Lélek cikkek

A szakítás is beindítja a szervezet hormontermelését
Lassan kiderül, hogy minden csak kémia. Az is, ha összekerülünk valakivel, vonzódást érzünk a másik iránt, de az is jórészt a hormonok játéka, amikor csalódást és frusztrációt érzünk amiatt, hogy a szeretett fél esetleg kiszeretett belőlünk. Egy angliai tudós csoport most utánajárt a kérdésnek.

Milyen színű a neved?
Szinesztéziának azt nevezzük, amikor egy érzékszervünkkel észlelt jelenség felidéz egy másik szervvel észlelhető érzést, és a kettő összekapcsolódik.

5 tipp – így lehet csajos a bringád
Az időjárás már nem lehet kifogás arra, hogy ne pattanj bicajra, ráadásul a járvány miatt a városi tekerés is még nagyobb teret hódít mostanában. Hogy kedved legyen neked is nyeregre ülni, hoztunk néhány ötletet, mivel csinosíthatod a bringádat.

Igenis számít az apa életkora is a családalapításnál
A nők életében eljön az a pillanat, amikor termékenységük már nem tökéletes, sőt, az is, amikor a petefészkek működése leáll. A férfiak esetében a tankönyvek szerint az erősebbik nem viszont élete végéig nemzőképes. Ám ez az állítás egyre kevésbé állja meg a helyét a mai ismereteink szerint.

"A kislányom füllent, s nem értem miért"
Vadonatúj kísérletbe kezdünk pszichológusunk, Szendrei Judit segítségével. Judit nem csak azokat a problémákat, kérdéseket várja az olvasóktól, amelyek a gyerek-szülő kapcsolatban felmerülnek, hanem ami csak a felnőtteket, vagy a szülőket érintik.

El lehet-e kerülni a koraszülést?
A koraszülést sokszor nem tekintjük olyan nagyon veszélyes dolognak, mivel a kórház-sorozatokban valahogy sohasem lesz komoly baja az ilyen babáknak, vagy ha mégis, azt is orvosolni lehet. Pedig a koraszülés nagy kockázatot jelent a későbbi életminőségre nézve. Hazánkban a koraszülött csecsemők aránya 10 százalék, ami magasnak tekinthető.

Összeszedtük: itt golfozhattok
A golf sosem lesz tömegsport, de aki mégis ennek a különös sportnak hódol, ezeken a helyeken teheti meg Magyarországon most, hogy tulajdonképpen kijelenthetjük, hogy lassan itt a járvány vége.

Frissülj fel ASMR-videókkal
A cím alapján ne arra gondolj, hogy kikapsz a hűtőből néhány alapanyagot és összedobsz egy klassz vacsorát vagy egy gyors süteményt! Olyan különleges videókat hoztunk neked, amelyek egészen szokatlan módon segíthetnek lelassulni és ellazulni.

Spanyolul kezdtem tanulni a karanténban!
Nem én vagyok az egyetlen, aki a márciusban bejelentett vészhelyzetben az aggodalom és félelem mellett lehetőséget is látott. Számos ismerősöm döntött úgy, hogy kihasználva a ránk szakadt rengeteg szabadidőt, belevág valami új dologba.

A bringázás 7 előnye
Mondjatok a kerékpározással kapcsolatban hét olyan pozitívumot, ami az eszetekbe jut! Ha nem megy, segítünk.
Tudtátok? Tízmilliószoros nap van ma!
A tízmilliószoros napok a buddhista vallás legfontosabb ünnepei. Ebben az évben ma van másodszor. De mit is jelent ez? Mi áll az ünnep hátterében?
Tej Világnap - játssz és nyerj!
Ma van a 45. Tej Világnapja. Miközben a magyarok az Európai Uniós átlag alatt fogyasztanak tejterméket, addig a járvány alatt jóval többet vásároltunk belőle, mint azelőtt.
A 3 legfontosabb lépés ráncok ellen
A ráncok mindig hívatlan vendégként jelennek meg, ezért nincs fontosabb, mint hangsúlyozni: ha nem is lehet megelőzni, de késleltetni igenis lehet, ha tudatosan állunk a szépségápoláshoz.
Furcsa időérzékelés a járvány alatt
A koronavírus járvány miatt bevezetett szigorú szabályok hozták magukkal azt is, hogy az idő nagy részét mindannyian jórészt az otthonainkban kellett eltöltenünk. Érdekes lehet, hogy kinek hogy telt ez az idő, ólomlábakon vánszorgott-e, vagy éppen hipp-hopp elillant, mintha nem is hónapokról lett volna szó.
Betartható rendszabályokon gondolkodnak a strandüzemeltetők
A koronavírus-járvány enyhülésével a tiltó intézkedések felszámolása is napirendre került. Lehet, hogy ez még sok fejtörést okoz majd a tengerparti strandok üzemeltetőinek.
Tévhit, hogy pajzsmirigy alulműködéssel nem lehet lefogyni
Azt már tudjuk, hogy a hízás hátterében akár pajzsmirigy alulműködés is állhat. De azzal talán nincs mindenki tisztában, hogy az elhízáshoz csak 10-15 százalékban járulnak hozzá másodlagos okok, tehát az extra kilókat nem ez okozza. Öt tipp, hogy ezzel a hormon elváltozással is formában maradjunk.
5 tipp, hogyan rázódj vissza az irodai munkába
A járvány lecsengésével sokan kénytelenek vagyunk megbarátkozni azzal a gondolattal, hogy lassan újra be kell járni dolgozni. Felvenni a régi ritmust nem is olyan egyszerű feladat. Hogy könnyebben menjen a visszaállás, adunk néhány tanácsot.
5 jel, hogy tönkretesz a stressz
Ugyan már közeledünk a koronavírus-járvány miatt meghozott intézkedések végéhez, ahhoz nem férhet kétség, hogy az elmúlt hetek mentálisan nagyon megterhelőek voltak. Összegyűjtöttük a kiégés jellegzetes tüneteit, ha ezeket tapasztalatod magadon, itt az idő: változtass a dolgokon!
Hegmesék: országos vándorkiállítás a császármetszésről
Személyes, intim, emberközeli formában elmesélni egy valóban intim és személyes történetet bizony kutya nehéz. Márpedig a szülés, főleg, ha az császáros, talán még inkább ebbe a kategóriába tartozik. A Hegmesék csapata most arra vállalkozik a Richter Anna díj támogatásával, hogy egy fotósorozat keretében meséljen el szüléstörténeteket.
Kertcsoda a kecskeméti kórház parkjában
Nagyon régen láttam Jancsó Miklós Oldás és kötés című filmjét, de a kórházjelenet nagyon mélyen megragadt bennem. Egy budai gyógyintézményben indulnak a kezdő snittek, a kórház parkja pedig - bár a film fekete-fehér - most is valahogy nagyon élénken, hogy ne mondjam zölden kivirulva maradt meg az emlékezetemben. A Richter Anna Díj egyik kitüntetettje, talán nem véletlenül egy kórházpark újragondolt fejlesztése.
Ezt árulja el rólad, hogy milyen pózban alszol
A pihentető alvás nagyon fontos a szervezet egészséges működéséhez, miközben árulkodó jeleket adhat az ember személyiségéről is. Te megfigyelted már, milyen testhelyzetben szeretsz a legjobban aludni?
Mit is él meg egy stroke beteg?
Mit is él át pontosan az az ember, aki stroke-ot kap? A háziorvosi rendelők várójában mindig megnézem azokat az információs plakátokat, melyek felsorolják azokat a jellegzetes tüneteket, amiket ilyen esetben produkál a páciens. Ezek így, egy külső megfigyelőnek is elég riasztónak tűnnek, de milyen lehet mindezt belülről, valóban megélni? Baji Anikó Katalin sürgősségi betegosztályozási és egészségügyi médiakommunikációs szakember erről készül „12 óra” címmel filmet forgatni a Richter Anna Díj milliós támogatásának segítségével.
3 dolog, amiről senki sem szólt
Miközben a hetek óta karantén és kényszerű otthonlét után mindenki azt várja, mikor jön el a kiszabadulás napja, van néhány olyan dolog, amivel bizony meg kell küzdeni majd. És ezekről senki sem szólt.
Gargalizálással a koronavírus ellen?
Néha az egyszerű és bevált módszerek a a legcélravezetőbbek. Azt már tudjuk, hogy az egy szájöblítéshez, fertőtlenítéshez elegendő a szájvíz, de angliai egyetemek most azt vizsgálják, vajon valamennyire hatékony lehet-e a koronavírus fertőzés ellen is.
Drága mulatság a gluténérzékenység
Ma van a Lisztérzékenyek Világnapja. Ebből az alkalomból háromrészes cikksorozatunk második részében azt mutatjuk be, hogy mennyibe kerül a gluténmentes táplálkozás, miért kerülnek sokkal többe ezek a termékek, és arra is adunk tippet, hogy hogyan lehet pénzhez jutni a betegséggel.
A meddőség 4 jele
A meddőség réme egyre több párt, egyre több nőt érint világszerte. Legtöbbször a nők csak akkor szembesülnek ezzel a gonddal, amikor hosszas próbálkozás után sem sikerül teherbe esniük, pedig sokszor ad jelzést a saját szervezetük, hogy valami nem stimmel.
Egy kis szoba légterét azonnal megtöltik a fertőző vírusrészecskék
Bár már hónapok óta kényszerülünk együtt élni a koronavírus-fertőzéssel, még mindig nem ismerjük pontosan annak természetét. Erin S. Bromage, a University of Massachusetts immunológus professzora összeállított egy közérthető listát a vírussal kapcsolatos alapvető tudnivalókból, ebből szemezgettünk.
Tüdővitamin egy magyar vállalkozástól
Kifejezetten a tüdő védelmére állított össze egy speciális kapszulát egy hazai vállalkozás. A nagy dózisú vitaminokat, enzimeket és gyógynövény-kivonatot tartalmazó, új étrend-kiegészítő összetételét napjaink problémái hívták létre.
Szívmelengető mém terjed a neten: tanuljunk belőle
Napok óta terjed egy érdekes szöveg a Twitteren, melynek eredete ugyan pontosan nem ismert, ám ennek ellenére osztja boldog, boldogtalan.
Egy virológus harca a COVID-19 ellen
Orvosként egész életét a vírusok elleni küzdelem jellemzi, most azonban ő is elkapta a koronavírust. A COVID-19 elleni harcáról naplót vezetett. Peter Piot virológus, az Európai Bizottság elnökének koronavírus-tanácsadójának tapasztalatai megfontolandók.
6+1 egészséges nasi, amivel nyugodtan bűnözhetsz
Nem meglepő, ha a home office ideje alatt gyakrabban megyünk ki a konyhába valami kis nasiért. Hogy mindennek ne a ruhatárad és a tükörképed lássa a kárát, mutatunk 6+1 olyan ételt, amivel nyugodtan bűnözhetsz.
Gluténérzékenység – egy nehezen felfedezhető betegség
Az utóbbi években a glutén fogyasztásának mellőzésére sokan divatdiétaként kezdtek tekinteni, miközben komoly áldozatokkal jár azoknak, akiknek kényszerből kell szigorú szabályokat betartva élni. A hétvégén tartják a Lisztérzékenyek Világnapját. Ebből az alkalomból háromrészes cikksorozatban mutatjuk be ennek a különös betegségnek a hátterét, és mutatunk párt receptet is, miként lehet finom ételeket készíteni gluténmentes hozzávalókból.
Mit találunk ki a kézfogás helyett?
Egyre többször látjuk a híradásokban is, hogy politikusaink a könyök összeérintésével üdvözlik egymást. A járványtól félve kezdjük elhagyni a kézfogást, pedig ez egy olyan, több évszázad alatt kialakult humán evolúciós szokásunk, melyet közegészségügyi megfontolásból talán több kárt okoz pszichésen, mint, amennyi haszonnal jár.
A koronavírus után új fertőzés jöhet?
A koronavírus-járvány miatt leállt üzemek, cégek, irodák, oktatási-nevelési intézmények, fürdők, egészségügyi szolgáltatók épületeiben az újrainduláskor gondot okozat a Legionella baktériumok felszaporodása, ami a tüdőbe jutva hasonló tüneteket okozhat, mint a COVID-19 – figyelmeztet a Nemzeti Népegészségügyi Központ.
3 jó szokás, ami velünk maradhatna a járvány után is
Az elmúlt másfél hónap kényszerű karantén és otthonmaradás alapjaiban változtatta meg a mindennapokat. Új rutinok és új szokások alakultak ki, és annak ellenére, hogy nincs olyan ember, aki ne várná ennek az egésznek a végét, van néhány dolog, ami jó lenne, ha a karantén és járvány után is megmaradna.
5 étel, amit minden nőnek rendszeresen kéne ennie
Még mindig tart a koronavírus miatti bezártság időszaka, így most különösen oda kell figyelni arra, hogy olyan ételeket fogyasszunk, amelyek nem csak finomak, hanem ténylegesen jót is tesznek az egészségünkért. 5 olyan élelmiszer-tipp, amelyekért garantáltan hálás lesz a szervezeted.
A MoME izolációs csomagja már letölthető a netről
Mindannyian megtapasztaltuk már, mennyi gondot okoz egy váratlan élethelyzetben, ha hirtelen kell összekészítenünk a legszükségesebb dolgokat. Lehet ez egy prompt utazás, egy gyors kórházba vonulás, vagy éppen egy baba születése. A MoME Szociális Design Kutatócsoportja megértette az idők szavát, és összeállította a digitálisan letölthető izolációs pakkját, elsőként az újszülöttek részére.
Május 5.: az Asztma Világnapja
Hazánkban mintegy 300 000 asztmás beteget tartanak nyilván, az éves új megbetegedések száma pedig 15 000 - 20 000 között mozog. A jelenlegi járványügyi helyzetben különösen fontos az asztmások megfelelő terápiája, ezzel ugyanis csökkenthető az állapotromlás kialakulásának kockázata.
Csapvíz, ásványvíz vagy szűrt víz?
Szervezetünk egészséges működéséhez elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű víz fogyasztása. Közeledik a nyár, növelnünk kell a folyadékbevitelt. Mennyit igyunk? És főleg mit?
A karantén veszélyeket is rejthet
Iskolapszichológusok arra figyelmeztetnek, mindannyiunkon láthatók már a kifáradás jelei. Budapesti és vidéki szakemberrel beszélgettünk arról, hogy az összezártság miatt megnőhet a családi bántalmazások száma, s hogy miképp tudnak a karanténban segíteni szülőknek, gyereknek, pedagógusoknak.
Mobil alkalmazások az egészségügyben
Az Apple és a Google műhelyében már dolgoznak olyan, okostelefonokra alkalmazható rendszereken, melyek révén az egészségügyi hatóságok azonnal tudomást szerezhetnének arról, hogy egy vírusfertőzött hány további emberrel került kapcsolatba, kik ők, és merre is járnak. Az alkalmazás ugyanakkor még számos adatbiztonsági kérdést vet fel.
'Leginkább most készpénzre van szükség" - körképünk a segítő szervezetekről
A koronavírus-járvány miatt kialakult helyzet mindannyiunknak kihívást jelent, ám vannak olyan emberek, akiknek eddig is számos nehézséggel kellett szembenézni, és helyzetük most tovább romlott. Arra voltunk kíváncsiak a lapunk által megkeresett segítő szervezeteknél, hogyan alakította át munkájukat és mindennapjaikat a koronavírus-járvány miatt kialakult helyzet? Milyen segítségre van most leginkább szükségük, mi van az előre betervezett akcióikkal, vagy hogy miképpen befolyásolja a jelenlegi helyzet a támogatók hozzáállását?
Az 5 legjobb pilates gyakorlat
Mutatunk öt szuper gyakorlatot, amivel néhány perc alatt átmozgathatjátok magatokat. Ha kitartóak vagytok, egy idő után sokkal tónusosabbá válik testetek.
Karanténkörkép + ablak kihívás: mit éreznek és látnak kollégáink?
Pontosan egy hónapja született újjá szerkesztőségünk, és azonnal karanténban kezdtük el a munkát. Igazi kihívás, újratöltés és szobafogság, még mondja valaki, hogy nem teher alatt nő a pálma?! Ki-ki a maga kis kuckójában, lakásában készíti az anyagokat az Életforma.hu-ra, és bár reméljük, hogy a cikkeken nem érződik meg a bezártság okozta plusz lelki teher, azért utólag eláruljuk, nem mindig könnyű megőrizni optimizmusunkat. A kis szerkesztőség most személyesen vall az elmúlt hónapról.
Így készíts maszkot házilag!
Rengeteg videó és útmutató terjeng az interneten a házi maszkkészítés lépéseiről, a legbiztosabb azonban, ha a hivatalos szervezetek által is javasolt módszert követitek.
5 gyakorlat, hogy jobban érezd magad!
Az ülőmunka a mindennapokban is kihívás elé állítja az emberi szervezetet, ami most a kijárási korlátozás idején fokozódhat, hiszen az ilyen típusú munkát végzők az eddigieknél is kevesebbet mozognak, viszont még többet ülnek.
A Meztelen bohóc ma a "MÜPÁ-ban"
A 2012-ben a Szigeten debütáló Recirquel Társulat egyik legsikeresebb darabja először lesz teljes egészében látható online a MÜPA -Home közvetítéssorozat keretében. Egy csodálatos előadás az újcirkusz műfaj magyar képviselőitől, akiket a világon mindenütt a legjobbak között tartanak számon.
Az emberek szeretik a jó történeteket - interjú
Beszélgetés a Kossuth-díjas Erdély Mátyással, a Saul fia operatőrével, akit a járvány türelmes vagy türelmetlen várakozásra kényszeríti.