Lélek cikkek

Csapvíz: igyuk, vagy ne igyuk?
Tiszta, finom, friss – ezek a legfontosabb tulajdonságok, amiket elvárunk a hazai csapvíztől, derül ki egy nyáron végzett lakossági felmérésből. Nem csoda, hiszen a csapvíz a legszigorúbban ellenőrzött élelmiszerünk. Mégis, ivóvízként a felhasználási listán csupán ötödik helyen szerepel a csapvíz, ugyanis tisztálkodásra, mosásra, főzésre és takarításra is többen használják azt. Október 21. a Földünk világnapja, ezért az sem mindegy, hogy a csapvízzel mennyi műanyagtól mentjük meg bolygónkat.

Pszichés zavarokat okozott a járvány
A koronavírus-járvány miatti bezártság erőteljesen hatott az emberek pszichés állapotára. Többségüknél több tünet is jelentkezett, sokuknál ráadásul életükben először. Egy reprezentatív felmérés szerint azokban az államokban volt a legerősebb hatás, amelyekben a járványhelyzet a legsúlyosabb volt – derül ki 6 európai országban készített 6000 online interjú eredményéből, melyet idén szeptemberben végeztek.

Tévedés, hogy a tejben van a legtöbb kalcium!
A kalcium létfontosságú a testünk számára, mert minden sejtünkben, szövetünkben benne van – feltéve, hogy bevisszük a szervezetünkbe. Mutatjuk, mit kell ahhoz enni, hogy rendben legyen a kalcium szintünk.

Gyógynövényes ülőfürdők – 1. rész
A megfelelően alkalmazandó ülőfürdők számtalan problémára hatásosak lehetnek. Felfázásra, női bajokra otthon is könnyen bevethető praktikákat hoztunk.

Újra műtik a szétválasztott testvérpár egyik tagját
Jövő héten utaznak ki a Cselekvés a Kiszolgáltatottakért Alapítvány orvosai Bangladesbe, hogy a fejüknél összenőtt, tavaly augusztusban szétválasztott sziámi ikerpár egyik tagjának, Rabeya-nak nyár óta, a koronavírus járvány miatt halasztott koponyarekonstrukciós műtétét elvégezzék.

Így működnek a védőoltások
A védőoltásokkal az a cél, hogy a betegség ne alakuljon ki, illetve sokkal enyhébb lefolyása legyen, mint lenne oltások nélkül. Az influenza esetében ez azt jelenti, hogy például sokkal kisebb százalékban alakul ki komoly tüdőgyulladás, ami esetleg már kórházi ápolást tehet szükségessé, akár halált is okozhat.

A klimax nem csak a nők problémája!
Sajnos olykor negatív előjelként használják a klimax szót, noha nem csak időskorban jelenthezhet, ráadásul érinti a férfiakat is. Figyelnünk kell a tünetekre, mert bizony sok komoly betegség előszobája is lehet ez az egyébként normális állapot.

Csak hat nő űzi ezt a sportot Magyarországon
Vajon milyen sport lehet az, amit Magyarországon mindössze hat nő űz profi szinten? Eláruljuk: a hölgyek hőlégballon-pilóták, ám alacsony létszámuk nem jelenti azt, hogy ne lehetne csatlakozni hozzájuk.

A nyitott házasságról beszélgettünk Bácskai Juli pszichológussal
Amikor Járai Máté és felesége Kíra bejelentették a Nyerő Párosban, hogy érzelmileg és szexuálisan is szabadon élnek a házasságukban, akkor egy ország szisszent fel, egyúttal egy ország tette fel magának a kérdést: jó ez? Mi most ugyanezt kérdezzük Bácskai Juli pszichológustól.

5 dolog, amiért érdemes társasjátékozni
Sokan azt gondolják, hogy a társasjáték a gyerekeknek való, az utóbbi években azonban a felnőttek körében is népszerű hobbivá nőtte ki magát ez az aktív, játékos szórakozási forma. Ez pedig nem véletlen: a Budapesti Metropolitan Egyetem saját szervezésű TEDx eseményének két előadója, Győri-Nádai Réka kreatív szakember és Győri Zoltán játéktervező, a Mit játsszunk? vlog alapítói most elárulják nekünk, miért érdemes becsukni a laptopunkat és tévézés helyett is egy jó társasjátékkal tölteni az esténket.
Hogyan fordítsd előnyödre a koronavírus okozta kiszámíthatatlanságot
Az alkalmazkodóképesség a leghasznosabb tulajdonságunk, ami segít a jelenkor és a jövő kihívásait leküzdeni. A koronavírus nyomán kialakult folyton változó élethelyzet egy éles gyakorlópálya, ahol az ellenálló képességünket fejleszthetjük elképesztő hatékonysággal. Rajtunk múlik, hogy élünk-e vele és előnyünkre fordítjuk, vagy csak elszenvedjük. Dr. Demeter Anna orvos, önismereti tréner segít abban, hogyan hozzuk ki magunkból és a vállalkozásunkból a legtöbbet ebben a helyzetben.
Új-Zélandon népszavazás dönt az eutanáziáról
Szombaton az urnák elé járulnak majd az új-zélandiak, és népszavazáson döntenek abban a kérdésben, hogy támogatják, vagy inkább elvetik a kegyes halált.
A szexuális felvilágosítás 8 lépése
Beszélgetni a szexualitásról? Még felnőttek között sem olyan egyszerűen megy, nem csoda hát, ha szülőként, tanárként gondban vagyunk, pontosan miről és hogyan beszéljünk kamaszodó gyermekeinkkel, tanítványainkkal. Viszont mind sürgetőbbé válik a fiatalok mihamarabbi, részletes edukálása e témában.
Kismedence ambulancia nyílt
Kutatási adatok szerint a 30 év feletti nők közel 30 százalékának volt már úgynevezett inkontinens epizódja, illetve érintett valamilyen mértékben a kismedence problémákban. A vizelet- és széklettartási problémák szinte népbetegségnek számítanak az idős nők mellett azoknál, akik természetes úton szülték meg a gyermeküket.
Csodálatos vak művészek - ma van a Fehér Bot világnapja
A vakok és gyengénlátók világnapján egy kis összeállítással szeretnénk megmutatni, milyen csodákra képesek azok, akik az őket körülvevő világot nem látják, de művészetükön keresztül láttatják.
Hét budapesti sportpálya újult meg a szabadban
Fővárosi sportpályák újultak vagy épült meg a BUG és a Járókelő közös akciójában. Ez azért remek, mert a koronavírus-járványban sok edzőterem bezárt, vagy kerülik az emberek, a szabadtéri sportokat viszont előnyben részesítik.
Dobd el a melltartót!
Nem, ez a nap nem a pasik kedvéért született. Bár eleinte inkább csak egyfajta feminista lázadásnak indult és nyáron tartották, pár évvel ezelőtt kapcsolódott a mellrák elleni küzdelemhez és beolvadt az októberbe.
Ennyit szánunk az egészségünkre
A magyarok havonta fejenként átlagosan 15 ezer forintot költöttek az egészséggel kapcsolatos termékek vásárlására, legnagyobbrészt gyógyszerekre. Magánorvoshoz a lakosság négytizede jár legalább évente egyszer, főként fogorvoshoz és nőgyógyászhoz, ám ezt a koronavírus-járvány úgy árnyalta, hogy a magánorvoshoz járók 15 százaléka kevesebbet szánt ilyen szolgáltatásra.
A magyarok alszanak a legrosszabbul Európában
A magyar emberek kétharmada vallja magát stresszesnek és 38 százalékuk nincs megelégedve alvásának minőségével – derült ki az Ipsos és a Huawei Technologies 10 országban végzett, nemzetközi kutatásából. Az érték kiugróan magas, Európában mi alszunk a legrosszabbul. A koronavírus drasztikus változást hozott, felforgatta mindennapjainkat, a szorongás és a stressz pedig kihatással van megszokott életünkre: az eleve rosszul alvó (38 százalék) válaszadók negyedének még tovább romlott alvásminősége.
"Az én hősöm"-kampány a Lánygyermekek Világnapján
Digitális női egyenjogúsági kampányt indít az amerikai World Woman Foundation, a Geometry és több, a WPP holdinghoz tartozó reklámügynökség. A #ShesMyHero, vagyis „Az én hősöm” elnevezésű kampány 60 rendkívüli nő inspiráló történetét mutatja be. A róluk készült 60 perces filmet október 11-én, a lány gyerekek világnapján online mutatják be a World Woman Hour, vagyis a Nők Órája elnevezésű nagyszabású eseményen.
Ma 22.50-kor: Benedek Miklós először szólal meg fia elvesztése óta
Először beszél fia halála óta a nyilvánosság előtt Benedek Tibor színművész annai apropóján, hogy bekerült a Halhatatlanok Társulatába. Az ATV Húzós című műsorát ma 22.50-kor vetítik.
Depresszió: Spanyolország méretű embert érint Európában
Mindannyian éreztük már úgy, hogy lehangoltak vagyunk, rossz napunk, hetünk van, vagy reggelente nehezebben kelünk fel az ágyból, és semmi sem sikerül – sokak szerint ez már depresszió. Pedig a depresszió nem egyszerű szomorúság vagy rossz közérzet, hanem komoly, orvosi értelemben vett betegség, mely megfelelő kezelés hiányában az életünk minden területét negatívan érinti, és nagyon súlyos következményekkel járhat.
Pink palacsintával a mellrák elleni küzdelemért
A mellrák élete során minden nyolcadik-kilencedik nőt érinti, a gyógyulás kulcsa pedig a korai felismerés és az időben elkezdett kezelés, amellyel a rosszindulatú elváltozás nagyon jó eséllyel kezelhető. A Rózsaszín Október mozgalom keretein belül minden évben a felismerés leghatékonyabb módszerére, valamint a szűrővizsgálatok fontosságára hívják fel a figyelmet. A főváros legújabb bisztró pubja, a High Five Budapest a kampányhoz csatlakozva egész hónapban rózsaszín palacsintákat és koktélokat kínál vendégeinek, az ezekből származó bevétel 15 százalékát pedig az Egészség Hídja Összefogás a Mellrák Ellen nevű szervezetnek ajánlják fel.
Percenként 13 ember hal meg környezetszennyezés miatt
Évente 7 millió ember hal meg olyan betegségben világszerte, amely a légszennyezettséggel áll összefüggésben, az ENSZ tájékoztatása szerint. Ez azt jelenti, hogy óránként 800-an, percenként nagyjából 13-an vesztik életüket az emberiség környezetkárosító tevékenységének köszönhetően.
Egy új tanulmány szerint még sincs meleg gén
Néhány korábbi elképzeléssel szemben nem létezik olyan gén, amely befolyásolja egy személy szexuális viselkedését – állapította meg egy nagyszabású tanulmány.
Így óvjuk meg gyerekeinket az online tér bűnözőitől
Például úgy, hogy megtiltjuk nekik? Bármennyire is radikálisnak tűnik, de igenis lehet hozni olyan szabályokat, hogy bizonyos oldalakhoz nem csatlakozhatnak. Ez viszont nem minden gyereket tart vissza, vannak, akik megkerülik ilyenkor a szüleiket és a barátjuk regisztrál helyettük; arról nem beszélve, azzal, hogy nem engedjük fel őket egy bizonyos fórumra, az információáramlást még nem tudjuk megállítani.
Spermium színe: összefügg a termékenységgel
Ma már tudjuk, hogy az erősebbik nem magasabb arányban lehet felelős a gyermektelenségért, mint a gyengébbik. Erre pedig létezik egy nagyon egyszerű önvizsgálat, de hozzátesszük: nem mindenható, tehát orvost is keressünk fel mindenképp!
Új növényfajok lesznek a világjárványok leghatékonyabb ellenszerei?
Naponta halnak ki olyan növények, melyeket időnk sem volt felfedezni és megismerni. Pedig hatalmas kockázatot vállal az emberiség azzal, hogy veszni hagyja ezeket a fajtákat, ugyanis a tudomány mai állása szerint az egyre gyakrabban jelentkező és egyre pusztítóbb járványok ellenszerei is ezekből nyerhetőek majd ki.
35 éve lett szépségkirálynő Molnár Csilla
Ki tudja, miért van az, hogy bizonyos emberek halála egy fájó pillanat csupán, másoké pedig soha el nem múló gyász… Marilyn Monroe vagy James Dean évtizedek múltán is ikonok és valamiért Molnár Csilla is ott maradt a szívünkben.
Ma van az Állatok Világnapja
1991 óta minden év október negyedikén tartják a világnapot.
10 éve a vörös iszap mindent vitt: épületeket, életeket, sorsokat
Tíz éve történt, de az érintett települések lakóinak életét a mai napig igazán ez nap, és ez a szörnyű esemény határozza meg. A MAL Zrt. Ajkai Timföldgyárának zagytározójából kiömlő több ezer köbméternyi veszélyes anyag egyik pillanatról a másikra megváltoztatta az itt élők életét. Írásunkban az elmúlt évek főbb történéseit idézzük vissza.
Extra-különleges szálláshelyek az országban
Kicsit kimozdulnátok a pároddal, családdal valamerre még az ősszel, de ezúttal valamilyen nem hétköznapi szállodát választanátok? Ehhez mutatunk különleges, még a hűvösebb hónapokban is látogatható extra helyszíneket.
Mellvizsgálat: csak 5 perc!
Riasztó adat, hogy évente 500 ezer nő hal meg mellrákban a világon, noha az időben felfedezett daganat 75 százalékban gyógyítható! Van 5 perced magadra? Te döntesz!
A szülés utáni komplikációk megelőzhetőek
2017-ben megjelent egy miniszteri rendelet, mely lehetővé teszi a kismamák számára, hogy szülés után 24 órával elhagyják a kórházat. Pontosabban az orvosoknak teszi lehetővé, hogy a kismamát hazaküldjék a csöppséggel együtt, de ennek óriási veszélyei vannak, amiket nagyon nagy hiba lenne
figyelmen kívül hagyni!
Koronaszégyen, az új fogalom
Új szó került be a köztudatba: koronaszégyen. A társadalom ítélkezik, a beteg pironkodik, noha lehet, hogy csak allergiás, megfázott és igen, lehet, hogy coviddal fertőzött … De miért kéne emiatt szégyenkeznie?
Október 1.: Idősek világnapja - öregedjünk tudatosan!
1991 óta október 1. az Idősek világnapja, ezért ránéztünk erre a nagyon is jelentős számú rétegre, hogy milyen alternatíváik vannak, egyáltalán ki számít idősnek, és hogyan lehet ezt az életszakaszt is élménydúsan megélni.
Iszol te eleget?
A kérdés persze úgy helyes: iszol te elég vizet? Mert bizony legtöbbünknek eleve a megfelelő mennyiségű folyadék bevitele is gondot okoz, de hogy az ráadásul víz legyen, az már tényleg komoly kihívás.
Kóros hajhullás: van megoldás?
Mi az a hajszálmennyiség, melynek a napi elhullajtása normálisnak mondható, és mikor jön el az a pont, amikor már érdemes orvos segítségét kérni? A probléma gyakoribb, mint hinnénk: minden tizedik nő kóros hajhullásban szenved.
Online játékfüggőség: már nem csak a kamaszokat érinti
A szenvedélybetegségek többsége – például az alkohol-, a dohány- vagy a kábítószerfüggőség – évszázadok óta ismert jelenség. A technológia fejlődésével azonban a függőségek újabb formái jelentek meg. Ilyen az online videojáték-függőség is, ami egyre több embert érint a világ minden országában.
"Koronás voltam"
Egy kisvárosban élő édesanya beszámolója a koronavírus miatt átélt tesztelési mizériáról és a hosszúra nyúlt karanténról.
A Radnóti Színház új darabja: Gina
A gina nem egy női név, hanem az a bizonyos tudat módosító szer, amely eszméletvesztéshez vezet. Egy fontos tényező egy csúnya történetben.
"Az én szívem már félig magyar" - mondja a Konyhafőnök idei győztese
Egy fiú, akit nem lehet nem szeretni! Akinek nevét nem csak azért fogjuk megjegyezni, mert megnyerte a Konyhafőnököt, hanem azért is, mert olyan személyiség, aki példaképe lehet saját generációjának, de voltaképpen bármely generációnak. Ilyen vőt szeretne minden anyós, ilyen gyereket minden szülő, ilyen barátot minden srác, ilyen párt minden lány. Mert Armando mosolya mögött egy igazán tiszta, értékes, nyílt, okos ember van.
Ma startol az Európai Sporthét
Immár hatodik alkalommal csábítja különleges kihívásokra és sportolásra a mozgás szerelmeseit és az egészséges életmód híveit az Európai Sporthét. Az Európai Bizottság eddig közel 8 millió főt megmozgató, a #BeActive nemzetközi mottó égisze alatt zajló kezdeményezése szeptember 23. és 30. között az egész országban várja az érdeklődőket.
Magyar felfedezés: a koronavírusban a fizikai behatások sem tudnak kárt tenni
A koronavírus a szokásosnál is ellenállóbb vírus: gumilabda szerűen visszapattan a külső behatásoknak, szerkezetében a fizikai behatás sem tesz kárt. Talán épp ennek köszönhető szokatlanul nagy fertőzőképessége is.
Ma végérvényesen beléptünk az őszbe
Meteorológiai szempontból már elseje óta őszt írunk, de csillagászati értelemben ma 15:31-kor fordultunk át a következő évszakba, és ennek számos jó hatása van az életünkre.
Nem csak a koronavírus tünete lehet a nehézlégzés
Sokan még csak nem is hallottak a COPD-ről, ami pedig egy igen komoly betegség, ezért érdemes kivizsgáltatni magunkat, ha észleljük a tüneteit.
Az 5 leggyakoribb altesti nőgyógyászati daganat
Tegnap volt a Nőgyógyászati Daganatok világnapja és ennek apropóján fel szeretnénk hívni a figyelmet arra, hogy a mellrák és a méhnyakrák mellett más altesti veszély is leselkedik a nőkre.
Az 5 legjobb jógatípus
Bemutatjuk az öt legszuperebb jógatípust, hogy megtalálhasd a számodra legideálisabbat, melyhez Kovács Orsi pilates-oktató lesz segítségünkre.