állam már nem tud elvégezni. Ahogy a bölcsesség is szól: egy ember igazi mércéje az, hogyan bánik azzal, aki nincs hasznára. Civil Negyed rovatunkban hetente bemutatunk egy szervezetet, amely abban segít, hogy a világ mindenki számára élhető legyen. A Várva Várt Alapítvány tagjai azt vallják, hogy „az emberi élet felbecsülhetetlen, egyetlen és megismételhetetlen.” Azért dolgoznak, hogy minden megfogant életet várva várjanak!
Mezőffy Tamás, a virágok mágusa
Mezőffy Tamás világ legnagyobb metropoliszait járta végig, hogy végül – de nem utolsóként – Iborfiára, Magyarország legkisebb falujába jusson. A virágdesigner, enteriőr Európa-bajnoki címet szerzett, majd a virágkötő világbajnokságon bronzérmes lett. A legnevesebb virágkiállítások ünnepelt sztárjaként tartott bemutatókat. Hogy mégis miért egy csendes, apró zalai falucskában találtam rá, az kiderül a következő beszélgetésből.
Okosabbak leszünk-e Mozarttól?
Évezredek óta foglalkoztatja az emberiséget a kérdés, miként hat a zene a szellemi-lelki fejlődésre. A máig legnagyobb visszhangot kiváltó kutatás eredményei „Mozart-hatásként” híresültek el a 90-es években, amelyek szerint a bécsi klasszikus szerzőt hallgatva amerikai egyetemisták jobban teljesítettek egy IQ-teszten. Az eredményeket azóta sokan vitatták. Most a Liszt Ferenc Kamarazenekar kezdeményezésére készült felmérés is azt bizonyítja, hogy a klasszikus zene pozitív hatást gyakorol a gyerekek teljesítményére, legyen szó alkalmi zenehallgatásról vagy több éven át tartó zenetanulásról.
A legszebb traktoroslány
Kollár Vivien otthona egy kis Somogy megyei faluban, Öreglakon van. Most folytathatnám azzal is, hogy a lány a 21 éves fiatalok hétköznapi életét éli. De ez nem így van! Divattervezőként végzett, megjárta Milánót, majd inkább traktorra ült és azóta földet művel. Tudatosan készül arra, hogy egyszer átvegye édesapjától a gazdaság irányítását, mert, ahogy mondja, ez az élete.
Újabb Rippl-Rónai rekord
220 millió forintos Rippl-Rónai-életműrekord a Virág Judit Galéria szerdai, 66. aukcióján! A Piacsek bácsi a Niklay lányokkal című festmény 100 millió forintos kikiáltási árról indult.
Gyermekek, dalok, szerelem
Csemer Boglárka, művésznevén Boggie, Parfüm című dalának videoklipjével vált világszerte ismertté. Ő képviselte Magyarországot a 2015-ös Eurovíziós Dalfesztiválon Bécsben a Wars for Nothing című dalával. Eddig három lemeze jelent meg, most dolgozik a negyediken. Hogyan vészelte át az elmúlt másfél év nehézségeit, miről ír dalokat mostanában? Ezekről és a művészlét - magánélet kényes egyensúlyáról is beszélgettünk.
Csúcsminőség sallangok nélkül
Szeretek jókat enni! Szeretem megadni a módját is, ha lehet. Ezért volt nagy öröm, amikor a legutóbbi születésnapom alkalmából nagylányom meglepetés vacsorára hívott. Újpesti címet kaptam, mi tagadás, már ezen meglepődtem. De bizton állítom, azért az élményért, amit az ember az Ételműhelyben kap, érdemes a felkapott belvárosi éttermek helyett az eldugott Szent István téri lakásétterembe menni. Ismerjétek meg Hack–Iklódi Dórát és Hack Barnabást, amint csak lehet, személyesen is!
160 éve született a magyar festőfejedelem
A festőművész születésének 160. évfordulója alkalmából a Magyar Nemzeti Galéria online tárlatvezetéseken is bemutatja Rippl-Rónai József művészetét. A program résztvevői megtudhatják, hogyan jutott el az ifjú művész Kaposvárról Munkácsy Mihály műhelyén át a legnagyobb párizsi szalonokig, és hogy miként lett a szecessziós törekvések egyik legfőbb képviselője.
Ricsétől Hollywoodig
Hogyan lett egy apró magyar falu árvájából az amerikai filmgyártás mogulja? Zukor Adolf életének története olyan, akár a legkisebb fiúé a meséből: világgá ment és sok munkával, leleménnyel megcsinálta a szerencséjét. Sokan álmodoznak erről a fordulatról, de csak keveseknek sikerül. Adolf Zukor, a Paramount Pictures alapítója e kevesek közé tartozik.
Égig érő jó szándék
Ebben a rovatban minden héten egyesületeket, alapítványokat, vagy akár magánembereket mutatunk be, akik önzetlenül segítenek támogatásra szoruló embertársaikon. Ma egy nem mindennapi kihívásról és gesztusról számolunk be.
A Dassler-fivérek története
Adidas és Puma. Ezt a két márkát azok is ismerik, akik még életükben nem sportoltak egy percet sem. Mindkettő születése a Dassler-fivéreknek köszönhető, akiknek kalandos életéről film is készült. A világmárkák atyjainak történetét mutatja be, amely valóra vált álomként indult és testvérháborúba torkollott.
Nyitás - újra látogathatók a múzeumok
Az enyhülő járványügyi korlátozásoknak köszönhetően újra látogathatók a közgyűjtemények, a Szépművészeti Múzeum már tegnap nyitott, a Magyar Nemzeti Galéria pedig mától látogatható, akárcsak két tagintézménye, a Vasarely Múzeum és a Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum.
Borbás Marcsi hétköznapjai az Őrségben
Az egész ország "Borbásmarcsija" sikeres műsoraival vált szinte mindenki családtagjává. Népszerűsége titka többek között, hogy közvetlen, természetes, bármit is csinál, mintha csak nekünk magyarázná. A pandémia elején az Őrségbe költözött, de ez nem azt jelentette, hogy a munkával is felhagyott. A hét minden napján dolgozik, egy.hu oldala dübörög az online térben, új könyvét készíti elő és közben olaszul tanul. Hogy csinálja?
Lehoczky Zsuzsa a Nemzet Színésze
A társaság április 16-án veszítette el alapító tagját, Törőcsik Marit. A tagság ma délután egy órás tanácskozás után hozta meg döntését: Törőcsik Mari helyére Lehoczky Zsuzsát választották a Nemzet Színészének.
Egyedi látásmód, technikai tudás és szenvedély Milan Radisics képein
Szerb édesapjától kapta különös csengésű nevét, édesanyjától pedig a magyar nyelvet. A Vajdaságból származó művész évtizedek óta Budapesten él, de élete fontos helyszíne a Vértes is. Beutazta a világot és bárhol jár, a fényképezőgép ott van a kezében. Képeit, ha már láttuk egyszer, bárhol felismerjük.
Bőrápolási alapok minden korosztálynak
Az arcápolás a napi rutinunk része, hiszen minden nő számára fontos, hogy arcbőre üde és ragyogó legyen. Kevesen veszik azonban figyelembe, hogy a korunkkal nemcsak a bőrünk állapota, de igényei is megváltoznak. Hiszen mást kíván egy húszéves és mást, egy ötvenéves nő arcbőre.
Öntözz okosan!
Bár nehezen köszöntött be idén a tavasz, talán májusban már igazi meleg napok várnak ránk. Ami viszont biztos, hogy hétről-hétre nő a napsütéses órák száma, így a növényeknek megfelelő mennyiségű vízre lesz szüksége. Megyeri Szabolcs kertész a héten abban ad hasznos tanácsot, hogyan tudunk felkészülni a szárazabb napokra.
Nem a gyémánt a legértékesebb
Renigem: a név mögött egy házaspár áll, Devcsics-Pásztor Renáta és Devcsics János. Akik „becsületes” civil foglalkozással a hátuk mögött, a negyvenes éveik elején döntöttek úgy, hogy mernek nagyot álmodni. Drágakő készítéssel foglalkoznak. Felkutatják a nyers köveket a világ bármely tájáról. Gondos tervezés után a legszebb formákra csiszolják, és akár ékszerbe is foglaltatják.
Ez volt a nők éve az Oscar-díj történetében
Hazai idő szerint kora reggel, hat óra előtt néhány perccel véget ért a 93. OSCAR díjátadó gála. Vörös szőnyeges felvonulás nélkül, két helyszínről, online bejelentkezésekkel. Negatív koronavírus teszt és maszk volt a belépő azoknak, akik elmentek a ceremóniára. Nem csoda, hogy nem ez volt a legpörgősebb gála az Oscar történetében.
A világhírű énekes az amerikai vendéglátósokat segíti
Az Angliában született, ám hosszú idő óta Olaszországban is élő szupersztár, Sting megnyitotta borászatának kapuit pár szerencsés és sokat fizető érdeklődő számára. A látogatásokból befolyó összeget a zenész a Covid által sújtott amerikai vendéglátósok megsegítésére ajánlotta fel.
Egészséges, kalóriaszegény és nagyon finom
Itt a spárga szezonja! Ami az ókori Rómában még csak a kiváltságosok eledele volt, mára egyszerűen beszerezhető a boltokban, piacokon. Sokan még mindig idegenkednek attól, hogy felvegyék az otthoni étlapra, pedig roppant egyszerű elkészíteni. Lehet belőle krémleves, köret, egytálétel, saláta, de akár szuflét is varázsolhatunk az asztalra. Ráadásul gyorsan. Íme, néhány érdekesség a spárgáról és hasznos tanácsok az elkészítéséhez, receptekkel.
Fuss szabadon!
Te is szeretsz szabadban futni? Ezzel nem vagy egyedül, főleg most, a járvány idején. A futás számos pozitív hatása mellett jó néhány veszélyt is rejt magában. Éppen ezért biztonságos szabadtéri futást népszerűsítő kampány indul, ami a futókra leselkedő parazitológiai és ortopédiai kockázatokra hívja fel a figyelmet.
Sikeres vállalkozás pandémia idején
Gáncsos Nikolett tíz évig dolgozott spa-menedzserként, amikor úgy érezte, nincs már hová fejlődnie az amúgy sikeres, elegáns cégnél. Egyre erősödött benne az elhatározás, hogy saját lábára áll. 2020 januárjában alapította egyéni vállalkozását, The Planner néven. Aztán beütött a Covid, de Niki nem bizonytalanodott el. Sőt! Az első év tapasztalatairól, sikereiről mesél.
Turek Miklós VERSSZÍNHÁZA
Turek Miklós 2000-ben diplomázott a Színház és Filmművészeti Egyetem színész szakán. Sikeres színházi előadások, filmek, televíziós sorozatok voltak már a háta mögött, közismert mégis a Budapest Bank Zoltán és Emese reklámsorozatával lett. 2004-ben állította színpadra első, csak versekből összeállított színházi monodrámáját Faludy György életéről. Ezzel új műfajt teremtett. A magyar költészet napján Turek Miklóssal a versek erejéről, a Versszínház sikeréről beszélgetünk.
A zene, az kell!
Radóczy Jusztina vagy, ahogy mindenki ismeri: Dzsászti, zenepedagógus és jazzénekes. És már író is. Mindig történik vele valami galiba, ezért úgy döntött, kiírja magából a nehézségeket és így lesz úrrá rajtuk. Mulatságos kalandjait saját blogjában osztja meg másokkal, példát mutatva, hogyan lehet jót nevetni azon, amin rosszabb esetben napokig bosszankodnánk.
Zománcok esti lámpafényben
Aki Pécsett jár, mindenképpen kanyarodjon be a belvárosi Papnövelde utcába, lehetőleg este felé. A Modern Magyar Képtárban nagyméretű zománcképeket olyan belső falakon helyeztek el, melyek az épület üvegfalán keresztül kívülről is láthatók, a leglátványosabban napnyugtakor, a műveket megvilágító lámpafényben.
Magyar származású tervezőnek köszönhető a léghajózás sikere
Hatalmas látványosság volt, amikor, ma épp 90 éve Budapest egén feltűnt a Zeppelin-léghajó. Március 29-én harmincezer ember vonult ki a csepeli reptérre, hogy láthassa a hatvan tonnás, hatalmas „ezüst szivart”, a Németországból érkező Graf Zeppelint. Azt azonban akkor is kevesen tudták, hogy az első légi utasszállító egy magyar feltaláló tervei alapján készült.
FALRA FEL! plakátaukció
A Plakátfiú és a Múzeum Antikvárium által szervezett ötödik Falra fel! árverésen a múlt századi magyar grafikusok remekeiből lehet válogatni és vásárolni. Ikonikus filmes, zenei, kiállítási, propaganda- és reklámplakátok, falragaszok, vagy éppen hirdetmények kerülnek kalapács alá.