Életforma.hu


Müller Cecília: leszálló ágba került az ötödik hullám

Müller Cecília: leszálló ágba került az ötödik hullám 

Bizonyosan leszálló ágba került a koronavírus ötödik hulláma - mondta az országos tisztifőorvos péntek reggel az M1 aktuális csatornán.
Szomorú hírt közölt Majka felesége

Szomorú hírt közölt Majka felesége 

Majoros Hajnalka, Majka felesége egyedül szilveszterezett férje és gyermekei nélkül, ugyanis karanténba került, mert másodszor is elkapta a koronavírust.
Vigyázz, mielőtt útnak indulsz! Ausztria hétfőtől ismét szigorít

Vigyázz, mielőtt útnak indulsz! Ausztria hétfőtől ismét szigorít 

Az új vírus-variáns, az omikron megfékezése érdekében vezetett be új és szigorúbb intézkedéseket Ausztria. Mondjuk a részleteket.
Új Covid elleni gyógyszert fejlesztenek magyar kutatók

Új Covid elleni gyógyszert fejlesztenek magyar kutatók 

Új Covid elleni gyógyszert fejlesztenek magyar kutatók, ami megakadályozhatja a súlyos, akár halálhoz is vezető szövődmények kialakulását. A laboratóriumi és az állatkísérleti kutatások első lépései alátámasztották a technológiával kapcsolatos várakozásokat. Ha a további állatkísérletek is sikeresek lesznek, akkor előreláthatóan 2023-ban kezdődhetnek a klinikai vizsgálatok.
Mennyire pontosak az otthoni COVID-tesztek? Íme az orvos válasza

Mennyire pontosak az otthoni COVID-tesztek? Íme az orvos válasza 

Most hogy a negyedik hullám felfutó ágban van, érdemes az otthon elvégezhető COVID-tesztekről tájékozódni.
Ajánlott a harmadik oltás terhesség alatt?

Ajánlott a harmadik oltás terhesség alatt? 

A COVID-19 oltások eddig is javasoltak voltak terhesség alatt, mivel ez a legjobb módja annak, hogy a kismama megvédje magát és a magzatot egy lehetséges fertőzés kockázataitól. De mi a helyzet a harmadik, emlékeztető oltással terhesség alatt? Bár hazai ajánlás még nincs, nemrég megjelent a hivatalos angol és amerikai ajánlás is a témában.
Koronavírus: a legrosszabb forgatókönyv is bekövetkezhet a negyedik hullámban

Koronavírus: a legrosszabb forgatókönyv is bekövetkezhet a negyedik hullámban 

Ha nem védekezünk az oltáson túl a korábban jól bevált eszközökkel, könnyen a legrosszabb forgatókönyvet élhetjük meg - véli Dr. Oroszi Beatrix a Semmelweis Egyetem epidemiológusa, járványügyi szakértője
Koppenhága a világ legbiztonságosabb városa

Koppenhága a világ legbiztonságosabb városa 

A koronavírus járvány alaposan átírta a legbiztonságosabb városokról eddig készült rangsort. Az ázsiai helyszínek, melyek eddig általában dobogósak voltak, most hátrébb kerültek. Dánia fővárosa, Koppenhága lépett az első helyre.
Itt az iskolakezdés, jönnek a betegségek - így előzhetjük meg őket

Itt az iskolakezdés, jönnek a betegségek - így előzhetjük meg őket 

Ahogy elindul a tanév, néhány napon belül sokszor tüsszög, köhög a gyerek, fáj a torka. Dr. Somi Ildikó gyermek fül-orr-gégész szakorvos szerint ilyenkor a nátha és annak szövődményei a leggyakoribb problémaforrások, de idén az erős allergiaszezon, sőt a koronavírus miatt is jobban kell figyelnünk a szokásosnál.

Repülés a Covid-járvány után 

A Covid–19-et követő válság súlyosan érintette a légi közlekedési szektort, ami most lassan kezd felépülni. Egy legfrissebb jelentés rávilágít néhány olyan egyedi kihívásra – a „berozsdásodott” pilótáktól kezdve a rovarinvázióig –, amellyel mind a légitársaságoknak, mind a repülőtereknek szembe kell nézniük működésük újraindításakor.

Harmadik oltás - miként tudhatjuk meg, hogy szükségünk van-e rá? 

Javában tart még a nyári utazási szezon, az uniós országok többsége pedig továbbra is igényli, hogy bizonyítsuk, kellő védettséggel rendelkezünk a koronavírus járvánnyal szemben. A teljes védettséghez azonban néhányunknak szüksége lehet a harmadik, úgynevezett emlékeztető oltásra is. Hogy megtudjuk, kell-e, érdemes teszteltetnünk magunkat. Praktikus információk következnek!

Harmadik oltás: mikor, kinek, mit? 

Bár teljes szakmai konszenzus nincs abban a kérdésben, hogy az úgynevezett megerősítő oltásra valóban szükség van-e a teljes védelemhez, annyi azonban nagy biztonsággal kijelenthető, hogy az idősek és azok, akiknek gyenge az immunrendszerük csak jól járhatnak, ha felveszik azt. Írásunkban praktikus információkkal próbálunk szolgálni azok számára, akik fontolóra veszik az újabb oltást is.

Negyedik hullám, kötelező oltás, újabb korlátozó intézkedések – mire számíthatunk a közeljövőben? 

A negyedik hullám előbb, utóbb hozzánk is megérkezik, a nagy nyári lazítás után pedig elgondolkodhatunk azon, milyen intézkedésekkel szállhatunk szembe az újra támadó kórral. Egyre több országban próbálkoznak azzal, hogy néhány foglalkozási csoportnál kötelezővé teszik az oltást, ugyanakkor a be nem oltottak esetében bizonyos jogokat készek megvonni, így esetükben kétségessé válhat például a színházak, a koncertek, az éttermek látogatása.

Itt a nagy maszk-dilemma: amikor az önvédelem és a környezet védelme áll egymással szemben 

A Covid-járvány ismét felhívta a figyelmet a műanyag hulladékok jelentős környezeti kockázataira. A vírushelyzetben használt és jelentős mennyiségű műanyagot is tartalmazó vizsgálati eszközök és orvosi maszkok az egyik legnagyobb környezetszennyezővé léptek elő. Az ellentmondás, úgy tűnik feloldhatatlan.

Házi kedvencek veszélyben - a covidos gazdák fertőzhetnek 

Két új kutatás szerint is a koronavírussal fertőzött emberek nagy eséllyel megfertőzhetik a velük együtt élő kutyákat és macskákat. Kanadai kutatók szerint a legveszélyeztetettebbek a gazdáik ágyában alvó macskák.

Így segített egy szigetszentmiklósi szépségszalon a Covid árvákon 

Szigetszentmiklóst alaposan megütötte a Covid. Sok volt a haláleset a településen, és sokan szenvednek még ma is a betegség hosszútávú következményeitől. A Gyöngyhaj Szépségszalon munkatársai ezért is határozták el, hogy segítenek a bajbajutottakon. A múlt vasárnap olyan munkanapot szerveztek, amikor a szolgáltatásaikért csak adományt fogadtak el. A nap végére összegyűlt több, mint 2 millió forintot pedig szétosztották három érintett, gyerekes család között.

Tekints távolabbra! 

Sokat hallunk arról, hogy a koronavírus fertőzésén átesett emberek milyen hosszútávú egészségromlásról számolnak be. De nem is kellett betegnek lenni ahhoz, a bezártságnak negatív egészségügyi következményei legyenek. A Financial Times cikkéből kiderül, milyen hatással volt pandémia az éleslátásunkra.

A járvány miatt elvesztették édesapjukat a gyerekek, most az ő ruháiból készült macikkal vigasztalódnak 

Bár sokan már hallani sem akarnak a covid-járványról, mégis vannak, akiket még mindig mélyen érintenek a járvány okozta veszteségek. Egy Csepelen élő édesanya férjét, három gyermekük édesapját vesztette el a vírus miatt. Az anyuka azóta mindent megtesz, hogy valahogy enyhítse a kicsik fájdalmát.

Konfliktusforrás lehet a szülők között, ha a pandémia miatt túlóvják csemetéiket 

Ki gondolná, hogy az a tény, hogy a felnőttek megkaphatják a koronavírus elleni oltást, míg a gyerekek bizonyos kor alatt nem, sajátos konfliktusokat generálhat. No nem a szülő-gyerek viszonylatban, sokkal inkább a szülők között, de alaposan megterheli a gyerekek egymás közötti kapcsolatát is. Hátráltatja a barátságok kialakulását, és szétrobbanthat már kialakult baráti kapcsolatokat is.

Nagy bajban vannak a baristák és a somellier-k 

Megbecsülni is nehéz, hány olyan munkavállaló van ma Magyarországon, akiknek az állása attól függ, a szagokat és az illatokat mennyire érzékelik jól. A koronavírus egyik legkorábbi jele, és hosszantartó következménye a szaglás és ízlelés képességének teljes, vagy részleges elvesztése. Utánajártunk, hogy a baristák, a sommelier-k és a cukrászok, azaz a három legérintettebb szakma képviselői miként élik meg mindezt. 

Hiány van oxigénpalackokból 

Arra kérik a nepáli hatóságok a Mount Everest hegymászóit, hogy a csúcsok meghódítása után ne hagyják a kiürült oxigénpalackokat a Himalája lejtőin, hanem hozzák vissza azokat, mert a koronavírus fertőzés terjedése miatt komoly hiány van belőlük a nepáli kórházakban.

Vuhan: tízezres koncerteken lazulnak a kínai fiatalok a Covid szülőhelyén 

Több ezren vettek részt a hagyományos wuhani könnyűzenei fesztivál, a Strawberry Music Festival szombati nyitónapján. Az esemény különlegességét az adta, hogy ebből a közép-kínai városból indult el a pár hónap alatt a pandémiává fejlődő Covid-19, és ez az a milliós megacity, mely először szenvedte meg a teljes lezárást is.  

Év végére forgalomba kerülhet a Pfizer Covid ellenes gyógyszere 

Akár már 2021 végén is forgalomba kerülhet az a vírusölő gyógyszer, melyet a Pfizer fejlesz a koronavírussal fertőzöttek kezelésére. A klinikai tesztek már folyamatban vannak.

Miért vagyunk feledékenyebbek és szétszórtabbak a járvány alatt? 

Már a tudomány is vizsgálja azt az állapotot, amit a mindennapi nyelv valahogy úgy igyekszik leírni, mint a tudat "ködös" állapota. Az okok szerteágazók, de kialakulásukban minden bizonnyal szerepet játszik az egy éve tartó helyzet, miben a Covid miatt élni kényszerülünk.

Alapítvány segíti majd a hazai Covid-árvákat 

Ugyan még csak pár napja jelentette be a köztársasági elnök, hogy magánvagyonából feleségével - 5 millió forintos induló összeggel - alapítványt hoz létre a koronavírus-járvány miatt szüleiket elvesztett gyerekek megsegítésére, a kezdeményezéshez már azóta is számos önkormányzat és híresség csatlakozott.

Romlik a munkavállalók mentális állapota 

Több mint egy éve tart már a koronavírus-járvány, és még mindig nem tudjuk pontosan, mikor kaphatjuk vissza a régi életünket. A bezártsághoz egyik napról a másikra kellett alkalmazkodnunk, a feltöltődést szolgáló utazások, szabadidős programok teljesen kiestek a hétköznapjainkból, a hosszú ideje tartó bizonytalan időszak pedig már nemcsak a magánéletünkre, hanem a munkánkra is erősen rányomja a bélyegét.

"Amikor festek szerelmes vagyok" 

Gurics Krisztina hosszú évekig hazánk legelismertebb divatmagazinjainak dolgozott, és bár érezte, hogy ideje lenne változtatni mégsem tette meg. Aztán a sors és a kialakult járványhelyzet megtette helyette. Kezdetben csak hobbi szinten festett, ma már ez az egyik bevételi forrása és műveit egyre többen keresik. Nyilván a váltás nem zajlott gond nélkül, de erről inkább meséljen ő maga.

Ide utaznak legszívesebben a magyarok idén nyáron 

Reprezentatív kutatás készült a felnőtt magyar lakosság utazási szokásairól. Az Everguest turisztikai tanácsadó cég megbízásából, a TÁRKI által készített felmérésben olyan magyar állampolgárokat kérdeztek, akik az elmúlt 2 évben legalább egy alkalommal többnapos belföldi, vagy külföldi turisztikai célú utazáson vettek részt. Nézzük az eredményeket.

A középiskolások a zárás legnagyobb kárvallottjai 

A járvány miatt bevezetett lezárás sokunkat hozott nehéz helyzetbe, de talán a korlátozó intézkedések leginkább azokat a fiatalokat viselték meg, akik most élik tinédzser éveiket. Számukra mindaz, ami éppen van, teljes mértékben ellentmond mindannak, ami az életkoruk alapján "kijárna" nekik. A szülők felelőssége ebben a helyzetben is óriási.

Sikeres vállalkozás pandémia idején 

Gáncsos Nikolett tíz évig dolgozott spa-menedzserként, amikor úgy érezte, nincs már hová fejlődnie az amúgy sikeres, elegáns cégnél. Egyre erősödött benne az elhatározás, hogy saját lábára áll. 2020 januárjában alapította egyéni vállalkozását, The Planner néven. Aztán beütött a Covid, de Niki nem bizonytalanodott el. Sőt! Az első év tapasztalatairól, sikereiről mesél.

Szakácskönyv az ízérzékelésüket vesztett Covid betegeknek 

Mostantól nem kell kétségbe esniük azoknak, akik a Covid miatt - részben, vagy egészben - elvesztették szag-, és ízérzékelésüket. Két angol séf ugyanis egy olyan, 17 receptből álló szakácskönyvet állított össze, melynek segítségével újra "életre" kelthetők ízlelőbimbók. A könyv az internetről is letölthető.

Többszervi gyulladást is okozhat gyerekeknél a Covid 

Egyre többet hallunk a gyerekek helyzetéről a járvány elleni harcban. Nem kell hozzáértőnek lenni, hogy rájöjjünk: a vírus nem válogat a korcsoportok között, csupán a fertőzöttek immunrendszere okozza a fertőzés lefolyásának különbségeit. Nagyon sok gyerek tünetmentesen, vagy enyhe tünetekkel vészeli át a betegséget, de ilyen esetekben is szükséges lehet sajnos a kórházi ellátás.

Egy mentős sem maradhat hamburger nélkül 

Talán többen is olvasták a hírt, hogy a húsvéti ünnepek alatt ismeretlen bejelentő panaszt tett két mentős ellen, akik megálltak hamburgert venni. A feljelentő tettét sokan tartották igazságtalannak és többen is a mentősök mellé álltak. Például a Zing Burger & Co. étterem hálózat is.

Titokzatos jótevők hálája 

A Covid-19 már több, mint egy éve életünk része. Rengeteg veszteség és fájdalom jár a nyomában. Az egészségügyi dolgozókat, pedig még a folyamatos túlterheltség is sújtja. Tegnap névtelen jótevők megható módon mondtak nekik köszönetet.

Táplálkozási ajánlás a Covid-ból gyógyulóknak 

A Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének ajánlást adott ki a Covid-betegség utáni regenerációhoz, hogy könnyebben magunk mögött tudhassuk a fertőzés időszakát.

Délben megáll Budapest 

Fővárosunk is csatlakozik ahhoz az európai kezdeményezéshez, amely a koronavírus-járvány áldozatairól való megemlékezés, illetve főhajtás mindazok előtt, akik a pandémia idejéna frontvonalban dolgoznak.

A COVID-19 a stressz és bizonytalanság felé taszította a gyerekeket 

Minden ötödik gyerek szorong és boldogtalan a mostani járvány sújtotta helyzetben - derül ki öt gyermekjogi szervezet közös vizsgálatából.

Oktatási szükségállapotot eredményeznek az iskolabezárások 

Világszerte több mint 168 millió gyermeket érintettek a pandémia miatti iskola bezásárok az elmúlt egy évben. Az UNICEF szerint oktatási vészhelyzet van, amely a legkiszolgáltatottabb gyerekeket érinti leginkább. A szervezet ezért egy különleges installációval hívja fel a döntéshozók figyelmét arra, hogy mennyire fontos lenne nyitva tartani az iskolákat.

Élettörténet: Földváry Eszter 

A bezártság, szabadságunk korlátozása az átlagembert is megviseli, hát még azokat, akiknek a munkájuk, a szenvedélyük az utazás. Földváry Eszter idegenvezető, több mint negyven éve kísér turistákat szerte a világban. Egy amerikai utazási iroda munkatársaként eddig huszonötször utazta körbe a Földet, de most ő is, mint a turizmusban dolgozók többsége kényszerszabadságon van. Szabadidejében a fotóit rendezgeti és feljegyzéseket készít emlékeiből, amelyek közül néhányat a következő hetekben vendégszerzőként az Életforma olvasóival is megoszt majd.

Ezt üzeni Borbély Alexandra a jövőnek a Covid idejéből 

Mostanában egyre többet gondolkodunk el azon, vajon az utókor hogyan vélekedik majd a jelen helyzetünkről. Milyen jó is lenne üzenni nekik, megmutatni a járvány alatti életünk fontos kellékeit, elmesélni személyes történetünket, érzéseinket, netán jó tanácsokkal látni el őket. Ebben a rovatunkban ismert magyar embereket kérdezünk meg arról, mit tennének bele az időkapszulájukba üzenetként a jövő számára. Ezen a héten Borbély Alexandra színésznő mesél nekünk.

Dokumentumfilm készült a vakcinafejlesztőkről 

Biztosan készül majd egész estés amerikai nagyjátékfilm majd abból, hogyan is készülhetett el rekordidő, azaz egyetlen év alatt Pfizer és a BioNTech COVID-19 elleni vakcinája, és az is megjósolható, hogy a film, minimum kasszasiker lesz. Persze, ha a bemutatóig feloldják a zárlatot, és a mozik is kinyithatnak addig. Most azonban be kell érnünk a National Geographic háromnegyed órás dokumentumfilmjével, ami megtekinthető a Covid-biztos YouTube csatornán.

A pandémia átszabta az egész divatvilágot 

Bata-Jakab Zsófia, a Magyar Divat & Design Ügynökség vezérigazgatója szerint a pandémia alaposan átszabta az egész divatvilágot a gyártástól kezdve, egészen a fogyasztási szokások radikális megváltozásáig. A hangsúly a fenntarthatóságra került, gyártóként a mind kevesebb friss kollekció, fogyasztóként pedig a tudatosság lett a fő jelszó.

Paltrow-ra még a brit egészségügyi hatóság is rászólt 

Gwyneth Paltrow, különc szokásaival már eddig is sokszor osztotta meg a közvéleményt, most azonban olyat húzott, ami tudomány képviselőinél is kiverte a biztosítékot; a 48 éves színésznő blogbejegyzésében ugyanis azt írta, hogy miután elég korán átesett a koronavírus fertőzésen, a maradványtüneteket, így az elhúzódó fáradtságot és tompaságot böjttel és infraszaunával kúrálta. Szerinte eredményesen.

Ajándékból biznisz 

Azt gondolnánk, hogy ebben a teljesen bizonytalan helyzetben, jó, ha az üzlettulajdonosok, vállalkozók meg tudják tartani azt, amit eddig felépítettek. Ám egyre több olyan hírrel találkoztunk, hogy valaki a pandémia alatt kezdett valami újba. Megkérdeztük őket: miért?

Okosórával a Covid ellen 

Az Apple okosórája, pontosabban annak pulzusmérője már egészen korán - akár egy PCR teszt előtt egy héttel is - képes jelezni, hogy viselőjének koronavírus-fertőzése lehet – derült ki egy friss vizsgálatból.

Megvan a gyógyszer az elhízás ellen?! 

Obezitológusok és diabetológusok mindig azt mondják, a fogyás kemény munka, nem elég bekapni egy pirulát. De egy angol kísérlet azt mutatja, hogy talán mégis.

Koronavírus - nem csak fertőzhet, de meg is betegítheti a gyereket 

Bő egy éve tart a Covid-19-járvány, ez alatt az idő alatt a folyamatosan zajló tudományos kutatások révén rengeteget megtudtunk a kórokozókról és magáról a betegség természetéről is. Mivel az idősebb korosztályok jóval veszélyeztetettebbek, rájuk több figyelem irányult eddig, ugyanakkor a gyerekek érintettségével kapcsolatos tudásunk is napról napra gyarapszik.